Reklamı Kapat

“Kocaeli tümüyle gözden çıkarılmak isteniyor”

Akademik Odalar Birliği bugün düzenlediği ortak basın toplantısında TBMM’ye getirilecek olan torba yasada yer alan lastik yakma tesisine karşı çıktı. Yapılan açıklamada Kocaeli’nin kontrolsüz bir kent haline dönüştürülmek istendiği vurgulandı.

Serhat Güneş
Serhat Güneş Tüm Haberleri

Türkiye Büyük Millet Meclisinde komisyondan geçerek genel kurula gelecek yeni teklif ile birlikte araç lastiklerinin yakılıp enerji üretilmesi maddesine tepkiler çığ gibi büyüyor. Maden, Doğalgaz ve elektrik ile ilgili birçok maddeyi barındıran teklifin tartışmalı hükümlerinden biri araç lastiği yakılmasının biyokütle tanımı içerisine alınması. Teklifin meclisten geçerek yasalaşması durumunda yenilenebilir enerji kaynakları arasına girecek olan lastik yakma ile enerji üretimi işlemi beraberinde pek çok sağlık sorununu getirecek. CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan teklifin geçmesi ile birlikte Kocaeli, Düzce ve Erzincan’da yeni lastik yakma tesislerinin faaliyete geçeceğini iddia etti.

GENİŞ KATILIM

Konuyu görüşmek üzere Kocaeli Tabip Odası öncülüğünde akademik odalar geçtiğimiz Çarşamba akşamı bir araya gelerek lastik yakma tesisini görüştü. Yapılan toplantı sonrası Akademik Odalar Birliği bugün ortak bir basın toplantısı gerçekleştirdi. TMMOB Taş binada gerçekleşen açıklamaya Makine Mühendisleri Odası Başkanı Murat Kürekçi, Tabip Odası Başkanı Ömer Ardaman, Mimarlar Odası Kocaeli Şube Başkanı Füsun Yılmazdeniz, Mali Müşavirler Odası Sekreteri Tülin Keçeci, Eğitim Sen Kocaeli Yürütme Kurulu Üyesi Burçin Deniz, Makine Mühendisleri Odası Yöneticileri Mesut Nöbetçigil, Gültekin Keskin, Fahri Aloğlu, Tabip Odası Yürütme Kurulu Üyesi Ömer Gerek, CHP Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Engin Taşdemir, KESK Kocaeli Şube Başkanı Erdal Karakuş, Yapıyol-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ethem Kartal, CHP İzmit ilçe Başkanı Hakan Çakar ve İlçe Sekreteri Veli Beyaztaş, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, CHP İl Yöneticileri Bilgi Dehmen, Mehmet Demirtaş, Hakan yalçın, Tugay Seyis, Yapak Fidancı ve Berna Çetin katıldı.

ÜLKE TOPRAKLARIMIZ HAREBEYE DÖNÜŞTÜRÜLMEK İSTENİYOR”

Açıklamayı Akademik Odalar Birliği Adına Dönem Sözcüsü Tabipler Odası Başkanı Ömer Ardaman gerçekleştirdi. Kamu hizmeti olan enerji ve elektrik temininin piyasa faaliyeti haline dönüştürüldüğünü ifade eden Ardaman, Enerji sektörü kamusal bir alan olmaktan çıkarak, özel şirketlerin kâr egemenliğine teslim edildiğini söyledi. Mevcut durumunun artık sürdürülemez olduğunu ifade eden Ardaman, açıklamasının devamında, “TBMM'nin gündemine taşınan bu torba yasa teklifi ile Avrupa Birliğinin Çevre Politikaları gereği Plastik Atıklar gibi, Ömrünü Tamamlamış Lastik (ÖTL)’lerin ve kirli teknolojilerin taşınacağı, depolanacağı ve ülke topraklarımızın bir bütün olarak harabeye dönüştürülmesi yasallaştırılmak istenmektedir.” dedi.

ATIK KASTİKTEN BİYOKÜTLE OLAMAZ”

Kocaeli, Düzce ve Erzincan illerinde lastik yakılarak enerji elde edileceğine yönelik basında haberler olduğunu ifade eden Ardaman, “Adı geçen bölgelerde aslında yıllardır üretim yapan tesisler bulunmaktadır. Biyokütle yaygın olarak, kimyasal elde etmek üzere kullanılan hayvansal ve bitkisel ürünleri ifade etmektedir. Atık lastiklerden çeşitli işlemler sonucu elde edilen yeni ürün veya yan ürünlerin biyokütle olarak tanımlanamaz.” ifadelerini kullandı.

