Reklamı Kapat

Toplu iş görüşmelerinde gözler Büyükakın’da

Büyükşehir, İSU ve ilçe belediyelerde çalışan toplam bin 500 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri hakkında gazetemize açıklamalarda bulunan Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, “Büyükşehir belediye başkanımızla önümüzdeki hafta bir görüşme imkanımız olacak. Bu görüşmede olumlu sonuç çıkacağını ümit ediyorum” dedi

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri

Hizmet-İş Sendikası ile Yerel Sen İşveren Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmeleri devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi, İSU Genel Müdürlüğü ve Derince, Darıca, Gebze belediyelerinde devam eden yaklaşık bin 500 işçiyi ilgilendiren sözleşme ile ilgili idari maddelerde anlaşma sağlanırken parasal maddelerde ise anlaşma sağlanamaması üzerine başlayan arabulucu sürecinde de sonuç çıkmadı. Hizmet-İş, işçiler için yüzde 30 oranındaki zam oranına karşılık işveren temsilcisi Yerel-Sen masaya ilk 6 ayda yüzde 4, ikinci 6 ayda ise yüzde 4 zam teklifinde bulunurken Hizmet-İş yüzde 30’luk teklifte direndi.

“TEKLİFİMİZ YÜZDE 30”

Arabulucu sürecinin tamamlanmasının ardından süreç hakkında Hizmet İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy gazetemize açıklamalarda bulundu. Ersoy yaptığı açıklamada, “Toplu sözleşme başladığı günden beri devam eden yasal 60 günlük süreç devam etti. Arabulucu sürecimiz başladı. Arabulucu sürecimizi de kullandık. İdari maddelerde anlaşma vardı, parasal maddeler kalmıştı. Arabulucu sürecinde de bu maddeler hakkında bir yol kat edemedik. İlk 6 ay yüzde 4, ikinci 6 ay yüzde 4’lük teklif vardı, bu teklif bizim tarafımızdan kabul edilmedi. Bizim teklifimiz yüzde 30 olarak devam etti. Dolayısıyla arabuluculuk süreci bitti, orada da anlaşamadık” dedi.

GREVE GİDİLEBİLİR

Diğer belediyelerle ilgili de bilgi veren Ersoy, “ Darıca, Gebze ve Derince belediyelerinde de bu süreçler aynı şekilde devam etti. Arabulucu sürecinde bir anlaşma sağlanamadı. Orada da yüzde 4-4’lük teklif var. Bundan sonraki süreçte arabulucu raporunun genel merkeze ulaştıktan sonra iş yerinden grev oylaması şeklinde sürecimiz devam edecek. İŞKUR İl Müdürlüğü aracılığıyla işyerlerinde grev oylaması şeklinde devam edecek. Şu anda yasal sürecin tamamlanmasını bekliyoruz. Grev oylaması sürecinde arkadaşlarımız greve ‘evet’ derse grev olacak, ‘hayır’ derse yüksek hakem şeklinde toplu sözleşme süreci de devam etmiş olacak” ifadelerinde bulundu.

“MASADA BİTİRECEĞİMİZE İNANIYORUZ”

Görüşmeler hakkında bilgi veren Ersoy, “Bizim görüşmelerimiz devam ediyor. Büyükşehir belediye başkanımızla önümüzdeki hafta bir görüşme imkanımız olacak. Bu görüşmede olumlu sonuç çıkacağını ümit ediyorum. Olumlu sonuç çıktığında ilçe belediyelerle aynı şekilde sonuç çıkacağını düşünüyoruz. Anladığımız kadarıyla ilçe belediyeler de büyükşehir belediyesinin toplu sözleşmesinin bitmesini bekliyor. Büyükşehirde grev oylamasına gelmeden ya da yaptıktan sonra bu süreci çözersek toplu sözleşmeyi masada bitirmiş oluruz. Bu süreçler geçmişte de arabulucu süreci bittikten sonra ya da grev oylamasından sonra imzalanmıştır. Bunun da böyle olmasını diliyoruz. Büyükşehir belediye başkanımızla da genel sekreterken toplu sözleşme imzalamıştır. Arkadaşlarımızı mağdur etmeyecek bir ücret artışıyla masada bitireceğimize inanıyoruz” dedi.

27 Şubat 2020 - Siyaset

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs ile mücadelede sokağa çıkma yasağı uygulanmalı mı?