Reklamı Kapat

Büyükakın 2 yılını anlattı... “Yuvacık dışında borcumuz yok”

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın iki yılını değerlendirdiği toplantıda kalan bütün borcun Yuvacık borcu olduğunu belirtti.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri

Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, ‘Sevdamız Kocaeli 2 Altın Yıl’ başlığıyla iki yılını kamuoyuna anlattı. Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Genel Sekreter Balamir Gündoğdu, genel sekreter yardımcıları, büyükşehir belediyesinin daire başkanları ve basın mensupları katıldı. Büyükakın, toplam 7 başlık altında sunum gerçekleştirdi.

“OTURACAĞIMIZ ZAMANI DÜŞÜNMEDİK”

Sinevizyon gösteriminin ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükın yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Koltuğa oturacağımız zamanı değil koltuktan kalkacağımız zamanı düşünerek hareket edeceğiz demiştik. Bu bizim hayat felsefemizle alakalı bir şey. Biz çünkü bu hayattan başka bir hayatın olduğunuza inanıyoruz. Ölüm günü geldiğinde çok değerli şeyler değersiz kalacak. İşlerimizi yaparken de bunu aklımızdan çıkarmadan yapıyoruz. Aşağı yukarı 4 ay sahadaydık. Ardından vatandaşımızın güveniyle koltuğa oturduk ve dedik ki bundan sonra bu hayat şehre adanmış bir hayattır. Allah’ın ve vatandaşın rızasını almak için yola çıktık.

“HER ŞEYİN FARKINDAYDIK”

Gece gündüz demeden iki yıl zarfında tatil yapmadık. Çoluğumuzu çocuğumuzu ihmal ettik. Çünkü söz verdik. Tevazuuyla çalışıyoruz tevazünün aşırısı da riyakarlık olur. Kulağımızı bütün kem gözlere tıkadık. Kavga etmemeye çalıştı. Polemikten uzak kalmaya çalıştık. Gereksiz tartışmaların içinde olmamaya var gücümüzle gayret ettik. 2 yıllık zaman zarfından bütün zorluklara rağmen emeğimizin karşılığını aldık. Geçen sene pandemiyle tanıştığımızda her şeyin farkındaydık. Nelerle karşılaşacağımızı dünyadaki örneklerle gözlemlemiştik. Birçok belediye dezenfaktanı nasıl bulacağız diye düşünürken bizim yardım kolilerimiz depolarda hazırdı.

“POPÜLİZMİN CAZİBESİNE KAPILMADIK”

Gerçekten fırtınalı bir yıl geçirdik. Ama gerçek kaptan fırtınalı denizde belli olur. Türkiye’nin göreceli olarak en çok hizmet üreten belediyesi olduk. Değerleri 2.3 Milyar TL olan 226 eser ve hizmeti hayata geçirmeyi başladık. Bu rakamlar şişirilmiş rakamlar da değil. Bunca işi yaparken çalışan sayımızı artırmamayı bir miktar azaltmayı da başardık. Göreve geldiğimizde personel sayımız tüm balı kuruluşlar dahil 11 Bin 65’ti. Şu an 10 Bin 863 personelimiz var. Mali disiplinimizi güçlendirmeyi başardık. Popülizmin cazibesine de kapılmadık. Bu şehre de evlatlarımıza da borcumuz var.

“YUVACIK DIŞINDA BORCUMUZ YOK”

Ramazan Bayramı’nda tüm alacakları kuruşu kuruşuna sıfırlarız. Kurbanda yine yaparız. Yılbaşında yine yaparız. Piyasanın canlanmasına katkı sunarız. Göreve geldiğimizde 6 Milyar 249 Milyon TL borcu vardı. 300 Milyon TL’si piyasa borcu geri kalan Yuvacık’ın borcuydu. 2019’da 305 Milyon TL, 2020’de 645 Milyon TL. Toplam 950 Milyon TL borç vardı. Bu hengamede bir de yaklaşık 1 Milyon TL borç ödedik. Kalan 299 Milyon borç ise tamamıyla Yuvacık borcudur. Ayda 22 Milyon TL Yuvacık’ın borcunu ödüyoruz. Şu ana kadar 550 Milyon TL de biriktirdik. Bu bizim sigortamızdır. Mali yapımız o kadar güçlü ki hem büyük yatırımları yaparız hem de bir şeyler ters gidince halkımıza harcayacağımız bir para var.

“YAPACAĞIMIZ HİZMETLER DAHİL DEĞİL”

İki altın yıl geçirdik. Bugün ihalesi bitip şantiyesi kurulmuş işlerden bahsedeceğiz. Yapacağımız işlerden bugün bahsetmeyeceğiz. 2.3 Milyar TL iki yılda bitirdiğimiz işler. Yapacağımız hizmetler bu rakama dahil değil. 85’i devam eden hizmetimiz var. Ulaşımda 43 eser ve hizmet 44 tane de devam eden hizmet var Ulaşım önceliğimiz çünkü kent büyümeye devam ediyor. Kent çok büyük o yüzden canlı ameliyatlar gerçekleştirmek zorundasınız. Cadde kavşak ve üstyapı düzenlemesinde 694 milyonluk çalışmayı bitirdik. Bunlara 258 Milyonluk TL harcadık. 214 kilometrelik üstyapı düzenlemesi yaptık.

“1,5 SEKA PARK BÜYÜKLÜĞÜNDE”

İzmit Plajyolu tramvay hattında 6 yeni araç aldık. 4 yeni durak yaptık. 2.1 kilometre hattı uzattık. 82 Milyon TL’lik kayak kullandık. 37 Milyon TL ile 364 Bin ton asfalt yaptık. Parke, bordür çalışması için 35 Milyon TL harcadık. 607 Bin metrekare parke çalışması yapıldı. Yani 1,5 SEKA Park büyüklüğünde SEKA Park’tan bahsediyoruz. Buradan İstanbul’a kadar da bordür düzenlemesi yapıldı. Hale girişi sağlayacak bir köprü yaptık. Aynı zamanda Kartepe tarafından ulaşımı kolaylaştıracak 5 kilometrelik 2x2’lik yolu şehrimize kazandırdık. Çayırova ve Tuzla’yı birbirine bağlayan 15 Milyon TL’lik bir çalışma yaptık. Dilovası Eynerce Kavşağına 10 Milyon 975 Bin TL harcadık. Gölcük Yüzbaşılar Kavşağı’nın bir kısmı yapılmıştı göreve geldiğimizde. Buraya ise 6 Milyon 750 Bin TL harcadık.

“TARLALARA ERİŞİM AÇISINDAN KIYMETLİ”

Çayırova ve Fatih metro istasyonları bağlantı yoluna 7,5 Milyon TL harcadık. Vatandaşlar, metrodan inince yürüme mesafesinde Hünkar Çayırı’na gelebilecek. Körfez İlimtepe’ye 4kilometrelik yolu 3,5 Milyon TL harcayarak yaptık. 4 yeni yaya üst geçidini (İzmit SEKA Park, İzmit Baki Komsuoğlu, İzmit Yenidoğan ve Kartepe Köseköy) yaklaşık 10 Milyon TL’ye yaptık. Yaklaşk 17 Milyon TL’ye 4 otopark ( Gebze katlı otopark, Ormanya otoparkı, darıca Millet Bahçesi otoparkı ve Umuttepe yeni poliklinik otoparkı) yaptık. Kırsal alanlarda 5 yeni bağlantı köprüsü (Karamürsel-Semetler, Körfez Çarıklı, Gölcük Siretiye-Mamuriye, Derince Cumaköy- Karagöllü Kartepe ErtuğrulGazi-Uzunbey) yaptık. Açıklamalarını sürdüren Büyükakın, “Stabilize yol ihtiyaçları oluyor köylerde. Tarlalara erişim açısında çok kıymetli çalışmalar bunlar. 426 kilometrelik stabilize yolu 28 Milyon TL’ye yaptık.

“METRO 5 YILLIK PROJEDEN DAHA BÜYÜK”   

Gebze Darıca metrosu devam ediyor. Şehrimiz için ölüm kalım meselesiydi. Eğer büyükşehir belediye yapsaydı ne metro yapılırdı ne de şehirde başka yatırımlar yapılırdı. Bu metro sittin sene bitmezdi. Yüzde 20’ye ulaştı. 2022 yılı sonunda Gebze-OSB kısmı 2023’te de Darıca tarafı bitmiş olacak. Büyükşehir Belediyesi’nin yılda 800 Milyon TL yatırım yapması mümkün. Yani metro büyükşehri belediyesinin 5 yıllık projelerinden daha büyük. Metroyu devrettiler diyorlar. Devretmenin bile çok zor olduğunu idrak edemiyorlar. Devri bile sindiremiyorlar. İşin hakikati bu.

