Türk denizciliğinin dahi amirali: Özden Örnek

+4
Haber albümü için resme tıklayın

Bu yazıyı bir süre önce taslak halinde hazırlayıp bilgisayarımdaki “yazılacak konular" deposuna atmıştım. Yayın hayatında 47. Yılını kutlamakta olan Kocaeli Gazetesi'nin imtiyaz sahibi değerli dost Tanzer Ünal'ın “47. Kuruluş yıldönümümüzde yayınlanacak özel ilavemiz için bir yazı istiyoruz" talebi üzerine burada yayınlansın istedim.  O taslak halindeki notları bir araya getirirken bir anda kartopu gibi büyüyüverdi.

Yine İzmitli olan emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı’nın adı verilen Salim Dervişoğlu Bulvarı’ndan geçerken görürüz.  İzmit’e biraz üst kesimlerden sahile baktığımızda bize Donanma Kenti’nde olduğumuzu çağrıştırır.  Gayret Muhribi'nden söz ediyorum. Bu gemimizin ilginç hikayesini Türk denizciliğinin dahi amirali Deniz Kuvvetleri eski komutanı Emekli Oramiral Özden Örnek’ten sohbet arasında duymuştum.

Bir bakıma yerli sanayicinin ufkunu da açan Gayret'le ilgili bu kısacık notu bana aktaran, hayatının 43 yılını Türk bahriyesine veren, buna karşılık kurulan kumpasla birçok amiral ve subayımızla birlikte olmadık eziyetlere maruz kalan Deniz Kuvvetleri eski komutanı Özden Örnek'i bu özel sayıda gururla anmadan olmazdı. 

Aynı zamanda İzmitli olan Özden Örnek, Türk bahriyesine öyle büyük değerler kazandırdı ki, sadece Milli Gemi (Mil-Gem) Projesi ile heykeli dikilmesi gereken Türk Bahriyesi'nin gururu olan bir isim.

AMBARGONUN NE DEMEK OLDUĞUNU EN İYİ O BİLİYORDU

Bahriyeye adım attıktan kısa süre sonra henüz çok genç bir subayken Türkiye'ye karşı uygulanan "Ambargo"nun ne demek  olduğunu yaşayarak öğrenmişti. Kıbrıs Barış Harekatı’nın ardından uygulanan ve bugün de sık sık telaffuz edilen ambargolar nedeniyle yedek parça dahi temin edilemediğinden bazı gemilerimiz hareket kabiliyetini bile yitiriyordu. Bu nedenle de, sürekli Türk Deniz Kuvvetleri'nin gelişmesi, gemilerimizin, silah sistemlerimizin kendi tezgahlarımızda yapılması için durmadan beyin jimnastiği yapıyordu.

ABD HİBELERİ

ABD'nin bize hibe ettiği gemi ve silah sistemlerini ancak onların izniyle operasyonlarda kullanabiliyorduk.  Arıza hallerinde, yedek parçalar istenildiği zaman temin edilemediği gibi verilen bir geminin yedek parçaları, geminin kullanımı süresince neredeyse iki gemi fiyatına kadar çıkıyordu.

MİLGEM’İN ÖYKÜSÜ KİTABINI OKUYUN

Osmanlı döneminde  Dünya’nın en büyük tersanelerine ve donanmasına sahip genç Türkiye Cumhuriyeti, kendi milli gemilerini neden yapamazdı ki.  Özden Örnek, kendisi gibi ülke ve deniz sevdalısı pırlanta bir ekiple işe koyuldu. Bugün denizlerimizde caydırıcı güç olarak bayrak gösteren, Mil-Gem Projesi ile tamamen milli olanaklarla inşa edilen gemilerimizin ve projenin hikayesini de, "Milgem'in Öyküsü " adlı kitabında anlatmıştı.

Temin edip okumanızı tavsiye ettiğim bu kitapta Özden Örnek’in anlatımı nefes kesiyor.

BÜROKRASİYE KARŞI BÜYÜK KAVGALAR VERİLMİŞ

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkenin çok güçlü bir donanmaya sahip olmasının şart olduğunu bilen Özden Örnek, Mil Gem Projesi ile Türk Deniz Kuvvetleri'nin savaş gemisi ihtiyacının yerli imkanlarla karşılanması konusundaki çabalarını anlatırken, yapılan toplantıların yanı sıra bürokrasiye karşı verilen mücadeleler, kavga ve karşı çıkmalara karşı direnişi de konu ediyor. 

