Reklamı Kapat

Vali Yavuz kafe restoran işletmecileri ile bir araya geldi

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, kentimizde bulunan kafe, lokanta esnafı temsilcileri ile bir araya geldi. Esnafın dinleyen Yavuz, süreç ile ilgili önerilerde bulundu

Serhat Güneş
Serhat Güneş Tüm Haberleri

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, bugün Kocaeli Ticaret Odasında Covid 19 sürecinde yeniden açılan Lokanta, Restoran ve Kafe temsilcileri ile bir araya geldi. Kontrollü sosyal hayat kurallarının hatırlatıldığı toplantıya Vali Yavuz’ın yanı sıra KOTO Başkanı Necmi Bulut, KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan, İl Sağlık Müdürü Yüksel Pehelvan, İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir ve sektör temsilcileri katıldı.

“SAĞLIĞI SEKTEYE UĞRAMADAN TİCARETE DEVAM ETMELİYİZ”

Toplantıda ilk konuşmayı Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut gerçekleştirdi. Pandemi sürecinde yiyecek sektöründeki esnafın zor günler geçirdiğini ifade eden Başkan Bulut, “Tam kapanmada lokanta, kafe restoran sektörleri sektöreler en sıkıntılı günlerini geçirdi. Bugün lokanta, kafe sektöründeki temsilcilerin sorunlarını doğrudan Sayın Valimize aktarmaları için bu toplantıyı icra ettik. Kontrollüde olsa iple çektiğimiz günlere kavuştuk. Kontrollü normalleşmede istenilen seviyeye gelinmediği gözlemlenmekte. Hem sağlığı sekteye uğratmamalı hem de ticarete devam etmeliyiz” dedi.

“KAPANMAMAK ÜZERE TOPLANDIK”

Kovid 19’dan yasaklarla değil kurallarla kurtulunacağını ifade eden Bulut, “Yetkilerin valiliklere devredilmesi ile Valimiz ticaretten yana olacağını ifade etmişti. Yarınlarda da kapılarımızı açmamız için kurallara önce kendimiz uymalıyız, sonra komşularımıza uydurtmalıyız. Valimiz ile sürekli istişare halindeyiz. Fikirlerimize değer veriliyor. Bundan dolayı sayın valimize teşekkür ediyorum. Bugün burada kapanmamayı konuşmak üzere toplandık” ifadelerini kullandı.

“KOCAELİ’DE BİR MİLYON YÜZ BİN TALEP YERİNE GETİRDİK”

Bulut’un ardından kürsüye çıkan Vali Yavuz, sektör temsilcilerine seslendi. Salgının insanların psikolojisini 2. Dünya savaşı kadar etkilediğini ifade eden Vali Yavuz, “Sorunlar her zaman olacak, önemli olan nasıl tepki verdiğimizdir. Süreç güçlü zannettiğimiz devletlerin aslında o kadar da güçlü olmadığını gösterdi. Demek ki herhangi bir afet, risk ortaya çıkmadan gerçekteki gücümüzü görmemiz mümkün olmuyor. Türkiye Cumhuriyeti salgınla mücadelede örnek olmuştu. Bu şehirde bugün itibari ile bir milyon 100 bine yakın talep yerine getirilmiştir. Aklınıza gelebilecek her türkü talep gerçekleştirildi. Avrupa’da ise birçok yaşlı huzurevlerinde terk edildi” şeklinde konuştu.

VAKALARIN KAYNAKLARI NELER?

Gönül isterdi ki hiçbir dükkan kapanmasın diyen Vali Yavuz, “Sizlerin sorunlarını yakından takip ettik. Belki çoğunuzun girmediği sokaklarda eşimle geziyoruz. 2020 yılı içerisinde hükümetimiz Kocaeli’mize 2 milyar 100 milyon lira nakit kaynak sağlamıştır. İhtiyaçlar sınırsız ama imkanlar sınırlı. Asıl soru ne yapacağımız. Biz sorunları biliyoruz. Bu ülkenini sorunlarını sokaktaki insandan üniversitedeki hocaya kadar herkes biliyor. Salgın var, Salgın bu günlerde yine artıyor. Evlerdeki hareketliliği çözemedik. Misafirler devam ediyor. Bizim derdimiz insanlara ceza yazmak değil, salgını kontrol etmek. İzmit’teki vaka artışlarının ağırlıklı sebebi ev ziyaretlerinden kaynaklanıyor.  İlçe ilçe tespit ediyoruz. Gebze ve Darıca’daki vakalar ağırlıklı olarak İstanbul kaynaklı. Bazı ilçelerde, ev hanımlarındaki oran işçi kesimden daha fazla” ifadelerini kullandı.

