Reklamı Kapat

Başiskele 74 aracı Bakan Varank ile aldı

Ford Otosan’ın Başiskele Belediyesine hibe ettiği 71 hizmet aracının teslim töreni Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımı ile gerçekleşti. Törende bakan Varank araçları bizzat kendi test etti

Serhat Güneş
Serhat Güneş Tüm Haberleri

Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, geçtiğimiz yıl aralık ayında gerçekleştirilen meclis toplantısında Ford Otosan’ın Yeniköy bölgesinde kendilerine ait 600 dönümlük arazi üzerinde yeni bir tesis kuracakları kararı aldığını ve çalışmaların başlandığını duyurmuştu. Özlü, “Yatırıma kolaylık tanıdık. İlçemizde yatırımlar sürsün istedik. Bu iyi niyetimize karşılık Ford Otosan belediyemize 71 tane araç hibe etti” ifadelerini kullanmıştı. Özlü’nün bu açıklamasından birkaç gün sonra Ford Otosan yaptığı açıklama ile Türkiye’nin ilk batarya montaj fabrikasının kurulacağını ve 2022’de üretime başlayacağı açıklandı.

71+3 ARAÇ, 20 MİLYON DEĞERİNDE

Ford’un, ve Başiskele İlçe sınırları içerisinde yer alan fabrikası ile hemen hemen aynı büyüklükte olacağı söylenen ve etap etap olarak yapılacak fabrikasının ilk ruhsatları alınarak, inşaat çalışmalarına başlandı. Yaklaşık 100 bin metre kare kapalı alana sahip olacak tesiste çalışmalar son hızı ile devam ederken, yatırım yapılacak olan Başiskele Belediyesi’ne hibe edileceği açıklanan yaklaşık 20 milyon değerindeki 71 araç bugün Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımı ile belediyeye teslim edildi. Kocaeli Uluslararası İnterteks Fuar alanında yapıldı.

GENİŞ KATILIM

Programa Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yanı sıra Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Milletvekilleri Emine Zeybek, Sami Çakır, Cemil Yaman, İlyas Şeker, İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Saadettin Hülagü, Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, AKP İl Başkanı Mehmet Ellibeş, BBP İl Başkanı Remzi Kaya, Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, AKP İlçe Başkanları ve Belediye Başkanları, AKP Eski İl Başkanı Şemsettin Ceyhan katıldı.

“HEDEFLERİMİZİN DOĞRULUĞUNUN TEYYİDİ OLDU”

Programda ilk konuşmayı Başiskele Belediye Yasin Özlü gerçekleştirdi. Katılımcılara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Özlü, Araç filosunun kendisi için büyük anlamı olduğunu ifade etti. Özlü konuşmasının devamında, “Ford Otosan tarafından Başiskele'mize yapılan yatırım, normal günlere yaklaştığımızın ışığı oldu. Bu yüzden önemli bir gün. Büyük markalar yatırım kararlarını kolay vermiyorlar. Girdiye, çıktıya, insan kaynaklarına, sürdürülebilirliğe, onlarca parametreye bakarak hareket ediyorlar. Bu süreçlerin sonunda bu yatırım için; ülkemizin, şehrimizin, Başiskele'mizin seçilmesi şehir vizyonumuz ve hedeflerimizin doğruluğunun adeta uluslararası teyidi oldu. Başiskele'mizin büyük yatırımlar için coğrafi konumu, teknik ve lojistik alt yapısı, iş gücü sağlama kapasitesi, oluşturduğu fayda maliyet avantajları bir kez daha dünyaya ilan edilmiş oldu.” ifadelerini kullandı.

“PARADAN DAHA BÜYÜK BİR ZENGİNLİK”

Son yıllarda Türkiye'ye yapılan en önemli yatırımlardan birini Başiskele'ye kazandırmak ortak gayretimizin eseri oldu diyerek konuşmasına devam eden Özlü, “Belediyemize hibe ettiği araçlar, oluşturduğu istihdam imkanları,  insanlık için daha iyi teknolojileri geliştirme gayretiyle Ford Otosan, bir kez daha duyarlı bir marka olduğunu gösterdi. Duyarlı bir markanın Başiskele'de olması hepimiz için paradan daha büyük bir zenginlik. Belediyemize 74 aracın hibe edilmesi süreci, her anı çalışmayla dolu bir süreçtir. Çok taraflı bir çalışma sürecidir. 71'i Ford Otosan tarafından 3'ü kendi imkanlarımızla belediyemize kazandırdığımız Kamyonlar, Kamyonetler, Minivanlar,  Minibüsler, Pikaplar, Panelvanlar, Arazöz ve Çöp Taksilerle Belediyemizin hizmet kalitesi gelişecek. Bütün araçlar belediyemize ait olacak” dedi.

“ESKİ ARAÇLAR SATILACAK”

Eskimiş araçlar satılarak tasarruf oluşturulacağını ifade eden Özlü, “Belediyemizde hiç kiralık araç kalmayacak. En az 10 yıllık araç yatırımı ihtiyacımızı karşılarken Hem hizmet filomuzu yenilemiş, hem de hizmet maliyetlerimizi  azaltmış olacağız. Özetle Başiskele'de işler ekonomik ve kaliteli işler olacak. Ford Otosan'ın bu büyük yatırımının kendileri ve ülkemize, bu yatırımla oluşan istihdam imkanlarının gençlerimize,  filomuza kattığımız araçlarımızın belediyemize,  bu yatırımla birlikte ilçemizin artan cazibesinin her bir vatandaşımıza hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

“KOCAELİ GÜÇLENDİKÇE TÜRKİYE GÜÇLENECEK”

Özlü’nün ardından kürsüye Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın gerçekleştirdi. Ürettiği kente değer katan Ford’a teşekkür ederek konuşmasına başlayan Başkan Büyükakın, “Fabrikaların şehirleri katkısı önemli. Bu manada hem belediyelerimiz hem de Büyükşehir Belediyemizin sanayicilerin önünü açmak için elinden geleni yapıyor. Kocaeli Büyük bir şehir. Kocaeli Türkiye’nin yükünü çeken bir şehir daha da büyüyecek. Kocaeli sadece sanayinin değil bilişim ve Teknolojinin şehri olacak. Sayın Bakanımızın sık sık Kocaeli’de görmekten mutluluk duyuyoruz. Kocaeli Sanayinin başkenti, güçlü bir şehir. Gelecekte teknoloji var. Kocaeli’de kodlama projemizi bu sene başlattık. 97 tane okulda kodlama sınıfları oluşturduk. Bunları geleceğin kent Kocaeli’de istihdam edilen çocuklarımız için yapıyoruz. Kocaeli güçlendikçe Türkiye güçlenecek. Oyunun içinde olan bir Türkiye’nin inşaa edilmesi için hep birlikte çalışacağız” ifadelerini kullandı.  

“KOCAELİ’YE GÜÇ VERSİN”

Kentlerimiz daha da güzel hale getireceğiz diyen Başkan Büyükakın, “Cumhurbaşkanımızın dediği gibi hizmet gerekli ama yeterli değil. Belediye Başkanlarımız ile birlikte arı gibi çalışıyoruz. Şimdiye kadar 1.2 milyar liralık yatırım gerçekleştirildi. Güzel işler yapmak için tüm belediyelerimiz çalışıyor. Türkiye’yi önce 2023’e taşıyacağız daha sonra 2053 için evlatlarımızı hazırlayıp el birliği ile çalışacağız. Kocaeli her zamanki yerinde. İş adamlarımız ile sürekli iş birliği içindeyiz. Yatırımların önünü açmak için elimizden geleni yapıyoruz. Değerli projelerimiz onarın imkanları ile yapılacak projelerse onlarla beraber şehrimize katkı sunmaya çalışıyoruz. 74 aracın Başiskele’de güzel işlerde kullanılmasını temenni ediyoruz. Kocaeli’ye güç versin. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

“KOCAELİ REKABETİMİZE GÜÇ KATIYOR”

Ardında Konuşan Kocaeli Valisi Seddar Yavuz konuşmasında, “Türkiye Cumhuriyet devleti öylesine büyük başarılı bir devlettir ki içinde bulunduğumuz şartlar nedeni ile alkışlayamadık. Kocaeli’miz özellikle bu 18 yılda gücüne güç katmış Türkiye Cumhuriyeti devletini dünya ile yarışan hale getirmiştir. Güçlü sanayisi ile Devletimize ve rekabetimize güç katıyor. Küresel bir yolculukta emin adımlarla ilerliyoruz. Biz de bu şekilde bütün kurum ve kuruluşlarımız ile takım oyunu içerisinde yapmaya çalışıyoruz. Bu şehri daha iyi yere taşıyacağız. Sayın Bakanımız sık sık şehrimize gelip yatırımlara destek vermesi bizi gururlandırıyor. Sayın Bakanımıza tekrar teşekkür ediyoruz. halkımızın hayatını kolaylaştıracak araç filosu ile birlikte Belediye Başkanımızın daha iyi hizmetler yapacağına inanıyoruz. Kıymetli genel müdürümüzü de tebrik ediyorum” dedi.

