“Munzur özgürdür özgür kalacak”

Kocaeli Dersimliler Derneği, Munzur Gözelerinde başlatılan rekreasyon çalışmalarına yönelik basın açıklaması gerçekleştirdi. Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik yaptığı açıklamada, “Munzur onurdur onuruna sahip çık. Munzur özgürdür özgür kalacak” dedi.

Tunceli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ihalesi yapılan Munzur Gözeleri rekreasyon çalışmaları kapsamında ziyaretçilere kapatılmıştı. Konuyla ilgiliDersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik dernek binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya, TÜMBELSEN Kocaeli Şube Başkanı Erdal Karakuş, Kocaeli Alevi Kültür Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Fadime Günsel, HDP önceki dönem il başkanı Nihat Geyik, Alevi Kültür Derneği Eski Başkanı Haydar Yıldız,  Alevi Kültür Derneği Eski Başkanı Ali Buğdaycı ve dernek üyeleri katılım gösterdi.

“YOK OLMASI GÜNDEME GELECEK”

Ruhi Çelik, “Proje kapsamında; Çadır Kamp Alanları, Hayvan Kesimhanesi, Tuvalet, Otopark, Büfe, Stant Alanları, Yürüyüş Parkuru gibi yapılar planlanmaktadır. Munzur Gözeleri, Munzur Nehri'nin kaynağıdır. Ve anılan Nehirde sadece Munzur Nehri'nde habitat bulunan ‘Salmomunzuricus’ isimli endemik Alabalık türü bulunmaktadır.Anılan Alabalık türü Munzur Gözeleri ve yakın yerlerde sazlık alanlarda yumurta bırakmakta olup, Munzur Gözleri ve çevresinde insan etkileşimini arttıracak yapılar öngörülmesi anılan Alabalık türünün habitat alanlarına zarar verecek ve anılan türün neslinin yok olması dahi gündeme gelebilecektir.” ifadelerini kullandı.

“HUKUKA AYKIRIDIR”

Çelik, “Munzur Gözeleri'nin kaynak bulduğu Ziyaret Köyü ve devamında 2872 sayılı Çevre Kanunu gereğince kurulması lazım gelen Biyolojik Atıksı Arıtma Tesisi kurulmamıştır. Bu bakımdan Munzur Nehri'nin kaynağından itibaren insan etkileşiminin arttırılmasına dönük proje yapılması da hukuka aykırıdır. ÇED süreci işletilmesi ve projenin çevresel etkilerinin analiz edilmesi gerekirken süreç işletilmemiştir. Munzur Gözeleri Rekreasyon Projesi içme ve Kullanma Suyu Kaynaklarının korunmasına dair mevzuat hükümlerine aykırıdır. İhaleye konu projede planlanan yapılar için Mevzuatta belirtilen koruma mesafeleri nazara alınmamıştır.” dedi.

 “ALEVİLİK AÇISINDAN KUTSAL BİR ZİYARETGÂHTIR”

Çelik, “Munzur Gözeleri, Alevilik açısından kutsal bir ziyaretgâhtır. Bölgenin doğal dokusu binlerce yıl korunmuştur. Alevi- Kızılbaş inancı için kutsal bir mekan olan Munzur Gözerlerinde hayata geçirilmeye çalışılan Peyzaj Projesi inancımıza, kültürümüze ve hafızamıza müdahale ile eş değerdir.Munzur Gözelerinde ki Peyzaj projesi ile doğal bir inanç merkezi özünden koparılarak mesire ve ticaret alanına çevrilmek istenmektedir. Dersimliler için kutsallığı olan inanç merkezlerine ve topraklarına büyük şirketlerin sokulması bu alanların ihaleye verilmesi yanlıştır ve kabul edilemez.” dedi.

“MÜDEHALEYE İZİN VERMEYECEĞİZ”

“Bilimsel raporların hiçe sayılarak, yapılmaya çalışılan bu proje yaşam alanlarımıza yönelik bir yıkım projesidir. Gözeler, Ziyaret alanımızdır. İnancımıza tahammülü olmayanlar orayı düzenleyemez. Halkın, kanaat önderlerinin, ekoloji hareketlerinin, demokratik kitle örgütlerinin görüşleri, rızalığıalınmadan Munzur Gözelerine yapılacak herhangi bir müdahaleye izin vermeyeceğimizi belirtmek isteriz Gelinen aşamada Munzur Gözeleri havzasının korunması için mevzuatta belirtilen tüm tedbirler alınmalıdır. Bu kapsamda Gözelere, 1. derece Doğal Sit Alanı'nı olduğunu belirten tabela konulmalı, alandaki Alan Koruma Kılavuzu istihdam edilmeli, Munzur Gözeleri inançsal ritüeller icra etme dışında insan etkileşimine kapatılmalıdır. Tuvalet gibi yapıların bilimsel açıdan en uygun alana yapılması gerekmektedir. Sit alanı ve koruma alanının olduğu gibi kalması doğallığının bozulmadan yapılması. Ziyaret köyü yeşil yazı ada ve koyun göllerinin atıklarının taşınarak arıtma sisteminin oluşturularak alan dışına taşınması gerekmektedir. Oluşturulmuş binanın sit alanı içerisinde bulunan metruk yapının ve benzeri yapılarının kaldırılması gerekmektedir. 13 Ağustos 2020 Peyzaj Düzenlemesi Adı Altında Munzur Gözlerinin Tahrip Edilmesine Hayır. Munzur Onurdur Onuruna Sahip Çık. Munzur özgürdür özgür kalacak.” Şekillinde konuştu.

Doğanay YILMAZ

12 Ağu 2020 - 14:58 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Karamürsel Belediyesi'nin hizmetlerinden memnun musunuz?