Reklamı Kapat

Kocaeli’nin kaderi değişiyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Kocaeli’ye bir dizi program için geldi. Kurum, burada yaptığı açıklamada Kocaeli’nin birçok ilçesinde yapılan çalışmaları paylaştı.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bugün ilimize bir dizi program için geldi. Kurum, ilk olarak Kocaeli Kongre Merkezi’ne gelerek burada Vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ve ilçe belediye başkanları ile bir araya geldi. Düzenlenen İl Koordinasyon Kurulu  toplantısına AKP Kocaeli Milletvekili ve MKYK üyesi Emine Zeybek, Radiye Sezer Katırcıoğlu, İlyas Şeker, Sami Çakır, Mehmet Akif Yılmaz, AKP İl Başkanı Mehmet Ellibeş, İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir, 11 ilçe belediye başkanı,bürokratlar ve Kömürcüler OSB yetkilileri katılım sağladı. Kongre Merkezi’nde yapılan toplantı basına kapalı gerçekleştirildi.

“KOCAELİ’DE ÇOK CİDDİ ÇALIŞMALAR GERÇEKLEŞTİRDİK”

Toplantının ardından basın açıklaması gerçekleştiren Bakan Kurum, “Kocaeli için projeleri görüşme, sorun problemler neyse bunları istişare ettik. Ülkemiz deprem bölgesi. Kocaeli’nin geçmişte çok önemli acılar yaşadığı ve bu noktada depreme hazırlıklı şehir çalışmalarını o günden beri sürdürmeye gayret ediyoruz. Kocaeli hem Gölcük ilçesinde hem de diğer ilçelerde çok ciddi çalışmalar gerçekleştirdi. Ülkemiz, iklim değişikliğinin etkilerini net bir şekilde hissetmektedir. Bize düşen topyekûn hareket etmek. Bu bir ilçenin, bir ilin tek başına yapabileceği bir çalışma değil. Vatandaşımızla bu güne kadar hep birlikte hareket ettik. Bütün destekleri ekibimizle birlikte vermeye gayret gösteriyoruz” dedi.

KÖRFEZ VE DERİNCE’DE TOKİ ÇALIŞMASI

Kurum sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi; “Depremle alakalı her ilçemizde çalışmalar yürütüyoruz. Körfez ilçesinde rezerv alanında bin 300 rezerv konutu üreteceğiz. 97 bin metrekare alanda üreteceğiz. Barbaros, Güney Mahallesi dediğimiz yerde TOKİ ile çalışmaları yapacağız.Derince Belediyemizin Deniz Mahallesi’ndeki vatandaşlarımıza teklif edeceğiz. Rızaları olması kaydıyla bu dönüşümü hızlı bir şekilde yapmayı planlıyoruz. Vatandaşımız, ister yerinde ister bizim göstereceğimiz alanda dönüşümünü sağlayabilecek. Ekim ayı içerisinde rezerv konutların ihalesini yapacağız. Deniz Mahallemizdeki planlama çalışmasını en geç 3 ay içerisinde Büyükşehir belediyemiz bakanlık ile birlikte tamamlayıp vatandaşlarımıza bu imkanı vermiş olacak.

CEDİT’İ ANLATTI

İzmit Cedit Mahallesi daha önce ilçe belediyemizle görüştük.  Kentsel dönüşüm çok zor bir süreç. Sadece ilçe belediyesinin gücünün yetme imkanı maalesef yok. Büyükşehrin, bakanlığın desteğiçok  önemli.İlçe belediyemizin de yaşadığı zorluklar nedeniyle alıyoruz ve büyükşehir belediyemiz ve bakanlığımız bu projede vatandaşımıza verilmesi gereken her türlüdesteği veriyoruz. Katları azaltıyoruz. İzmit ve Kocaeli’ye yakışacak yatay mimari dediğimiz 4-5 katı geçmeyen projeyi Cedit Mahallesi’ne uygulayacağız. Bu da örnek bir dönüşüm olacaktır. Bu ihaleyi de TOKİ Başkanlığı 1150 konut olarak tasarımını yaptılar. İnşallah yıl sonuna kadar ihaleyi gerçekleştireceğiz.

KENT GENELİ KENTSEL DÖNÜŞÜM

Hacıhızır Mahallesi’ndeki riskli alan ile ilgili vatandaşlarımız yoğun talep doğrultusunda büyükşehrimizin de el birliğiyle kaldırılmasını istiyorlar. Yapılacak incelemeler neticesinde riskli alan Temmuz ayı içerisinde kaldırılıp, bakanlığımız sorunları çözmüş olacak.  Veliahmet Mahallesi’ndeki planlama çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah o problemi de çözmüş olacağız. Gölcük Denizciler Mahallesi’nde konutlarımız tamamlanmak üzere. Örnek bir dönüşüm oldu. Kısa sürede tamamlayıp evlerini teslim etmiş olacağız. Merkez Mahallesi’nde de talepleri alıyoruz. Bu talepler doğrultusunda doğru bir planlamayla dönüşüm çalışmasını başlatıyor olacağız. Derince Yenikent’te belediyemiz kentsel dönüşüm projesine başladı. 418 konut üretiyoruz. Yenikent’teki bu dönüşüm sürecini de belediyemizlebirlikte yürütüyoruz. Kandıra Akdurak Mahallesi’nde vatandaşlarımızla görüşme başlatacağız; orada da bir dönüşüm talebi var. Belediyelerimizle birlikte yürütüyoruz.

KÜÇÜK SANAYİ ŞEHİR DIŞINA

Şehrin içindeki küçük sanayileri de dönüşüm kapsamında şehrin dışına alma projemiz var. Gebze ve büyükşehir belediyemizle bir proje yürütüyoruz. 396 bin metrekarelik alanda 100 bin metrekare sanayi sitesi inşası yapacağız. Burada da şehrin içinde kalmış küçük sanayilerin taşınma sürecini yapacağız. Bu projelerin başlaması ile ilgili ihaleyi inşallah bu yıl içerisinde yapacağız. Rezerv sanayi alanlarına sanayimizi taşımak, hem sanayi esnafına hem de kentimize daha iyi hizmet edecek bir alan oluşturacağız. 50 bin sosyal konut projemizle 800, 100 bin sosyal konutla 3 bin konutu depreme karşı dayanıklı konutlar olarak Kocaelimize kazandıracağız. Kuralarımız çekildi.

2 BUÇUK MİLYON METREKARELİK MİLLET BAHÇESİ

Kocaeli’de devam eden 9 Milletbahçesi var.Bu projeler bittiği zaman yaklaşık 2 buçuk milyon metrekarelik yeşil alanı Kocaelimize kazandırmış olacağız. Çok önemli bir miktar. 7 tanesini bakanlık olarak biz, 2 tanesi de büyükşehir belediyemiz yapacak. Gebze’de Cumhurbaşkanımızın söz verdiği 573 bin metrekarelik alanın tahsis işlemlerini yürütüyoruz. Projelerimiz bitme safhasına geldi. Burada bir Milletbahçesi inşa edeceğiz. Derince’de stadımızın olduğu alan çok merkezi. 17 Ağustos’ta ihalesini gerçekleştiriyoruz. Buraya bir pazar alanı inşa edeceğiz. Mahallemizin bir pazar alanına inşa edeceğiz.

İZMİT FUARI YIL SONUNU KADAR İHALEDE

Gölcük’te 18 Ağustos’ta millet bahçemiz ihale ediliyor. Dilovası’nda Ağustos ayında ihalemizi gerçekleştireceğiz. İzmit’te fuarın olduğu alanda 200 bin metrekarelik alan. Bu alanı da Kocaeli’mize kazandırıyoruz. Bunu da bakanlığımız TOKİ eliyle yürütecek ve inşallah projeler yılsonuna kadar tamamlanacak.  Körfez Millet Bahçemiz çalışmaları başladı. Büyüşehir Belediyemizin de yürüttüğü Darıca ve Hünkar Çayırı var. Atalarımızın bize bıraktığı değerlere, eserlere sahip çıkma adına o bölgede çalışma yapacağız. Vatandaşımız 7 gün 24 saat faydalanabileceği bir alanı büyükşehir belediyemize tahsis ettik.