FABRİKANIN BU İŞLEMİ YAPTIĞINA DAİR CİDDİ ŞÜPHELERİMİZ VAR”

Ardaman açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Mevcut koşullarda üretim yapan bu tesislerin ÇED raporlarının ve ilgili kamu kurumlarının görüşlerinin, EPDK tarafından Elektrik Üretim Lisanslarının, Belediyece verilen İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarında Elektrik üretimi konusunun var olup olmadığı tarafımızca bilinmemekte ve var olduğuna dair ciddi şüpheler bulunmaktadır. Sözü geçen yasa teklifinde “lastikten de elektrik üretimi” konusu bulunduğuna göre Kocaeli, Düzce ve Erzincan’daki mevcut tesisler yasallığı ciddi şaibe altındadır.

ÇED’İN YANINA SED DE YAPILMALI”

Lastiklerin öncelikle tüketim miktarını azaltmak, ömrünü tamamlayanların azami oranda geri dönüşümünü sağlamak gerekmektedir. Her durumda ilimiz gibi kanser vakalarının ülke ortalamasından yüksek olduğu, kronik solunum yolu hastalıklarının yaygın olduğu ve sanayiye doymuş bir kente, böyle bir tesis asla kurulmamalıdır. Yatırımlarda Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreçlerinin tek başına yeterli olmadığı, her çevresel etkinin aslında tüm canlı sistemine etki edeceği gerçeğinden hareketle SED adını verebileceğimiz “Sağlık Etki Değerlendirme” süreçlerinin de raporlandırılarak ilgili kurumların görüşlerine sunulması, “canlı yaşamına” saygının bir zorunluluğudur.

DÜNYA AZALTMAYA ÇALIŞIYOR”

Lastik, içeriğinde büyük oranda kükürt ve karbon barındırmaktadır. Her iki gaz da çevre ve insan sağlığı açısından son derece zararlı bileşenlerdir. Unutulmamalıdır ki küresel ısınmaya sebep olan sera gazlarının başında gelmektedir. Tüm dünya karbon salımlarını azaltmaya, karbon ayak izlerini takip etmeye çalışırken, böylesi olumsuz etkisi olacak bir yakıtın, enerji elde edilmesi için kullanılmaya çalışılması mantık dışıdır. İçerisindeki yüksek kükürt oranı sebebi ile belirli kalitedeki fueloil’lerin yakılması yasaklanmışken, yüksek kükürt içeren lastiklerin yakılmasına izin veriyor olmak kendi içinde ayrı bir çelişkidir.

KENTİMİZ KONTROLSÜZ BİR KENT HALİNE DÖNÜŞTÜRÜLMEKTEDİR”

AB üyesi ülkelerde ÖTL'lerin geri dönüşüm dışında kullanılması mümkün değilken, ülkemizde lastiklerin enerji üretim aracı olmasına olanak sağlayan bu yasanın çıkartılmaya çalışılması, insan sağlığına ve temiz çevreye duyarsızlığın ne aşamada olduğunu göstermektedir. Güneş, rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynakları dururken, onlar için düzenlemeler yapılması, önceliklendirilmesi gerekiyorken, orta ve uzun vadede yaşamsal sorunlar yaratması kesin olan "lastik yakarak enerji üretimi" anlayışı kabul edebileceğimiz bir yöntem değildir. Dilovası gerçeği ortada dururken, adeta Kocaeli gözden tümüyle çıkartılmak istenmekte; kontrolsüz bir kent haline dönüştürülmektedir.

83 MİLYON İNSANIN TALEBİDİR”

Ülkemizin ÖTL çöplüğü haline dönüşmesi endişesi de taşımaktayız. Bu tür tesislerin ülke dışından ÖTL temini de yasaklanmalıdır. Üretilen elektriğin alıcısının devlet olduğu, alıcı sorunu bulunmayan bu yasa değişikliğinin, torba yasa ile öngörülen değişikliklerinin önemli bir bölümüyle birlikte TBMM Genel Kurulunca red edilmesi, sadece Kocaeli halkının değil 83 Milyon insanımızın talebidir. Kar hırsı uğruna, halk sağlığı ve temiz çevre heba edilmemelidir.”

30 Eki 2020 - 13:41 - Gündem

Muhabir Serhat Güneş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

04

Aynen Böyle - katılımcıların hepsine tek tek bakınca bunların ülkede çakılı çivisi olmadığı gibi yapılan her işe takozluk yapanlar demeki yapılan iş doğru

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 31 Ekim 12:13
03

Dr Ersoy Kandemir - Ağzına yüreğine sağlık konuşmacıların ,bu ilin milletvekiliyim diyenlerden ses yok Kocaeli Halkı,dikkatlerinizi bu noktaya da çekmek isterim!

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 31 Ekim 12:00
02

Hakan - Vah izmitim vah artık yaşanacak şehir olmakdan çıkacak son hançeride kartepeye vurun şehrimize şimdiden allah rahmetetsinn

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 30 Ekim 17:18
01

Alperen - sadece pastadan pay alma yarışı işyeri açılınca kimsenin sesi çıkmıyor

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 30 Ekim 14:57Anket Yeni alınan karardaki tedbirleri yeterli buluyor musunuz?