STK’lar 1 Mayıs’ta bir araya gelecek

Eğitim Sen Kocaeli Şubesi, yaklaşan 1 Mayıs öncesi şube binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı okuyan Başkan Suphi Yıldırım sokağa çıkma yasağı gelirse 30 Nisan’da, gelmezse 1 Mayıs’ta saat 14.00’te İnsan Hakları Parkı’nda her kurumdan bir temsilcinin katılacağı basın açıklaması gerçekleştirileceğini belirtti.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri

Eğitim Sen Kocaeli Şubesi, 1 Mayıs İşçi Bayramı öncesinde şube binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya Şube Başkanı Suphi Yıldırım ve şube yöneticileri katılım sağladı. Yıldırım yaptığı açıklamada sokağa çıkma yasağı gelirse 30 Nisan’da, gelmezse 1 Mayıs’ta saat 14.00’te İnsan Hakları Parkı’nda (Sabri Yalım Parkı)  tüm kurumlardan 1 kişinin katılacağı basın açıklaması yapılacağını belirtti.

“ORTAK TALEP ETRAFINDA KENETLENMEYE BAŞLADILAR”

Yıldırım yaptığı açıklamada şu ifadelerde bulundu; “Sistem, krizleri lehe çevirip birikim rejiminde yeni bir aşamaya geçmek için fırsata çevirme yaklaşımını salgın sürecinde de hayata geçirmek, salgın sonrası sömürünün katmerleşerek devam edeceği, yönetim biçimlerinin çok daha otoriter olacağı bir dünya yaratmak istemektedir. Ancak insanlık son yüzyıllarda belki de ilk kez bu kadar derin sorgulamalara ve başta sağlık olmak üzere yaşamsal ihtiyaçların ve hizmetlerin kamusal olması gerektiğine dair ortak talep etrafında kenetlenmeye başladı. Emek ve demokrasi güçlerine düşen ise bu ortak talebi örgütlenmeye ve mücadeleye dönüştürmektir.

HER KURUMDAN BİR TEMSİLCİYLE AÇIKLAMA OLACAK

Konfederasyonumuz KESK, Türkiye genelinde ‪1 Mayıs 2020 programımızı DİSK, TMMOB ve TTB ile birlikte oluşturmuş ve geçtiğimiz günlerde basın ve kamuoyuyla paylaşmıştı. Bu çerçevede biz de Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi olarak Kocaeli’de DİSK-KESK-TMMOB-TTB, kitle örgütleri, siyasal parti ve yapılardan temsili düzeyde katılımla birlikte salgın koşullarında, fiziki mesafe kurallarına uygun bir ‪1 Mayıs etkinliği gerçekleştireceğiz. ‪1 Mayıs günü her kurumdan birer temsilciyle ve fiziki mesafe kurallarına uygun olarak İnsan Hakları Parkı’nda olacağız. Son günlerde konuşulduğu üzere eğer 1 Mayıs günü sokağa çıkma yasağı ilan edilirse, salgın koşullarında sağlık önlemlerini sekteye uğratmamak amacıyla bu kez 30 Nisan perşembe günü İnsan Hakları Parkında olacağımızı şimdiden ilan ediyoruz.

“PROTESTO EDECEĞİZ”

Bu haftayı 1 Mayıs haftası olarak başlatıyoruz. 1 Mayıs haftası boyunca ses araçlarımızla kent genelinde ‪1 Mayıs ve taleplerimize dair duyurularımızı yapacağız, işçi ve emekçi kenti Kocaeli'de 1 Mayıs ruhunu yaşatacağız. Halen fiilen işyerlerine giden kamu emekçisi arkadaşlarımızla birlikte KESK olarak bu işyerlerinde ‪1 Mayıs bildirilerimizi okuyacak, hem genel taleplerimizi hem de salgınla birlikte daha da belirginleşen hükümetin emek düşmanı politikalarını bir kere daha protesto edeceğiz.

DÖVİZ HAZIRLAYIN TALEBİ

Değerli emekçiler, 1 Mayıs’a kadar sizlerden, taleplerimizi dile getirdiğimiz dövizler hazırlayıp bunların görsellerini bizlere ulaştırmanızı rica ediyoruz. Hep birlikte bu taleplerimizin eğitim sen kocaeli şube, genel merkez ve konfederasyon olarak duyurulmasını sağlayacağız.1 Mayıs günü, Türkiye genelinde, mümkün olan her yerde sınırlı katılım ve fiziki mesafe kurallarına uygun olarak yapacağımız 1 Mayıs etkinliklerinin yanı sıra hep birlikte yaygın bir sosyal medya eylemi de örgütleyerek hep birlikte taleplerimizi dile getireceğiz.

“EVLERİMİZİN BALKONLARINDAN DİLE GETİRECEĞİZ”

‪1 Mayıs günü hep birlikte evlerimizin balkonlarında ‪1 Mayıs şarkılarımızı söylemeye ve salgında emekçileri hastalığa ve ölüme mahkum etmek isteyenlere karşı emekçilerin birlikte mücadelesini ve dayanışmasını bir kere daha evlerimizin balkonlarından dile getireceğiz. Bu vesileyle Kocaeli işçi sınıfının ve emekçilerin ‪1 Mayıs uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma gününü şimdiden kutluyor, ve ‪1 mayıs haftasında tüm Kocaeli halkını hep birlikte sesimizi yükseltmeye çağırıyoruz.”

27 Nisan 2020 - Gündem

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz