“Kocaeli’de en az 17 fabrikada 67 işçinin testi pozitif”

EMEP Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, Kocaeli’de faaliyet gösteren fabrikaların durumlarını paylaşarak, “Bugün ilimizde en az 17 fabrikada, 67 işçide Kovid-19 testi pozitiftir” dedi.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan Kocaeli’deki Coronavirüs verilerini değerlendirdi. Erkan, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelerde bulundu; “Sorarız Bakan Koca'ya bir emek kenti olan Kocaeli'de mal ve hizmet üretimi devam ederken sosyal temas nasıl azalacak? Virüsün ülkemizde görüldüğü ilk günden itibaren; yayılımının önlenmesi için çalışması zorunlu işyerleri dışında tüm üretim ve hizmet birimlerinde üretime ara verilip, işçilerin ücretli izne çıkarılması ve yaygın test yapılması talebini görmezden gelenler, şimdi yeni bir durumla karşı karşıya kalmışız gibi ilimizdeki vakaların artışına dikkat çekiyorlar.

 “EN AZ 17 FABRİKADA POZİTİF”

Partimizin fabrikalardan edindiği bilgiler ışığında; bugün ilimizde en az 17 fabrikada, 67 işçide Kovid-19 testi pozitiftir. Bu tablo; ilimizdeki işçilerin ve ailelerinin, bütün bir kent halkının nasıl bir riskle karşı karşıya kaldığının kanıtıdır. Üstelik Kovid-19 vakaları tespit edilmesine rağmen bu fabrikalardan 9'unda hala üretim devam etmektedir. Bu fabrikaların patronları, bu fabrikalarda testi pozitif çıkan işçiler olduğu bilinmesine rağmen bu fabrikalarda üretimin devam etmesine göz yuman sağlık bakanlığından, mülki amirliğe, il sağlık müdürlüğüne kadar tüm yetkililer gelişebilecek tüm olumsuzluklardan birinci derecede sorumludur.

FABRİKALARI PAYLAŞTI

İlimizde; Kovid 19 tespit edilen fabrikalar, testi pozitif çıkan işçi sayısı ve üretime devam edip, etmeme durumu şu şekildedir: Ford Otosan, üretime 27 Nisan'a kadar ara verilmiş olup, 5 işçinin testi pozitiftir. Gölcük Askeri Tersanesi, 6 işçinin testi pozitiftir, üretim yarıya yarıya dönüşümlü devam ediyor. Sumuriko Hose, 1 işçinin testi pozitif fabrikada 1 Nisan'da üretime ara verildi. Arçelik LG 1 işçinin testi pozitif, fabrikada üretim devam ediyor. Arçelik Çayırova Fabrikası 4 işçinin testi pozitif, fabrikada üretim devam ediyor. Tüpraş'ta faaliyet gösteren taşeron şirket Tekfen'de 1 işçinin testi pozitif, üretim devam ediyor. Posco, 1 işçinin testi pozitif, üretim devam ediyor. Sarkuysan 12 işçinin testi pozitif, işçiler sendikaları Birleşik Metal'le 14 gün süreyle çalışmaktan kaçınma hakkını kullandı. İnform, 14 işçinin testi pozitif, üretim devam ediyor.

“ÜRETİM DEVAM EDİYOR”

DYO, 1 işçinin testi pozitif, üretime ara verildi. Makine Takım, 1 işçinin testi pozitif, işçiler sendikaları Birleşik Metal'le çalışmaktan kaçınma hakkını kullandı. Cavo, 1 işçinin testi pozitif, işçiler sendikaları Birleşik Metal'le çalışmaktan kaçınma hakkını kullandı. Fontana, 1 işçinin testi pozitif, işçiler sendikaları Birleşik Metal'le çalışmaktan kaçınma hakkını kullandı. Alba, 1 işçinin testi pozitif, fabrikada 6-12 Nisan tarihleri arasında üretime ara verildi. Diler Demir Çelik, 13 işçinin testi pozitif, fabrikada üretime devam ediliyor. Koton'un Gebze deposu, 3 işçinin testi pozitif, üretime devam ediliyor. Çolakoğlu limanı, 1 işçinin testi pozitif, üretim devam ediyor.”

08 Nisan 2020 - Gündem

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

11

Ayipseyler - Önce sağlık demeyen

Önceligimiz üretim diyen bir cumhurbaşkaniımız var bizim

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 09 Nisan 21:14
10

Körfezli - Gölcük atlas tersanesinde de 4 kişi de pozitif çıkmış firma hala hizmete devam etmekte

lütfen gerekli işlemler geç olmadan yapılsın

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 09 Nisan 14:19
09

Mehmet - Günler önce niye acıklamadız hangi fabrikada korona ileti var insanımıza bulaşmış tıktan sonra acıkladız vay halimize

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 09 Nisan 12:38
08

Vitaminikabuğunda - asparagas haber emep başkanı bunların bilgisini nereden almış onların en iyi yaptığı şey duraklar binalara bildirge yapıştırmak.

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 09 Nisan 11:49
06

Adsiz - YETER İŞÇİLERİ DE AİLELERİDE DÜŞÜN DİLER..

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 09 Nisan 04:42
05

Recai Herküş - izmit sanayi sitesinde 15 pozitif tespit edildi tedaviye alındılar,

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 08 Nisan 22:34
03

Rumuz - Bu şekilde virüs bitmez fabrikalar calıştı sürece daha yayılır

Yanıtla . 14Beğen . 4Beğenme 08 Nisan 16:35
02

Reis - Hayat kimyada da 2 pozitif var birisi benimle beraber kaldı hastanede diğeri sonradan geldi hayat kimyayı neden söylemiyorlar

Yanıtla . 10Beğen . 1Beğenme 08 Nisan 16:27
01

Mehmet Ali - Ekaik var duyduğumuza göre enpayda da 3 işçide çıkmış

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 08 Nisan 16:24
07

İzmitin Yerlisi - @Mehmet Ali 01 nolu yoruma cevabı: Orası da dahil bir kaç yerde daha tedbir için çalışanlara testler yapıldı ancak negatif çıktı kesin bilgi ancak tedbiri elden bırakmamalı

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 09 Nisan 11:01Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz