Reklamı Kapat

Büyükşehirde encümen ve komisyonlar tamam

Büyükşehir Belediyesi Haziran ayı meclisi 2 ay sonra gerçekleştirildi. Mecliste, encümen ve komisyon üyeleri seçildi.

Haber albümü için resme tıklayın

Büyükşehir Belediye Meclisi, 2 ay sonra Kocaeli Kongre Merkezi’nde toplandı. Coronavirüs tedbirleri kapsamında meclisler iptal edilirken, normalleşme tedbirleri kapsamında yeniden başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın başkanlığında gerçekleştirilen Haziran ayı meclisinin ilk oturumunda 136 gündem maddesi, encümen üyeleri, denetim ve ihtisas komisyonları  görüşüldü. Mecliste, sosyal mesafe ve maske kuralına uyuldu.

AKP’DEN SAĞLIK ÇALIŞANLARI İÇİN ÖNERGE

Toplantı öncesi AKP Grubu, Coronavirüs ile mücadelede yoğun çaba harcayan sağlık çalışanlarının ailelerinin Gençlik Kampları’nda misafir edilmeleri ile ilgili önerge verdi. Toplantıda Denetim Komisyonu raporunu Komisyon Başkanı Berna Abiş tarafından okundu. Raporda bütçenin gerçekçi olduğu, belirlenen harcamaların üzerinden harcama yapılmadığı belirtildi.

GELİR, GİDERLERİ ELEŞTİRDİ

2019 denetim raporunun okunmasının ardından CHP’li Meclis Üyesi Mehmet Nuri Paşa, “2019 yılı gbütçesi 3 milyar 390 milyon TL olarak, 2 milyar 297 milyon 115 bin TL gider bütçesi olarak duyuruldu.  Gerçekleşme ise yüzde 66.7. Tahakkuk eden gelirlerin tahsilat oranına bakıldığında başarılı bir tablo olsa da bazı kalemlerde daha düşük tahsilat yapılmıştır. Tahsil edilmeyen tutar 92 milyon TL’dir. 2020 yılına devreden bu ücretin büyük bir kısmı kira, para cezaları gibi kalemlerdir. Belediyenin kiraladığı yerlerde kira artışı da oldukça yüksek görünmektedir. İhalelerde fiyatlar arasında fiyat farkı oluşmaktadır. Belediyenin kaynaklarını daha iyi kullanmak gerekmektedir” dedi.

“ŞİMDİ TAM TERSİNİ YAPIYORSUNUZ”

Büyükakın, Paşa’nın iddialarıyla ilgili,  “Bu harcamaların daha başarılı olması için çalışırız. Gider bütçesiyle gerçekleşen hali arasındaki büyük farktan bahsettiniz. Oradaki temel sebep Gebze-Darıca Metrosu’nun bizim yatırım bütçemizde yer alması, Ulaştırma Bakanlığı’na aktarılması nedeniyle bütçeden düşmesidir. Bu da takdir edilecek bir husustur. Yıllarda bakanlığın yapması gerekenleri büyükşehir yapıyor diye eleştirdiniz şimdi de tam tersini yapıyorsunuz. Doğrudan temin ihale midir değil midir bu tartışılıyor” ifadelerinde bulundu.

“BU İMKANSIZ”

Sözlerinin devamında Büyükakın, “Yine teorik olarak bütçe esasen önümüzdeki yılı planlama aktivitesidir. Bu aktarmaları yeni kurulan, kapatan ve yeniden yapılandırmalardan kaynaklanıyor. Yüzde 100 olması için hayatın tamamının planlamasıdır. Ama bu imkansızdır. Doğrudan teminin ihale olup olmadığı tartışılan bir şey. Sadece işlerin hızlı olması için verilen yasal bir hak. Kanun koyucu hızlı yapılması için bu hakkı tanıyor. Asıl tartışılması ihale yolu ile yapılması gereken işler doğrudan temin ile yapılmışsa eleştirmek gerekiyor. Böyle bir durum varsa zaten bunun cezai işlemleri var” dedi.

“BELEDİYEYE Mİ KAZIK ÇAKTIRSAYDIK?”

“Belediyeye mi kazık çaktırsaydık” diyen Büyükakın, “Geldiğimizden beri 4 tane firmayı yasaklı ilan ettik. Karamürsel’de adam ‘böyle yapılır’ diyor. Dediği iş belediyemize kazık atmak amacıyla diyor. Belediyeye mi kazık çaktırsaydık? Mali yapısı en güçlü belediyelerden birisi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’dir. Önceki borçları bir kenara bırakın. Pandemi sürecinde bileimkanımızı seferber edebildik” dedi. İYİ Partili Meclis Üyesi Fevzi Cambaz ise “En önemli sıkıntı faizden kurtulacak kaynak ağırlıklı proje gerçekleştirmek” ifadelerinde bulundu.

KAT ARTIŞI ELEŞTİRİSİ

Saadet Partisi Meclis Üyesi Mustafa Gürsoy kat yönetmeliği ile ilgili,  “Bölge deprem sonrası ağırlıklı yapılan binalar. Yönetmelikler konusunda sıkıntı var. İki katlı olanlar üçüncü katı çıkamıyor. İnsanların mağdur edilmemesini istiyorum. İmar komisyonu da benden çok farklı konuşmuyor. Burada iki şey var. Ya bürokrat ya da siyasi risk alacak” dedi. Büyükakın ise, “İmar komisyonuyla görüştüm. Bunun değişmesi şu anda söz konusu değil. Önümüzdeki süreçte imar komisyon üyelerimize bu hassasiyetlerinizi anlatın. Oy birliğiyle reddedilmiş. Onların takdiri benim de takdirimdir. Bu ne siyasi ne de bürokrasi. Teknik bir konu.” ifadelerinde bulundu. Madde, oy çokluğuyla geçti.

“ELEŞTİRİLERE KATILIYORUM”

Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okulların yapılaşma şartlarıyla ilgili gündem maddeleri hakkında konuşan CHP Meclis Üyesi Orhan Tanış, “Burada taleplerin tamamında kat artışı var. Darıca’da birden iki emsale kadar talepler var. Alanın tamamı betonlaşmakta ve öğrencilere açık alan kalmamaktadır. Okullar 5-6 kat olarak yapılıyor. 6’ncı kattaki bir öğrenci 15 dakikalık teneffüse çıkmak için 120 merdiven çıkıp inecek. Yoğun öğrenci olan okullarda bir afet anında tahliyenin nasıl olacağının düşünülmesi gerekiyor” dedi. Büyükakın Tanış’ı haklı bularak, “Eleştirilerin önemli kısmına katılıyorum. Milli Eğitim Müdürlüğü başka yer bulamadıkları için bu değişimi yapıyoruz. Haklısınız diyecek bir şey yok” ifadelerinde bulundu. Madde oy çokluğuyla geçti.

HALK EVİ MEYDANI PROJESİNE START VERİLİYOR

İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun, İzmit Belediyesi, Ömerağa ve Kemalpaşa Mahalleleri’nde Halk evi durağındaki alanın meydan olarak düzenlenmesi projesi mecliste görüşülerek oy birliğiyle geçti. Projede imar düzenlenmesi yapılırken, planlar meclis kararı ile işlendi. Bununla birlikte meydan ve pişmaniyeciler çarşısı projeleri için büyükşehir start verecek.

“PANDEMİ SÜRECİNDE BEKLEDİ”

Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığı’nın Gebze İlçesi ve Darıca ilçesinden TEİAŞ’a iz bedeli ile alan devri maddesi hakkında, CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, “Bunların çok aciliyet arz etmediği için komisyona gitmesinin daha iyi olacağını düşünmüştük” dedi. Konunun aciliyeti ile ilgili Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç, “Pandemi sürecinde bekleyen bir konuydu. Enerji nakil hattının deplasesi söz konusu. Oradaki direk maden ocağının üzerinden geçiyor. 3-4 aydır zaman kaybedildiği için direkt geçmesini talep ediyoruz” dedi. Madde, oy çokluğuyla kabul edildi.

“PLAN BÜTÇEYE GİTMESİ GEREKMEZ Mİ?”

Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığı’nın İlimiz, İzmit İlçesi, Mehmetalipaşa Mahallesi, 5044 ada 7 No’lu parsel de bulunan Yıldız Konutları B blok zemin kat 1 No’lu bağımsız bölüm ile Sosyal Güvenlik Kurumuna ait İzmit İlçesi Kemalpaşa Mahallesi 1023 ada 17 No’lu parselin aradaki bedel farkının belediyemiz tarafından ödenerek trampa edilmesi ile ilgilinde Büyükşehir 144 bin TL ilave ödeme yapacak.Büyükakın, ‘Bunun plan bütçeye gitmesi gerekmez mi?’ diye sordu. İSU Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, “Burası pişmaniyecilere ilişkin yaptığımız meydan” derken Büyükakın, “Plan ve bütçeye gitmeden nasıl uygulayalım. Burada bir bedel var. Komisyona gitmeden olmaz ki bu trampa” dedi. Madde, oy birliğiyle komisyona havale edildi.

