Ağız ve Diş Sağlığı için Yapılması Gerekenler

Ağız ve diş bakımının yapılması, insan vücudunun diğer organlarının da sağlıklı olabilmesi için oldukça  önemlidir. Besinlerin ilk olarak emiliminin gerçekleştiği yer ağızdır. Çürük dişlerin olduğu ağızda bakteri üretimi de artmış demektir. Besinlerin çürük dişlerle çiğnenerek mideye ulaştırılması demek, tüm vücuda zarar vermek demektir. Bu nedenle ağız ve diş bakımına önem verilmelidir.

 Ağız ve diş sağlığı, her yaş grubundan insan için önemlidir. Alanında uzman diş hekimleri, 6 ayda bir düzenli olarak ağız ve diş bakımı kontrolüne gidilmesini önermektedir. Dişlerde çürük  oluşumunun önüne geçebilmek için şekerli, tatlı ve asitli yiyecek ve içecek tüketimine dikkat etmek gerekir. Bu gibi besinlerin tüketiminin ardından, ağız suyla çalkalanmalı ve dişler temizlenmelidir.

Özellikle diş ve diş etine dair yaşanan sorunlarda mutlaka en yakın ağız ve diş sağlığı hastanesi ile irtibata geçerek randevu alınmalıdır. Anlık olarak yapılacak müdahaleler, dişlerin geri kazanılması için oldukça önemlidir. Dişlerdeki çürüğün artması, dişin kaybedilmesine de sebep olabilir. Dişlerde çürük ya da ağrı oluşması durumunda en yakın diş kliniğine başvurulmalıdır. İstanbul Dental Care, alanında uzman kadrosuyla ağız ve diş sağlığına dair her konuda hizmetinizde!

Yetişkinler için Diş Fırçalama Teknikleri

Ağız ve diş sağlığını korumak için doğru diş fırçalama tekniklerini bilmek gerekir. Bu tekniklerden uzak bir fırçalama yöntemi, diş etlerinin zarar görmesine ve sıklıkla diş eti kanamalarının oluşmasına neden olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda en yakın ağız ve diş sağlığı merkezi ile iletişime geçerek randevu alabilirsiniz.

Yetişkinlerde diş fırçalama işlemine başlamadan önce eller güzelce yıkanmalıdır. Sonrasında da dişlerin arasında kalan besinlerin giderilmesi için ağız bol suyla çalkalanmalıdır. Diş fırçası seçiminde, ne çok sert ne de çok yumuşak bir diş fırçası tercih edilmelidir. Bunun için diş hekiminizden ağız ve diş yapınıza uygun bir diş fırçası önermesini talep edebilirsiniz.

Diş fırçası çok sert olursa diş etlerinde kanama olmasına sebep olabilir. Çok yumuşak olan bir fırça da, diş aralarındaki besin artıklarını temizleme işleminde yetersiz kalabilir. Bunun için hem diş etlerini kanatmayacak hem de dişleri temizleme işlemini güzelce yapacak bir diş fırçası tercih etmek gerekir. Bunun için diş hekiminizin önerilerini göz önünde bulundurmanız en iyi seçenek.

Sonraki ve önemli işlemlerden birisi de diş macunun, diş fırçası üzerine sıkılacağı miktardır. Kuru diş fırçası üzerine mercimek ya da nohut büyüklüğünde diş macununu yayarak sürülür. Bu kadar diş macununun kullanılması, dişlerin temizlenmesi için yeterlidir. Diş fırçasını da önceden ıslatmaya gerek yoktur. Ağızda oluşan tükürük salgısı, macunun ağızda köpürmesi için yeterlidir.

Diş macunu ne kadar sıkılırsa dişler o kadar beyaz olur algısı yanlıştır. Bu detay önemlidir. Mercimek ya da nohut büyüklüğünde diş macunu sıkılması yeterlidir.Olabildiğince içeriği doğal diş macunu kullanılması en iyisidir. Bu konuda da diş hekimlerinin önerilerini dikkate almak en doğrusudur. Diş macunu diş fırçasına sıkıldıktan sonra diş fırçası baş parmağın desteğiyle dişleri fırçalama  işlemine hazır bir şekilde tutulur.

Diş fırçası, üst çene arka dişlerinin dış yüzeyine, diş ile diş etinin birleştiği yere yaklaşık 45 derecelik bir açıyla yerleştirilir. Bu esnada diş fırçasının diş etleriyle sert temasına dikkat edilmelidir. Yanlış bir hamle diş eti kanamalarına sebep olabilir. Her bir fırçalama işlemi kısa ve narin hareketlerle gerçekleştirilmelidir.

Diş etinden dişe doğru, her diş üzerinden 8-9 kez geçecek şekilde süpürme hareketiyle fırçalanır. Aynı şekilde üst çene dişlerinin damağa bakan iç yüzleri de narin ve bilekten döndürme hareketiyle fırçalanır. Üst çene ön dişlerinin arka kısımları da fırça dik tutularak fırçalanmaya devam edilir. Üst çenede çiğneme görevi gören dişlerin yüzeyleri ileri geri hareketleriyle güzelce fırçalanır.

