"Acilen sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli"

İYİ Parti Izmit Ilçe Başkanı Pelin Filiz Coştur, yaptığı basın açıklamasında "Acilen en az bir ay sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli" dedi

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri

Dünyada binlerce kişinin ölümüne neden olan Coronavirüs ile ilgili İYİ Parti İzmit İlçe Başkanı Pelin Coştur Filiz yazılı açıklama yaptı. Filiz yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Mikroskopla bile zor gördüğümüz küçücük bir virüs tüm dünyayı sıkıntıya soktu. Ülkeler sınırlarını kapattı. Ekonomiler çöktü. Şehirlerde caddeler, sokaklar boşaldı. Alışveriş merkezleri, restoranlar, kafeler kapandı. En yakınımıza bile dokunmaya çekiniyoruz. Haftalardır tüm dünya gündemini değiştiren korona virüs salgını ülkemizde de artık çok ciddi boyutlara ulaşmıştır. Pandemik salgınlar toplumun tamamını ilgilendirir. Devletin en üst kademesinden her bir vatandaşa kadar yaşadığı topluma karşı sorumluluklarını yerine getirmesi gereken toplu bir mücadeleyi gerektirir.

“AÇIKLANANIN ÇOK ÜZERİNDE”

Bununla birlikte, biliyoruz ki, gerçek vaka sayısı ve ölüm oranı bize bildirilenden çok daha fazla. Sağlık kuruluşlarına korona şüphesiyle başvurup klinik belirtileri ve radyolojik bulguları korona ile uyumlu olan hasta sayısı, testi pozitif olarak açıklanan hasta sayısının çok üzerinde. Şüpheli herkese test yapılamıyor ve test yapılsa bile sonuç gelene kadar kaybettiklerimizin ölüm raporunda korona yazmıyor. Korona şüphesi olan insanlarımıza hastaneye gidip kuyrukta beklemesi söyleniyor.  Sayın Sağlık Bakanı'nın kendisinin de ifade ettiği gibi yurtdışına test satıyoruz ama kendi vatandaşımıza daha fazla test yapamıyoruz. En fazla test 7 bin 286 kişiye dün yapıldı ve bugüne kadar yaklaşık 40 bin kişiye test yapılabildi. Oysa, Güney Kore bizim bugüne kadar yaptığımız toplam test sayısını bir günde yapıyor. Zor günlerde yanımızda olması gereken Kızılay, Suriye'ye, Irak'a hatta Endonezya'ya bile maske yardımı yapıyor ama kendi ülkesine hiç bir katkısı yok.

“HASTANE KURULABİLİR”

Tüm dünya ülkeleri vatandaşlarını korumak için neredeyse varını yoğunu ortaya koyarak zor durumdaki vatandaşlarını destekliyor, işçi çıkarılmasını engelliyor, sokağa çıkma yasağı ilan ediyor ve daha fazla insanına test yapıp bulaşıcılığı engelliyor. Biz ise 8 milyar lirayı ne olduğu belirsiz Kanal İstanbul projesine veriyoruz. Halbuki, böyle bir pandemik salgının olduğu süreçte en çok ihtiyacımız olan şeylere yatırım yapmamız gerekiyor. Bu 8 milyar ile tüm ülkeye yetecek 80 milyon adet test kiti, 400 bin adet mekanik vantilatör ve 55 milyon koruyucu giysi (maske, eldiven, gözlük, önlük içerecek şekilde) alınabilir, hatta 6,5 milyon insana işsizlik yardımı yapılıp 100 yataklı 200 hastane kurulabilir.

“ACİLEN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLMELİ”

Bu zorlu süreçte her gün yüzlerce hastaya temas eden kahraman sağlık çalışanlarımızın hali içler acısı. "Yaşatmak için yaşamak istiyoruz" diyerek acil ihtiyaçlarını haykırıyorlar ama bu ihtiyaçları yeterince karşılanmıyor. Düz maskelerle ve önlükleriyle hastaları muayene ediyorlar. Her gün onlarca doktor ve diğer sağlık personelimizin hastalandığı haberleri geliyor. Eğer sağlık personellerimizi koruyamazsak bizi kim koruyup tedavi edecek? Böylesine çelişkiler içerisinde salgınla başetmeye çalışıyoruz. Herkes kendi OHAL'ini ilan etsin diyerek olmaz. Acilen en az 1 ay sokağa çıkma yasağı ilan edilmelidir. Öncelikle tüm sağlık personeline çok hızlı bir şekilde korona testi yapılmalı ve acil ihtiyaçları olan koruyucu ekipman ve N95 maske tedarik edilmelidir. Şüpheli herkese sağlık kurumlarında içiçe kuyruk bekleyerek değil, evinde izolasyon ortamında korona testi yapılmalıdır.

