Reklamı Kapat

ÇYDD’den 8 Mart için özel sergi

ÇYDD Kocaeli Şubesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü onuruna 5. geleneksel “Disiplinlerarası Karma Sergi” adı altında resim sergisinin açılışını gerçekleştirdi. İzmit Belediyesi Sanat Galerisinde düzenlenen sergi 13 Mart’a kadar açık kalacak

Nuri AKÇAHARMAN
Nuri AKÇAHARMAN Tüm Haberleri

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Kocaeli Şubesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü onuruna 5. geleneksel “Disiplinlerarası Karma Sergi” adı altında resim sergisi düzenlendi. İzmit Cumhuriyet Parkında bulunan İzmit Belediyesi Sanat Galerisinde düzenlenen serginin açılışına İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, ÇYDD Kocaeli Şubesi Başkanı Meral Dönmez, dernek yöneticileri ve çok sayıda sanatsever katıldı. Serginin açılış konuşmasını yapan ÇYDD Kocaeli Şubesi Başkanı Meral Dönmez, “Şehitlerimiz var ve hepimizin yüreği yanıyor, analar ağlıyor. Tüm şehitlerimizi rahmetle anarken geride kalan ailelerine ve milletimize sabırlar, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Acımızı paylaşıyoruz, acımız sonsuz” dedi.

MÜCADELE ETMEMİZ LAZIM

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününün tarihçesi hakkında bilgiler veren Dönmez, “Bizler 8 Mart’ı anarken, o günü kadınların toplumsal hayatta kendi ayakları üzerinde durabilme mücadelesi olarak görüyoruz. Yüce Atatürk, Türk toplumunun yükselmesi için kadının yüceltilmesine inanmış ve bu konuda devrimler yapmıştır. Bu devrimler sayesinde bugün biz bu kadar özgürüz. Atatürk’ün kadınlar için verdiği mücadelede kadınlar için birçok Avrupa ülkelerinden önce bu haklara kavuştuk. Ancak kıymetini bilebildik mi? Bugün kadınlar haklarını tam olarak kullanabiliyor mu? Her şeyden önce insan haklarının gelmesi gerekiyor. Bizler kadın hakları kavramına da karşıyız. Yeter ki dünyada ve Türkiye’de insan hakları konuşulsun. İnsan hakları kavramı yerleştiği zaman biz ne kadın hakkı, ne çocuk hakkı, ne de onun, bunun hakkı diye bahsetmeyeceğiz. Ama bunun için mücadele etmemiz lazım” dedi.

13 MART'A KADAR AÇIK KALACAK

Cumhuriyete çok şey borçlu olduklarını belirten Dönmez, “Hepimizin sorumluluğu var. Hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız. Bugün sanatımız, müziğimizi yapıyorsak. Dans ediyorsak, bir iş yerinde çalışıyorsak, biz bunu cumhuriyete borçluyuz. O nedenle bugün 63 katılımcının eserlerinden oluşan bu tablolar bizi anlatıyor. Ben bunlara kadınların sessiz çığlığı diyorum. Biz tüm olumsuzluklar karşısında el ele vereceğiz ve mücadelemizi devam ettireceğiz. Yılmayacağız, pes etmeyeceğiz” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından sergiye katılanlar günün anısına birlikte poz verdi. ÇYDD Kocaeli Şubesi Başkanı Meral Dönmez, ÇYDD Resim Atölyesi öğretmeni Filiz Kaya ve Küratör Fotoğraf Sanatçısı Esat Yargıcı’ya sergiye katkılarından dolayı çiçek verdi.  Sergi, 13 Mart Cuma günü saat 16:00’a kadar açık kalacak.

06 Mart 2020 - Kültür-Sanat

Muhabir Nuri Akçaharman


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs ile mücadelede sokağa çıkma yasağı uygulanmalı mı?