KURULAN KUMPASLARIN AMACI

Kitabı okuduktan sonra, Ergenekon, Balyoz gibi düzmece belgelerle hazırlanmış kumpasla neyin hedeflendiğini, donanmamızın nasıl zayıflatılmak, hem bölgenin, hem Dünyanın en seçkin ve eğitimli komuta kademesinin nasıl  bertaraf edilmek istendiğini daha iyi anlamak mümkün.  Çünkü onlara göre Akdeniz’in deniz kurdu, Ege’nin Efesi, Karadeniz’in de ağası (Bunu bir Rus üst düzey asker Türkiye ziyaretinde söylemişti) haline gelen Türk Deniz Kuvvetlerinin büyümesi ve daha gelişmesi bir şekilde  durdurulmalıydı.

Ege’de, Akdeniz’de yapılan Deniz Kurdu ve diğer adlarla anılan deniz tatbikatlarında, bırakın bizim gemileri taciz etmeyi, o şımarık komşunun savaş gemileri sığındıkları limanlardan burunlarını bile çıkaramıyordu.

Türk Donanmasını bölgenin en güçlü donanması haline getiren amirallerimiz ve kurmaylarımız cezaevlerine doldurulurken ne yazık ki ülke yönetiminde söz sahibi olanlar da hain 15 Temmuz darbe girişimine kadar oynanan oyunun farkına tam olarak varamamıştı.

TAHLİYESİNDEN SONRA İZMİT’TE GÖRÜŞTÜK

Deniz subaylığından amiralliğinin son kademesine kadar birçok kez görüşme, törenlerde fotoğrafını çekip haber yapma fırsatını bulduğum Özden Örnek tutuklandığında çok üzülmüştüm.

Anayasa Mahkemesi'nin 'Balyoz' davası ile ilgili “hak ihlali yapıldığı” yönündeki kararının ardından tutuklanan, 2014 yılında cezaevinden tahliye edilen Deniz Kuvvetleri eski Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ile tahliyeden sonra ilk görüşen gazeteci oldum. O güne kadar gazetecilerle görüşmeyen Örnek ile, aynı zamanda süt annesi olan dayısının eşi Sabahat Baykal ve kuzeni Ertunç Baykal'ın evinde buluşmuştuk. Daha önce haberleştirdiğim bu buluşmada bana kısada olsa o yazıda konu ettiğim şimdi müze olan Gayret Muhribi'nin yedek parçası ve “amborgo" konusuna da değinen Özden Örnek, İzmit buluşmamızda kumpasla ilgili şunları söylemişti:

'İZMİT'E YUKARIDAN BAKTIM'

"İzmit benim memleketim. Burada doğdum burada büyüdüm. Hala tüm akrabalarım geçmiştekiler ve hali hazırda yaşayanlar hepsi burada. İzmit'i hatırlamak istedim. İzmit'e yukarıdan bir bakmak istedim. Onun için yukarıya çıktım. Ablamı gördüm. Benim sütannem olan yengem var, onu gördüm.”

BEN HEPSİNE KEFİL OLURUM

“Bize kurulan kumpasla ilgili de şöyle söylemek isterim. Bundan sonra bu mücadelenin diğer aşamaları gelecek. Ve bu mücadele, bize bu haksızlığı yapanlar cezalandırılıncaya kadar devam edecek. Bu Balyoz davası vesilesiyle şunu açıklamak istiyorum. Tabi belki kamuoyu bunun farkında olmayabilir. Fakat tutuklananların ve cezaevine konulan başlangıçta 150 küsur bahriyeli, sonunda da ceza yiyen 137 bahriyeli. Bunların hepsi benim çok yakın arkadaşlarımdı. Ben hepsine kefil olurum.”

BU ÜLKE ONLARI KOLAY YETİŞTİRMEDİ

“Dünyanın en büyük bahriyeleri standardında en iyi subaylarımızı oraya koydular. Bu ülke bunları kolay yetiştirmedi. Bu insanlar kolay yetişmedi. Bu insanların, kendilerinin birtakım projeleri vardı bu meslekte. Bu arkadaşlarımın bütün rüyalarını yok ettiler. Onların rüyaları Bahriye'den başka bir şey değildi. Bahriye'yi de daha birkaç adım ileri götürme rüyaları vardı. Onları yıktılar. Bu arkadaşlarımı yıktılar. Bunun cezasını ödeyecekler. Hepsi ödeyecekler. Bunlar ölçülmez biçilmez şeylerdir. Ölçülmez biçilmez şekilde bunun cezasını ödeyecekler. Bunu herkes böyle bilsin."

Hatırlanacağı gibi, Türk Bahriyesi’nin en seçkin amiralleri, kurmay subayları cezaevlerine doldurulup, sonra “pardon” bile denilmeden kumpasa kurban gittikleri anlaşıldı.  Ardından, aralarında bugün Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın en tepesinde olması gereken amirallerin çoğunluğu  emekli oldu. Bazıları tahliyelerini göremeden hayatını kaybetti. 

Ardından o hain darbe girişimi geldi, o güne kadar üzerine toz kondurulmayıp neredeyse önünde secdeye durulacak kadar kutsallaştırılanların vatan haini olduğu anlaşıldı.

Ne yazık ki, ülkenin ve İzmit'in gururu bu büyük Türk Bahriyelisini, Deniz Kuvvetleri eski Komutanı, Milli Gemi Projesi'nin mimarı Özden Örnek'i de  bundan 3 yıl önce 29 Nisan 2018'de kaybetmiştik.

Onunla ilgili yazılacak ve gururlandıracak o kadar çok şey var ki..

Toprağı bol, mekanı cennet olsun..

ÖZDEN ÖRNEK KİMDİR?

1943 İzmit doğumlu olan ve kentimizde birçok akrabası da bulunan Özden Örnek, 1962 yılında Deniz Harp Okulu'ndan mezun oldu.  1964 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda göreve başladı. 1975 yılında Deniz Harp Akademisini bitirdi. Birçok görevin ardından 1982 yılında Albaylığa terfi etti. 1982'de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Şube Müdürlüğü'ne atandı. 1988'de Tuğamiral, 1992'de Tümamiral, 1996'da Koramiral olan Özden Örnek 2001 yılı Ağustos ayında da Oramiralliğe terfi etti. Aynı yıl Donanma Komutanlığı'na atanan Örnek,  30 Ağustos 2003 tarihinde de Deniz Kuvvetleri Komutanı oldu. Kuvvet Komutanı iken 2005 yılında emekliye ayrıldı. Özden Örnek, TSK’nın, dolayısıyla Deniz Kuvvetleri’mizin en seçkin askerlerinden biri ve övünülecek parlak geçmişi olmasına rağmen, 22 Şubat 2010 tarihinde Balyoz soruşturması kapsamında gözaltına alınarak tutuklandı. 19 Haziran 2014 tarihinde de, Balyoz davası olayının kumpas olduğunun ortaya çıkmasıyla tahliye oldu. 29 Nisan 2018 tarihinde bir süre tedavi gördüğü Koç Üniversitesi Hastanesi’nde 75 yaşında vefat etti.

09 May 2021 - 20:00 - Gündem

Son bir ayda kocaeligazetesi.com.tr sitesinde 2.312.896 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

Aslan Er - Ruhu şad olsun. Bu milgem projesi ve Mildende rahmetli Gölcük tersane komutanı Tuğamiral Mazlum Savaş Onurunda çok büyük faydaları STM nin başındada emekli olunca ölene kadar çalıştı. Artık sistem oturdu milli gemilerimizi yapıp satıyoruz. Bu devlete büyük hizmetleri oldu tarih aydılar Özden ve Savaş paşalarımızdan ve emeği geçenlerden Allah razı olsun. Ruhları şad olsun inşallah Amin. ??

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 10 Mayıs 01:10
04

İzmi̇tli̇ - @Aslan Er 03 nolu yoruma cevabı: EVET SAVAŞ PAŞAMIZIDA ALLAH RAHMET EYLESİN,MEKANI CENNET OLSUN İNŞAALLAH.DEPREMDE TERSANEYİ DAĞITTIRMAYAN PAŞALARDANDIR SAVAŞ PAŞA.2000 SONRASI EMEKLİ OLAN PERSONELİN ÖZELLİKLEDE İŞÇİ PERSONELİN SAVAŞ PAŞAYA VEFA BORCU VARDIR.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 10 Mayıs 10:14
02

İzmi̇tli̇ - ÖNCELİKLE ÖZDEN PAŞAMIZA ALLAH RAHMET EYLESİN,MEKANI CENNET OLSUN İNŞAALAH.BALYOZ DAVALARINI VEYA DİĞER KUMPAS DAVALARINI BU VATAN EVLATLARINA KURANLAR BELLİ.KİM BUNLAR BERABER YÜRÜDÜKLERİ,BERABER ISLANDIKLARI FETÖCÜLERDİ.ACABA ŞİMDİ HİÇ Mİ UTANMIYORLAR,HİÇ Mİ VİCDANLARI SIZLAMIYOR BUNLARIN.BU VATAN EVLATLARINA BUNLARI REVA GÖRENLERİN HEPSİNİN ALLAH BELASINI VERSİN VERSİN İNŞAALLAH.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 10 Mayıs 00:28
01

Yıldırım41 - Dz. K. Komutanı Oramiral Özden Örnek Memleket için faydalı projeler üreten değerlerimizden biriydi. Mekanı cennet olsun.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 09 Mayıs 21:46Anket Büyükşehir Belediyesi'nin hizmetlerinden memnun musunuz?