“Çoklu baro” için Anayasa Mahkemesi’nin kararını bekliyorlar  

AKP ve MHP milletvekillerinin imzasını taşıyan Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yürürlüğe girilen kanunla ilgili olarak Kocaeli Baro Başkanı Bahar Candemir, Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunduklarını ve Eylül ayı içerisinde olumlu bir karar beklediğini açıkladı.

Serkan Üldeş
Serkan Üldeş Tüm Haberleri

Türkiye Barolar Birliği ve 80 baronun karşı çıktığı, ‘çoklu baro'nun önünü açan Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanun, baroların kuruluş ve tasfiyesi, baroların Türkiye Barolar Birliği’nde (TBB) nasıl temsil edileceği, baroların CMK, adli yardım ve bazı kurul ve komisyonlardaki görevleri, kıyafet özgürlüğü, yeni avukatlara kesenek indirimi ana başlıklarında düzenleme içeriyor.

KURULUŞ İŞLEMLERİNİ 6 AYDA TAMAMLAYACAK

Kanuna göre, avukat sayısı 5 binden fazla olan illerde asgari 2 bin avukatla yeni bir baro kurulabilecek. Bu şartlara göre bugün itibarıyla barolara kayıtlı avukat sayısı dikkate alındığında birden fazla baro, yalnızca İstanbul, Ankara ve İzmir’de kurulabilecek. Yeni baro kurmak için gereken 2 bin şartına, baro levhasına kayıtlı olmasa da kamu avukatlarıyla KİT avukatları da dahil olacak. Avukat, aynı ilde birden fazla baro varsa herhangi birine kayıt olabilecek. Dört kişilik kurucular kurulu, iki bin avukatın imzasını alarak kuruluş işlemlerini 6 ayda tamamlayacak. TBB, kuruluş işlemlerini yerine getirmek üzere kurucular kurulunu görevlendirecek. Kurucular kurulu, yeni baronun genel kurulunu toplayacak ve genel kurulda yeni baronun organları seçilecek. Seçim sonucunun TBB’ye bildirilmesi üzerine baro, tüzel kişilik kazanacak.

SEÇİMLER AYNI TARİHTE YAPILACAK

Aynı ilde yeni bir baronun kurulması halinde barolar tüzel kişilik kazanma tarihine göre o ilin adıyla numaralandırılacak. Buna göre mevcut barolar bir numaralı baro olacak. Kuruluşu tamamlanan baronun ilk seçimli olağan genel kurulu, kuruluşu takip eden ve son rakamı çift olan yılın ekim ayının ilk haftası içinde baro başkanının daveti üzerine toplanacak. Böylece tüm baroların seçimleri aynı tarihte yapılacak. Avukat sayısının iki binin altına düşmesi halinde TBB, ilgili baroya yazılı bildirimde bulunacak ve 6 ay içinde kuruluş için gerekli olan asgari avukat sayısı sağlanamazsa o baro tasfiye edilecek.

ÜYELİK SEÇİMLERİ 2020’DE YAPILACAK

Her baro, TBB Genel Kurulu’nda, baro başkanı ile sabit 3 delege ve her 5 bin avukat için ilave 1 delegeyle temsil edilecek. Kuruluş tarihine bakılmaksızın tüm barolar için, baro organlarının seçimi 2 yılda bir ekim ayının ilk haftası içinde, TBB organlarının seçimi ise 4 yılda bir aralık ayı içinde yapılacak. Seçimler, sonu çift rakama tekabül eden yıllarda yapılacak. TBB Başkanlığı, yönetim, disiplin ve denetleme kurulu üyelikleri seçimleri ise Aralık 2020’de yapılacak. TBB Genel Kurulunun olağanüstü toplantısı, 10 yerine 25 baronun yönetim kurulunun yazılı talebiyle gerçekleştirilecek.

TBB TARAFINDAN ŞEKLİ BELİRLENEN CÜBBEYLE ÇIKACAK

Birden fazla baronun bulunduğu illerde adli yardım bürosu, baroların eşit olarak temsili esas alınarak oluşturulacak. Büroda görevlendirme, o ildeki avukatlar arasında eşitlik gözetilerek yapılacak. Birden fazla baro kurulan illerde, özel kanunlardan kaynaklanan kurul ve komisyonlara avukat görevlendirilmesi, baroların eşit ve dönüşümlü temsili esas alınarak yapılacak. Avukatlar mahkemelere, TBB tarafından şekli belirlenen cübbeyle çıkacak. Avukatlara, staj dönemi de dahil baro ve birliğin iş ve işlemleri ile mesleğin icrası kapsamında kılık ve kıyafetle ilgili herhangi bir zorunluluk getirilemeyecek. Yeni avukatlar, mesleklerinin ilk 5 yılında, kayıtlı olduğu baronun öngördüğü aidatı yarı oranında ödeyecek.

YARGI BAĞIMSIZLIĞI OLMAZSA OLMAZIMIZDIR

Yürürlüğe girilen bu kanunla ilgili gazetemize konuşan Kocaeli Baro Başkanı Bahar Candemir; “Biz yaptığımız eylem ve söylediğimiz söylemlerle baroların yapılarının diğer meslek kuruluşlarından farklı olduğu söyledik ve söylemeye de devam ediyoruz. Barolar anayasa gereğince kurulmuş ve yargı zorunluluğu olan savunmanın teminatıdır. Kendi yasaları gereğince hukukun üstünlüğünü korumak, insan haklarını savunmak diye bir görevi var. Yargı bağımsızlığı olmazsa olmazımızdır, dolayısıyla hakim, savcı ve avukatlar özgür ve özerk olmalıdır.”

ANAYASA MAHKEMESİ’NDEN KARAR BEKLİYORUZ

“Çoklu baro konusu gerçekten endişe vericidir, baroların anayasal kurumlar olması gerçeğine aykırıdır. Çoklu baro, baroları siyasete sokmaya çalışan bir kanundur. Bunun en bariz örneği geçen haftada gerçekleşti. Bir partinin genel başkanını ziyaret eden iki meslektaşımız baroyu kurmak için yola çıktıklarını ve o genel başkanın emir ve talimatını almak için ziyaret ettiklerini söylediler. Baroların siyasete sokulmaması gerekmektedir. Bu nedenle çoklu baro, ülke için meslek için ciddi bir tehdittir. Konu anayasa mahkemesine intikal etti. Anayasa Mahkemesi’nin iptal edeceğini düşünüyoruz. Eylül ayı gibi Anayasa Mahkemesi’nin bu ay içerisinde bir karar vereceğini herkes gibi bekliyoruz. Cübbelerimiz bizim için çok önemlidir ve bu cübbeler adalet isteyen herkes için geçerlidir” ifadelerini kullandı.  

02 Eyl 2020 - 12:29 - Gündem

Muhabir Serkan Üldeş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Kocaeli'de ulaşımı pahalı buluyor musunuz?