“ARTIŞLARI KAFE RESTORANLARA BAĞLAMAK DOĞRU DEĞİL”

Yapmamız gerekenin maske takmak olduğunu belirten Vali Yavuz, “Bu şehirde 345 eve gittim. Binlerce insanı makamda kabul ettim. Ne korumalarımda ne sekreteryada bir pozitif yok. Maskeyi takmamız gerek. Yürüyüş yolundaki kafe restoranlarda kurallar hak getire. Açılmadan önce esnaf kurala uyacak dediler, açtık kural falan unutuldu. Sizin için de zor, sizi anlıyorum ama bunu sürdürmemiz lazım. Kocaeli’deki vaka artışlarını kafe restoranlara bağlamak doğru değil. Her yeri açık tutarak vaka sayısını kontrolde tutabiliriz. Bunla yaşamayı öğrenmeliyiz. Her tarafı kapatarak olmaz. O zaman eczaneleri, hastaneleri, karakolları kapatalım. Onlarınki can değil mi?” diye sordu.

Konuşmasının devamında Kocaeli’den oranlar paylaşarak devam eden Vali Yavuz, “Kocaeli’de hayatını kaybedenlerin yüzde 83.5’i 60 yaş üstü. 60 yaş üstü sırası gelen muhakkak aşı olmalı. Aşı yapmamada direnenler var. Kapı kapı gezmeye devam ediyoruz. Lütfen aşı karşıtlığı yapmayın. Ben birinci dozumu oldum ikinci dozumu bekliyorum. En fazla Kovid’e yakalananlar 0-40 yaş aralığında en fazla hayatını kaybeden 60 yaş üstü. Üretmeye devam edeceksiniz. Sizi dizayn etmelerine izin vermeyeceksiniz. Bu süreç sonrası bundan küresel bir gelir etmeye çalıştıklarını hepimiz anlamalıyız. Bilim kurulunu dinlemeliyiz. Bir ülkede herkes her konuda uzman olamaz” dedi.  

“HİZMET SEKTÖRÜNDE SORUNLAR OLDU”

Ticaretin önemine vurgu yapan Vali Yavuz, “Kocaeli ilinde 2020 yılında İŞKUR’a kayıtlı işçi sayımız yüzde 33 azalmıştır. Sanayi de kullanılan elektrik miktarı yüzde 10 artmıştır. Sanayide çalışan kişi sayısı yüzde 10 artmıştır. Kocaeli yaptığı ticaret ile Türkiye dış ticaretinin yüzde 19’una sahiptir. Bunun sebebi alınan tedbirler, sanayicinin iradesi ve emekçi kardeşlerimizin alın teridir. Bu süreçte hizmet sektöründe sorun oldu. Yanınızdayız. Sizden tek istediğim kendi polisiniz olun. Aradan bir yıl geçti bazı sorunları çözmemiz gerekiyor” dedi.

VALİ’DEN SOSYAL MEDYA TEPKİSİ

Kürsüdeki konuşmasının sonralarına doğru Vali Yavuz, “Sosyal medya denen hastalıklı bir mecra çıktı. Kahvaltısını sosyal medyadan paylaşan her şeyi sosyal medyadan paylaşmamızı istiyor. Fakir Fukarayı sosyal medyadan mı paylaşalım. Binin üzerinde aileye gittik, ama paylaşmıyoruz. Her etkinliği sosyal medyada şov amaçlı kullanmak zorunda değil. İstanbul çevresindeki ilçelerdeki vaka sayıları çok arttı. Esnaf bir milletin orta direğidir. Buradan çıktğınızda yeni bir anlayışla bakın. Ekonomik sıkıntılarınız olduğunu biliyorum. Kiminizin aracını sattığını biliyorum. Bu sorunu çözeceğiz. Aşılama konusunda özen gösterin” şeklinde konuştu.

“CİRO KAYIP DESTEĞİ ALAMIYORUZ”

Vali Yavuz’un konuşması sonrası esnaf ile soru cevap kısmına geçildi.17 yıldır kafe restoran işletmecisi olan Mehmet Yıldırım, “En fazla fedakarlığı bizim sektörümüz yaptı. Yeri geldi otobüsleri, otelleri gördük üzüldük. Belli bir saat kısıtlaması ile açtık. Benim kendi adıma aldığım destek toplam 2 bin lira. Ciro kaybı desteği hesaplamasında 2019 ve 2020 yılına oranlara yüzde 50 azalmış olması gerekiyor. Ciro kayıp desteğini alamıyoruz çünkü o rakamlara ulaşılmaz. Biz senenin 365 günü 16 saat çalıştık. Bu durumda ayakta kalmamız çok zor. Vakalar tırmanmaya devam ediyor. Vakaların düşmesi için ekstra bir girişim olacak mı? Farklı tedbirler alınacak mı?” diye sordu.