“KOCAELİ VERDİĞİNİ ALAMAMAKTADIR”

Konuşmaların ardından Gebze Belediye Başkanı ZinnurBüyükgöz meclise başkanlık ederken, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, 2019 faaliyet raporunu meclis üyelerine aktardı. Büyükgöz faaliyet raporunun ardından “Büyükşehir Belediye başkanımıza Kocaeli halkına şükranlarımızı ifade ediyoruz” dedi. Faaliyet raporu ile ilgili CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, “2019 yılında faaliyet gösteren tüm çalışanlara ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum. Büyükşehrin faaliyet raporu çok açıklayıcı hazırlanmış. 3 milyar 390 bin lira gelir bütçesi öngörülmüş. Karaosmanoğlu dönemiyle yatırılan para arasında 600 milyon TL’lik bir eksiklik söz konusu. Kocaeli’de 2019 yılında 71 milyar 555 milyon lira merkezi hükümete vergi ödenmiş. Bu rakam 69 ilin vergi gelirinden fazla ediyor. Kocaeli, İstanbul ve İzmir’den sonra vergilerin çoğunluğunu karşılayan üçüncü ildir. Kocaeli verdiğini, merkezi hükümetten alamamaktadır. Rapordaki uyumsuzluğu görebiliyoruz” dedi.

Meclisin ikinci oturumu 23 Haziran Salı günü saat 15.00’te Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

YENİ ENCÜMEN ÜYELERİ SEÇİLDİ

Açıklamaların ardından önerilen encümen üyeleri için seçime gidildi. Sertan Tuncel (Gebze), Nevin Serra Demirkol (İzmit), Nurettin Hoylan (Başiskele), İsmail Ramazanoğlu (Darıca), Erhan Peker (Körfez) yeni encümen üyeleri oldu. Toplantıda Encümen üye seçimleri yapıldı. 4 AKP, 1 MHP meclis üyesi seçildi. CHP’den üye seçilmemesi nedeniyle CHP encümende meclis üyelerinden aday gösterilmemesi nedeniyle oy kullanmadı

KOMİSYONLAR DA BELİRLENDİ

İmar ve Bayındırlık Komisyonu: Mustafa Soydabaş, Selahattin Kabadayıoğlu, AdemÇarıkçı, Mahmut Yandık, Enes Aydınlı, Sadullah Keleş, Orhan Tanış.

Plan ve Bütçe Komisyonu: Berna Abiş, Hasan Numan Tonka, Ali Karakaş, Bülent Koçak, Yaşar Çakmak, Ayşe Şiranün, Özgür Yılmaz.

Çevre ve Sağlık Komisyonu: Cüneyt Atalay, Okan Özdikmen, Güzin Taştekin, Ahmet Hakan Hocaoğlu, İbrahim Çırpan, İbrahim Şirin, Hakan Tanta.

Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu: Emre Kahraman, Burak Fidan, İsmail Aysu, Fatmanur Çelik, Ahmet Özüer, Aykut Çağlayan, Halis Koç.

Ulaşım komisyonu: Hasan Soba, Zafer Alkan, Ahmet Utaş, İsmail Akalın, Mehmet Olahan, Halil İbrahim Başçiftçi.

Hukuk Komisyonu: İrfan Kurt, Güler Şahin Gençay, Eda Açıkyol, SüdattenArıkboğa, Ömer Burak Barış, Yaşar Çakmak, Özlem Çankaya.

İsimlendirme Komisyonu: Mahmut Yandık, Hamza Macit, Oğuzhan Artut, Baki Özdemir, Eda Açıkyol, Özhan Kurt, Selam Özcan.

Toplumsal Fırsat Eşitliği ve Engelliler Komisyonu: Serpil Yılmaz, Emine Özdemir, Fatmanur Çelik, Ayşe Şirünan, Güler Şahin Gençay, Güzin Taştekin, Pınar Naak,

Sosyal Hizmetler ve Halkla İlişkiler Komisyonu: Serpil Yılmaz, Emre Kahraman, Cüneyt Atalay, Mesut Çekinkaya, Zafer Alkan, İsmet Gürler, Mehmet Nuri Paşa

18 Haz 2020 - 16:05 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Kocaeli Valiliği'nin aldığı koronavirüs tedbirlerini yeterli buluyor musunuz?