Veli-Der: “Uzaktan eğitim yüz yüze eğitimin alternatifi olamaz”

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) basın açıklaması yayımladı. Açıklamada bugün başlayacak olan okullarda temizlik durumlarıydı

İşte Veli-Der'in yayınladığı basın açıklaması; 

UZAKTAN EĞİTİM YÜZ YÜZE EĞİTİMİN ALTERNATİFİ OLAMAZ”

Bütün dünyayı etkisi altına alan Covid19 salgını, geçtiğimiz Mart ayından itibaren ülkemizde de etkisini göstermiştir. Salgının başlamasıyla birlikte, yaşamın her alanı gibi eğitim de sekteye uğramıştır. 16 Mart’tan itibaren gerekli önlemler alınıncaya kadar okullar tatil edilmiş, ancak aradan 6 aya yakın bir süre geçmesine karşın hiçbir önlemin alınmadığı Veli-Der olarak tarafımızdan tespit edilmiştir. Bu konuda hiçbir somut önlem al(a)mayan Bakanlık, çareyi uzaktan eğitimde bulmuştur. Fakat altyapı eksiklikleri ve 6 milyon öğrencinin yeterli teknik donanımdan mahrum olması, eğitimde var olan eşitsizliğin daha da derinleştirmesine yol açtığı gibi; uzaktan eğitim olanağına erişebilenlerde de verimli olmamıştır. Yani, bu tecrübe göstermiştir ki, uzaktan eğitim yüz yüze eğitimin alternatifi olamaz. Ancak destekleyici ve tamamlayıcı olarak uygulanabilir. Aslolan yüz yüze eğitimdir. Diğer taraftan, pandeminin ne zaman sona ereceği konusunda herhangi bir öngörüde bulunulamadığından, buna bağlı olarak, çocuklarımızın eğitim hakkından mahrum kalması da kabul edilemez.

“ÇOCUKLARIMIZ İÇİN SAĞLIKLI VE TEMİZ BİR OKUL"

Anayasanın 56. Maddesi “Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir.” demektedir.Okul ortamı da, yaşadığımız çevrenin bir parçası olması nedeniyle; çocuklarımızın sağlıklı ve temiz bir okul ortamında eğitim almasını sağlamak, belirtilen Anayasa maddesi gereği Milli Eğitim Bakanlığı’nın anayasal görevidir.

“BAKANLIK YAKINMA YERİ DEĞİL"

Bakanlık, öğrencilerin okula devamını velilerin tercihine bırakarak ve taahhütname imzalatarak bütün sorumluluğu velilere yüklemek yerine, anayasanın kendisine yüklediği sorumluluğu yerine getirmelidir. (Ayrıca belirtmek isteriz ki, böyle bir taahhütnamenin yasal dayanağı yoktur ve veliler bu taahhütnameyi imzalamak zorunda değildir) Milli Eğitim Bakanlığı, “öğretmenler bütçeye yük oluyor, eğitim yatırımlarına para ayıramıyoruz” vb bahaneler üretmeden sorunları çözmelidir. Zira Bakanlık yakınma yeri değil, sorunları çözme, yani icra makamıdır.

"ÇOCUKLARIMIZIN SAĞLIĞINDAN DAHA ÖNEMLİ DEĞİLDİR”

21 Eylülde, kademeli olarak yüz yüze eğitime geçileceğini açıklayan Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’a, okullarda pandemi koşullarında, bilim kurullarının önerileri doğrultusunda, çocuklarımızın sağlıklı ve temiz bir okul ortamında eğitim alabilmeleri için, Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) olarak; Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla taleplerimizi iletiyoruz. Ve Diyoruz ki; Sayın Bakan, hiçbir şey çocuklarımızın sağlığından daha önemli değildir; çocuklarımız için sağlıktan sonraki önceliğimiz eğitim hakkıdır. Çocuklarımızın temiz ve sağlıklı bir eğitim ortamında eğitim hakkını kullanabilmesi için, sizi, anayasal sorumluluğunuzu terine getirmeye davet ediyoruz. 

21 Eyl 2020 - 11:40 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Kocaeli'de ulaşımı pahalı buluyor musunuz?