Reklamı Kapat

Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mete: En zengin ülkeler kooperatifçilikte enbaşarı olanlar

Kocaeli’de üretim yapan tarımsal amaçlı kooperatiflerle işbirliğini güçlendirmek amacıyla Kocaeli Üniversitesi işbirliği ile yapılan toplantı Kocaeli Ticaret Odası’nda gerçekleştirildi

Tarım ve Orman İl Müdürü Kerim Mete’nin başkanlığında yapılan toplantıdaKocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı Kırsal Hizmetler Şube Müdürlüğü birim yöneticileri, ilimizde tarımsal amaçlı faaliyet gösteren kooperatiflerin yönetim kurulu üyeleri,S.S Kadın Girişimci Kartepe Kadın Eli Üretim ve İşletme Kooperatifi yönetim kurulu üyeleri hazır bulundu.

Tarım ve Orman  İl Müdürü  Kerim Mete kooperatiflerin önemine vurgu yaparak, “Kooperatifçilik insanların ekonomik ve fiziki güçlerini bir araya getirerek faaliyetleri daha kolay yapabilmek için hayata geçirilenbir girişimdir. Kooperatifler sadece insanların bir araya gelmesi olarak değerlendirilmemeli. Kooperatifçilik aynı zamanda fiziksel ve ekonomik kaynakların bir araya gelmesiyle üretimin ortaklaşa yapılmasıdır. Kooperatifçilik özellikle küçük üreticilerin işletmeleri için uygun bir modeldir. Küçük üreticiler için en büyük sorun girdi maliyetinin yüksekliği olduğundan, kooperatif sistemi ile üreticiler girdilerini daha ucuza mal edebiliyorlar” dedi.

“JAPONYA’DA PAYI YÜZDE 97”

 

Dünyada kooperatifçiliği en başarılı uygulayan ülkelerin en zengin ülkeler olduğuna dikkat çeken Mete, “AB ve Amerika'da girdi temininde ve pazarlamada kooperatifçilik payı en az yüzde 50, Japonya'da ise pay yüzde 97’dir.  Kooperatifçiliğin başarılı olması için tabandan gelen bir isteğin olması gerekli. Özellikle kırsal alanın kalkınması için kooperatifçilik gerekiyor. Ayrıca kooperatifçilik sadece tarımsal alanlar ile sınırlandırılmamalı. Ticari alanda, su ürünlerinde ve üretimin her alanında geliştirilmesi önemli” diye konuştu.

SUNUM YAPTILAR

Toplantı Kırsal Kalkınma Şube Müdürü Fatma Karayel, Kocaeli Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Bahar AydınCan, S.S Kadın Girişimci Kartepe Kadın Eli Üretim ve İşletme Kooperatifi yönetim kurulu üyesi FatmanurCeyhan’ın sunumlarıyla devam etti.

26 Şubat 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Zor Gelecek Biliyorum - allahını seversen başkan insanlar besicik veya kümesçilik için size gelseler önlerine nasıl prosüdürler çıkarıp vaz geçsinler diye o bürokratik işlemleride ben size anlatayım sizin topluluklara mikrofonda anlattığınız işler değil bizim önümüze konan zorluklardan bahsedin biliyoruz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Şubat 18:02


Anket Koronavirüs ile mücadelede sokağa çıkma yasağı uygulanmalı mı?