Reklamı Kapat

Korkutan rakam! 3.5 milyonu bulabilir...

Korona virüs salgını Türkiye’de hızla yayılmaya devam ederken, yapılan bir araştırmadan çıkan sonuçlar salgının olası sonuçlarını gözler önüne serdi. Söz konusu araştırmaya göre sosyal izolasyona uyulmaması durumunda vaka sayısı Haziran ayı sonunda 3,5 milyonu bulabilir

Türkiye’de korona virüs salgınının olası yayılımı için çalışmalar yapan Econix Araştırma çarpıcı veriler açıkladı. 3 farklı simülasyon hazırlayan araştırma şirketi, asgari önlemlerin alınması durumunda Türkiye’de vaka sayısının 184  bin 922’ye, hayatını kaybedenlerin sayısının ise 9 bin 143’e ulaşması bekleniyor.  Öte yandan sosyal mesafeye uyulmaması durumunda vaka sayısının haziran sonunda 3,5 milyonu bulabileceği belirtiliyor.

Etkin önlemlerin devam ettirmesi ile vaka artışının nisan sonunda kontrol altına alınabilecek sosyal izolasyonun etkin yapıldığı varsayımı üzerine kurgulanan birinci senaryoda yeni vaka sayısının artış hızının mart ayı itibari ile hızlı düşüş göstererek vaka sayısının azalan bir ivme ile artacağı yönünde tahminlendi. Salgınla yoğun mücadelenin öngörüldüğü bu varsayımda Türkiye'de 30 Haziran 2020 tarihine kadar 52 bin 614 vaka ve 2 bin 616 ölüm gözlenebileceği belirtildi. Etkin önlemlerin devam ettirmesi ile vaka artışının nisan sonunda kontrol altına alınabileceği ve vaka sayısının platoya ulaşabileceği belirtildi. 3'üncü senaryoda salgının en hızlı yayıldığı zaman diliminde yoğun bakım yatak ihtiyacının 856, nitelikli yatak ihtiyacının ise 3 bin 975 olacağı öngörülüyor. Türkiye'nin mevcut sağlık altyapısının kapsamında vakaların ülke genelinde nüfus oranında dağılması durumunda bu ihtiyaca cevap verebileceği tahmin ediliyor.

HAZİRAN SONUNDA VAKA SAYISI 3,5 MİLYONU AŞABİLİR

2'nci senaryo ise sosyal izolasyonun kısıtlı uygulandığı ve günlük muhtemel vaka artış oranının düzenli bir şekilde azaldığı varsayımına göre planlandı. Senaryo, yeni vaka sayısının artış hızının mart ayı dahil nisan, mayıs ve haziran aylarında daha hızlı azalacağı ve vaka sayısının daha kontrollü artacağı öngörüsüyle modellendi. 2'nci senaryoya göre, Türkiye'de Haziran ayı sonuna kadar 183 bin 922 vaka ve 9 bin 143 ölüm yaşanabileceği belirtiliyor. Sosyal izolasyonun kısıtlı olsa bile yapılması ile Mayıs sonunda vaka artışı kontrol altına alınabilir ve vaka sayısı platoya ulaşabilir. Bu senaryoda vakaların zirve yaptığı dönemde yoğun bakım yatak ihtiyacı 2 bin 586, nitelikli yatak ihtiyacı ise 12 bin 8 olarak ortaya çıkıyor. Bu ihtiyaçlar kapsamında vakaların ülke genelinde nüfus oranında dağılması durumunda sağlık sisteminin kapasite aşımına uğramayabileceği belirtiliyor.

TÜRKİYE KAPASİTE AŞIMINA UĞRAYABİLİR

Üçüncü senaryo sosyal izolasyon tedbirlerine uyulmadığı ve vaka artış hızının ise yavaş bir şekilde düşeceği öngörüsüyle hazırlandı. Yeni vaka sayısının artış hızının mart ayı sonuna kadar mevcut artış oranında, nisan, mayıs ve haziran aylarında azalarak vaka sayısının artacağı öngörüsü ile tahmin edildi. 1'inci senaryo varsayımına göre, Türkiye'de 30 Haziran 2020 tarihine kadar 3 milyon 705 bin 555 vaka ve 184 bin 213 ölüm gözlenebilir ve Haziran sonu itibari ile halen vaka artışının kontrol altına alınamayabileceği söylenebilir. Gözlenen vakaların zirve zamanında yoğun bakım yatak ihtiyacı 47 bin 891, nitelikli yatak ihtiyacı 222 bin 421 olarak hesaplandı. Söz konusu öngörüye göre, yoğun bakım ve nitelikli yatak ihtiyacı kapsamında Türkiye ‘deki sağlık sisteminin kapasite aşımına uğrayacağı belirtiliyor. (Yeniçağ)

27 Mart 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Turan 41 - İŞİNİZ GÜCÜNÜZ MİLLETİ UMUTSUZLUĞA SEVK EDİP MİİLETTE KORKU PİSKOLOJİSİNE SOKMAK ZATEN VATANDAŞ PİSKOLOJİK OLARAK NE YAPTIĞINI NE OLACAĞINI BİLMİYOR BİRDE SİZ VURUN VATANDAŞA BİRAZCIK İNSAF BİRAZCIK VİCDAN SİZ HALA FARKLI POLİTİKALRIN PEŞİNDESİZ YAZIK COK YAZIK

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 28 Mart 01:06
01

erol demirbek - bu gidiş hiç iyi gidiş değil , gazetelerde kapalı olduğu söylenen limanlardan kapılardan sürekli denetimsiz geçişler olduğu uçakların inip kalktığı bu girenlerin nerelerde olduğunun bilnmediği yazılıyor . rizede bir bölge komple karantinaya alınmış . istanbulda maske satışı işinde 2 si ağır 4 yaralı . yetkililerin açıklamaları çelişkili . ileri ki günler için gerçekten kaygılanmaktayım.

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 27 Mart 15:38


Anket Koronavirüs ile mücadelede sokağa çıkma yasağı uygulanmalı mı?