Reklamı Kapat

Türkkan’ın avukatından işgal açıklaması

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın avukatı, AKP Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu’nun iddiaları hakkında yazılı açıklama yaptı.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri

AKP Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu’nun, İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’a ait Türkkan Yağ Anonim Şirketi hakkında, “Soruyorum belgelerle birlikte Bay Lütfü Türkkan. Türkkan Yağ Anonim Şirketi, 126 bin metrekare orman arazisinin üzerinde mi değil mi? İkinci sorum belgemle birlikte Bay Lütfü Türkkan, Türkkan Çiftliği TOKİ arazisi üzerinde mi değil mi?'' sorularını yöneltmesinin üzerine Türkkan’ın avukatı Yağmur Soysal yazılı açıklama yaptı.

“ASILSIZDIR”

Soysal açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Türkkan Yağ Sanayi ve Tic. A.Ş. ortakları tarafından 25 yıl önce Kocaeli Dilovası’nda kurulmuş olan yağ fabrikasının orman arazisi üzerinde olduğunu iddia ederek bir kısım uydurma ve gerçeğe aykırı belgeleri basına göstermiş ve ilgili kurum ve kuruluşların yetkililerinin gereğini yapacağını ifade etmiş ve Cumhuriyet Savcılarını göreve davet etmiştir. Öncelikle belirtilmelidir ki müvekkil şirkete ait fabrika tapulu olup; 8 bin 32 metrekare kısmı kapalı alan olmak üzere toplam 20 bin 159 metrekare araziden oluşmaktadır. Basın açıklamasında Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu tarafından gösterilen  “179 ada 1 parsel “ de bulunan 126 bin 000 metrekare yüzölçümlü tapu bilgisi müvekkil şirkete ait olmadığı gibi müvekkilin kullanımında da değildir ve bu iddialar tamamen gerçek dışıdır, asılsızdır.

TAPU KAYITLARINI PAYLAŞTI

Türkkan Yağ Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye ait olan ve fabrikanın üzerinde bulunduğu tapu bilgileri şöyledir; Kocaeli ili, Dilovası İlçesi,Muallim-2 Mahallesinde kayıtlı *** ada 8 parsel 16.571m2 yüzölçümlü arsa tapuda "İdari Bina Depolama Tankları  Ekstrasyon  ve Pres Atölyesi Binası  ve Müştemilatı ve Arsası" olarak kayıtlıdır.Kocaeli ili, Dilovası İlçesi,Muallim-2 Mahallesinde kayıtlı *** ada 22 parsel 3.588m2 yüzölçümlü arsa tapuda "Depo Binası ve Arsası" olarak kayıtlıdır.Kocaeli ili, Dilovası İlçesi,Muallim-2 Mahallesinde kayıtlı *** ada 19 parsel 4.610m2 yüzölçümlü arsa tapuda arsa niteliğinde kayıtlıdır.Üzerinde herhangi bir tesis bulunmamaktadır

“OLUMLU BİR KATKIDIR”

Radiye Sezer Katırcıoğlu'nun bu parsellerin "Orman" arazisi olduğuna dair iddiası gerçek dışıdır. Basın açıklamasında milletvekilinin gösterdiği ne olduğu anlaşılamayan görsellerin Türkkan Yağ Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile ilgisi yoktur.Müvekkilin fabrikasının orman arazisi üzerinde bulunduğu iddiası tamamen gerçek dışıdır. Zira orman arazisi üzerinde kurulmuş bir fabrikanın 25 yıldır çalışıyor olması üstelik bu sürenin sadece son 8yıllık dönemindeözellikle bitkisel ham yağ sektörü ve de ülkemiz hayvancılığının en önemli hammaddesi olan karma yem sektöründe dışa bağımlılığın fazlasıyla arttığı bir dönemde 321.000.000.-USD Net ciro yapması, ülkemize döviz kazandırması  (Bunun % 67 oranındaki kısmı yani 216.000.000.-USD kısmıdöviz geliri ve ihracattır; Ülkemizin Dış Ticaret Açığına son derece olumlu bir katkıdır, kalan kısmı Yurt İçi Satışlarıdır)  ve tüm bu faaliyetleri kapsamında 48.000.000.-TL Gümrük, KDV, ÖTV, SGK Primi, Kurumlar, Muhtasar Vergi ve Harç ödemeleri yani Kamu Yasal Yükümlülükleri ödemeleri gerçekleştirmesi ve halihazırda Dilovası'nda yüzlerce kişiye ve onların da bakmakla yükümlü olduğu ailelerine istihdam sağlıyor olması düşünülemezdi.

