Lastik-İş anlaşma sağladı

Lastik İş Sendikası, Brisa, Pirelli ve Prometeon yetkilileriyle yaptığı görüşme sonrası anlaşmaya vardıklarını açıkladı.Brisa, Pirelli ve Prometeon ile toplu iş sözleşmesini imzaladı

Sendikamız Lastik-İş’in örgütlü olduğu Brisa, Pirelli ve Prometeon işyerlerinde toplu iş sözleşmeleri 28 Nisan 2020 tarihinde anlaşma ile sonuçlanmış bulunuyor. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak toplu iş sözleşmesi 31.12.2021 tarihine kadar 2 yıl boyunca uygulanacaktır. İmzalanan toplu iş sözleşmesi ile var olan hükümlerde önemli iyileşmeler sağlanmış, kazanılmış hakların tümü korunmuş ve yeni güvenceler elde edilerek toplu iş sözleşmesi imzalanmıştır.

BRISA, PRELLİ VE PROMETEON TOPLU İŞ SÖZLEŞMELERİ İMZALANDI

Toplu iş sözleşmesi taşıt lastiği işkolunda faaliyet gösteren Kocaeli’de kurulu Brisa, Pirelli ve Prometeon işyerlerinde çalışan toplam yaklaşık 4 bin işçiyi kapsamaktadır. Bu işçilerden 900’ü destek işçisi olarak adlandırılan ve taşeron sisteminin sona erdirilmesiyle toplu sözleşme hakkına kavuşan işçilerden oluşmaktadır.

Toplu iş sözleşmesi ile taşeron işçiliğini ve güvencesiz kiralık işçiliği ortadan kaldıran bir madde düzenlenmiş bulunmaktadır. Bu madde şöyledir: İşyerinde üretim işlerinde müteahhit işçisi çalıştırılamaz. Sözleşmenin yürürlük tarihi itibariyle uygulanmakta olan müteahhit işlerine ekleme yapılamaz. Ayrıca işyerinde özel istihdam büroları aracılığı ile kurulan iş sözleşmesine dayanılarak özel istihdam bürolarına bağlı kiralık işçi çalıştırılamaz.

Toplu iş sözleşmesi ile destek işçilerinin fazla mesai oranları arttırılmış ve ikramiye gün sayıları yükseltilmiştir. Destek işçileri ile eş ve çocukları işyerlerinde uygulanan sağlık sigortası kapsamına tamamlayıcı sağlık sigortası şeklinde alınmış bulunmaktadır.Toplu iş sözleşmesi ile sosyal yardımlar toplu iş sözleşmesinin 1. yılında % 20 ile %56 arasında değişen oranlarda arttırılmış bulunmaktadır. Sosyal yardımlar toplu iş sözleşmesinin ikinci yılında 12 aylık enflasyon oranında arttırılacaktır.

YÜZDE 7 ZAM UYGULANACAK

Toplu iş sözleşmesinin ücret düzenlemelerinde  1. altı ay % 7, ikinci altı ay enflasyon, üçüncü altı ay enflasyon, dördüncü altı ay enflasyon +1 oranında zam uygulanması kararlaştırılmıştır. Birinci altı aydaki zam uygulaması yapılmadan önce, destek işçileri için düşük ücretleri iyileştirme uygulaması da kararlaştırılmıştır. Destek işçilerinin birinci grupta 3.100 TL/Ay’dan düşük ücretleri 3.100 TL/Ay’a, 2. Grupta 3.300 TL/Ay’dan düşük ücretleri 3.300 TL/Ay’a ve üçüncü grupta 3500 TL/Ay’dan düşük ücretler 3500 TL/ Ay’a yükseltildikten sonra % 7 zam uygulaması yapılacaktır. 

Toplu iş sözleşmesinde düzenlenen ücret ve diğer sosyal yardım artışları sonucunda 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle üretim işçisi üyelerimizin aylık zarf toplamı gelirleri, % 8,3 artarak 12.270 TL/Ay’a ulaşmıştır. Destek işçilerinde bu değerler % 12,5 ve 5.175 TL/Ay’dır. 2020 yılında 2. Altı aylık artışlarda dikkate alındığında üretim işçilerinin gelirlerinde 1.yıl artış oranı yaklaşık % 14, destek işçilerinin 1.yıl artış oranı ise yaklaşık % 18 olarak gerçekleşecektir.

TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNUYORUZ

Bu olağanüstü olumsuz koşullarda lastik toplu iş sözleşmelerinin görüşmelerinde emeği geçenlere ve kararlı duruşları ile en büyük dayanağımız olan üyelerimize gösterdikleri destek ve güven için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.Ayrıca bugünün koşullarında, tarihten ders aldığını göstererek çalışanlarına öncelik verdiğini sendikamızın taleplerine duyarlı davranarak ortaya koyan, Pirelli, Prometeon ve Brisa işverenliklerine de uzlaşmaya ve iş barışına katkılarından dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

Lastik-İş Sendikası

28 Nisan 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

Pirellili - Metal işin %24,3 aldığı yerde, iki sene içinde &13,3 almak bir başarı değildir. Sözleşmede +24 isteyip, +8 verip gönderdiler resmen bizim başkanı. ben olsam kesinlikle kabul etmezdim. Direk işveren söylemiş, sizde kabul etmişsiniz. Korona ve daralmayı bahane etmişlerdir garanti. Peki ben hiç bir fabrika görmedim ki, bu sene satışlar çok iyiydi deyip işçinin + zam verdiğini. İşveren olsam senin gibi bir başkan isterdim. Başkan umarım bu yorumu okuyorsundur. Sen başkanlığı bırak git emekli ol. Ya sözleşme yazmayı bilmiyorsun, ya başkanlık yapmayı.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 20:31
03

Sapancalı - Abdullah Karacanı ismine yazıp sendikayı eleştirmek senin haddine değil.. Rahmetlinin adını besmelesiz alma ağzına. Sarı sendikaysa cik üyelikten başka sendikaya geç

Yanıtla . 0Beğen . 5Beğenme 28 Nisan 21:54
02

Abdullah Karacan - Alattin sihirli lambası masallarda imiş sarı sendika

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 28 Nisan 20:54
01

İzmi̇tli̇ - HARB İŞ GÖLCÜK GİDİN DERS ALIN.EMEKLİ OLMUŞ BİRDE YÖNETİMDE OLANLARI BOŞUNA BESLEMEYİN.OH ÇİFT MAAŞ NE ALA.HİZMET SIFIR NE VERİRLERSE AL GEL.

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 28 Nisan 18:19Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz