Gergerlioğlu: Devletin savcısı doğruluyor

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Sivas’ta bulunan 50 koruma memurunun KYK yurdunda karantina altına alındığı iddia ederken savcılık yazılı basın açıklaması gerçekleştirdi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, sosyal medya hesabından “Sivas KYK yurduna 50 infaz koruma memuru getirilerek karantina altına alınmış, farklı bir çok kaynaktan geldi bu bilgi. Cezaevleri için her dakika gecikmedir diye diye dilimiz kurudu, vebâli, hukûki hesabı ağır olur” ifadelerinde bulunmasının ardından Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı iddia ile ilgili yazılı açıklama yalanladı.

“SÜREKLİ KONTROL ALTINDA TUTULMAKTADIR”

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “COVID-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında 30/03/2020 tarihinde Korona virüs Bilim Kurulunun ceza infaz kurumlarına yönelik tedbirler başlığı altındaki kararında " ceza infaz kurumlarında çalışan ve mahkumlar ile temas ihtimali olan infaz koruma memuru ve benzeri personelin, mümkün ise 14 günlük değilse en az 7 günlük vardiyalar şeklinde çalışmalarının sağlanması, bu kişilerin ceza infaz kurumu dışında geçirdiği zamanlarının yurt ve benzeri gibi önceden belirlenmiş ve hazırlanmış yerde izole olarak ikamet etmelerinin sağlanması" şeklindeki tavsiyesi ve bu tavsiyeye istinaden Adalet Bakanlığımızın talimatı üzerine ceza infaz kurumunda görev yapan infaz koruma memurlarının ceza infaz kurumu dışında geçirecekleri zamanlarını önceden belirlenmiş dezenfekte edilmiş ve gerekli sağlık personeli ve ekipmanlarıyla sürekli kontrol altında tutulmaktadır.

“SALGINDAN KORUNMASI AMAÇLANMIŞTIR”

Bu şekilde personelin salgına yakalanma ihtimalini bertaraf etmek ve ceza infaz kurumuna göreve gittiğinde salgını kuruma taşıma ihtimalinin önüne geçmek amaçlanmıştır. İddia ediliği gibi ceza infaz kurumumuzda görev yapan infaz koruma ve benzeri personelin hiçbirinde COVID-19 rahatsızlığı bulunmamaktadır. İnfaz Kurumumuzdaki personelin mahallinde uygun görülen yerlerde izolasyonunu sağlanarak hem kendi sağlığı hem de hükümlü ve tutukluların salgından korunması amaçlanmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

ALGI DEĞİŞTİRİLİYOR

Gergerlioğlu savcılığın açıklamasının ardından açıklamasının kendisini teyit ettiğini belirterek, “ Savcılık açıklaması da aslında beni teyit ediyor. Zira Savcılık, 50 İnfaz koruma memurunun Sivas KYK'da kaldığını kabul ediyor. Ama ardından ' iddia edildiği gibi Covid 19 (+) yok' diyor. Ben de hasta var demedim, karantinadan bahsettim ve cezaevlerinde riskin arttığına vurgu yaptım. Aslında devletin savcısı tweetimi doğruluyor ama ardından asıl çarpıtmayı kendisi yaparak sanki IKM'lerin hasta olduğu yönünde bir iddiamın olduğu algısını tesis etmeye çalışıyor” dedi.

02 Nisan 2020 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Ersoy Kandemir - Bana savcı demeyin lütfen tüm sinirlerim tepeme çıkıyor!

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 02 Nisan 19:23
01

şuheda - ceza infaz memurlarının eve gitmeleri önlenerek belirli yurtlarda 2 şerli gurup halınde tutulmaları hasta olduklarından degil tutukluların hasta olmasına engel olmak için alınan tüm türkiyede uygulanan bir tetbirdir.yanlış bilgi verilmesine gerek yok kesin bilgidir bu

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 02 Nisan 16:11Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz