Aydın Günaydın: Kocaelispor’da olsaydı kendimize kızardık!

Kocaelispor Alt Yapı Koordinatörü Aydın Günaydın, Bursaspor Kulübü’nün 16 yaşındaki futbolcu Yiğit Şengil’in “Bir hayalim var” deyip Beşiktaş logosunu göstermesi sonrası kulüpten gönderilmesi ile ilgili konuştu. Günaydın “Kulüp, futbolcuya bu cezayı vereceğine, acaba ben neden bu çocuğa aidiyet duygusu veremedim” diye düşünmeli, eksileri kendisinde aramalıydı” dedi.

Erdem ÖVÜÇ
Erdem ÖVÜÇ Tüm Haberleri

Bursaspor’un 16 yaşındaki futbolcu Yiğit Şengil’in kazanılmasını tercih etmek yerine kaybedilmesi yolunu çizdiğini belirten Kocaelispor Alt Yapı Koordinatörü Aydın Günaydın gazetemize şu açıklamaları yaptı: Her insanın bir hayalinin olabileceği gibi, çocukların da hayalleri vardır. Hayallere ulaşma isteği hedeflerin gerçekleşmesi için itici bir manevi güçtür. Sağlıklı alt yapılardan yetişen çocukların hayali kendi A takımlarında oynamaktır. Ancak bir çocuk, bu hayalini açıklaması nedeni ile gönderildi. Burada çocuktan ziyade kulübe bir şeyler sormalısın. Sen çocuğa bu aidiyeti tam olarak geçirememişsin. Demek ki sende eksik bir şey var.

ALT YAPI SİSTEMLİ BİR DURUŞ İLE YÖNETİLMELİ

Aslına bakıldığında bu durum kulüp için bir kazançtır. Bu çocuk sana eksikliğini göstermiş. Buradan kendine pay çıkarmak zorundasın. Hatta bahsi geçen kulüpten İstanbul takımlarına hatta Avrupa’ya giden futbolcuların olduğu bilinse de kulübün tercih ettiği gönderilme yöntemi doğru olmamıştır. Alt yapı sistemli bir duruş ile yönetilmeli, her idarecisinin bir antrenörü olmamalıdır. Futbolcular çok zekidir. Kimsenin kimseyi sallamadığı, adalet duygusunun gelişmediği ortamlarda futbolcuya aidiyet duygusunu vermen daha da zorlaşır.

HATAYI KENDİMİZDE ARAMALIYIZ

Evet, herkesin tuttuğu bir takım vardır. Galatasaray’ı da tut, Beşiktaş’ı tut, Fenerbahçe’yi de tut. Biz de bunları yaşadık. Özellikle futbol okulumuzdaki çocuklarımıza Kocaelispor’un Beşiktaş’a ve Galatasaray’a 5 attığını, Fenerbahçe’ye sahayı dar ettiğini, kazanılan Türkiye kupalarını anlatıyoruz. Yaşanan bu durum Kocaelispor’da olsa bunu bir kazanç olarak görürüz ve önce kendimize bakıp “Nerede hata yaptık?” der eksiyi kendimizde ararız. Ancak bu durum futbolcunun canı sıkıldığında nara atacağını ortamını da doğurmamalı.

ONLAR GİTMEDİ, ÇÜNKÜ?

Geçmiş dönemde Baturmanlar,  Osmanlar, Mahirler, Kamiller ve birçok efsanemiz teklifler almasına rağmen Kocaelispor’u bırakmadı. Onlar için Kocaelisporluluk öne çıktı. Tabii ki bu futbolcuları yetiştiren hocalarımızın da katkısı oldukça fazla. Sadece forma verip sırtına geçirtmek ile çocuğu Kocaelisporlu yapamazsınız. Çocuk bunu hissetmeli. Bu his için camianın duruşunu ve saygınlığını en iyi şekilde anlatmak zorundasınız.

İLETİŞİMİN ÖNEMİ

Futbol okulumuz, 13,14 ve 15 yaş grubundaki çocuklarımız fanatik Kocaelisporlu. Diğer yaş gruplarımızda da Kocaelisporluluk bilinci oldukça iyi seviyede. Siz de takdir edersiniz ki 17-18 yaşlarında Kocaelispor’a gelmiş bir futbolcunun kimi duygularını geri kazandırmak daha alt yaştaki çocuklarınkinden biraz daha zahmetli oluyor. İdeal bakışımız şu. Olumsuzluklardan kendimize bir pay çıkarmak, şefkatli yaklaşımlarla ve iletişim gücü ile de Kocaelisporluluk duygusunu geliştirmektir.

22 Mayıs 2020 - Spor

Muhabir Erdem Övüç


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz