Reklamı Kapat

Kapsül endoskopi nedir?

VM Medical Park Kocaeli Hastanesi’nde uygulanan kapsül endoskopi yöntemiyle ilgili Gastroenteroloji Uzmanı Uzm. Dr. Hilmi Emre Kaya açıklamalarda bulundu.

Tüm sindirim sistemi hastalıklarının tespit edilmesinde kullanılan son dönemdeki yeni tekniklerden kapsül endoskopi yöntemi;yemek borusu, mide, ince bağırsak ve kalın bağırsaktaki ülser, polip kanser yada diğer oluşumların incelenmesinde kullanılıyor.

KAPSÜL ENDOSKOPİ NEDİR?

Hastanın bir hap gibi içtiği kapsül ile uygulanan kapsül endoskopi, tüm sindirim sisteminin hastaya bir sıkıntı vermeksizin görüntülenmesini sağlayan bir yöntemdir. Kapsülde çift kamera bulunmaktadır, görüntüler film halinde kayıt cihazına gönderilir. Kayıt cihazındaki görüntüler gastroenteroloji uzmanı tarafından bilgisayarda incelenerek teşhis konulabilir. Sindirim sistemi hastalıklarının taraması için yapılan bu yöntem son derece konforludur.Ağrısız bir görüntüleme yöntemi olup hastanın günlük aktivitesinin kısıtlanmamakta ve hastane dışında gününe normal olarak devam edebilmesine olanak sağlamaktadır.

KAPSÜL ENDOSKOPİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

·         Sedasyon gerektirmez ve ağrısızdır.

·         Anestezi uygulanamayan yaşlı hastalar ve endoskopiden korkan hastalar için önemli bir tanı yöntemidir.

·         Hasta, işlem sonrasında hastanede kalmak zorunda değildir.

·         Kanama-tümör-polip gibi durumlarda doğru tanının en kolay ve hasta için zahmetsiz ve komplikasyona yol açmadan konulmasını sağlayarak gereksiz endoskopi veya cerrahi girişimden kaçınılmasını sağlamış olur.

09 Mart 2020 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Corona virüsü için alınan tedbirleri yeterli buluyor musunuz?