Reklamı Kapat

“İstanbul sözleşmesine sahip çıkıyor ve vazgeçmiyoruz

” TÜM-BEL-Sen ve Genel-İş Sendikası üyeleri İzmit Belediyesi önünde bir araya gelerek İstanbul Sözleşmesine sahip çıkmak için basın açıklaması gerçekleştirdi.

Nuri AKÇAHARMAN
Nuri AKÇAHARMAN Tüm Haberleri

TÜM-BEL-Sen ve Genel-İş Sendikası üyeleri İzmit Belediyesi önünde bir araya gelerek İstanbul Sözleşmesine sahip çıkmak için basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya belediye çalışanlarının yanı sıra İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, EMEP İl Başkanı Arzu Erkan ve BES Şube Başkanı Yeliz Yılmaz Karstarlı ve CHP üyeleri de destek verdi. Açıklamayı TÜM-BEL-SEN Kocaeli Şube Yönetim Kurulu Üyesi Güzide Saatçi okudu. 2011 yılında imzalanan ve 2014 yılında TBMM onayıyla yürürlüğe giren 'İstanbul Sözleşmesi' ismiyle anılan "Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nin geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile feshedildiğinin açıklandığını belirten Saatçi, “Bir uluslararası sözleşme hangi usulle yürürlüğe girdiyse, aynı biçimde yürürlükten kaldırılabilir. Meclis, devre dışı bırakılarak, anayasa hiçe sayılarak oluşturulan kararname ile iktidarın Kadın düşmanlığı devam ediyor” dedi.

“İKTİDARIN HEDEFİ HALİNDE GELMİŞTİR”

İstanbul Sözleşmesi’nin, kadınların her türlü şiddet ve ayrımcılıktan korunması, kadınlarla erkekler arasında eşitliğin yaygınlaştırılması, bu amaçlar için kapsamlı bir çerçeve, politika ve tedbirler tasarlanması ve uluslararası işbirliğinin yaygınlaştırılmasını sağladığı için uzun süredir iktidarın hedefinde olduğunu belirten Saatçi, “İstanbul Sözleşmesi 'toplumsal cinsiyet eşitliği' ilkesine dayandığı için sürekli olarak iktidarın hedefi haline getirilmiştir. TBMM'nin çoğunluğu ile yürürlüğe giren bir sözleşmenin, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yürürlükten kaldırılması Anayasa'ya aykırıdır. Anayasamızın 90. maddesi gereği, usulünce yürürlüğe giren Temel Hak ve Özgürlüklere İlişkin Uluslararası Antlaşmalar kanun hükümdedir, hatta normlar hiyerarşisinde kanunların bile yüzerinde yer alır” dedi.

“PANDEMİ İLE BİRLİKTE EŞİTSİZLİK VE ADALETSİZLİK DERİNLEŞTİ”

Saatçi, “Ayrıca İstanbul Sözleşmesi, Anayasa'nın 15 ve 17. maddelerinde düzenlenen 'Kişinin Yaşam Hakkı; maddi ve manevi varlığının bütünlüğüne dokunulmaması' 'Herkesin yaşama, maddi ve manevi hakkında sahip olduğu' 'Kimseye işkence ve eziyet yapılmayacağına' ilişkin temel hak ve özgürlüklere doğrudan ve birebir ilişkilidir. Bu nedenle, Anayasa'nın 104. maddesi gereği, Anayasa'da yer alan temel hak ve özgürlüklere ilişkin Cumhurbaşkanı kararnamesi çıkarılması, hukuka aykırıdır ve Anayasal bir temeli yoktur. Kadınlar toplumsal hayatın bütününde çok derin bir eşitsizlik ve adaletsizlik ile karşı karşıyadır. Pandemi ile birlikte bu eşitsizlik ve adaletsizlikler derinleşti. Hem kadınların ev içerisindeki yükü arttı, hem kadına yönelik şiddette ciddi şekilde bir artış oldu, hem de kadınlar çalışma hayatından daha fazla çekilmek zorunda kaldı” dedi.

“HER 2 KADINDAN BİRİ İŞSİZ”

Covid- 19 etkisiyle geniş tanımlı kadın işsizliğinin yüzde 43'lere ulaştığını belirten Saatçi, “Neredeyse her iki kadından birisi işsiz. Ve Türkiye'de kadının istihdama katılımı yüzde 26 düzeyine geriledi. Yani her dört kadından biri çalışabiliyor. Ve bu eşitsizlikler kadına yönelik şiddeti, kadın cinayetlerini giderek daha fazla arttırıyor. Böylesi bir süreçte kadınlar açısından bu eşitsizlikleri, adaletsizlikleri giderecek politikalar hayata geçirmek gerekirken İstanbul Sözleşmesi'nin tartışmaya açılması ve daha sonra da yürürlükten kaldırılması asla kabul edilmez. Bu ülkede kadınların İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılmasına değil, şiddete karşı bu sözleşmenin etkin bir şekilde uygulanmasına ihtiyacı vardır. İstanbul Sözleşmesi'nin kaldırılmasını değil aksine kadına yönelik her türlü şiddetin kaynağı olan toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı daha etkin önlemler alınmasını, İstanbul Sözleşmesi'nin ve 6284 sayılı Yasa'nın uygulanmasını talep ediyoruz” dedi.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDEN VAZGEÇMİYORUZ”

Son olarak Saatçi, “Çalışma yaşamındaki şiddetin önlenmesi için ILO'nun 190 sayılı sözleşmesinin kabul edilmesini istiyoruz. Başta İstanbul Sözleşmesi olmak üzere haklarımızı koruyan ve geliştiren her türlü yasaya, emeğimize, bedenimize, ülkemize ve geleceğimize sahip çıkmak için omuz omuza mücadeleye devam edeceğiz. Bu nedenle TBMM'nin iradesi hiçe sayılarak, İstanbul Sözleşmesini hukuksuz bir biçimde iptal eden Cumhurbaşkanlığı KHK'sı geri çekilene ve sözleşmenin yükümlülükleri yerine getirilene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. TÜM BEL-SEN ve GENEL iş Sendikaları olarak erkek-devlet şiddetine karşı yaşam güvencemiz olan İstanbul sözleşmesine sahip çıkıyor, İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz” şeklinde konuştu. 

08 Nis 2021 - 15:42 - Gündem

Muhabir Nuri Akçaharman


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Hızır - hepiniz yalancısınız 28 Şubatta başörtülü öğrencilere okullara alınmazken bu sahtekarlar takımı piyasada yoktu, Merve Kavakçı ecevit tarafından " burası Cumhuriyete meydan okuma yeri değildir " diye TBMM kovulurken bu sahtekarlar piyasada yoktu ama ne zaman kadın olmayı bırak kadınlaşmış erkek LGBT cilerin sapkın hakları siz konusu oldu bu kadınlaşmış erkekler için piyasaya çıkıp kadın hakları savunucuları oldular. Siz bırakın bu işleri önce hesap verin başörtülü kadınlara bu ülkede zülüm yapılırken erkek şiddetine maruz kalırlarken sizin bu tezgâhlarınız nerde idi, şimdi mi kadın haklarını hatırladınzı hadi gidini işinize be bu halkın

zekası ile de hafızası ile de alay etmeyin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Nisan 11:35Anket Hükümetin aldığı Covid-19 tedbirlerini yeterli buluyor musunuz?