Kocaeli Adliyesi'ne insan kotası geliyor

Adalet Bakanlığı tarafından normalleşme tedbirleri kapsamında yeni çalışma esasları kılavuzu yayınlandı. Kılavuzda adliye içerisinde dikkat edilecek birçok uyarı yer alırken konuyla ilgili gazetemize konuşan Kocaeli Baro Başkanı Av. Bahar Candemir Gültekin, “Bu fiziki koşullarla Kocaeli Adliyesi bizim için ciddi anlamda salgın hastalık bakımından tehlike oluşturuyor” dedi

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri

16 Haziran’da faaliyetlerine yeniden başlayacağı duyurulan adliyelerle ilgili Adalet Bakanlığı tarafından normalleşme tedbirleri kapsamında açıklanan yeni çalışma esasları kılavuzu duyuruldu. Bilimsel Danışma Kurulu’nun önerileri doğrultusunda hazırlanan çalışma kılavuzunda adliyede ve adliyede görev yapan kişiler hakkında yeni uygulamalar ve uyarılar yer aldı. Genel olarak alınan tedbirlere göre tüm hâkimler, Cumhuriyet savcıları, avukatlar ile tüm personel maske takarak çalışacak.

MASKEYLE GİRİLECEK

Personelin ve adalet hizmetlerinden yararlananların kullanımına yetecek ölçüde kişisel koruyucu ekipman ile el antiseptiği önceden hazır bulundurulacak. Bu malzemeler ise herkesin rahatça ulaşabileceği yerlere konulacak. Adliye binasına maske ile girilecek ancak maske yoksa maske temini için adliye dışında veya adliye içerisindeki kafeterya, satış mağazası gibi yerlerden maske teminini sağlayacak gerekli tedbirleri Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından alınacak. 

ATEŞİ YÜKSEK OLANLAR ALINMAYACAK

Adliyede görev yapan güvenlik görevlileri ve ön büro çalışanları tıbbi maskeyle birlikte yüz koruyucu/gözlük kullanacak. Ayrıca adliye girişinde herkesin ateş ölçümü yapılacak; ateşi 38 dereceden yüksek olduğu tespit edilen kişiler içeri alınmayarak sağlık kurumuna yönlendirilecek. Adliyede yapılacak olan genel temizliğin de ayrıntılı şekilde anlatıldığı kılavuzda, havalandırma sistemi, çalışma ve dinlenme alanları ile tuvalet pencereleri açık tutulması gerektiği ve en az 20 saniye el yıkanması gerektiği belirtildi. Adliyelerin toplam inşaat alanından otopark, depo, tesisat odası, idari bürolar, çalışan yemekhaneleri, yangın merdiveni vb. alanlar çıkarıldıktan sonra kalan alana kabul edilebilecek kişi sayısı aynı anda 10 metrekareye bir kişi olacak şekilde belirlenmesi gerektiği vurgulandı.

İNSAN KOTASI GELİYOR

Ayrıca koridorlarda ve ortak alanlarda bulunan koltuklar, oturma grubu, sandalyeler sosyal mesafenin korunması amacıyla seyreltilecek. Adliyelere aynı anda kabul edilebilecek toplam kişi sayısı ise herkes tarafından görülebilecek bir şekilde ve internet sayfasında Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından verilecek. Bununla ilgili olarak, “Giriş çıkışı yönetecek bir sistem kurulmalı, kişi sayısına ulaşıldığında kesinlikle ziyaretçi kabul edilmemelidir” uyarısı yer aldı. Giriş çıkışlarda ise mümkün olduğunca tek yönden giriş/çıkış yapılması sağlanacak; yer işaretlemeleri ile yönlendirme yapılacak.

