Reklamı Kapat

Durhasan meclisten geçti

Yıllardır tartışma konusu olan Durhasan’a yapılması planlanan Makineciler Küçük Sanayi Sitesi ile ilgili imar değişikliği meclisten oy çokluğuyla geçti.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri

Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı meclisi bugün Kocaeli Kongre Merkezi’nde 135 gündem maddesiyle toplandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın başkanlığında toplanan mecliste Koronavirüs tedbirleri kapsamında sosyal mesafeye dikkat edildi.

“KAÇ PERSONEL ALINDI?”

CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir meclis gündemi öncesi “Pandemi süreci devam etmektedir. Devletin tüm kademelerinde esneklik meydana gelmektedir. Büyükşehrin gereken önlemleri almakla yükümlülüğü kapsamında zabıtanın tedbir ve denetimlerinin yeniden başlangıçtaki gibi yapmasını talep etmekteyiz” şeklinde yazılı önerge verdi. Taşdemir ayrıca, “Büyükşehre kaç personel alındı? Alınan personeller hangi kriterlere göre belirlenmiştir?” yazılı önerge de verdi. Büyükakın bu konuya yazılı cevap verileceğini belirtti.

“SAKINCA VARSA DÜZELTİLİR”

Taşdemir, “Kocaelispor’a verilen işletme hakkı oy birliğiyle verildi. Bu otoparkının işletmesi Kocaeli Spor’u Sevenler Derneği’ne verildiği söylenmektedir. Konuyla ilgili bilgi almak istiyoruz. Özel şirketlere, kurumlara kiralama söz konusu mu? Oy birliğiyle Kocaelispor diye aldık” dedi. Büyükakın ise, “Kocaelispor’un bazı alacaklılarına gönderdiği hacizler nedeniyle sıkıntılar yaşanabiliyor. O sıkıntılar yaşanmasın diye öyle bir yol izleniyor. Bunun sebebi bu. Arkadaşlar incelesin tutanakta bir sıkıntı varsa düzeltilir” ifadelerinde bulundu.  İYİ Partili Meclis Üyesi Fevzi Canbaz tarafından verilen önergede, Büyükşehre bağlı veteriner kliğini oluşturulması, mama desteği verilmesi konusundaki önergeyle ilgili Büyükakın, “Meclisimizin zaten çalışması var. Bu meclis gündemine alınacak bir madde değil. Bu belediyelerin kendi arasında olacak bir şey” dedi.

İL MÜDÜRLÜKLERİNE TAHSİS

Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanı Sabahattin Yamak, Özel Kalem Müdürü Hüseyin Gülçebioldu. İzmit Kozluk ve Hacıhasan Mahallelerinde bulunan taşınmazları Büyükşehir tarafından İzmit Belediyesi’ne tahsisi oy birliğiyle kabul edildi. Körfez Yarımca Mahallesi’nde bulunan kalıcı iş merkezinde bulunan toplam 18 adet ve tamamı 35 adet kalıcı işyerinin Milli Eğitim Bakanlığı adına tahsis edilmesi ile Derince Sopalı Mahallesi’nde bulunan Şehit Emre Kaan Arlı Çok Amaçlı Spor Salonu’nun Valilik Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne tahsisi oy birliğiyle kabul edildi. İzmit Mehmet Ali Paşa’da bulunan Yıldız Konutları B blok zemin kattaki bağımsız bölüm ile SGK’ya ait parselin aradaki bedel farkının Büyükşehir tarafından ödenerek trampa edilmesi maddesi de oy birliğiyle kabul edildi.

KREDİ İÇİN BÜYÜKAKIN’A YETKİ VERİLDİ

Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki İSU’nunDerince’de altyapı çalışmaları için İller Bankası’ndan çekmeyi planladığı 110 milyon TL’lik kredi mecliste komisyondan geldiği gibi oy birliğiyle kabul edildi.  Daha önceki meclis oturumlarında komisyona havale edilen madde ile ilgili Büyükşehrin İSU’ya garantör olması konusunda Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a yetki verilirken, sadece Derince’de kullanılacağı belirtilen 110 milyon TL’lik kredi 10 yıl vadeyle ödenecek.

“TARIM ALANLARI BETONLAŞTITILIYOR”

Derince Çavuşlu Mahallesi’nde uygulama imar plan değişiklikle ilgili konuşan Tanış, “Bunu kabul edersek bu tür taleplerin önüne geçemeyiz. Tarımsal alanların betonlaşmasına sebep olacağız. Bunu doğru bulmadık. Tarımda verilen yüzde 5 imarın bir özü var. Tarımda uğraşan inanlar o alanda evini yapsın ve tarıma devam etsin isteniyor. Ama tarımla alakası olmayan insanlar buraya gelip tarım alanlarını konutlaştırması doğru değil. Tarım il müdürlüğünden de görüş alınmamış” dedi.

