Reklamı Kapat

Tarhan’dan Yerli Oto “Hikayesi”

CHP Kocaeli Milletvekili ve Sanayi Komisyonu Sözcüsü Tahsin Tarhan dün TBMM Genel Kurulu'nda gerçekleştirilen Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanun Teklifi üzerine CHP grubu adına yaptığı konuşmasında Yerli ve Oto’nun hikayesini anlattı

2011 yılında dönemin Başbakanının TÜSİAD Genel Kurulu’nda yaptığı açıklama ile sürecin başladığını söyleyen CHP Kocaeli Milletvekili ve Sanayi Komisyonu Sözcüsü Tahsin Tarhan, “Bu açıklamadan sekiz ay sonra dönemin bakanı açıklama yaptı, Yerli Oto’nun projesinin özelliklerini anlattı. Sonra araya seçim girdi. Bundan 1 yıl sonra yeni gelen bakan ‘Yerli Oto için Saab'ın haklarını Çin'den aldık’ dedi. Ancak orada bir sorun var, Saab Çin'in değil İsveç'in markası. Türkiye Çinli NEVS firması ile anlaşmış, Saab’ın hurdalarını almış” dedi.

“İLK PROTOTİP MÜZEYE KONSUN”

Saab’ın CEO'sunun otomobil konusunda Türkiye'yle hiçbir anlaşmaları olmadığını, NEVS firmasının da kendilerini temsil etmediğini açıkladığını söyleyen Tarhan, “Bir aracı firma Türkiye Devleti’ni 47 milyon Avro dolandırdı. Ziraat Bankası Gebze Şubesi’nden bu para çıktı. Karşılığında gördüğümüz şey hurdadan bozma bir prototip. Dünyanın en pahalı aracını aldık 47 milyon Avro’ya. Bu aracı müzeye koymayı teklif ediyorum” şeklinde konuştu.

“BU PARA NEREYE GİTTİ?”

Yaşanan bu olaya rağmen aynı bakanın 2015 yılında, “Üretilecek ilk yerli otomobili Gebze'de hayırsever bir iş adamına 5 milyona sattım” açıklaması yaptığını ifade eden Tarhan, “Sattın da bu para nerede? Merak ediyorum. Hadi, sattın, parayı aldın, onun karşılığında ne verdin? Onu da merak ediyorum. O yetmedi arkasından 2016 yılında aynı bakan ‘30 ya da 40 adet yerli, millî otomobilimiz yollarda’ açıklaması yaptı” dedi.

“YERLİ OTOMUZ VAR, MARKA YOK”

Yerli otomobile asla karşı olmadıklarını dile getiren Tarhan, “Otomotiv sektöründe genel kabul, otomobil üretiminin kolay ama satmanın zor olduğudur. Biz bu ülkede zaten otomobil üretiyoruz. Bizim yerli markamız yok. Bizim pazarlanabilir, iç ve dış pazarda dünya markalarıyla yarışabilir, kârlı bir otomobil markası yapmamız gerekiyor” dedi.

27 Şubat 2020 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs ile mücadelede sokağa çıkma yasağı uygulanmalı mı?