“KOCAELİ İKİNCİ EVİMİZ”

Vali Yavuz’un ardından konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank şu ifadeleri kullandı; “ Kocaeli bizim adeta ikinci evimiz. Çünkü Türkiye sanayisinin kalbi burada atıyor. Bu yüzden farklı vesilelerle yolumuz sürekli Kocaeli'ne düşüyor. Ama hamdolsun sadece Kocaeli değil Türkiye'nin her yanında üretim ve yatırım gündemi yoğun şekilde devam ediyor. Türkiye üreterek büyümenin tadını aldı. Bu yüzden ülkemizin dört bir köşesinden yeni yatırım haberleri peş peşe geliyor.

YENİ YATIRIM KARARI

İşte bugün aslında bunun güzel bir örneği için Kocaeli'ndeyiz. Ford Otosan, bulunduğu şehre daha fazla katkı sağlama şuuruyla Başiskele Belediye'mize 71 hizmet aracı hibe ediyor. Bu bağış Ford Otosan'ın ülkemizde yapacağı yeni yatırımın ilk kazanımlarından biri. Bildiğiniz gibi otomotiv sektörünün lider üreticilerinden olan Ford Otosan, "Gelecek Nesil Ticari Araç ve Batarya Üretimi"ne ilişkin Başiskele'de yeni yatırım kararı aldı.

 2 MİLYAR AVRO’LUK YATIRIM

Yaklaşık 2 Milyar Avro tutarındaki bu yatırım ülkemiz ekonomisine çok önemli bir ilave katma değer sağlayacak. Araç üretim kapasitesini yıllık 210 bin adet artıracak, 3 bin kişiye doğrudan istihdam oluşturacak. Tabi tedarik zincirleri vasıtasıyla on binden fazla ilave istihdama da katkı sağlayacak. Yeni kurulacak tesiste sadece konvansiyonel araç üretimi yapılmayacak. 

“TEBRİK EDİYORUM”

Dünyadaki trendlere uygun olarak tam elektrikli araçlar ve bunların bataryaları da burada üretilecek. Yani bu yatırım, ülkemizin elektrikli araç üretiminde önemli bir merkez olmasına da katkı sağlayacak.  Yüzde 70'e yakın yerlilik, yüzde 90'a varan ihracat oranı ile Ford Otosan firmamızın gerçekleştireceği bu yatırım inşallah ülkemiz ekonomisine büyük katkılar sunacak. Ben bu karar için tüm şirket yetkililerini tebrik ediyorum.

“İŞBİRLİĞİNİN ÖRNEĞİ”

Yatırımın gerçekleşeceği Başiskele belediyemiz sağolsun, hükümetimizin yatırımcı dostu bakış açısını onlar da sergiliyorlar. Hem ilçe hem büyükşehir belediyemiz bu süreçte firmamızın yanında olmaya devam edecek. Özellikle küresel firmalar, yerelle işbirliğinin önemini iyi bilir. Ford Otosan da bu vizyonla hareket etti. Bu yerel birlikteliğin en güzel örneği de işte bugün bağışlanan 71 hizmet aracı. Başiskele belediyesi bugün teslim aldığı araçlarla hizmetlerini artık çok daha etkin bir şekilde sürdürecek.

“HAYIRLI UĞURLU OLSUN”

 Tüm modlarda üretilen araçlarda; yani otomobilden lokomotife, ticari araçlardan gemilere yerlilik oranlarını yüzde 75'e çıkaracağız. 2030 yılında; elektrikli, bağlantılı ve otonom hafif ve ağır ticari araç üretiminde Avrupa'da lider ve dünyada ilk 5'te olmayı hedefliyoruz. Batarya modül, paketleme ve hücre yatırımlarıyla, ülkemizi Batarya Üretim Merkezlerinden biri yapmak istiyoruz.  Ben, Ford Otosan'ı aldığı yatırım kararı dolayısıyla tekrar tebrik ediyorum. Başiskele Belediyemiz'in teslim aldığı araçların da hayırlı uğurlu olmasını diliyorum”

19 Oca 2021 - 11:46 - Gündem

Muhabir Serhat Güneş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

12

Göz Göz - Neyin karşılığında , vatandaşa yüzde 45 Ford a yüzde 2 imar vermeden dolayımı,imara açtırmak için araç mı hibe etmeli.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Ocak 23:32
10

Ford Toplulugu - Gercekten ne kadar başı boş yorumlar var yok golcuge verilseymis yok korfez e kardesim Ford yeni Fabrika aciyor Basiskele'ye Golcukte ki Ford Otosan Yenikoy fabrikasi olarak geciyor Yenikoy nerede Basiskelede %80 Basiskele sinirinda mevcuttaki Ford fabrikasi zaten Golcuk nereden cikiyor anlamis degilim ben Ford personeliyim Golcukte Otomotiv yan sanayi var Ford Fabrikasi Yenikoyde yeni yapilacak fabrika da Yenikoy tarafina yapiliyor bir gazete de yalan uydurmus suurlandirma suurlandirma Ford ve Basiskele belediyesi bu konuyu 2 ay once acikladi once arastirin okuyun ne oldugunu

