Reklamı Kapat

İzmit Belediyesi Komisyonlar için görüş alacak

Tartışmalara neden olan İzmit Belediyesi’nde ihtisas komisyonu seçimi sonuca ulaşılmaması nedeniyle Belediyeler Birliği’nden görüş alınması kararı nedeniyle ertelendi.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri

İzmit Belediyesi Nisan ayı toplantısının birinci ve ikinci birleşimi geçtiğimiz hafta gerçekleştirildi. Toplantıya komisyon belirleme tartışması ve denetim komisyonu raporu tartışmaları damga vururken bir önceki meclis toplantısında encümen seçilmiş fakat ihtisas komisyonları seçimi gerçekleştirilememişti. Bugün İzmit Belediyesi’nde toplantının üçüncü bileşimi Başkan Fatma Kaplan Hürriyet başkanlığında gerçekleştirdi.

“BİR BAŞKA PARTİYE VEREMEZ”

İhtisas komisyonları ile ilgili olarak Hürriyet, “En uygunu böyle görünüyor. Kanun, kural ne diyorsa onu yapacağız. En az 3, en fazla 5 kişiden oluşan ihtisas komisyonları kurulabileceği diyor. 5’lik sistemde AKP 2, CHP 2, MHP 0 olarak karşımıza çıkıyor. Meclis karar verirse üye veremeyen parti grubumuz bir üye verebiliyor diye madde var. 4’lükte aynı, 3’lükte de AKP 1, CHP 1, MHP 0 oluyor. Hakkı olmayan bir şeyi bir başka partiye veremez. Kanunlar net. Israrla biz 3 istiyoruz derse de burada yazılı bir görüş almak hasıl olacak. Türkiye Belediyeler Birliği sizi haklı görürse eyvallah, 3’ü oylarız. Ama şu şartlarda 3 isim vermeniz doğru değil” dedi.

“BİZ AYNI YERDEYİZ”

AKP Grup Başkanvekili Muharrem Tutuş, “Biz yasanın vermiş olduğu yetkiyi, sayıyı kullanmak istiyoruz. Biz aynı yerdeyiz” dedi. Hürriyet ise, “Kanuna aykırı hiçbir talep, öneri oylatılmaması başkanın takdiredir. Bu seçim maddesini Belediyeler Birliği’nden yazılı görüşten sonra önümüzdeki meclise bırakalım. Sizi haklı görürse eyvallah, sonucunda yargıya gidecek bir konu olacak. 3 isim vermenizi oylamam mümkün değil” dedi. Belediyeler Birliği’nden yazı istenmesi nedeniyle komisyonlar önceden belirlenen isimlerle devam edecek.

TAZMİNAT ÖDENMESİ KOMİSYONDA

Sözleşmeli personele ödenecek ücretin tespiti teklifi ile ilgili Hürriyet, “Herhangi bir şey değişmiyor. Bakanlığın talebi nedeniyle yapılmış bir şey” dedi. Madde oy çokluğuyla komisyona havale edildi. Belediye işçilerinin kıdem tazminatlarının ödenmesi amacıyla kredi kullanılmasına ve gerektiğinde teminat mektubunun alınması maddesi oy birliğiyle komisyona havale edildi. Belsa Plaza İş Merkezi’nde bulunan 146 adet büro ve dükkandan oluşan bağımsız bölümler ile ilgili madde oy birliğiyle komisyona havale edildi.

“MÜCADELEDEN ALNININ AKIYLA ÇIKTI”

2020 yılı faaliyet raporunun görüşülmesi nedeniyle AKP Meclis Üyesi Hayrettin Ünlü, İzmit Belediyesi Başkanvekili oldu. Faaliyet raporunda “İlçe sınırları içerisinde tek bir vatandaşın bu covid-19 felaketlerinden etkilenmemesi için seferberlik başlattık. İzmitlileri güçsüz kılmadı. Tam tersine yaşanan bu salgın dayanışmanın, yardımlaşmanın önemini anlamamızı sağladı. Büyük bir fedakarlıkla çalışan İzmit Belediyesi bu mücadeleden alnının akıyla çıkmayı başarmıştır.” ifadeleri yer aldı.

“BAŞARIYI YÜZDE 71’DEN 93’LERE KADAR ÇIKARDIK”

Hürriyet faaliyetler ile ilgili olarak, “2021 yılında da bu zorluklarla devam ediyoruz. Yola çıkarken İzmit’i hep birlikte yöneteceğiz şiarından hareketle Covid-19 şartlarında tek bir vatandaşımızın dahil bu felaketlerden etkilenmemesi için tam bir seferberlik başlattık. 2020 yılı faaliyet raporumuzu 6 stratejik amaç doğrultusunda gerçekleştirdik. İzmit Belediyesi’ne ait kurumsal gelişimi sağlamak, kentsel tasarımı ve gelişimini sağlamak, kent ekonomisinin gelişimini gerçekleştirmek, kentin çevre, sağlık ve güvenliğinin yönetimini ve gelişimine katkıda bulunmak, toplumsal gelişime katkı sağlamak, paydaş ilişkilerini geliştirmek. Başarı oranlarına baktığımızda yüzde 71’lerden 93’lere kadar başarı oranı sağladık” dedi.

“İZMİT’TE TARIMSAL ÜRETİME BAŞLADIK”

Tarım faaliyetleri ile ilgili olarak Hürriyet, “Kaynaklarımızı doğru kullanarak yatırım ve hizmet politikaları üretmeye çalıştık. Çalışmalarımızı ilçemizin tüm paydaşlarının görüşlerini alarak gerçekleştirdik. Hiç kimseyi ötekileştirmeden, ayrıştırmadan yaşama geçirdik. Kent ekonomimizin gelişimini sağlamak amacıyla özellikle üreten kent misyonuyla İzmit’te tarımsal üretimi başlattık. Burada öncelikle ait belediyemize ait bütün tarım arazilerimizi ekime açtık. Durhasan Mahallesi’nde atıl durumda bulunan 6 bin metrekarelik arazide ekim-dikim işlemlerine başladık. 3 tondan fazla hasat çeşitliliği ile sonlandırdık. Elde edilen ürünleri gelir seviyesi düşük vatandaşlarımıza dağıttık” ifadelerinde bulundu.

“15 MAHALLEYE ÜCRETSİZ İNTERNET GÖTÜRDÜK”

Yapılan yardımlardan bahseden Hürriyet, “Kardeş Eller adı altında birçok proje yaptık. Bir elin verdiğini diğer el görmesin misyonuyla hareket ediyoruz. Binlerce vatandaşımız faydalandı, faydalanıyor. Anne Taksi Projesi maddi güçleri düşük olanlar için başlattığımız proje. Bir doktor arkadaşımızın önerisiyle oluştu. Ekonomik durumu olmayan, doğum yapmış annelerimizi evlerine ücretsiz ulaştırıyoruz. Hibe hakkımızı can dostlarımıza kullandık. Yaralı sokak hayvanlarımıza müdahale için anında gerçekleştirmek amacıyla kurduk. Tonlarca mama dağıttık. Hiç internet altyapısı olmayan ki pandemide evden çalışma koşulları ve öğrencilerin derslerine girmesinin ne kadar zor olduğunu gördük. Çok ciddi sayıda çocuğumuzun evine internet götürdük. Hiç altyapısı olmadığından eğitim alamayan çocuklar için de 15 mahallemize ücretsiz internet hizmeti oluşturduk” dedi.

“İLK KREŞİMİZE YEŞİLOVA’DAN BAŞLAYACAĞIZ”

Kültür faaliyetlerinden bahseden Hürriyet, “1821 çiftimiz nikah parası derdi olmadan dünya evine girdi. Dünyanın en zengin Atatürk müzesinin açılışını gerçekleştirdik. Hulusi Kentmen’in evini tespit ettik, torununa ulaştık. Dedesine ait evi kamulaştırdık. Mülkiyeti İzmit Belediyesi’ne ait bir ev burası. Restorasyon çalışmalarına başladık. Burayı Hulusi Kentmen Barış ve Kültür Evi olarak İzmit’e kazandıracağız. Sarısu Gençlik Kampı’nda harap olmuş yerler vardı. Tamamını değiştirdik. Şimdi birçok kitlenin kullanımına sunduk. Kapanönü Çarşısı’nın yenilenmesini sağladık. Yıllardır su alan, esnafın sıkıntı yaşadığı bir yerdi. Yeni Mahallesi Gündüz Bakım Kreşi’nin ihalesine yakın zamanda çıkılacak. İlk kreşimize Yeşilova’dan başlayacağız” şeklinde konuştu.

ESNAF ‘EVET’ DERSE FETHİYE’YE BAŞLANACAK

Fethiye Caddesi ve yan yolların yeniden düzenlemesiyle ilgili Hürriyet, “Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek önce proje yarışması yaptık. Esnafımızla bir araya geleceğiz. Tüm altyapı kurumlarıyla birlikte görüşmelerimizi tamamladık. Esnafımıza ne zaman başlayalım diye soracağız. Sonrasında da esnafımız hemen başlayın derse ihaleye çıkacağız. Kocaeli’de bir ilk olan Alzheimer Yaşam Evi’ni hayata geçiriyoruz. Yakında faaliyete alacağız. 157 bin metrekarelik ormanlık alanın Sokak Hayvanları Bakım Merkezi için ciddi çalışmalar yapma gayretindeyiz. Bu alanın bize tahsisini bekliyoruz. Cephanelik Yaşam Vadisi Projesi. Kentin yeşil kalan nadir yerlerinden birisi. Bu projenin uygulama projesine başladık. Ekopark Orman Okulu Projesi’ni bu kentte ilk defa deneyeceğiz. Yeni Cuma Parkı’nı tamamen yenileme kararı aldık. Kentin kültür noktası haline getirmek istiyoruz. Şimdi bu projenin uygulama ve ihale aşamasındayız. Önümüzdeki yıl hayata geçirmeyi arzu ediyoruz” dedi.

“ESNAFIN KEPENK KAPATTIĞI BİR DÖNEM”

Esnaf sorunlarından bahseden Hürriyet, “Çukurbağ Kazı Alanı için Bakanlık’tan cevap bekliyoruz. Her türlü girişimimizi yaptık. Avrupa’nın gözü burada olacak. Kadın çalışan sayımızda yüzde 28,10 arttı. Ağır vasıta şoförlüğünden, zabıta destek personeline birçok alanda kadınlarımız her işi yapabilir diyerek onlara eşit fırsat sunduğumuzu özellikle belirtmek istiyoruz. Kentin ekonomik gelişimine katkı sunmak amacıyla E-ticaret sistemini hayata geçirdik. Esnafa ne kadar yardım verilse de karşılığını bulmadığı, esnafın kepenk kapattığı bir dönemde esnafın ücretsiz bir şekilde bu ağ üzerinden dükkan açabildiği, üretim yapan kadınların da satış yapabildiği halihazırda 17 bin olan sisteme entegre olduk ve hayata geçirdik” şeklinde konuştu. 

12 Nis 2021 - 15:36 - Gündem

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

GARİBAN - KISIR DÖNGÜLERLE KAYBEDEN HEP İZMİT OLUYOR. ÜZÜLÜYORUM. GEÇEN GÜN KIZIM BABA BİZ GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER GRUBUNDAYMIŞIZ ÖĞRETMEN SÖYLEDİ DEDİ. KIZIM 1980 YILINDA BEN ORTAOKULA GİDERKEN SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENİMİZDE BANA BİZ GELİŞMEKTE OLAN ÜLKEYİZ DEMİŞTİ DEDİM. MİLLET NASA YA GİTMEYE ÇALIŞIYOR BİZ NELERLE UĞRAŞIYORUZ. sANKİ TÜRKİYE CUMHURİYETİ YENİ KURULDU YENİ YASA, YÖNETMELİK ÇIKARIYOR. PES VALLA..

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 12 Nisan 16:34Anket Karamürsel Belediyesi'nin hizmetlerinden memnun musunuz?