NE İÇİN GELDİĞİNİ İSPATLAYAMAYAN ALINMAYACAK

Fiziki imkanların elvermesi halinde ön bürolar adliyelerin hemen dışarısında konumlandırılması, ön bürolarda görev yapan personel ile vatandaşların fiziki temaslarının minimuma indirilmesi amacıyla bankoların üst kısımları imkanlar dahilinde diyafonlu cam bölmeler ya da şeffaf yapı malzemeleri ile kapatılması gerektiği belirtildi. Ayrıca, adliyelere sadece dosya evrak sunmak amacıyla gelen iş sahipleri ön bürolara yönlendirilmesi, bu kişilerin adliye içerisine girmelerinin mümkün mertebe önüne geçilmesi uyarısında bulunulurken, duruşmaya katılma, ifade verme, tanıklık yapma, bilirkişilik, icra takibi vb. gibi fiziki olarak adliye içerisinde bulunmayı gerektiren iş ve işlemlerde kişilerin adliye içerisine alınması gerektiği belirtildi. Herhangi bir iş veya işlem ile ilgili geldiğini ispat edemeyenler ise adliye binalarına alınmamasına karar verildi.

TÜM PERSONELE COVID-19 EĞİTİMİ

Covid-19 tanısı alan ya da Covid-19 temaslı olması nedeniyle takibe giren personelin en az 14 gün çalıştırılmaması uyarısında bulunulurken çalışan personel içerisinde; ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı vb. hastalık semptomları olanlar ivedilikle ilgili sağlık kurumuna yönlendirilmesi gerektiği belirtildi. Personelin tamamına Covid-19 eğitimi verilmesi gerektiği de ifade edildi. Ayrıca 1 Eylül 2020 tarihine kadar personelin yemeklerinin kumanya şeklinde dağıtılması gerektiği, kumanyanın ise tek kullanımlık malzemelerden oluşacağı belirtildi.

MAHKEMEDE NASIL OLACAK?

Sosyal mesafenin korunması amacıyla adliyelerde bulunan kalem odalarına 4 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde personel görevlendirilmesi Komisyon Başkanlıkları tarafından yapılacak. Duruşma salonlarının girişinde el antiseptiği bulundurulacak. Avukatların dosya inceleyebilmeleri için imkanlar ölçüsünde masa konulacak. Her kullanım sonrasında ise masa temizlenecek.

SEGBİS UYARISI

Ayrıca söz konusu kılavuzda “Duruşma düzeninin sağlanması mahkeme başkanı veya hakimin görevi dahilinde olduğundan sosyal mesafenin korunması amacıyla adliyelerde bulunan duruşma salonlarında 4 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde yeteri kadar katılımcıyla duruşmaların yapılması konusunda mahkeme başkanı veya hakimler tarafından belirli tedbirler alınmalıdır” uyarısına da yer verildi. Sosyal mesafe ve fiziksel temasın minimuma indirilmesi amacıyla SEGBİS sisteminin kullanımının yaygınlaştırılması gerektiği vurgulandı.

İŞİ BİTEN ADLİYEDEN AYRILACAK

Cumhuriyet Başsavcılıklarına ilişkin alınacak tedbirler de duyuruldu. Buna göre yoğun olan müracaat savcılıklarına şikayette bulunmak için gelenler arasında en az 1 metre mesafe kuralı ve buna uygun zemin işaretlenmesi yapılması gerektiği belirtildi. İşi bitenin de bir an önce adliyeden ayrılmaları sağlanması gerektiği vurgulandı. Cumhuriyet savcıları tarafından ifadelerine başvurulan kişilerin arasında sosyal mesafe ve fiziki temas konusunda gerekli tedbirlerin alınması gerektiği belirtilirken, soruşturma dosyaları kapsamında ifadesine başvurulacak olan sanık, müşteki, tanık vb. kişilerin adliyelerde fiziki yoğunluk oluşturmalarının önlenmesi amacıyla bu kişilerin adliyeye ifade vermeleri için çağrılmaları konusunda aralarında yeterli zaman aralığı bulundurulmasına özen gösterilmesi gerektiği vurgulandı.

4 METREKAREYE 1 KİŞİ KURALI

Dosya ve evrak alışverişi esnasında bulaş riski nedeniyle azami dikkatin gösterilmesi gerektiği belirtilirken, nezarethanelerde kalabilecek kişi sayısı da 4 metrekareye 1 kişi düşecek kuralı esas alındı. İnsan sirkülasyonun fazla olduğu icra dairelerinde de ayrı kural geçerli kılındı. Bu süreçte icra daireleri içerisinde işlemini gerçekleştirmek isteyen avukat, avukat katibi ve vatandaşların oluşturacağı yoğunluğun önüne geçebilmek amacıyla ön büro faaliyetlerinin artırılması, ön büro olarak ayrılan yerlerin fiziki kapasitelerinin geliştirilmesi ve mevcut imkânlarının iyileştirilmesi sağlanması gerektiği belirtildi.