“GÖRÜŞ ALINMADAN İŞLEM YAPILIYOR”

CHP Meclis Üyesi Özgür Yılmaz, “Ekim ayında verdiğim bir önergeye henüz cevap alamadım. Diğer tarım alanlarında tarım ve orman müdürlüğünün görüşleri alınmadan işlemler yapılıyor. Bizler bu talimatlar yönetmelikler ve toprak kanunun böyle söylemesine rağmen uygulamalarda büyükşehir belediyesinin tarım görüşü olmamasına rağmen tarım ve orman bakanlığının büyük yazığı yazıyı burada okumak istiyorum. Farklı bir karar alıp uygulamaya başladığımızda bağ evi dediğiz yüzde 5 emsalden yararlanıp yapılan konutlara ben villa diyorum. Salgın sürecinden sonra tarım alanlarına büyük rağbet var. İlçeleri gezerken her parselin başında bir ev göreceğiz” ifadelerinde bulundu.

“BİR MAHSURU YOK”

Maddeyle ilgili konuşan Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün ise “İstanbul buraya akıyorken insanlar tarım alanlarını satıyorken bu talebi karşılamazsak çözüm üretemeyiz. Arsaların başında binalar olacak. Elektrik telefon su altyapı isteyecek. Toplumun da böyle bir talebi varsa tarım yapılmayan alanlarda bunu yapmanın bir mahsuru yok. Ayrıca bu oranın canlanmasını da sağlayacak. Üreticiden tüketiciye ulaşacak bir alanı neden engelliyoruz anlamadım” dedi.

“SİZİN GİBİ DÜŞÜNMEK ZORUNDA DEĞİLİM”

Büyükakın ise “Uzunca konuşulması gereken bir konu. Aslında birkaç boyutu var. Bir tarafta tarım arazilerine konut yapılmasının önüne geçilmesi. Bir de hayatın normal akışı var. Tamamen kontrolümüz dışında yapılar yapılabiliyor tarım alanlarına. Bu tür alanlarda hayır olmaz yasak yerine nasıl olursa oluru söylemek lazım. Eğer büyük alanlar böyle yapılaşmalar yapılacaksa bir kuralı olması lazım. Burada inşaat yapma izni var. Tarım alanlarının imara açılması gibi bir durum söz konusu değil. Tarım müdürlüğünden buraları imar planlarına işlerken görüş aldık. Siz bize katılmıyorsunuz ama biz de size katılmıyoruz. Sizin gibi düşünmek zorunda değilim. Farklı düşünebiliriz. Bir araya gelelim tekrar görüşelim. Hızla bunu organize edelim.” dedi.Madde oy çokluğuyla kabul edildi.

“SÜLEYMANİYE GİBİ CAMİ YAPALIM”

Gebze Belediyesi Arapçeşme Mahallesi’nde okulun olduğu alanda yapılacak imar planı değişikliğiyle ilgili Tanış, “Okul önünde andımız okuyacak yer kalmayacak. Yangın çıksa ne olacak? Bence geleceğimize kötülük yapıyorlar” dedi.  Büyükakın, “Bunu reddettiğimizde okul yerleriyle ilgili sorun oluyor. Söylediğinizin doğru olan tarafına katılıyorum. Okul alanları vs. öncesinde planlanması lazım. Yer yok. Benim de içime sinmiyor. E yer yok ne yapacağız? Gençlerimizi okul yapmadan eğitelim gibi bir şey yok. Hiç okul yapmamaktansa bu şartlar yapabiliyoruz. ” dedi. Taşdemir ise, “Biz ne camilere ne de okullara karşıyız. Yapılaşma anlamında ne camilerimiz ne de okullarımız güzel. Biz Ayasofya, Sultan Ahmet gibi projeler yapamıyoruz. Bizim eğitim alanlarımızı geniş tutmamız lazım” ifadelerinde bulundu.  Büyükakın ise, “Süleymaniye gibi cami yapalım. Siz de destek verin. Son 15 yılda büyükşehir belediyesinin bugünkü değerle yaptığı kamulaştırma 2 katrilyon. Gerçekten kolay olmuyor. Orayı kamulaştırmak en az 30 trilyon” dedi. Madde, oy çokluğuyla kabul edildi.

DURHASAN’DA DEĞİŞİKLİKTE OY ÇOKLUĞU

10 yıldır Durhasan’da yapılması beklenen Makineciler Küçük Sanayi Sitesi ile ilgili imar değişikliği meclis gündemine geldi. İmar değişikliğinin yapılmasının ardından bölgede çalışma yapılması için adım atılacak. Komisyondan oy çokluğuyla gelen madde ile ilgili Tanış, “Köylüler burada yapılması ile ilgili tepkileri vardı. Referanduma gittiler. Referandum da yüzde 95’i biz bunu istemiyoruz” dedi. Biz de milletin verdiği karara saygı duyuyoruz” ifadelerinde bulundu. Madde oy çokluğuyla kabul edildi.