“994 METREKARE HAKSIZ İŞGAL EDİLDİ”

25 sene önce fabrikanın inşası sırasında kadastro çalışmaları devam ettiği için, toplam alanı 20.159 m2 olan fabrika alanı yanlış tespit edilmiş, bu nedenle yağ tanklarının bir kısmının fabrika sınırı dışına ve orman arazisi içine taştığı anlaşılarak Orman İdaresi Gebze Şefliği tarafından 2003 yılında şirkete kullanım izni verilerek 20 yıl süreli kira sözleşmesi imzalanmıştır. Ancak 2010 yılında tek taraflı olarak Gebze Orman İşletme Şefliği tarafından feshedildiği anlaşılmıştır. 2019 Haziran ayında Kanun Yararına Bozma talebimize konu İstinaf Mahkemesi kararı ile 994 m2 alanın haksız işgal edildiğine karar verilmiştir. Takdir edilmelidir ki, 20 bin 159 m2 fabrika alanında 994 metrekarelik kısım, müvekkil için olmazsa olmaz bir alan değildir, fabrika alanında halihazırda 12 bin 000 metrekare boş alan bulunmaktadır.

“SUÇ DUYURUSU YAPILACAK”

Şayet kadastro sırasında yanlış tespit yapılmamış olsa idi, fabrika alanında inşa edilecek yağ tanklarının bulunduğu alandır. Ancak bu gün gelinen noktada, milletvekilinin bu açıklamalarının ardından üretimi engellemek amacıyla feshin üzerinden 10 yıl geçmişken konu tekrar gündeme getirilmiştir.Bu maddi gerçeklerin ardından belirtmek gerekir ki, Radiye Sezer Katırcıoğlu tarafından yapılan basın açıklaması ile Türk Ceza Kanunu ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca; İftira,Suç Uydurma ve Kişisel Verilerin Korunması Hakkındaki Kanuna Muhalefet  suçları milletvekilliği görevi kullanılarak, kamuoyu önünde  kanunda belirtilen nitelikli hali ile işlenmiştir. Bu konuyla ilgili başvurular ve suç duyuruları yapılacak, müvekkil şirketin uğradığı ticari itibar kaybına bağlı tazminat davaları açılarak adaletin tecellisi sağlanacaktır.Müvekkil şirkete ait tapu bilgilerinin bir kısmı Kişisel verilerin korunması maksadıyla gizlenmiştir. İlgili kurumlar tarafından talep edildiği takdirde tüm bilgiler resmi kurumlarla paylaşılacaktır.

“ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SUNMAYA DEVAM EDECEK”

Gerçeğe aykırı beyanlarla ülkemizin en önemli bitkisel Yağ ve Yem Sanayi Kuruluşlarından birinin karalamaya çalışılmasına, kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye tevessül edilmesine rağmen; çeyrek asırdır, Ülke Gayrisafi Milli Hasılasına üreterek, dış ticaret hacmine ülkemize döviz kazandırarak, kamu gelirlerine vergi, sigorta primi, harç ödeyerek, istihdam artışına yüzlerce kişiye iş sağlayarak son derece ciddi olumlu katkılar sağlayan müvekkilimiz ülke ekonomisine katkı sunmaya devam edecektir”

02 Haz 2020 - 14:15 - Gündem

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Kocaeli Valiliği'nin aldığı koronavirüs tedbirlerini yeterli buluyor musunuz?