Reklamı Kapat

Makina imalat sanayi genç yetenekler arıyor!

Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD), imalat sanayinin ‘altın tasarımları’ için Altın Pergel yarışmasının startını verdi

Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD), geleceğin yeteneklerini sanayiye kazandırmak ve inovatif fikirlerin ortaya çıkmasını teşvik etmek amacıyla geleneksel hale getirdiği Altın Pergel yarışmasının startını verdi. İki kategoride düzenlenecek olan yarışmada meslek lisesi öğrencilerinden 3D polimer yazıcı, üniversitelerin mühendislik fakültesi öğrencilerinden de 3D karbon-fiber yazıcı tasarlamaları isteniyor.

“2023 HEDEFİ İÇİN”

İmalat sanayisinde ana üretim malı olarak kullanılan takım tezgahlarında yerli ve millilik oranının yüzde 15 olduğunu kaydeden TİAD Başkanı Fatih Varlık, “Bu yarışmayı hayata geçirerek hem 2023 için belirlenen ihracat hedefini yakalamak üzere ülkemize destek veriyor hem de Türkiye’nin ithalata bağımlı olduğu yüksek teknolojili üretim araçlarının ve ihtiyaç duyulan tamamlayıcı ekipmanlarının ülkemizde üretilmesi için tasarım altyapısı sağlıyoruz” dedi.

“BU YILKİ KONU 3D YAZICILAR”

TİAD, mesleki-teknik liseler ile üniversitelerin mühendislik bölümlerinde okuyanları imalat sanayisine kazandırmak, özgün tasarım ve ürünlerin gelişmesini sağlamak için bir sosyal sorumluluk projesi olarak başlattığı Altın Pergel Yarışması’nın startını verdi. Meslek lisesi ile üniversitelerin mühendislik fakültesi öğrencilerinin katılımına açık alan ve iki kategoride düzenlenecek olan yarışmanın bu yılki konusu ise 3D yazıcılar. Meslek liselerinin 3D polimer yazıcı, mühendislik fakültesi öğrencilerinin ise 3D karbon-fiber yazıcı tasarımlarıyla katılacağı yarışma, eğitim, tasarım, üretim ve değerlendirme bölümlerini kapsayan 7 aylık bir süreci kapsayacak.

26 Şubat 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs ile mücadelede sokağa çıkma yasağı uygulanmalı mı?