“1 Mayıs günü her yerde olacağız”

SYKP Kocaeli İl Örgütü 1 Mayıs İşçi Bayramı öncesi yazılı basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada, “Mayıs günü dost düşman bilsin ki her yerde olacağız. Çünkü biz her yerdeyiz, çünkü biz bir avuç değil milyonlarız” ifadelerinde bulunuldu

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Kocaeli İl Örgütü 1 Mayıs İşçi Bayramı öncesi yazılı basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Tüm dünya ile birlikte Covid-19 Pandemisi altında 1 Mayıs’a gidiyoruz. Her gün yaşanan can kayıpları, vaka sayıları, açıklanan test sayılar, fiziksel mesafe kuralları altında yaşamlarımız yeniden şekilleniyor. Ancak yaşamları eskisine göre daha da zorlaşanlar var. Biz varız, işçiler, emekçiler, kadınlar, LGBTİ’ler. Bir yandan salgın yayılmaya devam ediyorken “her şey normalleşiyor” yalanlarına karnımız tok! Evimize alacak ekmek bulamazken “ekonomimiz çok güçlü” yalanlarına karnımız tok! Hafta sonu da dahil her sabah işçi servisleri işyerlerine işçileri götürürken “önlemleri alıyoruz” yalanına karnımız tok! Televizyon ekranlarına canlı yayınlara çıkıp bize söylenen yalanlara karnımız tok!

“YOKSULLUĞUN SEBEBİ SİZSİNİZ”

Salgının da, açlığın da, yoksulluğunda sebebi biz değiliz, sizsiniz. Biz, her sabah “acaba evime, çocuğuma virüs taşır mıyım” korkusu ile çalışmak zorunda bırakılan işçileriz, biz evine “bu akşam evime ekmek götürebilecek miyim” diyen yoksullarız, biz evinde her gün erkek şiddetine maruz kalan kadınlarız, biz her gün “bugün öldürülür müyüm” korkusu ile yaşayan LGBTİ’leriz, biz her gün hedef gösterilen halklarız. Patronlar her gün daha fazla kazansın diye onların istediğini hiç düşünmeden yapan AKP ve Saray olduğunu, ülkenin işçi düşmanı bir hükümet tarafından yönetildiğini biliyoruz. Çünkü bizi öldürenin virüs değil kapitalizm olduğunu biliyoruz.

“ÇOK SAYIDA FABRİKA VE ATÖLYE DEVAM EDİYOR”

Başta Kocaeli olmak üzere, işçi havzalarında her gün artan vaka sayısına rağmen çok sayıda fabrika ve atölye çalışmaya devam ediyor. Bu hafta itibari ile binlerce işçinin çalıştığı çok sayıda fabrika ise yeniden çalışmaya başlayacak. Önlem alındığı açıklamalarına rağmen, her gün fabrikalardan işçilerde Covid-19 testinin pozitif olduğu bilgileri geliyor, her gün yüzlerce işçi işten çıkarılıyor ya da “ücretsiz izin” ile açlığa mahkum ediliyor, açıklanan vaka ve can kaybı sayısının bile şüpheli olduğu kuşkusu sürüyor, hekimlerin ve tüm sağlık çalışanları için doğru dürüst bir önlem alınmıyor. Daha net söyleyelim; “bir maske” bile dağıtmayı beceremezlerken bize hangi “önlemlerden” bahsediliyor.

“HER YERDE OLACAĞIZ”

Bu yıl 1 Mayıs’a geçen yıldan çok farklı biçimde giriyoruz; İşsizlik, yoksulluk, güvencesizlik koşulları daha da ağırlaşarak. Kapitalizm, ekolojik yıkımla devam ediyor, işsizlik ve yoksullukla sürüyor, savaş ve ölümlerle sürüyor. Ama biz yaşamak istiyoruz, yaşamak için ise tek yol devrim ve sosyalizm. Bu yıl belki türkülerimizi, marşlarımızı, şarkılarımızı el ele, omuz omuza binler olup haykıramayacağız ama Perşembe günü saat 14:00’de İzmit İnsan Hakları Parkında taleplerimiz ile olacağız. Ve 1 Mayıs günü dost düşman bilsin ki her yerde olacağız. Çünkü biz her yerdeyiz, çünkü biz bir avuç değil milyonlarız.”

28 Nisan 2020 - Gündem

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Bu Da Ne - haberi önce geçtim başlığı görünce bu ne bee dedim..

dur okuyayım bi ne diyor diye geri haberi tıkladım..

okumaz olaydım yaa..

saçma sapan zaman kaybı sabah sabah..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 11:00
02

Bunlarda Değişik Çıktı - sizdemi............ öylesiniz bizde işçi sınıfından sanıyorduk

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 28 Nisan 17:29
01

Sosyolog,psikolog - Ya bukadar isci ve isci sendikalari dururken sosyalist parti isci bayrami ne alaka adi isci bayrami

Yanıtla . 5Beğen . 3Beğenme 28 Nisan 14:04Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz