Reklamı Kapat

Bilimin ışığı kozmetik dünyasını aydınlattı

“Uluslararası 10’uncu Kozmetik Kimyası, Üretimi ve Standardizasyonu Kongresi” Gebze Teknik Üniversitesi ve Kimyagerler Derneği’nin ortak organizasyonu ile gerçekleştirildi

Kozmetik endüstrisi ile akademiyi bir araya getirmek suretiyle alandaki gelişme ve yeniliklerin birlikte tartışıldığı 10’uncu Kozmetik Kongresi, Kimyagerler Derneği ve Gebze Teknik Üniversitesi’nin ortak organizasyonu ile 21–23 Şubat tarihleri arasında Antalya’da Mirage Park Resort’ta “uluslararası” bir bilimsel toplantı olarak yapıldı. Kongre programında davetli konuşmacılar, sözel sunumlar, poster sunumları, kurslar ve workshoplar yer aldı.

ÇOK SAYIDA AKADEMİSYEN KATILDI

Kongreye GTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Kongre Başkanı ayrıca GTÜ Temel Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Altundaş, Kongre Bilimsel Koordinatörü GTÜ Kimya Bölümü Dr. Öğr. Üyesi İrem Kulu, GTÜ Kimya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serap Beşli, akademisyenler ile çeşitli bakanlıklardan üst düzey yöneticiler, GTÜ TTO, farklı üniversitelerden akademisyenler, özel sektör, kamu ve kurum temsilcileri katıldı. Ayrıca geliştirilen ürünler, GTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Yelda Özden Çiftçi, Dr. Öğretim Üyesi Mine Gül Şeker ve BÜ Dr. Öğretim Üyesi Veysel Süzerer tarafından tanıtıldı.

“HIZLA BÜYÜYEN SEKTÖRLERİN BAŞINDA”

Açılışta konuşan GTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, “Kozmetik sektörü, son yıllarda hızlı büyümesiyle dikkat çeken sektörlerin başında gelmekte. Özellikle e-Ticaretin yaygınlaşması bu ivmenin her geçen gün daha da artmasına olanak sağlamaktadır. Hal böyle olunca kozmetik endüstrisi yatırım yapılacak alanlar noktasında kendisine iyi pay yaratmış alanlardan biri haline gelmiş durumda. Bu ekonomik bir fırsatın bir diğer yansıması kendisini Ar-Ge noktasında göstermektedir” dedi.

“KALİFİYE ELEMAN SORUNU”

Devamında Rektör Aslan, “Bu alan hem üniversiteler hem de kozmetik endüstrisi açısından birçok akademik çalışmaya da kapı aralayabilecek fırsatları bir araya getirmektedir. Ülkemizin en önemli istihdam problemlerinden biri yetişmiş kalifiye eleman bulmanın zorluğudur. Bu problemin aşılabilmesi için hem üniversiteler olarak bizlere hem de özel sektöre çok büyük sorumluluk düşmektedir. GTÜ olarak bu konuda her türlü desteği ve imkanı vermeye hazırız” şeklinde konuştu.

26 Şubat 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs ile mücadelede sokağa çıkma yasağı uygulanmalı mı?