“KAFELERDE AZ MÜŞTERİ YOK”

Cevap veren Vali Yavuz, “Yeme içme mekanlarında sıkı denetimin sebebi buralarda maskenin indirilmesinden kaynaklanıyor. Mesafe salgında etkili bir şeydir. İnsanlar yemek yerken maske takamayacağına göre bulaş riski artıyor. Baştan beri söylüyoruz, Günah keçisi olarak sizi görmüyoruz. En başından beri söylüyorum yayılma evlerde. Hayatı durdurarak sistem kuramıyorum. İnsanları anlamıyorum neden bu kadar ev ziyareti yapılıyor. İnsanlar Kovid’e geçmiş olsuna gidiyor. Gündüz saatlerinde kafeler gayet de dolu. Kafelerde az bir müşteri yok” dedi.

“70 AİLE EKMEĞİNDEN OLDU”

Kartepe’de alkollü eğlence mekanı işleten Zafer Batu ise, “Son aylarda öyle bir baskı yaptık ki, otelimizi kapatılma evresinde geldi. Geçtiğimiz aylarda bize bir belge geldi. Otelinizde tutulan tutanaklardan dolayı ruhsatınız iptal edildi yazıyordu. Bizim ruhsatımız iptal edildi. 70 tane aile ekmek yiyordu” ifadelerini kullandı. Konuyu vali yardımcısına devreden Vali Yavuz toplantı sonrası iletişime geçilmesini istedi.

“KAPANMA SAATERİ ERTELENSİN”

Yağız Kebabın sahibi Cevdet Seyran, “Kovit ile birlikte personel ise savaş veriyoruz, kiracıyız mülk sahibi ile savaş veriyoruz, tedarikçi ile savaş veriyoruz. İnsanların yemek yemeye geleceği saatte kapatıyoruz. 21.00 olursa bizim için daha iyi olur. Ramazan’da da daha uygun olacak” dedi.

“ELİMİZİ AYAĞIMIZI BAĞLAMAYIN”

Mehmet Cezayir ise, “Biz geçen hafta açıldık. Açıldığımızda bir yoğunluk oldu. Vakaların artması ile beraber esnafta kapanma korkusu oldu. Bu sektörün kapanmaması öncelikli isteğimiz. İşletme kurallarına uyanla uymayanların ayırt edilmesi lazım” dedi. Öneriye Cevap veren Vali Yavız, “Bu karşılıklı bir anlaşma. Yürüyüş yolunda kafeler tıka basa dolu. Bu normal zamanda bile normal değil. Kapalı olması bizim tercihimiz değil. Sevmediğimzi bir şey. Sizden ricamız elimizi ayağımızı bağlamayın” dedi.

 “GÖNÜLLÜ OLARAK KATILALIM”

Kafe İşletmecisi Eray Bodur, “Biz denetim ekipleri içerisinde gönüllü olarak yer almak istiyorduk. Okuduğu maddeyi kendine göre yorumlayan işletmecide de denetimci de var. Geçtiğimiz hafta bize valilikten bir şablon geldi. Biz mekanları gezip oturma düzenini belirleyip bir şablon haline getirelim. Mekanın girişine asalım. Gelen denetim ekibi, düzen değişime uğradıysa cezai işlem o şekilde uygulansın” dedi.

11 Mar 2021 - 12:48 - Gündem

Muhabir Serhat Güneş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Habip - Sayın valimiz çalışmalarınız takdirde şayandır lütfen Kocaeliler olarak sizden ekmek zamlariyla ilgili çalışmalar yapmanızı bekliyoruz çünkü en pahalı ekmeği bizler tüketiyoruz istihram ediyorum Ankara'da olduğu gibi ekmek zamlarını iptalini bekliyoruz

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 11 Mart 22:32
01

Selim - Bence sebep iş yerleri değil.Asıl sebep teşhis edilemedi.İş yerlerinde hijyen temizlik mükemmel.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 11 Mart 18:30Anket Hükümetin aldığı Covid-19 tedbirlerini yeterli buluyor musunuz?