YÜRÜYÜŞ YOLU’NDA 20 MİLYONLUK ÇALIŞMA

İzmit merkezde, şehrin en yoğun kullanıldığı alanda, eski tren yolumuzun bulunduğu alanda tüm sokağı iyileştiriyoruz. Cepheleri iyileştirmek için büyükşehir belediyemizle proje yürütüyoruz. 20 milyon bedelli projede 10 milyonu hibe 10 milyonu kredi olmak üzere İlBank Genel Müdürlüğümüz ile büyükşehir projeyi yürütecek; şehrin merkezinde çok önemli bir alanı ihya etmiş olacağız.Kocaeli’de otoban kenarında gürültü kirliliği var. Büyükşehir ile birlikte yürüttüğümüz projebitmek üzere. İnşallah bu yıl içerisinde proje başlamış olacak.

ATIK SU ARITMA TESİSİ GÜNDEMDE

Körfez, Derince ilçemizde hem Körfezimizin hem de Derincemizin altyapısını yürütmek için büyükşehrimizle proje yürütüyoruz. Büyükşehre finansman sağlandı. İnşallah en kısa sürede yapılacak. Kocaeli’de 22 atık su arıtma tesisimiz var. Yüzde yüz başarı sağlamış durumdayız. Mavi bayraklı plajlarımız var. Yaşanabilir bir Kocaeli için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

KÖMÜRCÜLER OSB KAMULAŞTIRILIYOR

Dilovası ilçemizde Kömürcüler OSB’nin taşınacağını ifade etmiştik. Bugün yönetimle görüşme yaptık. Bu alanda artık kömürcülük faaliyetlerin yapılmasına izin vermeyecek adımları atıyoruz. Yeni bir planlama yaparak, Tavşancıl’ın üzerinde hem Kömürcüler OSB’nin üzerinde olduğu alanda hem de diğer alanda kamulaştırma sürecini başlattık. Dilovası’na, Koaceli’ye yakışır yeni bir şehircilik çalışması başlatıyoruz. 2 bin 500 konutun ihalesini bu yıl yapacağız. Dilovası’nda vatandaşımızın hem gürültü, hem de hava kirliliği yaşadığı ilçede vatandaşlarımızın rızasını alarak dönüşüm projesini yürüteceğiz. Önümüzdeki hafta itibariyle 50 milyon lira büyükşehre aktarıyoruz. Bu çalışmalarımız güçlü Türkiye güçlü Kocaeli mantığında. Tüm ekibimizle birlikte de vatandaşımızın daha iyi şartlarda yaşaması adına Cumhurbaşkanımızın açıkladığı manifesto kapsamında çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

HÜRRİYET NEDEN ÇAĞRILMADI?

Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Cedit için Bakan Kurum’la yakın zamanda bir araya geldikleri, burada yapılan görüşmede İzmit’in konuşulduğunu bu yüzden bakanlık tarafından Hürriyet çağrılmadığı ifade edildi.

26 Haz 2020 - 13:18 - Gündem

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

20

ülkem için - Hala rant peşindeler , öncelikler yanlış ve İzmit Belediye Başkanı toplantıya davet edilmemiş , parti devleti deyince de kızıyorlar bunlardan bir cacık olmaz, yolun sonu görünüyor.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 29 Haziran 14:41
18

Murat Usta - İmdaaat yeşili katledecekler, gene beton dönüştürencekler...!!!!??

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 28 Haziran 15:44
17

Guven - gebze - eşme arası ve Karamürsel -izmit arası metro tramvay

Derince liman otoban bağlantısı

izmit şehir içi trafik.

park bahçe yüzme havuzu yapmanıza gerek yok. Öncelik sırasına dikkat edelim.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 28 Haziran 11:44
16

Hande - Gozlerim izmit tavsantepeyi aradi dogrusu keske tavsantepeyede kentsel dönüşüm ypilsa cok bakımsız bi muyit buradan tahir buyukakin ve fatma kaplan hürriyet’e sesleniyorum

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 27 Haziran 20:37
15

Hasan - Kandıra ölüm yolunun temeli atılalı beş sene oluyor şimdiye kadar çoktan bitmesi lazımdı...! Derince liman girişi kanayan yara kalkmış millet bahçesinden bahsediyor adı üzerinde bahçe sen önce acil olanları yap kandıra yolunda kaç kişi öldü millet bahçesini yapmadın diye kimse ölmez.

