Reklamı Kapat

Kartepe’de taksi ihalesinde rant iddiası!

Kartepe’de bulunan 15 taksi durağı 9’a indirilirken 9 durak için yarın (Çarşamba) ihale yapılacak. Ancak bazı taksiciler, ihaleyle ilgili rant iddiasında bulunuyor ve siyasi baskıyla ihaleye girmelerinin engellendiğini söylüyorlar

3 yıl önce olaylı bir ihale sürecinin ardından Kartepe’nin yeni taksicileri tescillenmişti. İhale süreci bu yıl sona ererken şimdi yeni bir ihale yapılacak. Yarın yapılacak olan ihaleye, Kartepe’de tescilli taksiciler girebiliyor. Ancak bu defa da ortaya ilginç iddialar atıldı. Gazetemize ulaşan ihbara göre, bazı taksiciler ihaleyle ilgili rant iddiasında bulunarak siyasi baskıyla ihaleye girmelerinin engellendiğini söylüyorlar.

TAKSİ SAYISI 32 OLACAK

Kartepede mevcut taksi duraklarının 3 yıllık süreleri bitti. Daha önceden hat almış olan taksiciler yeniden yapılacak olan ihaleye girecek. Kartepe’de, 15 olan taksi durağı sayı 9’a düşecek. Bu duraklardan biri de Köseköy’deki taksi durağı. En iyi iş yapan durak olarak nitelendirilen bu merkez, üç durağın birleşmesiyle oluşacak ve 24 olan taksi sayısı 32 olarak yeniden belirlenecek.

GRUP OLARAK İHALE

Köseköy’deki durakta toplamda 24 taksici bulunurken 8 ilave daha yapıldı. Bu 8 kişinin, iş yapamayan Cengiz Topel Havaalanı taksicileri olduğu söyleniyor. İddialara göre, bu 8 kişi UKOME’ye siyasi baskı yaparak, ihaleye şahıs olarak değil, belli bir grup oluşturularak girilmesini sağlıyor. Böylelikle tartışmaların önüne geçeceği garantisi verildiği söyleniyor.

BAZI TAKSİCİLER ALINMIYORMUŞ

UKOME de gelen talebi kabul ederek Cengiz Topel Taksi Durağı Kooperatif Başkanı Musa Karabalık’a 32 kişilik grubu kurması için yetki verildiği iddia edildi. Ancak Karabalık’ın listeyi kendi kafasına göre yaptığı ve bazı taksicileri kapsam dışında bıraktığı söylendi. Yine aynı iddialara göre; listeye aldığı kişilerden 25 bin TL para aldığı ve bu paranın 5 bin TL’si UKOME’ye, kalan 20 bin TL’si ise taksi durağının demirbaşları için talep ediliyor. Kartepeli taksicilerin bir bölümü yapılan bu uygulamanın ranta kapı açtığını ve UKOME’yi zarara uğrattığını söylüyor.

OLAY ÇIĞRINDAN ÇIKTI

Taksiciler konuyla ilgili olarak, “Durak ihaleleri yapılırken mevcut taksicilerin yeri bozulmasın ayrıca yeni kontenjanlar da bu işe o bölge insanlarından katılsın diye grup halinde çıktı. Fakat durak listeleri oluşturulurken adeta kıyım yaşanıyor. Nüfus sahibi kim varsa onun adamı listelerde yer buluyor. Duraklarda inisiyatif alan kişiler hem yakın eş dost akrabaları yazarken bazı isteklilerden de para istiyor. Kartepe’de tam bir başı bozukluk hakim olay çığırından çıkmış vaziyette. Güçlünün haklı olduğu güçsüzün hakkının yenildiği bir durum söz konusu” dediler.

RANT İDDİASI

Taksiciler, “Söz gelimi Köseköy durağında bu inisiyatifi eski Başkanlardan Şükrü Karabalık’ın akrabası Musa Karabalık almış. O bölgede yaşayan hat sahipleri ve mevcut durak esnafı yerine tamamen kendine yakın kişilerden oluşan bir liste yapıyor. Köseköy’de hat sahibi birçok insan varken daha önce çok uygun fiyata başka duraklardan yer bulan kişilerin oldu bitti ile en çok iş yapan durağa toplanması rant iddialarını ayyuka çıkarmış durumda. Göz göre göre bu duruma sessiz kalınması kişisel inisiyatifle liste oluşturulması herhangi bir kriter olmaması koca bir muamma” dediler.

24 Şubat 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

05

Magdur Taksici - Kartepe de ki tüm taksicilere bireysel ve adil bir şekilde durak ihalelerine girmeleri sağlanmalı rant oluşturup bir kaç kişinin isteği üzerine ukome nin şartname oluşturması çok büyük hatadır. Konu davalık olmuştur inşallah ihale iptal olacaktır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Şubat 20:52
04

Kara - Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızdan rica ediyorum UKM nin yaptığı bu haksızlığa müdahale edip bu durakların birleştirilmesi ile ortaya çıkan haksızlığın önlenmesi ve durak ihalesinin önceden söz verildiği gibi herkese açık olarak yapılıp bu haksızlığın önlenmesi için acil olarak yarın yapılacak ihalelerin durdurulmasını rica ederim

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 25 Şubat 13:05
02

Haksızın Hakkı - karabalık karabalığa üzülmez üzülmezlere kocaman kocamana çalışırsa işi bilmeyeni işin başına getirirseler sırf akrabaları diye sonucunda daha neler olur neler..Hakkımızı helal etmiyoruz.

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 25 Şubat 06:28
01

Huso - Kanepeye ilk taksi ihalesine girdim 2 zarf vardı zarfların birtanesi iyi yapışmamış nüfus md ikamet belgesi almıştım ama ikamet belgesi ve zarf açık diye aldığım ihaleyi 1 gün sonra geçersiz saydılar akp bir bayanda ayni eksik belge var olmasına ragmen ihalesi geçerli sayıldı bunlar herşey yapar

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 24 Şubat 21:07
03

Enes - @Huso 01 nolu yoruma cevabı: Avukat gitseydin.iptal hakkı yok.o an iptal hakkı var.1 gün sonra edemez etsede mahkeme yolu ile alırdın.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Şubat 11:49


Anket Koronavirüs ile mücadelede sokağa çıkma yasağı uygulanmalı mı?