310 okulda telafi eğitimi 15 Ağustos’ta başlıyor

Özel okullar için alınan karara göre, tüm okullarda ders zili aylar sonra 15 Ağustos tarihinde yeniden çalacak. Koronalı eğitim dönemi, bir öncesinden biraz farklı olacak. Okullarda öncelik hijyen ve Covid-19’dan korunmak olacak

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Muammer Yıldız, özel okulların 19 Haziran’a kadar uzaktan eğitime devam edeceğini, 15 Ağustos’tan sonra üç haftadan az olmamak kaydıyla yüz yüze telafi eğitimi yapacağını duyurmasının ardından özel okullarda hummalı bir çalışma başladı. Kocaeli’deise bulunan yaklaşık 310 özel eğitim kurumunda 15 Ağustos tarihinde telafi eğitimleri başlayacak. Okullar, bakanlıktan gelen genelge doğrultusunda Covid-19 tedbirleri alacak. Alınan bu tedbirler İl Sağlık Müdürlüğü tarağından denetlenecek, eksiklikler varsa giderildikten sonra eğitime başlanacak.

“3 HAFTALIK SÜRE UZATILABİLİR”

Kocaeli Ticaret Odası Eğitim Komitesi Başkanı Handan Kümeli, “Bakanlık en az 3 hafta boyunca telafi eğitimlerinin yapılması ve 2’nci dönem özetinin görülmesi için böyle bir karar aldı. Tüm okulların bu karara uyması zorunlu. Yazıda en az 3 hafta diyor, bu süre daha da uzayabilir. Okullar bu süreçle ilgili genelge gönderildi. Bu genelge kapsamında tadilat ve iyileştirmeler yapılıyor” dedi.

GENELGE GÖNDERİLDİ

Devamında Kümeli, “Koronavirüs kapsamında alınması gereken tedbirlerimizi almaya başladık. Her kata dezenfektan senyörleri konacak, okul girişine ayakla kumanda edile bilen ya da sensörlü dezenfektanlar konulacak. Öğrencilerin oturma şekilleri, okulun havalandırma sistemlerine kadar pek çok önlem alınacak. Genelgede istenilenler tamamlandıktan sonra İl Sağlık Müdürlüğü’nün denetiminden sonra okul eğitime hazır hale getirilecek” ifadelerini kullandı.

SINAV YAPILMAYACAK

Bu süreçte konuların tekrarı ve telafi eğitimlerinin yapılacağını duyuran Kümeli,“Müfredat daha çok yüz yüze eğitim ve öğrencinin sosyalleşmesi şeklinde ele alınacak. Ayrıca 2’nci dönemin telafisi yapılacak. Bu süreçte öğrenciler sınava tabi tutulmayacak. Sınav yapılırsa da milli eğitimin değerlendirmesine sunulmayacak. Yani bir nevi seviye tespiti için her okul kendi sınavını yapacak. Bu dönem tüm öğrenciler sınıflarını geçecek” açıklamalarında bulundu.

310 OKULDA TELAFİ EĞİTİMİ 15 AĞUSTOS’TA

Handan Kümeli ayrıca, “Biz bu tür bir telafi eğitim düşünüyorduk. Bakanlığın böyle bir eğitim istemesi memnuniyet yaratıcı oldu. İnşallah salgın git gide gücünü kaybeder ve eğitim – öğretim sıkıntısız bir şekilde devam eder. Bu süreçte özel okullarımız online eğitimlerini başarılı bir şekilde verdi. Bu da bizim bu süreçte gurur duyabileceğimiz bir çalışma oldu” dedi. Kocaeli’de bulunan yaklaşık 310 özel eğitim kurumunda 15 Ağustos tarihinde telafi eğitimleri başlayacak.

GENELGEYE GÖRE OKULLARDA ALINACAK TEDBİRLER

I. Kurumlarca eğitim ve öğretim faaliyetlerine başlamadan en az 45 dk. öncesinde koronavirüs tedbirleri kapsamında binanın personel ve destek eğitimi alan bireyler tarafından kullanılan tüm bölümleri temizlenmeli, dezenfekte edilerek havalandırılmalıdır.

2.Kurumlarda görünür yerlere Covid-19 önlemleri ile ilgili bilgilendirici afişler (el yıkama, maske kullanımı, kurs içinde uyulması gereken kurallar vb.) asılmalıdır. Yönlendirme ve işaretlenmesi gereken alanlar tespit edilerek işaretleme yapılmalıdır.

3.Maske ve eldivenler için tıbbi atık kutuları temin edilmelidir. Kurum girişinde, lavabolarda ve uygun yerlerde el antiseptiği bulundurulmalıdır.

4.Kurum yöneticileri, eğitim personeli ve diğer personelin bulunduğu birimler ile bireysel destek eğitim odaları ile engelli bireyler ve veli/misafirlerin kullanımına açık olan diğer alanlar sosyal mesafe kurallarına uygun biçimde düzenlenmelidir.