Alt çene arka dişlerinde de diş fırçası 45 derecelik açıyla kısa ve narin hareketlerle diş etinden dişe doğru her diş yüzeyinden 8-9 kez geçecek şekilde süpürme hareketiyle fırçalanır. Aynı yöntemle alt çene dişlerinin dil tarafında olan iç yüzleri de fırçalanır. Alt çene tarafındaki ön dişlerin arka yüzeyleri, fırça dik tutularak fırçalanır.

Alt çenede yer alan dişlerin çiğneme görevi gören yüzeyleri ileri geri hareketlerle fırçalanır. Dil yüzeyi de bakteri birikimini önleyebilmek için hafifçe ileri geri hareketlerle fırçalanır. Son olarak da ağız bol su ile güzelce çalkalanır. Diş fırçası yıkanarak temiz bir kaba kuruması için bırakılır. Bu esnada diş fırçasının diğer diş fırçalarıyla temas etmeyecek şekilde, dik olarak kurumaya bırakılması gerekir.

Çocuklar için Diş Fırçalama Teknikleri

Yetişkinler kadar çocukların da diş fırçalama konusunda hassas olması önemli. İleriye yönelik diş şikayetlerinin oluşmaması adına çocukların diş sağlığı için hangi besinlerden uzak durmaları gerektiği ve dişlerini nasıl fırçalamaları gerektiği konusunda bilgilendirilmeleri gerekir. Burada anne ve babalara büyük iş düşer. Çocuklara doğru diş fırçalama teknikleri öğretmek ağız ve diş sağlıklarını koruyabilmek için oldukça önemlidir.

İlk olarak çocukların ellerini güzelce yıkamalarına yardımcı olmak gerekir. Çocuklar hareketli bir yapıya sahip oldukları için gerek ev içerisinde gerekse dışarıda ellerini birçok yere değdirerek mikroplarla yakın temas halindedirler. Bunun için öncelikli olarak çocukların ellerini güzelce yıkamalarına yardımcı olmak ve mikroplardan arındığından emin olmak gerekir. El yıkama işlemi tamamlandıktan sonra çocukların fırçayla tanışma aşamasına geçilebilir.

Diş fırçalamaya başlamadan önce çocuklara fırçayı nasıl tutması gerektiği öğretilir. Çocuğun baş parmağıyla fırçayı rahat hareket ettirebilecek şekilde kavraması sağlanır. Ve diş fırçası üzerine mercimek ya da bezelye büyüklüğünde diş macunu yayarak sürülür. Diş macununun bu ölçüden fazla olmamasına özen gösterilmeli. Diş macunu ağız içindeki tükürük salgısı sebebiyle köpürecektir. Ekstra fırça ve macunun üzerini suyla ıslatmaya gerek yoktur. 

Çocukların dişleri kapalı haldeyken, diş fırçası kısa ve narin hareketlerle bir dişe yaklaşık olarak 8-9 kez değecek şekilde, sol arkada yer alan dişlerden başlayarak sağa doğru tüm dişlerin ön yüzeylerine daire hareketleriyle fırçalanmalıdır. Bu hareket ilk etapta ebeveynlerin yardımıyla çocuklara öğretilir ve daha sonra çocukların yapması istenir. Bu şekilde öğrenme süreci gerçekleşmiş olur.

Bu işlemin ardından üst dişlerin damağa bakan iç yüzeylerinde diş etinden dişe doğru süpürme hareketiyle fırçalamaya devam edilir. Üst ön dişlerin iç tarafları için de fırça dik tutularak süpür hareketiyle diş etinden dişe doğru her hareketin 8-9 kez tekrarlanması sağlanır. Böylelikle dişlerin temizlendiğinden emin olunana kadar güzelce fırçalanmış olur.

Sağ ve sol üst çenedeki çiğneme vazifesi gören dişlerin ısırma yüzeyleri ileri geri hareketlerle fırçayla temizlenir. Alt dişlerin dile bakan iç kısımları da diş etinden dişe doğru süpürme hareketiyle fırçalanır. Alt ön dişlerin iç tarafında fırçanın dik tutulmasına özen gösterilmelidir. Diş etinden dişe doğru yapılan süpürme hareketi 8-9 kez tekrarlanmalıdır.

 Sağ ve sol alt çenede yer alan dişlerin üst yüzeyinin ileri geri hareketlerle iyice fırçalanması sağlanır. Dil yüzeyi de en arkadan öne doğru fırça yardımıyla temizlenir ve ağız birkaç kez bol su ile çalkalanır. Diş fırçası yıkandıktan sonra kuruması için bir kaba başka diş fırçalarıyla birbirine değmeyecek şekilde dik olarak yerleştirilir.

21 Nis 2021 - 13:09 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Kandıra Belediyesi'nin hizmetlerinden memnun musunuz?