BİRÇOK SOKAĞA YENİ İSİM

İsimlendirme Komisyonu tarafından Kartepe Eşme Mahallesi’nde isimsiz sokaklara ‘Yüksektepe Sokak ve Güzelce Sokak isimleri verilmesi, Başiskele Yeşilyurt Mahallesi’nde bulunan isimsiz 2 adet yola yeni sokak isimleri verilmesi, Darıca Sokullu Caddesi isminin Şehit Tahsin Sarıtosun Caddesi olarak değiştirilmesi, İzmit Yenidoğan’daki isimsiz sokağa Arka Sokak isminin verilmesi, Çayırova’da Ali Haydar Efendi Caddesi’nde bulunan yaya üst geçidine Şehit Eren Bülbül isminin verilmesi komisyondan geldiği gibi oy birliğiyle kabul edildi. 

16 Tem 2020 - 17:04 - Gündem

Muhabir Nazım Özgün Erbulan

Son bir ayda kocaeligazetesi.com.tr sitesinde 2.304.333 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Zeynep - Derince çavuşlu köyünün tarım alanlarının betonlaşmasına karşı çıkan insanlar, İzmitin sebze meyve ihtiyacını karşılayan, köy halkının geçim kaynağı olan tarım alanlarının sanayi bölgesi olmasını nasıl kabul ediyor anlamış değilim. Solaklar, durhasan, eseler köylerinde tarın alanı bırakmadılar. Tarım alanına fabrika yapma iznini verenleri vicdanları ile başbaşa bırakıyorum.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 17 Temmuz 08:42

2-ELEKTRİK TEKNİKERİ

- Endüstri Meslek Lisesi veya Üniversitelerin ilgili MYO bölümlerinden mezun, - İşini dikkatli ve titizlikle yapan, - Askerlik görevini tamamlamış...

0262 335 63 66  HYDRO-PACK MÜHENDİSLİK MAKİNA HİDROLİK SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ 

ELEMAN ARANIYOR

KULLAR’DA KURULACAK  OLAN  FABRİKAMIZA  ELEMANLAR ALINACAKTIR. 1- MONTAJ ELEMANI - Endüstri Meslek Lisesi veya Üniversitelerin ilgili  MYO böl...

0262 335 63 66 HYDRO-PACK MÜHENDİSLİK MAKİNA HİDROLİK SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ

ELEMAN ARANIYOR

- SERVİSİMİZİN MEKANİK BÖLÜMÜ USTALIĞINI YÜRÜTECEK, KONUSUNDA DENEYİMLİ PERSONEL ARANIYOR. - İŞ YERİMİZDE ÇALIŞACAK GENÇ, DİNAMİK, EMEKLİ VE TECRÜB...

0262 335 50 03 AUTO KİNG

ÜRETİM ELEMANI 

- ENGELLİ KADROMUZ İÇİN  EMEKLİ OLMAYAN BAY ELEMAN (Temizlik işlerini yapabilecek fiziki şartlarda) -  TEMİZLİK PERSONELİ - BAY (Daha önce özellikle...

ELEMAN ARANIYOR

 ELEMAN ARANIYOR AÇIKLAMA :  - ASKERLİK İLE İLİŞİĞİ OLMAYAN, - 18 - 40 YAŞ ARASI,  -  EMEKLİ OLMAYAN  - FORKLİFT OPERATÖRÜ  (Kamyon ehliyetli t...

Satılık dubleks daire

Derince Sırrı Paşa Mahallesi Öğretmenler Caddesi İrfan Sokak'ta, 5 yaşındaki binanın 3. katındaki çatı dubleks satılıktır. Krediye uygun 3+1, brüt 17...

0538 094 41 95

SAHİBİNDEN SATILIK DÜKKAN

Başiskele Sanayi Sitesi’nde Dış cepheleriyle toplam 500 m2, İç cepheleri 195m2 kullanım alanı olan 2’li dükkan

0537 308 16 63

HURDA GAZETE SATILIR

Hurda (eski gazete) gazete satılır

YÜRÜYEN VE UÇAN TÜM HAŞERELERLE MÜCADELE

Kocaeli bölgesinde, * Ev * İş yeri * Çeşitli alanlarda ilaçlama yapılır. Covid-19 buharlı dezenfektan yapılmaktadır.

05071250076 KARTEPE TARIM VE İLAÇLAMA


Anket Büyükşehir Belediyesi'nin hizmetlerinden memnun musunuz?