“TRAMVAY HATTINI BİZ YAPARIZ”

Siz bir iş yapmayacaksınız galiba dediler. Hayır biz yapıyoruz ve anlatıyoruz. Nasrettin Hoca’nın hikayesi gibi. Ne desen yaranamazsın. Niyet karalamak olunca bunları söyleyecekler. Zerre kadar aldırmıyoruz. Kulaklarımızı olumsuz eleştirilere kapattık. Yapıcı eleştiriler yapıldığında gerekeni yaparız. Şehir hastanesi tramvay hattı ise mahkeme sürecinde. Sürecini bakanımızla istişare ettik. Sürecin tamamlanmasıyla burası da devreye alınacak. Eğer alınmazsa biz yaparız kaynağımız var.

“OTOBÜS ALDIĞIMIZDA ÇOK KIZIYORLAR”

Toplu taşıma esnafının da işi kolay değil. Pandemi döneminde ayakta kalmaları için onlara can suyu olacka kaynakları ayırdık. Otobüs aldığımızda çok kızıyorlar. Bu onların da iyiliğine olacak. Onları da ikna edeceğiz. Bu kentte toplu taşımanın payını büyüteceğiz. Esnafımızın canına ot tıkayarak bir yere gelinmediğini biliyoruz. Toplu taşımayı yeniden yapılandırdığımızda onlar da daha fazla kazanma imkanına kavuşacak. Tramvayı yaptığımızda 12 Bin yolcu taşınıyordu otobüslerle. Tramvay şu an 40 Bin kişi taşıyor. Otobüslerin taşıdığı kişi sayısı azaldı mı hayır.

“ŞİŞİRME RAKAMLAR KULLANMADIK”

Karamürsel tünelinin geçtiğimiz gün D-100 kısmını açtık. 60 Milyon TL harcadık. Bayrama kadar bitecek. Bittiğinde 85 Milyon TL harcanmış olacak. 2.3 Milyon TL derken şişirme rakamlar kullanmadık. Gebze-Tem otoyoluna 52 Milyon TL harcandı. Sonbahar aylarında bitireceğiz. Yüzde 35-40 civarında bitmiş durumda. Körfez İlimtepe yolunu etaplara böldük. Birinci etap 5 kilometre dere ıslahı ve menfez geçişleri yapılacak” ifadelerini kullandı.

“BAKALIM KİM NE KADAR SU HATTI YAPIYOR”

Altyapı yatırımlarına 57 Milyon TL harcadık. İçme suyu hatlarına 181,5 Milyon TL harcadık. Vatandaş rahatsız olacak kızacak üzülecek bize oy vermeyecek kaygısıyla hareket etmiyoruz. Altyapısı yapılmadan yapılacak üstyapı bu şehre ihanettir. Bir vatandaşımız burnu kanamasın varsın bize kızsınlar. 244 kilometrelik kanalizasyon hatlarına 111 Milyon TL harcadık. Su savaşlarını anlatan su sempozyumu düzenleye belediyeler, 1 kilometrelik yağmur suyu ve içme suyu işe uğraşmıyorlar. Sadece algı yapıyorlar. Bakalım kim ne kadar içme-yağmur suyu hattı yapıyor.

“BAZEN SİZLER FARK ETMİYORSUNUZ”

Alemdar Caddesi’ndeki altyapı çalışması bu hat bulvardaki terfiyi de rahatlayan bir hat olacak. Aşırı yağışlarda şehri büyük bir riskten kurtaracağız. Kırsal alanlarda da İSU durmuyor. Kırsallardaki altyapı yatırımlarına 65 Milyon TL harcanacak. İçme suyu depolarının yapımına devam ediyoruz. Bazen suyu kessek bile sizler fark etmiyorsunuz. 56 Milyon TL harcadık bu depolara. 113 mahallede 328 Bin kişi bu depolardan hizmet alıyor. Yenilenebilir enerji hizmetlerinin üretildiği alanlara da dönüştü buralar. 1,5 Milyon kilowatsaatlik enerji üretiyoruz. 600 hanenin enerji ihtiyacı karşılanıyor böylece.

“HAYAL SATMIYORUZ”

350 kilometrelik içme suyu hattı yapılmaya devam ediyor. 22 adet projede 131 mahalleye dokunuyoruz. Kanalizasyon hatlarına 199 Milyon TL harcandı. Bu da 93 mahalleye hizmet edecek. Şehrin altını üstüne getiriyoruz derken hayal satmıyoruz. En pahalı suyu kullanıyoruz diyorlar ama su pahalılığında 25. sıradayız. Türkiye’de yatırımda da birinci sıradayız. Üstyapıda 37 adet 167 Milyonluk eser bitti. Darıca’ya çok harika bir spor salonu yaptık. İlçelerimize kültür merkezleri yaptık. Ayak izimizin olmadığı dokunmadığımız hiçbir yer kalmadı. 32 Bin metrekarelik Kartepe Kent Meydanı’na yaklaşık 9 Milyon TL harcadık.

“6 DAKİKANIN ALTINDA ULAŞMAYA ÇALIŞIYORUZ”

İtfaiye araçlarımızı ve kadromuzu güçlendiriyoruz. 8 Milyon TL’ye yeni müfreze binaları yaptık.  Yangınlara 6 dakikanın altında ulaşmaya çalışıyoruz. Muhtarlarımıza arazözler verdik. İlk müdahaleyi onlar yapıyor. Yeni bir itfaiye binası yapıyoruz o da dehşet bir bina olacak. 2 akademik liseyi de devreye aldık. İzmit Pişmaniyeciler Meydanı kartpostal gibi oldu. 1.9 Milyon TL’ye bitirdik burayı. 7 katlı 13 Bin metrekarelik kapalı alanı bulunan Kandıra Belediyesi hizmet binası devam ediyor. Sonbahara doğru bitmiş olacak. Gebze Sporcu Eğitim Merkezi’ni Haziran ayına kadar 33Milyon TL’ye tamamlıyoruz.

“ÇOCUKLARIMIZI UNUTMUYORUZ”

Kocaeli itfaiye binamızı 9 Milyon TL’ye yeniliyoruz. Toplantı salonları, deprem simülasyon alanları gibi yerler olacak. Esnafımıza ofis sözü vermiştik. 21 adet ofis, çok amaçlı salon ve yemekhanesi bulunuyor. Ağustos-Eylül ayı gibi bitirilecek. Tavşantepe Cemevi’ni yeniliyoruz. Çocuklarımızı unutmuyoruz. Onlara trafik, bisiklet eğitiminin verileceği güzel bir alan kazandırıyoruz. Dilovası’ndaki Diliskelesi Sahil düzenlemesini yakalık 18 Milyon TL’ye yaptık. Darıca 162 farklı çevre düzenlemesi yaptık. Yeşil alanların bakım ve onarımında 12 proje yaptık. Buna ise yaklaşık 13 Milyon TL harcadık.

“KÖMÜRCÜLER OSB KAPANACAK”

Kömürcüler OSB, kalktı kalkacak diye yıllardır konuşuluyor. Başladığından beri burayla özel ilgileniyorum. Her ay çevre bakanımızla konuyu konuşuyorum. Şimdiye kadar 15-20 kez bu konuyu görüştük. Burası kapanacak. İş adamları kapatma dilekçesini verdiler. Önümüzdeki günlerde de kapatma sürecine başlayacağız.

“ONLAR DA GÜZEL ŞEYLER YAPSINLAR”

Sosyal yardımda bulunduğumuz, düzenli yardım ettiğimiz insanlara balık tutmayı da öğretiyoruz. 23 bin 791 aileye nakit yardımında bulunduk. 100 tane aileye balık tutmak üzerine projeye muhtarlık dairesiyle birlikte arkadaşlarımız başlatacaklar. Varmamız gereken yerin onlara balık tutmaya başlamak gerektiğini unutmadan. Evde bakımlarda bizi izlemeye geliyorlar. Baksınlar, görsünler onlar da güzel şeyler yapsınlar.

“ESNAFI KURTARMADI AMA NEFES ALDIRDI”

48 adet büfede iki yılda 5 milyon 900 bin adet ekmek satıldı. İstihdam ve üretim kapsamında 9 tane hizmet gerçekleştirdik. Bunun toplamı 21 milyon 288 bin 211. Belediyeciliğin de formatı değişiyor. 34 milyon lira minibüs ve otobüsçüleri kurtarmadı ama nefes aldırdı. Kapatılan esnafımıza ve muhtaç olan esnafımıza toplam 3 bin lira destek olduk.

ÖZEL OTOBÜSLER DE SAĞLIKÇILARA ÜCRETSİZ

Büyükakın açıklamalarının ardından soru-cevap bölümüne geçti. Sağlıkçıların özel halk otobüslere faydalanamaması ile ilgili soruyu yanıtlayan Büyükakın, Kocaeli Otobüs ve Minibüsçüler Kooperatif Başkanı Mustafa Kurt’a yönelik olarak “Hadi bitirelim şu işi” dedi. Mustafa Kurt ise “Ciddi anlamda suiistimal var. Biz sağlıkçıları taşımıyoruz dememiz bize vebal olur” ifadelerinde bulunurken Büyükakın “Kurunun yanında yaşı da yakma” dedi.  Mustafa Kurt kabul ederken, Büyükakın “Biz de size 1 ay daha destek veririz” ifadelerinde bulundu. İzmit’te yatırımın az olduğu eleştirileri ile ilgili Büyükakın, “İzmit’i engellediğimiz yok. İzmit’te bir engel edebiyatı var. O da yakında biter” dedi.

“BİZ BUNA RAĞMEN İZMİT’TE ÇALIŞIRIZ”

Fethiye Caddesi’nin düzenlenmesiyle ilgili olarak da Büyükakın,” Biz her türlü ortaklığa, işbirliğine hazırız. Biz yaparız derlerse parasını veririz yaptırırız, yapamıyoruz derlerse biz yaparız. Bizim bir şeyi engellediğimiz yok. Engel aşılırsa işler gelir. Sahada bir araya gelmiyor olabiliriz ama bunu biraz da ilgili ilçe belediye başkanına da sorabilirsiniz. Başka belediye yokmuş gibi hep ilgili belediyeyi soruyorsunuz. Benim kafamda bir problem yok. Diğer ilçelere nasıl hizmet ediyorsam, muhalefet-iktidar aynı hassasiyetle yapıyorum. Konuş, konuş icraat yok. İSU’ya yazdılar. Bunun altyapısı ayrı olmaz altyapı-üstyapı birlikte olmalı dedik. Biz eleman da veririz dedik. En son duvar meselesi. Aydınlatmayı vs. kaldırmışlar. Sonra ‘Bizden habersiz’ diyorlar. Biz buna rağmen İzmit’te çalışırız. Gerekirse Fethiye Caddesi’ni yapmazlarsa oraya girer, onu da yaparız. Artık bu şehri saçma tartışmalardan uzak tutun. Ben bu algıyla ilgili çalışmalardan samimi söylüyorum sıkıldım” dedi.

“YOL ALINMASI ÇOK MÜMKÜN GÖRÜNMÜYOR”

Yapmak isteyip de yapamadığınız bir şey var mı sorusuna, “Çöp tesisi var. Alikahya’ya verdiğimiz sözün zamanında gerçekleşmemesi nedeniyle çok rahatsız oldum. Alikahya’ya karşı mahcubum. Bu aradaki gecikmemizin sebebinin de yeni bir AR-GE Projesi olduğunu da daha önce söylemiştim. Şimdiye kadar 20 milyon TL harcadık. Ne yapacağımızı biliyoruz, zamanlama bizi zorluyor. Bu dönem bittiğinde orada da mahcup olmadığımızı göreceksiniz. Seçim vaatlerinin 2 yılda yüzde 65’i bitti. Kuzey metro bunlardan bir tanesi. Yap-işlet-devret imkanı bulmam gerekiyor. Ulaştırma Bakanlığı’na hem Gebze’yi hem de bunu yaptırsaydık ballı börek olurdu. Bir kaynak bulduk. Sonra gelen ödesin diyerek gelir alırdım ama şehrin geleceğini Yuvacık Barajı gibi engel olurdum. Zannediyorum bu dönemin sonuna kadar orada bir yol alınması da çok mümkün görünmüyor” dedi. Kandıra Yolu ile ilgili olarak, “Kandıra Yolu ile ilgili karayolları ihaleyi yaptı. Bir yandan kamulaştırma bir yandan da inşaat çalışmaları yapılıyor. Hızlı bir şekilde bitecek. Kandıra Yolu şu anki haliyle iyi ama daha iyi olacak” dedi. Ramazan pidesi yardımı ile ilgili, “Biz doğrudan muhtaç olanlara hiçbir para almadan Ramazan’da pidesini vereceğiz. 46 bin ücretsiz pideyi her gün Büyükşehir Belediyesi olarak ulaştıracağız. Halk ekmeklerdeki satış devam edecek” dedi.

12 Nis 2021 - 13:44 - Gündem

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

07

İlyas Dereci - Şu Turan Güneş caddesinin Kireçocakları ile çayırköyün arasında kalan kısmı alsfatlarsanız bölge halkı çok sevinecek. Rezil durumda bir yol.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Nisan 04:16
06

Sucu - Siz Yuvacik barajina borc oduyorsaniz, neden isu bizden su parasi topluyor ? Biz direkt su parasini buyuksehire odeyelim, 22 milyon tl yi oradan odersiniz !!!

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 13 Nisan 02:00
05

Mustang - Vatandasin parasinla alinan otobuslerden neden hurda munubusculere para veriliyor zaten yattiklari yerden 30 milyon verdiniz daha ne bu destek dunya kadar para kazaniyorlar otobusler dokuluyor yazin ne klima kisin buz gibi avrupa kentiyiz sorsak avrupanin köyü bile olamayiz kocaeli köy gibi ne bir hizmet ne bir vizyon proje şehir ici yollar köstebek yuvasi gibi parklanma o bicim

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 12 Nisan 21:17
04

Tekin 41 - BAL GIBI HAYAL SATIYORSUNUZ MILLETIN AKLIYLA ALAY EDIYORSUNUZ.AYIP YUVACIK BORCUNDAN BAHSEDIYORSUN 20 SENEDIR SUYU BEDAVAMI SATTINIZ MILLETE.TRANWAY DAN BASKA NE YAPTINIZ.BOL KULTUR MERKEZI MILLET BAHCESI GIBI TONLARCA BOS BINA.INSAAT RUHUNUZA ISLEMIS.RANTCI ZOMBILERSINIZ...INSAALLAH BAHCELERINIZ MEZARINIZ OLACAK.ELBET O SANDIK GELECEK.KUL HAKKI YWMEK SIZE FARZ.

Yanıtla . 8Beğen . 2Beğenme 12 Nisan 17:51
03

Spartacus - Ne yuvacık barajı imiş oda oda bitmedi gelenin dilinde yuvacık gidenin dilinde yuvacık işletenler paralarını aldı gitti devletebolan borç bitmedi 2004 den beri 1 tane üretim eseri gösterin çöp toplama yeri bile yapamadınız bırak izaydaş gibi bir fabrikayı izgaz satıldı ara yandaysa gitti Ankaradan gelen para yandaysa gitti unakitanin oğluna verilen ihlalleri unutmadık milletin akli ile dalga gecmeyin

Yanıtla . 9Beğen . 2Beğenme 12 Nisan 17:16
02

İzmitli - Milletle dalga geçmeyin dalgaaaa. Barajın üstünden geçmiş 25-30 sene. Hala tek borcumuz barajdan diyebiliyorsunuz ya pes doğrusu. Milletin aklıyla dalga geçmeye gerek yok kimin nereye nasıl borçlandığını biliyor bu millet.

Yanıtla . 10Beğen . 1Beğenme 12 Nisan 16:08
01

Kartal41 - belsa plasa ve kuruçeşme dügün salonu ve daha bir cok taşınmazların SGK olan borctan dolayı satıldıklarında sötyleseniz biraz gercekci olurdunuz yoksa bunlardamı safa sirman zamanından kalma borcmuydu yuvacık borcu tamam iyi güzelde yuvacık barajından verilen sudan elde edilen para kime gidiyor borca karşı alacakta gelmiyormu başka baraj yaptınızmı acaba

Yanıtla . 10Beğen . 1Beğenme 12 Nisan 15:07Anket Karamürsel Belediyesi'nin hizmetlerinden memnun musunuz?