Reklamı Kapat

Kulak çubuğunda büyük tehlike!

Kulak temizleme çubuklarının tehlikeli olabileceği birçok uzman tarafından yıllardır söyleniyor. Kulak temizleme çubuğu kullanmaktan dolayı ağır nörolojik sorunlar yaşayan bir adamın yaşadıkları, bu çubukların ne kadar tehlikeli olabileceğini ortaya koyuyor.

Birçoğumuz kulak içi hijyen sağlamak için kulak temizleme çubuklarını tercih ediyoruz. Bunun için birçok alet olsa da en kolay ve pratiği bu gibi görünüyor. Ancak bu yöntem düşündüğümüz kadar sağlıklı ve güvenli olmayabilir. Kulak temizleme çubuklarıyla kulaklarımızı temizlemek, kiri göz önünden kaldırırken çok daha büyük sorunlara yol açabilir. 2019 yılında kayıtlara geçen bir vaka raporuna göre, çubukların teşkil ettiği risk oldukça korkutucu. Sağlıklı bir adam, rapora göre çeşitli nöbetlerden ve zihinsel bulanıklıktan şikayetçiydi. Yapılan testler sonucunda adamın kafatasının içinde kulak kirine bağlı bir enfeksiyona rastlandı.

KULAK KİRİ BİLİNÇ KAYBINA SEBEP OLDU

Rapor edilen vakaya göre, 31 yaşında, sağlıklı görünen bir adam aniden yere yığıldı ve ambulansla hastanenin acil servisine götürüldü. WebTeko'dan Tugay Parçaoğlu'nun haberine göre, hastanede birtakım nöbetler geçiren adam, oldukça uykulu ve kafası karışıktı. İlerleyen günlerde baş ağrısı ve bulantı tecrübeleyen adamın hafızası da eskisi kadar güçlü değildi. Daha sonrasında yıllardır aralıklı şekilde sol kulak ağrısı çektiğini ve duyma kaybı yaşadığını bildiren adamın tehlikeli bir enfeksiyon kaptığı anlaşıldı. Yapılan CT tarama testleri sonucunda adamın kafatasında iltihap dolu bir apse bulundu.

BİRÇOK SORUNA YOL AÇABİLİR

Kulak çubuğunun pamuğu, adamın kulağına sıkıştı. Kanalları tıkayan pamuk sadece ses kaybına ve ağrıya yol açmadı; aynı zamanda kulak kirinin de içeride birikmesine neden oldu. İlerleyen ve gittikçe büyüyen kir sonunda beyni saran dokuya ulaştı ve burada iltihaba neden oldu. Sıkışan pamuk adamın kulağından çıkarılırken, 8 haftalık antibiyotik kullanımı sonrasında istenen sonuca ulaşıldı. Adamın yaşadığı ciddi nörolojik sorunlar da çözüldü. Kendisi artık kesinlikle kulak temizleme çubuğu kullanmazken, uzmanlar, her zaman bu kadar ciddi olmasa da kulak temizleme çubukların birçok soruna yol açabildiğini belirterek başka hijyen alternatiflerini öneriyor.

01 Mart 2020 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs ile mücadelede sokağa çıkma yasağı uygulanmalı mı?