Reklamı Kapat

Zeytinoğlu sanayi üretimini değerlendirdi

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, TÜİK tarafından açıklanan ocak ayı sanayi üretimindeki yüzde 7.9’luk büyümeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu

TÜİK tarafından açıklanan ocak ayı sanayi üretimindeki yüzde 7.9’luk büyümeye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Son 5 aydır sanayi üretiminin kesintisiz büyüyor olmasını olumlu değerlendiriyoruz.Sanayi üretim endeksi ocakta yıllık yüzde 7.9 arttı. Bu tabi önemli bir artış. Ancak ekonomimizin duraksadığı bir döneme kıyasladığımızdan dolayıbaz etkisinin de olduğunu biliyoruz. Aylık bazda baktığımızda ise sanayi üretiminde binde 2 ile sınırlı bir gerileme oldu” dedi.

“ENERJİ ÜRETİMİNDE YÜZDE 2.1 ARTIŞ”

Sektörler ve ana sanayi gruplarına ilişkin değerlendirmede bulunan Zeytinoğlu, “Ocak ayında ara malı imalatında aylık yüzde 1.2, yıllık yüzde 10.4 artış, enerji üretiminde aylık yüzde 2.1, yıllık yüzde 5.7 artış oldu. Sermaye malı üretiminde aylık yüzde 5.7 gerilemeolurken, yıllık yüzde 3.5 artış oldu. Benzer şekilde imalat sanayinde de aylık yüzde 0.3’lük gerileme olurken, yıllık yüzde 8.2 artış olduğun görüyoruz” şeklinde konuştu.

13 Mart 2020 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs ile mücadelede sokağa çıkma yasağı uygulanmalı mı?