5. Kurumlarda; her türlü eşya, araç ve gereçlerin özellikle elle sık temas edilen yüzeyleri su ve deterjanla yıkanmalı veya temizlik ürünü içeren solüsyon ile ıslatılmış bezle silinmeli, sonrasında yarım saat (kuruyana ve koku çıkana kadar) havalandırılmalıdır.

6.Kurumlarda temassız dijital ateş ölçer, yeterli miktarda maske, kolonya, sıvı sabun, el antiseptiği ve dezenfektan malzemeleri bulundurulmalıdır.

7.Kurumlarda klima ve her türlü iklimlendirme sistemleri kullanılmamalı, kullanılması durumunda ise periyodik olarak dezenfekte edilmeli, filtreleri temizlenmeli veya değiştirilmelidir.

8. Kurum bünyesinde bulunması halinde kantin, büfe vb. yerlerde maske kullanımı, hijyen ve sosyal mesafenin korunması ile ilgili tedbirlere uyulmalı, buralarda tek kullanımlık bardak, tabak vb. malzemeler kullanılmalıdır.

9.Eğitimlerden önce, kurumun genel temizliği (özellikle sınıflar ve tuvaletler) su ve deterjan kullanılarak yaptırılmalıdır. Kurumda sık dokunulan yüzeylerin (kapı kolları, sıralar, masa yüzeyleri, merdiven tırabzanları gibi) temizliğine özellikle dikkat edilmelidir. Bu amaçla, su ve deterjanla temizlik sonrası dezenfeksiyon için 1/100 sulandırılmış (5 litre suya yarım küçük çay bardağı) çamaşır suyu (Sodyum hipokloritCas No: 7681-52-9) kullanılabilir. Kurum tuvalet temizliği için 1/10 sulandırılmış çamaşır suyu (Sodyum hipokloritCas No: 7681-5229) kullanılmalıdır. Çamaşır suyu ile temizlik yapılan alanlar mutlaka havalandırılmalıdır. Sağlık Bakanlığı COVID-19 Pandemi Döneminde Halka Açık Alanların Temizlik ve Dezenfeksiyonu ilkelerine uyulmalıdır.

10.Kurumların tuvalet ve lavabolarında sıvı el sabunu, kağıt havlu bulundurulmalı ve bu bölümlerin temizliğinin periyodik olarak yapılması sağlanmalıdır. Tuvaletlerde kullanılan tüm sabunluklar ve kağıt havluluklar mümkünse fotoselli olmalıdır.

KURUMLAR AÇILDIKTAN SONRA UYULMASI GEREKEN KURALLAR

1.Kurum girişinde tüm personel, engelli birey ve ziyaretçiler için temassız dijital termometreyle ateş ölçümü yapılmalı, kuruma ateşi yüksek olanlar ile maskesiz kimse alınmamalı ve kurumda bulundukları sürece maske takmaları sağlanmalı, maske takmayanlar kurumdan çıkartılmalı, ateş ölçümü 4 saatte bir yapılmalı ateşi yüksek çıkan ve durumu riskli görülenler kuruma alınmadan sağlık kuruluşuna yönlendirilmelidir.

2.Aile hasta ve hastalık belirtisi olan (Ateş, öksürük, burun akıntısı ve solunum güçlüğü vb.) çocuğu kuruma getirmemelidir.

3. Kurumlar tarafından hizmet sundukları engelli bireylere ve ailelerine; alınacak tedbirler, kişisel hijyen; sosyal mesafe vb. konularda rehberlik edilmelidir.

4.Kurumlarda görevli rehber öğretmen/psikologlar engelli birey ve velilere maske kullanımı, kişisel hijyen, sosyal mesafe kurallarına uyulması konularında bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yapmalıdır.

5.Destek eğitim odaları her destek eğitimi sonrasında havalandırılmalı, materyaller, masa ve sandalyeler ile kullanılan diğer araç ve gereçler, ortak kullanıma sunulan tekerlekli sandalye gibi araçlar bireysel kullanım sonrası dezenfekte edilmesi sağlanmalıdır.

6. Bireysel eğitimlerde kullanılan oyun hamuru, parmak boyası, üfleme çubukları vb. materyaller her öğrenci için özel olmalıdır.

7. Bedensel engelli bireyler destek eğitim salonlarında kullanılan sedyelerde veya yataklarda tek kullanımlık rulo sedye örtüleri kullanılmalı, fizyoterapist temasının gerekli olduğu durumlarda siperlik, maske ve eldiven kullanılmalıdır.

8.Kurumlarda eğitim süresini bekleyen engelli birey ve velilerinin sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde düzenlenmiş alanlarda beklemeleri sağlanmalıdır.

9.Kurumlarda bulunması durumunda yemekhane, kütüphane, mescid, kantin vb. toplu kullanım alanları bireyler arasındaki mesafenin 1,5 metrenin altına düşmemesi kaydıyla sosyal mesafeye uygun düzenleme yapılmalıdır.

