Hamşioğlu: Yeni sahra hastaneleri kurulmalı

Kocaeli Tabip Odası Başkanı Dr. Zeki Hamşioğlu, 10 gün içinde hastalığın daha çok yayılma ihtimali olduğunu belirterek, “Boş yapıların sahra hastanesine çevrilecekmiş gibi bir takım önlemlerin olmasında fayda var diye düşünüyorum” dedi

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri

Kocaeli Tabip Odası Başkanı Dr. Zeki Hamşioğlu dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan Türkiye ve Kocaeli verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Hamşioğlu yaptığı açıklamada, “Pandemi bütün dünyayı esir aldı. Bizim memleketimiz de tabi bundan aynı oranda nasibini aldı. Ortalama ölüm oranına bakacak olursak ülkemizdeki oran gerçekten de düşük kalıyor. Bazı şeyleri söylemek için çok erken. Nihayetinde yoğun bakımda 900’e yakın hasta yatıyor. Gönül ister ki hepsi kurtulsun ama tabi bu hastalarımızda kaybedeceklerimiz olabilir. Bu rakamlar sürekli değişkenlik gösterebilir” dedi.

“2-3 TANESİNİ BİR DAHA GÖREMEYECEKSİNİZ”

“Bakanlığın uyarılarına kulak vermek lazım” diyen Hamşioğlu, “Ülkelerin yaşlı nüfusuna göre ölüm oranları değişebiliyor. Genci, yaşlısı herkes için tehlike. İzolasyon konusunda bütün vatandaşların dikkat etmesi lazım. Bu salgını ciddiye almak lazım. 100 tane insan tanıyorsanız bunlar hastalandığında 2 ya da 3 tanesini bir daha göremeyeceksiniz. Bakanlığın uyarılarına kulak vermek lazım. İnşallah sabit bir seviye oluşacak. Ne kadar sürede oluşur bilmiyoruz” ifadelerinde bulundu.

“10 GÜN İÇİNDE YÜK OLUŞABİLİR”

Kocaeli ile ilgili de konuşan Hamşioğlu, “Şu an için hastanelerde yatak doluluk açısından çok fazla bir sorun yok gibi görünüyor. Dün bakan da açıkladı. Bu 10 gün içinde değişecek. Bizim idarelere önerimiz yatak sayılarının arttırılmasına yönelik yeni sahra hastaneleri gibi bir takım çözümlere yönelmekte fayda var. Şimdiden buna yönelik bir çalışma başlatmakta fayda var. Benim şahsi öngörüm 10 gün içinde hastanelerin kaldıramayacağı bir yük oluşmaya başlayabilir” dedi.

“INTERTEKS YA DA KAPALI FUAR DÜŞÜNÜLEBİLİR”

“Sistem kaldıramayacağı bir doygunluğa gelebilir diyen Hamşioğlu, “Bir hasta 14 ile 20 gün arasında hastanede yatak işgal edebiliyor. Yatan hemen çıkmıyor. Durumu iyi olan hızlı taburcu edilebiliyor ancak yatan hastaların çoğu kısa sürede toparlanıp çıkamıyorlar. İyileşen hasta sayısına bakarsanız düşük olduğunu görürsünüz. İyileşmekte olan bir yığın hasta var. Yüzde 97’si iyileşecek bu hastaların tabi ancak nihayetinde bu süreç uzun. Sistem kaldıramayacağı doygunluğa gelebilir. Bunlarla ilgili sahra hastanesi mi olur, Interteks ya da kapalı fuar salonu düşünülebilir. Boş yapıların sahra hastanesine çevrilecekmiş gibi bir takım önlemlerin olmasında fayda var diye düşünüyorum” ifadelerinde bulundu.

“PERSONELİ İDARİ KULLANMAK GEREKİYOR”

Sağlık personellerinin yoğunluğu ile ilgili de konuşan Hamşioğlu, “Sağlık personellerinin de idareli kullanılması gerekebilir. Hastalığı ilk karşılayan grup olduğumuz için aramızda tabi ki çok hastalanan olacaktır. Hastalananlar belli bir karantina süreci boyunca da çalışamayacaktır. Hal böyle olunca personeli idareli kullanmak, çevre illerden bir takım personel takviyeleri gibi bir takım şeyler önerebiliriz. Muhtemelen bunları düşünüyorlardır” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

02 Nisan 2020 - Sağlık

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Ersoy Kandemir - Kulak ver İçişleri Bakanı bu çağrıya!

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 02 Nisan 17:11Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz