Reklamı Kapat

Sağlık çalışanları güvence istedi " Covid-19 bizim için bir meslek hastalığıdır"

Türk Tabipleri Birliği Kocaeli Tabip Odası tarafından düzenlenen basın açıklamasında koronavirüs döneminde hayatını kaybden sağlık çalışanlarına dikkat çekilerek Covid-19'un bir meslek hastalığı olarak tanınması istendi

Dilara  Polat
Dilara Polat Tüm Haberleri

Türk Tabipleri Birliği Kocaeli Tabip Odası tarafından Seka Devlet Hastanesi önünde  Covid-19 Hastalığı nedeniyle hayatını kaybeden Sağlık Çalışanları için basın açıklaması düzenlendi. Hayatını kaybeden sağlık çalışanları için bir dakikalık saygı duruşunun ardından yapılan açıklamada konuşan Kocaeli Tabip Odası Başkanı Doktor Ömer Ardaman "Covid-19'un ülkemizde de biz sağlık emekçileri için meslek hastalığı olarak tanınmasının ve bu konuda ivedilikle gerekli kararların alınmasının artık aciliyet arz eden bir zorunluluk olduğunu kamuoyuna  bildiririz" dedi.

"ACIMIZ SONSUZ"

Basın açıklamasını okuyan Kocaeli Tabip Odası Başkanı Doktor Ömer Ardaman, "Covİd-19 salgınının başlangıcından bugüne. Bize bildirilen 50'si hekim olmak üzere 1 10 sağlık emekçisini kaybettiğimizi üzüntüyle açıklıyoruz. Son bir haftada kaybettiğimiz meslektaşlarımızın sayısı yedi. Son olarak İki gün önce çok değerli bir hekimimizi bir tabip odası başkanımızı, Aydın Tabip Odası Başkanı Meslektaşımız  Op. Dr. Esat Ülkü gibi yeri kolay kolay doldurulamayacak çok kıymetli bir değerimizi daha kaybettik. Acımız sonsuzdur. Başladığı ilk günden itibaren Covid-19 salgınının ilk karşılayıcıları doğaldır ki tüm dünyada olduğu gibi sağlık çalışanlarıdır.Bu nedenledir ki birçok ülkede sağlık çalışanlarının toplumun diğer kesimlerine göre 4-5 kat daha fazla Covİd-19 ile hastalandığı, hatta ülkemizde olduğu gibi bazı ülkelerde de 10 kattan fazla hastalanma riski taşıdıkları saptanmıştır" dedi.

"MESLEK HASTALIĞI OLARAK KABUL EDİLDİ"

Ardaman sözlerinin devamında , "Bunun için "Covid-19, sağlık çalışanları için milenyumun ilk meslek hastalığıdır” tanımlamaları yapılmıştır. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve birçok Uluslararası örgüt, CC)VID-19 hastalığının meslek hastalığı olarak kabul edilmesi yönünde açıklama yapmıştır. Dünya Sağlık Örgütü tarafindan da henüz salgınının başlangıcında bu yönde değerlendirmeler yapılmış; sağlık çalışanlarının korunmasına yönelik önlemlerin alınması İçin ülkelere uyarılarda bulunulmuştur. İtalya. Almanya. Belçika, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Afrika ve Malezya dâhil 130'a yakın ülke tarafmdan Covid-19 sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edilmiştir.

"40 BİN SAĞLIK ÇALIŞANI COVİD-19"

Dünyadaki birçok ülke Covİd-19'u meslek hastalığı olarak kabul ederken maalesef ülkemizde halen resmi olarak Covid-19 meslek hastalığı olarak kabul edilmemiştir. Oysa Dünya Sağlık Örgütü'nün belirttiği üzere; sağlık hizmeti nedeniyle COVİD-19 enfeksiyonu geçiren bir sağlık çalışanının zararının tazmini, rehabilitasyonu ve tedavisinin sağlanması sağlık çalışanının haklarındandır. 6331 sayılı kanunumuzda da tanımlandığı üzere sağlık çalışanlarının Covid-19 hastalığı mesleki risklere maruziyet sonucu ortaya çıkan hastalıktır.  Böylece Covid-19 pandemisi ile mücadele sırasında vefat eden veya hastalanarak mağduriyet yaşayan sağlık çalışanlarının mağduriyetlerinin giderilmesi ve zararlarının tazmin edilmesinin önü açılmalıdır. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı tarafından açıklanan verilere göre Covid-19 hastası sağlık çalışanı sayısı 40 bini geçmiştir.

"EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI İSTİYORUZ"

Bu sayının sadece semptom gösteren sağlıkçıların sayısı mı. yoksa semptom göstersin veya göstermesin PCR ve BT ile tanı konan tüm sağlıkçıların sayısı mı olduğunu ne yazık ki bilmiyoruz; ancak bildiğimiz bir şey var: hala  enfekte oluyor. hastalanıyor, nıalul kalıyor ve ölüyoruz.  Bizler emeğimizin karşılığım istiyoruz. Bizler özlük hakkımızın gereği olarak "Karşılaştığımız Covid-19 ateşinin bizi yakması halinde bunun belgelenmesini” istiyoruz. Covid-19 pandemisi bizi çalışamayacak derecede yaktığında, bizlerde hasar bıraktığında. sağlığımızın olmazsa olmaz sosyal belirleyicisi olan "yaşamımızı idame ettirme sosyal güvencesi” istiyoruz.

GÜVENCE İSTİYORUZ

Covid-19 pandemisi bizi öldürdüğünde, yaşamımıza mal olduğunda geride bıraktıklarımızın meslektaşlarımızın, sosyal sürdürülebilirliklerinin devam edebilmesini istiyoruz, dünyanın her tarafında verilen bu özlük hakkının ülkemizde de yasalaşmasının  güvencesini İstiyoruz. Türk Tabipleri Birliği olarak pandemi süresince kaybettiğimiz sağlık çalışanlarımız ve onların yakınları ile birlikte Covid-19 hastalığına yakalanarak mağduriyeti olan meslektaşlarımızın yanındayız. Covid-19'un ülkemizde de biz sağlık emekçileri için meslek hastalığı olarak tanınmasının ve bu konuda ivedilikle gerekli kararların alınmasının artık aciliyet arz eden bir zorunluluk olduğunu kamuoyuna bildiririz.

16 Eki 2020 - 14:41 - Gündem

Muhabir Dilara Polat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Koronavirüs (Covid-19) aşısı çıktığında, aşı olacak mısınız?