“SON SALGIN OLMAYACAK”

İşten çıkarmalar yasaklanmalı ve ailelere sosyal yardım sağlanmalıdır. Salgın istismarı yapıp vatandaşlara ihtiyaç olan malzeme ve gıdaları fahiş fiyattan satanlara en ağır cezalar verilmelidir Bütçesi Sağlık Bakanlığından daha yüksek olan tüm bakanlık ve başkanlıkların bütçelerinin bir bölümü Sağlık Bakanlığına ve üniversite hastanelerine aktarılmalıdır. Salgına ait bütün bilgi ve veriler bir kaç cümlelik sosyal medya bildirimleriyle değil, şehir, mahalle, yaş, cinsiyet dahil tüm ayrıntılarıyla açıklanmalıdır. Unutmayalım ki, sadece gerçeklerle yüzleşirsek bu salgından korunabiliriz. Korona salgını son salgın olmayacaktır.  Bu virüsün mutasyon geçirmesiyle ya da başka virüslerin ortaya çıkmasıyla yeni ve daha tehlikeli salgınlarla karşılaşacağız. Bunun için acilen aşı, test ve tedavi yöntemleri geliştirebilecek merkezlerin altyapısı şimdiden oluşturulmalıdır.

“NE KADAR BASİT OLDUĞUNU GÖSTERDİ”

Hepimizin son derece duyarlı olması gereken bir dönemden geçiyoruz. Her gün alkışlarla destek olduğumuz sağlık çalışanlarımızın bizden istediği tek bir şey var. O da evde kalmamız. Bizim hayatta kalmamız için her türlü riski göze alarak çalışan sağlık görevlilerimize alkıştan çok daha fazla destek olmamız gerekiyor. Bu gözle göremediğimiz küçücük virüs bize hayatın ne kadar basit ve kırılgan olduğunu gösterdi. Hayatımız kibrimizden çok daha değerli ve insanlığın kibri bu virüs karşısında son derece güçsüz. Her biriniz insanlık için bir umutsunuz. Onun için lütfen evde kalın. Bu virüsün yayılmasını engelleyecek başka yol yok.”

27 Mart 2020 - Siyaset

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

Deri̇nceli̇ - BUNLARI SEN Mİ SÖYLÜYORSUN, DAHA 3 AY ÖNCESİNE KADAR YAPILAN ŞEHİR HASTANELERİNİ YERDEN YERE VURAN BUNLARA HASTA NERDEN BULACAKSINIZ PARALARI YANDAŞLARINIZA PEŞKEŞ ÇEKTİNİZ DİYE AĞIZDOLUSU KÜFÜR VE HAKARETLER SAVURAN SENİN PARTİN VE ORTAĞIN CHP DEYİLMİYDİ, AVRUPANIN EN BÜYÜK ÜÇÜNCÜ HASTASESİ İSTANBUL ŞEHİRHASTANESİ HAZİRAN 2020 DE AÇILMASIN DİYE ORTAĞIN CHP NİN BELEDİYESİ HASTANENİN BAĞLANTI YOL YAPIM ÇALIŞMALARINI DURDURMADIMI BÜTÜN DÜNYA ÖNLEM ALMAZKEN AYLAR ÖNCESİNDEN TÜRKİYE ÖNLEM ALMADIMI, DAH DÜN BAKAN 3,5 MİLYON MASKE DAĞITTIK STOKÇULARIN MALLARINA EL KOYUYORUZ DEMEDİMİ , BÜTÜN DÜNYA BUNLARI GÖRDÜ TÜRKİYEYİ ÖRNEK ALDI AMA SİZE YARANAMADI ASRIN LİDERİİ BURDAN BİLE SİYASİ RANT ÇIKARMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ YA NE DİYELİM RABBİM SENİN PARTİN VE ORTAKLARINDAN BU ÜLKEYİ KORUSUN

Yanıtla . 3Beğen . 3Beğenme 28 Mart 12:58
03

Kartepe Büyük Derbent - Devletten.çok. mu.iyi.biliyon.sarı. kafa.bir sen akıllı. Devlet.yanlis

Yanıtla . 3Beğen . 4Beğenme 28 Mart 06:13
01

Saddam - Allah akıl fikir versin korkmayın bu kafa varken sizde virüs hayatta yaklaşmaz

Bırakın Kanal İstanbul'u eşek heykellerinin hesabını sorun kanalın getirisi var eşeğin kişinin nesi var

Yanıtla . 6Beğen . 9Beğenme 27 Mart 15:17Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz