Türkkan; “Virüsün geleceği 1 yıl önceden biliniyormuş”

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, 12 Nisan 2019’da yayınlanan Cumhurbaşkanlığı genelgesinde, virüs ve pandemi uyarısı yapılmış.  Genelgede virüslerin genetik yapısının değiştiği ve insandan insana çok çabuk geçtiği yazılıymış” diyerek “Bundan hiç kimse haberdar edilmedi. Madem bu tehditten haberiniz vardı da neden önlem almadınız” şeklinde hesap sordu

Video için play'e tıklayın

Bir basın toplantısı yapan İYİ Parti Kocaeli Milletvekili ve Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, 12 Nisan 2019’da Cumhurbaşkanlığınca hazırlanan bir genelgenin olduğunu, bu genelgede virüsün yapısının ve pandemi konusuyla ilgili uyarıların olduğunu kaydederek, “Bu genelgeden kimsenin haberi yok. Meclisin bile haberi yok. Bu genelgede yeni tip virüsün etkileri, yayılma oranları ve alınması gereken tedbirler sıralanmış. 1 yıl önce yayınlanmış bir genelge bu. Üstelik, Dünya Sağlık Örgütü, diğer üye ülkelerle birlikte Türkiye’yi de pandemi konusunda uyarmış. Bu uyarıya istinaden de genelge hazırlanıyor. Hükümete soruyorum madem salgının geleceğini biliyordunuz ve bir planınız vardı neden, hastalığın Türkiye’de yayılmasını neden beklediniz. Neden önceden önlemleri almadınız. Sağlık bakanlığı bir planlama hazırlamış ve Türkiye’nin İtalya yolunda ilerlemekte olduğunu göre biliyoruz” dedi.

“İKİ SATIRDA GEÇİŞTİRİLMİŞ”

“Saray düzeninin insafına bırakıldı” diyen Türkkan, “Dünya Sağlık Örgütü ile konunun uzmanları ve bilim insanları yaklaşmakta olan salgın hakkında ilgili kurumları uyarıyor. Bu uyarıları ciddiye almadınız mı yoksa inanmak mı istemediniz. Planda pandeminin ekonomik, sosyal ve sektörel etkilerinin kapsamlı bir biçimde yer almadığını görüyoruz. Bugün bütün ülkeyi ilgilendiren küresel bir tehdide karşı alınması gereken önlemlerin saray düzeninin insafına bırakılmasının bedelini ödüyoruz. Bu raporda hazine ve maliye bakanlığının salgın sırasında görev ve tanımı sadece iki satırda geçiştirilmiş” ifadelerinde bulundu.

“YASAK GELDİĞİNDE BAKMAK ZORUNDASINIZ”

Sokağa çıkma yasağı hakkında konuşan Türkkan, “Hazine ve maliye bakanlığı yanlış anlamış ki pandemiyle mücadelede 500 bin liranın altında ev kredisiyle salgını yenebileceklerini düşünmüşler. Salgın riskinde gösterdiğiniz ciddiyeti tek bir A4 kağıdına sıkıştırmasaydınız bugün sokağa çıkma yasağı ilan edebilirdiniz. Çünkü biliyorsunuz ki sokağa çıkma yasağı getirdiğinizde böyle olağanüstü bir durumda vatandaşınıza sosyal devletin gereği olarak bakmak zorundasınız. Yani insanlara evde kal çağrısı yapıyorsanız, o evlere ekmek götürmek, yardım götürmek, faturasına, kirasına destek olmak zorundasınız” dedi.

“İBAN NUMARASIYLA KRİZİ YÖNETECEĞİNİZ FİKRİ”

“IBAN numarasıyla krizi yöneteceğiniz fikrine kapılmazdınız” diyen Türkkan, “Eğer o plan hazırlanırken ekonomi ve iktisat uzmanlarının görüşleri yer alsaydı, bugün salgına karşın ayrılması gereken bir bütçemizin olması gerekirdi. Eğer pandemi tehlikesi ciddiye alınmış olsaydı 2020 yılı merkezi yönetim bütçesinde salgınla mücadele için bir ödeneğimizin olması gerekirdi. Eğer salgın riski ciddiye alınmış olsaydı “Suriyelilere 40 milyar dolar harcadık, bir 40 milyar dolar daha onlara helal olsun” demezdiniz. Eğer önlem alsaydınız ve hazırlıklı olsaydınız, bu salgını bir şişe kolonya ve duayla yeneceğinizi düşünemezdiniz. Ve sürecin geldiği noktada IBAN numarasıyla krizi yöneteceğiniz fikrine kapılmazdınız” ifadelerinde bulundu.

“59 BİN 200 KİŞİ HAYATINI KAYBEDECEK”

Raporda 59 bin 200  kişinin hayatını kaybedeceğinin belirtildiğini ifade eden Türkkan, “Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlatılan planda o kadar ciddi ifadeler var ki; "Planın 130.sayfası; yaklaşan pandemi durumunda hastaneye başvuranların yüzde 15’inin yoğun bakıma yatacağı öngörülüyor. Orta şiddetli bir senaryoda 16 milyon vaka görülebileceği, 8 milyon klinik başvurusu olacağı, 160 bin kişinin normal serviste, 24 bin kişinin ise yoğun bakıma yatacağı öngörülüyor. 59 bin 200 kişinin ise hayatını kaybedeceği belirtiliyor” dedi.

02 Nisan 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

06

Ülkü Er - Adamın elinde belge var makarnacı troller yalanlıyor işte virüs bu troller

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 03 Nisan 13:32
08

Ersoy Kandemir - @Ülkü Er 06 nolu yoruma cevabı: Virüsler hep vardı,çok şükür milletimiz büyük oranda uyandı,artık yemiyor algı yönetimi,bu algı yöneticilerinin ortak özelliği cemaatleri ve Atatürk’e hakaret edenleri çok sevmeleri ama o kadar da yüzsüzlerki Atatürk ilkeleri ışığında yetişen doktorlara işleri düşünce gıkları çıkmıyor çakmatiklerin,bir tane mert hareketleri yok namert sürüsü trollerin,heh,aduket!

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 03 Nisan 17:52
03

Engin - Dünyanın en iyi sağlık sistemine sahip olduk

Kimse bunu karalamasın

ALLAH ülkemizi vatan hainlerinden gravatlı nankörlerden korusun

Yanıtla . 6Beğen . 9Beğenme 02 Nisan 17:52
02

Ersoy Kandemir - Akp hesap verecekmi göreceğiz,ben 17yılda görmedim de pek!

Yanıtla . 11Beğen . 4Beğenme 02 Nisan 17:09
01

Mikrop Savar - evet kaç senedir o vürüs mikrobun kocaelide ve mecliste elini kolunu sallayak şom şom konuşmasından var olduğunu biliyorduk artık 4 sene sonra o mikropa karşı kesin ilçlama yapılack

Yanıtla . 2Beğen . 9Beğenme 02 Nisan 14:55Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz