Reklamı Kapat

Bu şartlar altında olağan genel kurul olur mu?

Koronavirüs dünyayı kilitledi. Günler hızla geçerken gözler Kocaelispor’un Mayıs ayındaki olağan genel kuruluna çevrildi. Mevcut şartlarda olağan genel kurul olacak mı olmayacak mı?

Kocaelispor’da Mayıs ayındaki olağan genel kurul öncesi belirsizlik ve sessizlik hakim. Mevcut yönetimin göreve devam edip etmeyeceği henüz netleşmezken, her hangi bir aday da an itibari ile kendisini göstermiş değil. Ancak devam eden yönetim kurulundan kimi yöneticilerin kulübe üye yaptıkları öne sürülürken, yönetimin çok sayıda değişiklik yapılarak göreve devam edecekleri yönünde bir düşünce söz konusu. Ancak yeni tip koronavirüs yani Covid 19 salgını nedeni ile ilgili kilitlenen dünyada, Mayıs’taki Kocaelispor Olağan Genel Kurulu’nun akıbeti de sorgulanıyor.

GEÇİCİ BİR SÜRE DURDURULDU

İçişleri Bakanlığı kısa bir süre önce yayınladığı genelge ile STK’ların genel kurul ve benzeri toplantılarını ikinci bir emre kadar durdurma kararı almıştı. Normalde Kocaelispor Kulübü olağan genel kurulunu Mayıs ayı sonuna kadar yapması gerekiyor. İlk toplantıda çoğunluk sağlanamazsa ikinci oturum en erken 1 hafta, en geç 60 gün içinde yapılmak zorunda.Genelge yürürlükte olduğu sürece hiçbir dernek ve vakıfla ilgili faaliyet ya da genel kurul yapılması mümkün değil.

SON GENELGENİN YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILMASI GEREKİYOR

1- Mayıs ayı sonuna kadar İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi halen yürürlükte ise Kocaelispor’unolağan genel kurulunu yapması mümkün değildir.

2- Ancak, söz konusu genelge yürürlükten kalkar ve yeni bir genelge yayımlanmazsa Kocaelispor zorunlu olarak yapılması gerekli olan olağan genel kurulunun ilkini Mayıs ayının sonuna kadar, çoğunluk aranmayan ikincisini ise 7 gün ile 60 gün arasında yapabilir.

3- Ayrıca spor mücbir sebepler gerekçe göstererek “Cezalı duruma düşmemesi” için Kocaeli Valiliği, İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’ne müracaat ederek olağan genel kurulunu 6 ay sonra yapma talebinde bulunabilir. Bu durumda İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü bu konuda  yetkili İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne onay için başvurması gereklidir.

NOT: İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün derneklerle ilgili sorunları için her ay değişen dernek denetçileri bilgilendirme yapmaktadır.

İÇ İŞLERİ BAKANLIĞININ KORANAVİRÜS’LE İLGİLİ GENELGESİ

Sivil toplum kuruluşlarının (Dernek, vakıf) genel kurulları ve sivil toplum kuruluşlarının eğitimler dâhil insanları toplu olarak bir araya getiren her türlü toplantı ve faaliyetleri (icra-i zorunluluk gerektiren yönetim faaliyetleri hariç) 16.03.2020 Pazartesi saat 24.00 itibariyle geçici olarak ertelenmiştir.

OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTI ÇAĞRISI  NASIL YAPILIR? 

MEVZUAT

-Yönetim kurulu, dernek tüzüğüne göre genel kurula katılma hakkı bulunan üyelerin listesini düzenler.

-Genel kurula katılma hakkı bulunan üyeler, en az 15 gün önceden, günü, saati, yeri ve gündemi bir gazetede ilan edilerek, yazılı ya da elektronik posta ile bildirilerek, derneğin internet sayfasında ilan edilerek üyenin bildirdiği iletişim numarasına mesaj gönderilerek veya mahalli yayın araçları kullanılarak genel kurul toplantısına çağrılır.

-Bu çağrıda, çoğunluk sağlanmaması sebebiyle genel kurul toplantısı yapılamazsa, ikinci toplantının hangi gün, saat ve yerde yapılacağı da belirtilir.

 -İlk toplantı ile ikinci toplantı arasındaki süre 7 günden az, 60 günden fazla olamaz.

 -Toplantıda çoğunluk sağlanmaması sebebinin dışında başka bir nedenle yapılamazsa, yapılamama sebepleri de belirtilerek, ilk toplantı için yapılan çağrı usulüne uygun olarak üyelere duyurulur. İkinci toplantının ilk toplantı tarihinden itibaren en geç 6 ay içinde yapılması zorunludur.

02 Nisan 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Covid-19 nedeniyle bir süredir kapalı olan okullar, salgın kontrole alındığı taktirde 1 Haziran’da açılmalı mı?