Reklamı Kapat

SAĞLIKLI bir adım atın !..

Sporda sağlıkçı konusu, sadece ilimizde değil, ülkemizde de, 2020’de bile kanayan bir yaradır. Spor müsabakalarında sağlıkçıların ne kadar önemli oldu...

Sporda sağlıkçı konusu, sadece ilimizde değil, ülkemizde de, 2020’de bile kanayan bir yaradır. Spor müsabakalarında sağlıkçıların ne kadar önemli olduğunu anlatmak abesle iştigâl iken, hâlâ bunları yazıyor olmamız da, ülke sporunun traji-komik bir durumu olarak ortaya çıkıyor

BU KADAR KOLAY MI?

Gazeteciler maçlarda, özellikle de okul maçlarında yaşanan sakatlıkları haberleştirirken mutlu olmuyor, bilâkis, sakatlık geçirenin kendi evladı olabileceğini akıllarından çıkarmıyor. Müsabakalarda genel olarak sağlıkçı sıkıntısı yaşanıyor. Nedenleri hem maddi, hem de mesai yoğunluğu. Sağlıkçıyı da, yasal olarak müsabakada görev yapmaya zorlayamıyorsunuz. Sağlıkçı konusu ile ilgili kişi ve kurumlarla nasıl ortak bir paydada buluşmalı, nasıl ortam bir yöntem oluşturmalı? Beden eğitimi öğretmenlerinin ilk yardım eğitimi alması her şeyi rayına koyar mı? Kısacası bu kadar kolay mı bu iş ?..

BİR ARAYA GELMEK ZORUNDALAR

Teknik adamlar, yöneticiler, başkanlar ve sporcuların üzerine düşen görevler var. Kulüpler ve okullar ellerinden geldiği kadar bünyelerinde sağlıkçı bulundurmalı. Son düşünülen çare ise masör ve sağlıkçı konusu olunca, kulüpler buna maliyet gözüyle bakıyor ve “Nasıl olsa sahalarda görevler var” diyerek, bu önemli konuyu kapı dışına atıyorlar.

SAĞLAM BİR DÜZENLEME ŞART

Maçlarda güvenlik olmadığı zaman, hakem maçı başlatmıyor. Ancak sağlıkçı olmadan maçlar başlatılabiliyor. Bunu engelleyen bir talimat yok. Dünyada sağlıktan daha değerli bir şey yok. Sağlık ve Spor bakanlıkları başta olmak üzere, Kocaeli Valiliği, İl Sağlık Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, KASKF ve spor adına yönetim kademesindeki tüm kurmayların, “Sağlık” konusunda bir araya gelmesi ve sağlıkçı bulunamıyorsa gerekirse spor müsabaka takviminde yeniden bir düzenlemeye gitmesi gerekiyor. Zaman hızla geçiyor ve artık kaybedecek bir dakika bile yok. Unutulmamalı ki, bu kentte, futsal maçı sırasında yedek kulübesinde oturan Zeynep kızımız beyin kanaması geçirerek vefat etti.

 

29 Şubat 2020 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Corona virüsü için alınan tedbirleri yeterli buluyor musunuz?