10.Kurumda eğitim personelinin bireysel veya grup eğitimi yaptığı odalar dışında da personelin çalıştığı oda/bölümlerde kişiler arası mesafenin 1,5 metrenin altına düşmeyecek şekilde hizmet sunulmalıdır,

I l. Bu süreçte konferans salonları, spor salonları vb. toplu etkinliklerin yapıldığı mekânlar kullanılmamalıdır. Belirtilen alanların kullanılmasına ihtiyaç duyulması halinde sosyal mesafe kurallarına göre düzenleme yapılmalıdır.

12. Asansör kullanılması planlanan kurumlarda sosyal mesafe kurallarına uygun kullanım sağlanmalı (kapasiteye göre kişi sayısı sınırlandırılmalı) asansör giriş ve içerisinde yeni kullanım kurallarına ilişkin uyarılar yer almalıdır.

13. Servis araçlarının özellikle sık temas edilen yüzeyleri başta olmak üzere temizliği her servis öncesi ve sonrasında yapılmalı, servis taşıma kapasitesi ve araçlarda sosyal mesafe kuralları göz önüne alarak planlanmalı, araç girişlerine el dezenfektanı yerleştirilmeli, servise binilirken personel tarafından ateş ölçümü yapılmalı, ateşi yüksek olanlar servise alınmamalı, seyahat süresince araç İçerisinde şoför ve tüm yolcuların maske takmaları sağlanmalıdır.

14. Kurumlarda eğitim süreçlerine ilişkin alınacak tedbirlerden kurucu sorumludur.  Denetimler sırasında kurallara uymadığı tespit edilen engelli birey, yönetici ve personele gereken cezai işlem uygulanır.

15. Kurumların tuvalet ve lavabolarında sıvı el sabunu, kağıt havlu bulundurulmalı ve bu bölümlerin temizliğinin periyodik olarak yapılması sağlanmalıdır. Tuvaletlerde kullanılan tüm sabunluklar ve kağıt havluluklar mümkünse fotoselli olmalıdır.

03 Haz 2020 - 20:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


HİDROS GRUP BÜNYEMİZDE ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE ARKADAŞLAR ARIYORUZ

Yurtiçi Satış bölümüne; * Teknik okul veya Ön lisans mezunu * Askerlik vazifesini yerine getirmiş 28 yaşını geçmemiş * Ehliyetli ,araç kullanabil...

0262 335 63 66 /67/68/69

SEVKİYAT ŞOFÖRÜ ALINACAKTIR

- 20- 40 Yaş aralığında - İstanbul ilinde tüm semtleri bilen - B Sınıfı Sürücü ehliyetine ve SRC belgesine sahip - İzmit-Başiskele-Kullar çevresin...

0 262 349 50 81-83-84

SATILIK DUBLEKS DAİRE

- Lüks + lüks - Lebiderya manzaralı - 298 m2 dublex daire - 4 Oda, 2 Salon, 2 Teras - 2 Banyo, 2 Mutfak, kombili - Asansörlü ve otoparklı - T...

0545 200 04 04

ELEMAN ARANIYOR

- İş yerimizde - İmalatçı, mekanik bakımcı ve montaj yapacak, - 20 ila 45 yaş arası, - Askerliğini yapmış, - MYK belgeleri ve eğitim sertifikal...

0262 335 51 15 OLCAY ÇELİK YAPI VE MAKİNE İMALAT BAKIM ONARIM A.Ş.

ACİL ELEMAN ARANIYOR

İddAa bayiine ­­­- İzmit merkezde ikamet eden, ­­­- Haftada 4/5 gün ve ­­­- Saat 14:00-22/23:00 arasında çalışacak - Emekli bay eleman aranıyo...

SATILIK DUBLEX DAİRE

- Lüks + lüks - Lebiderya manzaralı - 298 m2 dublex daire - 4 Oda, 2 Salon, 2 Teras - 2 Banyo, 2 Mutfak, kombili - Asansörlü ve otoparklı - T...

0545 200 04 04

SAHİBİNDEN SATILIK DÜKKAN

Başiskele Sanayi Sitesi’nde dış cepheleriyle toplam 500 m2, iç cepheleri 195m2 kullanım alanı olan 2’li dükkan

0537 308 16 63 NİHAT BAKLACI

İKİZLER KURBANLIK

Büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık satım ve kesimi yapılır. Büyükbaş hayvanda hisse verilir.

0533 214 85 04 İKİZLER KURBANLIK

Gayrimenkul Danışmanı ALINACAKTIR

İNALTAY Gayrimenkul Hizmetleri firması bünyesinde çalışmak üzere “Gayrİmenkul Danışmanı” aranıyor. Başvurular bizzat yönetim ofisine yapılacaktır.

0262 322 99 17 İNALTAY GAYRİMENKUL, DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

SAHİBİNDEN KİRALIK ve SATILIK DÜKKAN

Başiskele Sanayi Sitesi’nde Dış cepheleriyle toplam 500 m2, İç cepheleri 195m2 kullanım alanı olan 2’li dükkan

0537 308 16 63


Anket Fethiye Caddesi için hangi projeyi beğendiniz?