AVUKAT VE BAROLARA UYARI

Söz konusu kılavuzda dosya incelenmesi yönelik taleplerin UYAP üzerinden gönderilmesi ve incelenmesinin de bu sistem üzerinden yapılması tavsiye edildi. Bu nedenle barolarla iletişime geçerek gerekli farkındalığın oluşturulması; bu uyarılara rağmen fiziken dosya inceleme talepleri olursa da dosya inceleme alanı bulunmayan icra müdürlükleri için dosya ve evrak güvenliği sağlanarak dosya incelenebilmesi ve bu alanlarda sosyal mesafe kuralını denetlemesi için koruyucu güvenlik personeli görevlendirilmesi sağlanması gerektiği belirtildi. Ayrıca İcra dairelerinde ödemelerin POS cihazlarından ya da havale, EFT üzerinden yapılması tavsiye edildi.

“ÇOK KARIŞIK BİR SÜREÇ BİZİ BEKLİYOR”

Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Kocaeli Barosu Başkanı Av. Bahar Candemir Gültekin, “Bizim adliyemiz çok kötü; bu tedbirleri almak çok zor görünüyor. Havalandırmasından fiziki şartlarına kadar uygun olmayan adliyelerden bir tanesiyiz ama bu imkansızlık içerisinde yine de o koşulları yerine getirmeye çalışacaklardır. Bana da kılavuz geçen gün geldi. O listede olan hususların bizim adliyemizde yapılması muamma. Çok karışık bir süreç bizi bekliyor. Adalet komisyonuna, başsavcıya uğrayıp görüşeceğim. 15 Haziran’da adliyeler açıldığı gibi fevkalade bir yığılmayla karşı karşıya kalacağız” dedi.

“ADLİYE TEHLİKE OLUŞTURUYOR”

Adliyenin vatandaşlar için de sıkıntılı olacağını belirten Candemir, “Kocaeli Adliyesi için normalleşme sürecinin sıkıntılı olacağını düşünüyorum. Bu sürecin Eylül, Ekim, Kasım’da ancak biraz daha normalleşebileceğimizi düşünüyoruz. O süreçte de Kocaeli Adliyesi hem meslektaşlarım hem de vatandaşlar açısından sıkıntılı. Koridorlarda boş yer yok. Havalandırma sistemi yeterli değil. Bu fiziki koşullarla Kocaeli Adliyesi bizim için ciddi anlamda salgın hastalık bakımından tehlike oluşturuyor” ifadelerinde bulundu.

“HUKUKUN İŞLEYİŞİNE AYKIRI”

Kılavuzda yer alan SEGBİS sistemi ile ilgili de konuşan Candemir, “SEGBİS sistemi çok yeterli değil. Adliyede bir tane SEGBİS odası var; altyapı çalışması devam ediyormuş. Biz hep UYAP’tan bu süreç içerisinde yapılabilir diyorduk fakat duruşmaların avukatın fiziki olarak duruşma salonunda bulunmadan yapılması çok doğru değil. Adil yargılanma hakkıyla alakalı sıkıntılar doğuracaktır. SEGBİS ile duruşma yapmak bizim için çok sağlıklı görünmüyor. Sistem, savunmanın şekline, hukukun işleyişine çok aykırı” dedi.

“50 KİŞİYLE HİZMET VEREMİYORDU”

İcra işlemlerinin durdurulmasıyla ilgili de konuşan Candemir, “İcra işlemlerinin durdurulması bence çok büyük hata oldu. UYAP üzerinden yapılabilirdi. En azından evrak kabulü yapılıyor olmalıydı. Kocaeli’de pilot icra var. Zaten pilot icra çok büyük sıkıntı. Eleman yetersizliğinden işlemiyordu; şimdi nasıl işleyecek ben merak ediyorum. Adalet Bakanlığı’ndan bile personel talep ettik. Sanayi ve ticaret kentinin icra dairesi 50 kişiyle zaten hizmet veremiyordu; 16 Haziran’dan sonra ciddi bir akamete uğrayacak. İcra dairesinde Pandemiden önce biriken işler geçen hafta bitmiş mesela. Yeni dönemde duran binlerce işlem yapılacak” ifadelerinde bulundu.

“BİNADAN ZİYADE ADALET ÖNEMLİ”

Yeni adliye binası hakkında da konuşan Candemir, “Kartepe’de 6 bloklu Avrupa’nın en büyük ikinci adliyesi olacak bir adliye yapılıyor. O binalardan ziyade adaletin üretilip üretilmediği çok önemli. Tabi ki insanca yaşamaya çalışma koşullarına sahip olalım ama o kadar büyük büyük alanlar yaratmanın bir manası olmadığını düşünüyorum. Adalet sarayından ziyade adalet evi olsun da vatandaş oradan çıkacak olan adalete inansın” dedi.

01 Haz 2020 - 21:00 - Gündem

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


ELEMAN ARANIYOR

YAFA İnşaat A.Ş. olarak İzmit projemizde değerlendirmek üzere; - Mobil Vinç, Greyder, Silindir, Beko-Loder ve - Lastikli Loder operatörleri, - Bet...

0533 382 15 64

KİRALIK OFİS

İzmit Belediye İşhanı 7. kat, eşyalı Deniz manzaralı, 28 m2 kiralık ofis

0 532 344 19 97

HİDROS GRUP BÜNYEMİZDE ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE ARKADAŞLAR ARIYORUZ

Yurtiçi Satış bölümüne; * Teknik okul veya Ön lisans mezunu * Askerlik vazifesini yerine getirmiş 28 yaşını geçmemiş * Ehliyetli ,araç kullanabil...

0262 335 63 66 /67/68/69

SEVKİYAT ŞOFÖRÜ ALINACAKTIR

- 20- 40 Yaş aralığında - İstanbul ilinde tüm semtleri bilen - B Sınıfı Sürücü ehliyetine ve SRC belgesine sahip - İzmit-Başiskele-Kullar çevresin...

0 262 349 50 81-83-84

SATILIK DUBLEKS DAİRE

- Lüks + lüks - Lebiderya manzaralı - 298 m2 dublex daire - 4 Oda, 2 Salon, 2 Teras - 2 Banyo, 2 Mutfak, kombili - Asansörlü ve otoparklı - T...

0545 200 04 04

ELEMAN ARANIYOR

- İş yerimizde - İmalatçı, mekanik bakımcı ve montaj yapacak, - 20 ila 45 yaş arası, - Askerliğini yapmış, - MYK belgeleri ve eğitim sertifikal...

0262 335 51 15 OLCAY ÇELİK YAPI VE MAKİNE İMALAT BAKIM ONARIM A.Ş.

ACİL ELEMAN ARANIYOR

İddAa bayiine ­­­- İzmit merkezde ikamet eden, ­­­- Haftada 4/5 gün ve ­­­- Saat 14:00-22/23:00 arasında çalışacak - Emekli bay eleman aranıyo...

SATILIK DUBLEX DAİRE

- Lüks + lüks - Lebiderya manzaralı - 298 m2 dublex daire - 4 Oda, 2 Salon, 2 Teras - 2 Banyo, 2 Mutfak, kombili - Asansörlü ve otoparklı - T...

0545 200 04 04

SAHİBİNDEN SATILIK DÜKKAN

Başiskele Sanayi Sitesi’nde dış cepheleriyle toplam 500 m2, iç cepheleri 195m2 kullanım alanı olan 2’li dükkan

0537 308 16 63 NİHAT BAKLACI

İKİZLER KURBANLIK

Büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık satım ve kesimi yapılır. Büyükbaş hayvanda hisse verilir.

0533 214 85 04 İKİZLER KURBANLIK


Anket Fethiye Caddesi için hangi projeyi beğendiniz?