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 20 Ocak 11:00
09

Başiskeleli - Koç grubu adama karşılıksız günahını vermez, kanunen yapılabilecek bir olay varsa da yatırım istihdam sağladığı için zaten problem çıkartmadan yapılırdı. Demek kanunen yapılması problem olan bir iş yapıldı ki Kocaeli deki başka belediyelere hatta fabrikanın bir Kısımı Gölcük belediye sınırları içinde olmasına rağmen Gölcük Belediyesine araç vermeyen Koç Başiskeleye her ne hikmetse kıyak geçiyor bu halkta Koç ne kadar hayırsevermiş diye olayı gözler yaşararak izliyor. Burada ciddi bir yanlış yapılıyor, bu araçlar neyin karışlığı ? Şuurlarıma diyenler var söylenen doğruysa Koça çekilen kıyaktan 77 değil 770 araç alınır tüm Kocaali'deki Belediyeler ihya edilirdi. Çok yazık. Halk bu bağış masalını yemedi verilen bu araçlar karışlığında ne kıyaklar yapılacak herkesin gözü kulağı Başiskede bundan sonra

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 19 Ocak 21:12
08

İzmi̇tli̇ - NEDEN BANA FORD BİR ARAÇ HEDİYE ETMİYOR DA BAŞİSKELE BELEDİYESİNE 74 ADET ARAÇ HİBE EDİYOR.AKP LİLER CEVAP BEKLİYORUZ.

Yanıtla . 1Beğen . 3Beğenme 19 Ocak 21:11
06

Erol Demi̇rbek - teşekkürler FORD OTOSAN diğer ilçelere de benzer desteği yaparsanız ,

tekrar tekrar teşekkür ederiz mesela körfez belediyesine .

Yanıtla . 3Beğen . 5Beğenme 19 Ocak 17:26
05

Gerçek - Forda yapilan şuurlandirma vatandasa neden yapilmiyor vadandasin yerine 100/40 forda geldimi 100/2 boyle adalet olmaz bunu eminim mahkemeye tasinacaktir adamina gore imar ranti

Yanıtla . 9Beğen . 2Beğenme 19 Ocak 17:20
03

Basiskeleli - ARKADASLAR BASISKELE DE OTURMUYORSUNUZ ETMIYORSUNUZ MUHALEFET OLUYORSUNUZ HAYIRDIR? IZMITLI SENIN BELEDIYEN DAHA AZ ARACA 10 YIL KREDI BORCU ODEYECEK! FORD ILE ANLASMAYI BASKAN 4 KEZ ACIKLADI 1 MECLISTE 2 KERE SOSYAL MEDYADA 1 KERE BASISKELEDE YEREL GAZETEDE ARAC HIBE SEBEBINI ZATEN ANLASMA VE SARTLARI MECLISTEN GECTI

Yanıtla . 2Beğen . 10Beğenme 19 Ocak 14:25
07

Lazo - @Basiskeleli 03 nolu yoruma cevabı: Katar'ın hediye ettiği uçak gibi mi?

Yanıtla . 6Beğen . 2Beğenme 19 Ocak 17:41
02

Izmitli - BAYRAM DEĞİL SEYRAN DEĞİL FORD VE KOÇ GRBU HİBE VERMEZDE ŞUYULANDIRMA FORD ARAZİSİNE KIYAKMI YAPILDI ACABA ?

Yanıtla . 12Beğen . 3Beğenme 19 Ocak 13:52
04

Kadir - @Izmitli 02 nolu yoruma cevabı: Belediye baskani vatandasa gecen sosyal medyadan acikladi yalan haberlere inanmayin koskoca bakan geldi oyle bisey oldu diyelim 74 arac ile basiskele her turlu kârda

Yanıtla . 3Beğen . 6Beğenme 19 Ocak 14:33
01

Osman Osmanoğlu - Umarım insanlara ait araziler, ederinin altında satılacak şekilde mevzuat çıkarmamışlardır.

74 araç umarım çıkar amaçlı verilmemiştir.

Zamanla halk görecektir.

Yanıtla . 15Beğen . 3Beğenme 19 Ocak 13:00
11

Hasan Sürmen - @Osman Osmanoğlu 01 nolu yoruma cevabı: Yeni yatırım için teşvik var Koçun arazisini genişletmesi gerekecek, bunu yaparken umarız Koç Belediye iş birliği içinde halkın arazileri fiyatı altında kamulaştırılmaz. Söylediğin gibi zaman ile ortaya çıkacak ama böyle bir şey olursa bu araçlar bedavaya değil Belediyeye çok pahalıya gelmiş olacak hiç kimse medya susmaz..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Ocak 22:52Anket Dilovası Belediyesi'nin hizmetlerinden memnun musunuz?