Reklamı Kapat

Doğanın dili fotoğraf sergisi İstanbul'da

Galeri MOD Sanat Galerisinin daveti üzerine, Kocaeli Fotoğraf Derneği Üyesi, Fotoğrafçı Erdem Arcan “Doğanın Dili” adlı Fotoğraf sergisinin 3.cüsünü İstanbul-Kadıköy’de açıyor

Erdem Arcan “Doğanın Dili” adlı sergisinde algı ve dikkatleri, doğaya ve onun yoktan var ederek meydana getirdiği eserlere yöneltiyor. Sanatçı, doğada çektiği fotoğrafları doğayla kurduğu iletişimin görsel kopyaları olarak tanımlıyor. Sıradan gibi görünen birçok tasviri ve nesneyi aslına sadık kalarak sorgulayıp onlara yeni anlamlar kazandırarak fotoğraflayan sanatçı, fotoğraf severlerin farklı düşünmesini sağlayacak yaratıcı bir bakış açısını da oluşturmaya çalışıyor.

ZOR BİR İŞİ BAŞARDIK

Erdem Arcan, gündemine aldığı tüm bu riskli görsel alternatifleri fotoğrafa dönüştürerek, tesadüf olmaktan çıkarıyor ve yakın plan görsellerinde de verili sonuçlar yakalamayı başarıyor. Yüzeyi küflenmiş bir taşın, derin bir yarığı sonlandıran ya da başlatan bir budağın, asfaltın üzerine öylece sıçramış bir lekenin sadece bir “şey” olmadığını, zihinlerimize bir zamanlar yerleşen öykülerle, anılarla vücut bulabileceğini kanıtlamaya çalışıyor. Üstelik izleyenlerin akıl yürütmelerini ve algı süreçlerini yönetmek gibi zor bir işi başararak yapıyor bunu.

DOĞANIN DİLİ SERGİMİZ MERAK UYANDIRAN BİR SERGİ

Erdem Arcan, bu sergi kapsamında bakma- görme, dikkat çekme, yaratıcı düşünme gibi bakış açılarını ortaya koyarken fotoğraf sanatının, görüneni yansıtma dışında, görünmeyeni de sezdiren bir bakış açısı olduğunu anlatıyor.“Doğanın Dili” sergisinde anlam içeren, merak uyandıran fotoğraflar yer alıyor. Erdem Arcan, araştırmacı ve detay görme yetisine sahip bir göz. Sanatçı, ışığı estetik bir anlayışla birleştirerek, genelde bakıp geçtiğimiz görüntülerden, çok enteresan fotoğraflar çıkacağını bu sergisiyle işaret ediyor bize.

12 GÜN DAHA SANATSEVERLERE GEZME İMKANI OLACAK

Fotoğraf sanatında kendi tarzını ve bakış açısını oluşturan sanatçı, doğada çektiği fotoğraflardan oluşan sıra dışı sergisi ile, doğanın yazdığı bir hikâyeyi bize fotoğraflarla anlatma becerisini gösteriyor.7-19 Mart tarihlerinde açık kalacak olan  sergiyi İstanbul’lu sanatseverler gezme imkanı bulabilecek.

 

09 Mart 2020 - Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.



Anket Koronavirüs ile mücadelede sokağa çıkma yasağı uygulanmalı mı?