Reklamı Kapat

Eğitim İş: Dini içerikli ders dayatmaları başlamıştır

Kocaeli Eğitim İş 1 Nolu Şube Başkanı Sabri Mutlu Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde kitlesel basın açıklaması gerçekleştirdi.

Dilara  Polat
Dilara Polat Tüm Haberleri

Kocaeli Eğitim iş 1 Nolu Şube Başkanı Sabri Mutlu Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde Eğitim İş adına gerçekleştirdiği basın açıklamasında dini içerikli seçmeli derselerin seçimi konusunda bir baskı olduğuna değindi. Mutlu açıklamasın başında," Bilindiği üzere 4 ile 11. sınıflar arasında okuyan tüm öğrencilerin bir sonraki öğretim yılında okuyacağı dersler 4-22 Ocak tarihleri arasında belirlenecektir. Sendikamıza ulaşan bilgilere göre, Milli Eğitim Bakanlığı kurum içi yazışmalar ile öğrencilere pozitif bilimlerle/sanatla/sporla/yabancı dillerle ilgili derslerin seçilmesini engelleme girişiminde bulunmakta, öğrencilerimize özgürce ders seçme hakkı tanımak yerine dini içerikli derslerin dayatma çalışmalarına başlamıştır" dedi.

"BELGELERDEN ANLAŞILMAKTADIR"

İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilen talimatta "Kuran'ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerinin seçilmesi için ilçe müdürlerine büyük rol düştüğünün altı çizilmektedir. İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin de bu talimatı görev kabul edip, okul müdürlerine seçmeli derslerde nasıl dayatma yapacaklarına dair sunum hazırlamış olduğu da sendikamızın eline geçen belgelerden anlaşılmaktadır.

"DERNEK/VAKIF MASKESİ TAKMIŞ TARİKATLAR"

Daha önceki yıllardan da bildiğimiz, kamuoyuna ifşa ederek ve yargıya taşıyarak mücadele ettiğimiz yönetmeliğe aykırı bu uygulama görülüyor ki bu yıl da sahnelenmektedir. Talimatnamelerde bu 3 ders öğrencilere zorla dayatıldıktan sonra ilgili STK'ların da sürece katılmasının sağlanması gerektiğine dair not düşülmesi de, dernek/vakıf maskesi takmış tarikatların eğitime yine arka bahçeden sokulmaya çalışıldığının göstergesidir.

"BU DERSİ VERECEK ÖĞRETMEN YOK"

Belli ki dayatılan 3 dersten başka dersleri almayı talep edecek çocuklarımıza yine "bu dersi verecek öğretmen yok" yalanı, tozlu raflardan çıkarılıp hazırda bekletilmektedir. Bilinmelidir ki biz bu filmi daha önce izledik ve mücadelemizle vizyondan kaldırdık. Tekrar sahnelenmesine izin vermeyeceğiz. Daha önce de anlattığımız üzere seçmeli derslerdeki bu dayatma, zincirleme bir mağduriyet, büyüyen bir tahribat yaratmaktadır:  Birçok öğrenci okul yönetimiyle ters düşmemek için bu dayatmalara boyun eğmek zorunda kalmaktadır. Öğrencilerimiz kendilerine hayati derecede fayda sağlayacak dersleri alamamaktadır.

"CUMHURİYET ALERJİSİ"

Velilere sadece müşteri gözüyle bakan zihniyet, seçmeli derslerin belirlenme sürecinde de velileri ekarte etmektedir. Normalde okulların önünden bile geçmesine izin verilmemesi gereken, sicilleri ağza alınmayacak suçlarla kabarmış, Cumhuriyet alerjisi, söylemlerinden taşan yobaz topluluklar, STK adı altında okullara enjekte edilmektedir.

"MAĞDUR ETMEKTEDİR"

Bu dayatmalar, okullardaki norm dengesini alt üst ederek eğitim emekçilerini de mağdur etmektedir. Örneğin sınıfları 50 kişilik koca liselerde ancak 1 tane fizik, kimya ya da biyoloji öğretmeni istihdam edilirken, bu dayatmalar sonucunda onlarca din dersi öğretmeni bulunmaktadır. Bu haksız durum, başka branşlardan mezun öğretmenlerimizi de haklı bir tedirginliğe sürüklemektedir. Oysaki artan ders sayısı, Din Kültürü Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin yönetici yapılmasına bağlı olarak din içerikli dersleri verecek öğretmen bulunamamakta, din görevlerinin derslere girmesi sağlanmaktadır.

"EĞİTİM-İŞ OLARAK UYARIYORUZ"

Sendika olarak bu hukuksuz talimatlara ilk ulaştığımız andan itibaren gösterdiğimiz yüksek tepkiyle, Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne geri adım attırmış bulunmaktayız. Şimdi sıra tüm Türkiye'de. Eğitim-İş olarak uyarıyoruz: Çocukların zihinsel yönelim ve becerilerine göre bir eğitimden geçmelerini sağlayacak sistem" lafını dilinden düşürmeyen Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, başında bulunduğu Bakanlıkta kendi söylemiyle bu kadar çelişen bir uygulamanın nasıl olduğunu kamuoyuna açıklamalıdır.

"İKİ TANE PARTİZAN"

 Eğer konuşmalarındaki "çağdaşlık" vurgusu "takiyye" değilse, derhal harekete geçmeli, seçmeli dersleri tüm okulların imam hatipleştirmenin bir aracı olarak kullanmaya çalışan bu yöneticilere yönelik idari soruşturma başlatmalıdır. Altını çiziyoruz: Seçmeli dersi belirleme süreci, velinin bilgisi dahilinde, öğrenci tarafından yapılır. Buradaki asıl amaç, öğrencinin kendini keşfetmesi, kendi ilgili olduğu alanda donanımlı hale gelmesidir. Ülkenin geleceğini direkt olarak ilgilendiren bu konu, iki tane partizan müdürün koltuğunu sağlamlaştırmak için yapacağı hamlelere kurban edilmemelidir. Biz Eğitim İş olarak Türkiye'nin her ilinde seçmeli ders dayatması konusunun takipçisi olduğumuzu, dayatmanın devreye sokulduğu her yerde mücadele edip, hukuki yollara başvuracağımızı ilan ediyoruz.

13 Oca 2021 - 14:19 - Gündem

Muhabir Dilara Polat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Çayırova Belediyesi'nin hizmetlerinden memnun musunuz?