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 27 Haziran 14:54
14

Hürriyet Adıgüzel - Bakan bey, yürüyüş yolunda tüm sokağı iyileştiriyoruz demiş. Anladığım kadarıyla bakan bey, sokak nedir bulvar nedir anlamlarını bilmiyor.İki yanında iki cadde ortasında yürüyüş yolu bulunan bulvara SOKAK demesi bakan beyin işgal ettiği konuma yakışmadı.

Yanıtla . 7Beğen . 2Beğenme 27 Haziran 11:49
13

Mülayim Çoksert - Derince Millet Bahçesine yeraltı Otoparkı ŞART.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 27 Haziran 11:27
11

Hamza - Darıca 12 yıllık ilçe oldu, halen bir HÜKÜMET KONAĞI YOK. Resmi kurumların her biri ayrı bir yerde, bir de kira ödüyorlar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Haziran 10:29
10

Izmitli - fuarı kocalei halkına kazandıracagız derken ? orası zaten kocaeli halkınındı siz gelene kadar, şimdi içerisi bina dolu, demekki yeni yeni binalar yapılacak oraya, sizin hizmetten anladığınız bina yapmak.

Yanıtla . 5Beğen . 2Beğenme 27 Haziran 09:25
09

Faruk Kaya - Çayırova ya hiç birşey yok yolum bile yok yağmur yağınca çal çamur hepsi yolumuzdan oluk gibi akıyor

Sanayinin pislini biz çekiyoruz sefasını izmit kocaeli çeksin yazıklar olsun

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 26 Haziran 22:53
08

Derya Gül - Kısa zaman da poyraz karayel.1 bölümünden çok etkilenmiştim:) hiç unutmam

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 26 Haziran 20:34
07

Baho41 - Attığınız başlığa bak, Kocaeli'nin kaderi değişiyormuş. Böyle saçma sapan dizilere, tanıtımlara ihtiyacı yok kocaeli'nin. Onca peşkeş çekilen fabrikalar varken diziye felan gerek yok

Yanıtla . 10Beğen . 3Beğenme 26 Haziran 19:32
21

Derya Gül - @Baho41 07 nolu yoruma cevabı: Ceza Hukuku diye bir kitap var sen onu oku .

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 30 Haziran 14:35
19

Derya Gül - @Baho41 07 nolu yoruma cevabı: Vaat verme..!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Haziran 13:08
05

Tekin 41 - NETICE RANT RANT..ISTEDIGINIZ KADARPLAN YAPIN.TEK ADAM VE ESRAFINDAKILER NE DERSE O OLUR.BAKAN VEKIL BASKAN HIKAYE.

Yanıtla . 7Beğen . 2Beğenme 26 Haziran 17:36
04

Derya Gül - kocaeli nin kaderi asla değisemez. Mazbata sorunu var ayrıca yatırım yapmak gerek.

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 26 Haziran 14:46
06

Derya Gül - @Derya Gül 04 nolu yoruma cevabı: her zaman doğru eğitimciler olsun diledim bizler, yatırımı bilgiden yana kullanıyoruz.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 26 Haziran 19:02
03

Gölcüklü - 11-) Belediye binası önünde sökülüp yenisi yapılan üst geçidin sadece plakaları değiştirilip, o bütçe ile Gölcük içinde farklı bir yere üst geçit yapılabilirdi. Sökülen üst geçit taşıyıcı sisteminde hiçbir bozulma yoktu.

12-) Gölcük ve Değirmendere de belediye tarafından düzenleme yapılan yerlerin karpuz-kavun satıcıları tarafında işgal edilmesine belediye izin vermeye devam edecek mi? Bu alanların bu kişilere verilmesine kim karar verdi. Bu alanlara belediye imkanları ile mıcır döküldü mü?

13-) Aslında tüm Kocaeli için çok önemli olan ilçe üstgeçit eksikleri belirlendi mi?

14-) Değirmendere Uğur Mumcu okulu önünde 1 yıldan fazladır duran bordur taşları ne zaman alınacak. Burada bulunan dere yatağına molozlar atılmış olup, bu çirkin görüntünün önüne ne zaman geçilecek? Devam eden inşaatların önünde kaldırımlar inşaat molozları ile dolu. Bu konuda herhangi bir cezai işlem uygulamanız oldu mu? Yine bu bölgede peyzaj çalışması adı altında dikilen onlarca ağacın daha şimdiden kuruduğunu gördünüz mü? Kuruyan bu ağaçların değişimi ücretli mi? Ücretsiz mi yapılacak?

15-) Çiftyol çalışmasından sonra Değirmendere de anayola bağlantısı kapatılan sokaklar ile ilgili bir çözüm getirilecek mi? Bu sokaklarda bulunan molozlar temizlenmeyecek mi?

16-) Halıdere mıcır ocağı kapatılması ile ile ilgili çalışma var mı?

Yanıtla . 12Beğen . 0Beğenme 26 Haziran 14:11
02

Gölcüklü - 1-) Gölcük-İzmit arasında raylı sistem için proje çalışmalarına başlanması ve güzergahın belirlenmesi ile ilgili çalışma var mı?

2-) İlçe ile diğer ilçeler arası toplu ulaşımın geliştirilmesi, ulaşım süresinin kısaltılması, durak yanaşma imkanlarının iyileştirilmesi ile ilgili çalışma var mı ?

3-) Gölcük, Karamürsel, Gebze arasına yapılması planlanan otobüs seferlerinin başlama tarihi nedir?

4-) Yıkılan küçük sanayi bölgesinde molozların ne zaman kaldırılacak? Yıkılamayan binaların niye yıkılmadığının açıklanması.

5-) D-130 yoluna alternatif olarak ilçe içine yapıldığı söylenen yolun getireceği trafik karmaşası için hangi çözümler alındı? Bu yolun en az bir şeridinin bisiklet yolu olarak düzenlenmesi. Burada araç trafiğini artırmak halkın daha fazla eksoz gazı solumasına, daha fazla gürültüye maruz kalmasına sebep olmayacak mı? Kaldırımlar ağaçlandırılmayacak mı? (daha önce kaldırımlarda ağaç vardı) .Bu ağaçlar daha özenli bir çalışma ile korunamaz mı idi? Bu kaldırımda şimdi ağaç yok. Kaldırıma dökülen kumlar bile süpürülmedi.

6-) Gölcük içinde yıkılıp (Eski Adı Gazi Okulu) , varisleri tarafından mahkeme süreci başlatılan okulun tekrar yapılmasına ne zaman başlanacak? (AVM yapılacağı söylenerek yıkılan okul öğrencileri artık servis ile okuluna gitmek zorunda.)

7-) İhsaniye otoparkı ne zaman kullanıma açılacak? Bu kadar yatırım ve çekilen eziyet boşa mı gitti?

8-) Temizlik firmasında alınan ve Şahsınızın makam aracı olarak kullandığı araç firmaya iade edilecek mi? Firma bu bağışı ne karşılığında yapmıştır?

9-) Necati Çelik hastanesi yakınında büyükşehir belediyesi tarafından “ücretsiz otopark” tabelası asılmış alan toprak dolgu yapıldığı için araçlar artık burayı kullanmıyor. Bu konuda bir çözümünüz olacak mı?

10-) Otogar tesislerinin taşınması için mevcut mezbahanın yıkılarak yerine yapılacağını açıkladınız. Mezbahanın kullanılmadığını söylediniz. Kullanılmayacak tesisin yapımına kim karar verdi? Halen burada kaç görevli var. Mezbaha binası yapılırken

Yanıtla . 13Beğen . 1Beğenme 26 Haziran 14:10
01

Cengizhan - Sayın bakanım bayramoglu bir el atın tuzla bayramoglu sayılı istiyoruz

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 26 Haziran 13:30
12

Mülayim Çoksert - @Cengizhan 01 nolu yoruma cevabı: Darıca-Bayramoğlu.......

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Haziran 10:58Anket Kocaeli Valiliği'nin aldığı koronavirüs tedbirlerini yeterli buluyor musunuz?