Reklamı Kapat

KSO’da ‘Avrupa Günü’ buluşması

Kocaeli Sanayi Odası, Avrupa Günü kutlamaları kapsamında üyelerini ‘Türkiye ve Avrupa'nın Geleceği’ konulu online seminerde buluşturdu. Seminerde AB üyelik sürecindeki gelişmeler, Gümrük Birliği Anlaşması’nın modernizasyonu, vize serbestisi, AB-Türkiye mali işbirliği, AB Yeşil Mutabakatı, mülteci sorunu ve daha pek çok önemli konu ele alındı. 

Kocaeli Sanayi Odası (KSO),  üyelerine yönelik ‘Hafta Sonu Buluşmaları’na devam ediyor. Pandemi süresince üyelerinin taleplerine kayıtsız kalmayan KSO, İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) koordinasyonu ile Avrupa Günü’nü ‘Türkiye ve Avrupa'nın Geleceği’ konulu online bir seminerle kutladı. Zoom uygulaması üzerinden gerçekleşen online semineri KSO üyeleri başta olmak üzere 100’ün üzerinde katılımcı takip etti. Seminerin açılış konuşmasını İKV ve KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu gerçekleştirirken oda meclis başkanı H. Tahsin Tuğrul ise seminerin moderatörlüğünü üstlendi. AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ile Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı’nın konuk olduğu seminerde Avrupa Birliği üyelik sürecindeki gelişmeler, Gümrük Birliği Anlaşması’nın modernizasyonu, vize serbestisi, AB-Türkiye mali işbirliği, AB Yeşil Mutabakatı, mülteci sorunu ve daha pek çok önemli konu ele alındı. 


BİRLEŞİK AVRUPA PROJESİ

Seminerin moderatörü KSO Meclis Başkanı H.Tahsin Tuğrul, konuşmacıları ve katılımcıları selamlayarak Avrupa Günü’nü kutladı, ardından seminerin açılış konuşmasını yapmak üzere sözü Başkan Ayhan Zeytinoğlu’na bıraktı. Zeytinoğlu, son dönemde yaşanan gelişmeler hakkında görüşlerini paylaşarak şunları söyledi: “Avrupa önemli bir değişim ve dönüşüm sürecinden geçmekte. Küreselleşme dünyanın farklı bölgelerini birbirine yakınlaştırırken, çakışan çıkarlar ve farklılaşan görüşler aynı zamanda ülkeleri birbirinden ayırmakta. Tüm dünyada yükselişe geçen popülizm sorunlarımıza gerçek ve akılcı çözümler bulunmasına engel oluyor. Bu gelişmeler karşısında birleşik bir Avrupa yaratma projesinin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha anlıyoruz.


İLİŞKİLER GÜÇLENDİRİLMELİ

 Avrupa son yıllarda birçok krizi geride bırakarak yoluna devam etmeyi başardı. Birleşik Krallığın üyelikten ayrılmasıyla 27 ülke ile yoluna devam ediyor. Türkiye dahil olmak üzere 5 aday ülke ise AB’ye girmek için bekliyor. Ancak Türkiye-AB arasında 2005 yılında başlayan AB üyelik müzakereleri başarı ile tamamlanamadı. Kıbrıs konusu ve siyasi reformlar başta olmak üzere birçok farklı unsur süreci engelledi. Geldiğimiz noktada Türkiye ve AB arasında ilişkilerin güçlendirilmesi gereği her zamankinden daha fazla hissediliyor. Günümüz dünyasının meydan okumasına karşı AB ve Türkiye’nin birlikte çalışması gerektiğini düşünüyoruz. 


İKİ ÖNEMLİ GÜNDEM


2019 yılında göreve gelen AB Konseyi ve Avrupa Komisyonu iki öncelikli alan belirlemişti. Bunlar ‘yeşil mutabakat’ ve ‘dijital gündem’. Bu iki alan geçmekte olduğumuz değişim ve dönüşüm döneminin en kritik konularını oluşturuyor. İklim değişikliğiyle mücadele edebilmek için sera gazı emisyonunu azaltmak, bunun için de üretim ve tüketim kalıplarımızı, enerji üretim ve kullanımını, ulaştırma ve tarım yaklaşımlarımızı değiştirmeliyiz. Döngüsel ekonomi ilkelerini benimsemeliyiz. Dijital teknoloji, yapay zeka uygulamaları, nesnelerin interneti gibi kavramlar da iş dünyasında dönüşümü tetikliyor. İhracatımızın yarıya yakınını AB ile yaparken, AB pazarındaki yeni standart-norm ve uygulamalar da bizi yakından ilgilendirmektedir. 


AVRUPA’YA GÜÇ KATACAK

AB yaklaşık 2 yıl sürmesi beklenen ‘Avrupa’nın Geleceği’ konulu konferansında bu ve benzeri birçok konuyu ele alacaktır. Bu tartışma sürecinin mutlaka aday ülkeleri ve Türkiye’yi de kapsaması gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye, Avrupa’nın bir parçasıdır ve Avrupa’nın geleceği tartışmalarına katkı sağlanması da doğal olarak önemlidir. Türkiye’nin bu konulara dahil olması Avrupa’nın bütünleşme sürecine güç katacaktır.” Zeytinoğlu’nun konuşmasının ardından seminerin moderatörü KSO Meclis Başkanı H.Tahsin Tuğrul, sözü AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut’a verdi. Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Türkiye ve Avrupa’nın geçmişten geleceğe birbirine yakınen bağlı olduğunu söyledi, “Ortak bir ruhla yeşil mutabakat, göç, terör, ticari işbirliği ve eğitim projelerine dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de devam edeceğiz” dedi. 


OLUMLU ADIMLARIN ATILMASI

Türkiye ve AB arasında çözüm bekleyen Gümrük Birliği Anlaşması hakkındaki görüşlerini paylaşan büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, “Gümrük Birliği’nin güncellenmesinin ne kadar kıymetli olduğunu biliyoruz. 2-3 yıllık bir sürede Gümrük Birliği sorunlarının çözüleceğine inanıyorum. Bu sorunun çözülmesi Türkiye’nin Avrupa’ya daha da yakınlaşmasında bir yeşil ışık olacaktır. Haziran ayında yapılacak AB Zirvesi’nde bu konuyla ilgili olumlu adımlar atılmasından umutluyum” dedi. Vize serbestliğiyle ilgili Türkiye’nin yerine getirmesi gereken 72 maddeden 66’sını tamamlandığını hatırlatan büyükelçi, Türk halkında beliren ‘yeni kriterler öne sürülecek’ endişesine de açıklık getirerek, “AB’nin gündeminde yeni kriterler yok” ifadelerini kullandı.


AB, TÜRKİYE İLİŞKİLERİ 


Ardından söz alan Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, tüm katılımcıların Avrupa Günü’nü kutladıktan sonra içinde bulunduğumuz zorlu süreçte AB’nin pandemiyle iyi mücadele ettiğine; aşı, seyahat ve tıbbi malzeme ticaretinde önemli adımlar attığına değindi, “AB, önümüzdeki kritik süreçte belirleyici adımlar atmak istiyorsa Türkiye’yi kendisine yakınlaştırmalı” dedi. AB’nin Türkiye’nin taleplerine çözüm üretmesini, Türkiye’yi sadece günübirlik alışveriş yapılacak bir ülke gibi görmekten vazgeçmesini beklediklerini hatırlatan Kaymakcı, “Türkiye ‘yeşil mutabakat’ ve dijitalleşme’ konusunda Avrupa’yı yakından takip ediyor. Özellikle sanayiden üretime, tarımdan ulaştırmaya, tüketiciyi ve çevreyi korumaya yönelen Avrupa’yı yakından izliyor, bu konuda gerekli düzenlemeleri yapıyoruz. Yeşil mutabakat konusunda stratejilerimizi belirledik. Biz sanayisiyle, ekonomisiyle bir Avrupa ülkesiyiz” dedi.


GÜMRÜK BİRLİĞİ ADİL OLMALI

Gümrük Birliği ve vize serbestliği konusunda AB’nin Türkiye’yi teşvik etmesini, olumlu bir gündem oluşturmasını beklediklerini ifade eden bakan yardımcısı Faruk Kaymakcı, “Gümrük Birliği’nin güncellenmesi müzakerelerinin bir an önce başlaması önemli. Bu haliyle haksız rekabete yol açıyor. Gümrük Birliği’nin adil olmasını istiyoruz. AB, Türkiye’nin katılım perspektifini güçlendirirse reformların ne kadar hızlı gerçekleştiğini görecektir” şeklinde konuştu. Göç ve mülteci konusundaki fikrini de paylaşan bakan yardımcısı Kaymakcı, “Göç, Avrupa’nın önemli sorunlarından biridir. Mülteciler konusunda AB’den daha fazla işbirliği bekliyoruz. Hem bu anamdaki hem de ticari konulardaki mali işbirliğimiz artmalı” diyerek sözlerini noktaladı. Seminer, katılımcıların sorularının cevaplanmasından sonra iyi dilek ve temennilerin iletilmesiyle son buldu.

10 May 2021 - 12:45 - Gündem

Son bir ayda kocaeligazetesi.com.tr sitesinde 2.259.041 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


2-ELEKTRİK TEKNİKERİ

- Endüstri Meslek Lisesi veya Üniversitelerin ilgili MYO bölümlerinden mezun, - İşini dikkatli ve titizlikle yapan, - Askerlik görevini tamamlamış...

0262 335 63 66  HYDRO-PACK MÜHENDİSLİK MAKİNA HİDROLİK SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ 

ELEMAN ARANIYOR

KULLAR’DA KURULACAK  OLAN  FABRİKAMIZA  ELEMANLAR ALINACAKTIR. 1- MONTAJ ELEMANI - Endüstri Meslek Lisesi veya Üniversitelerin ilgili  MYO böl...

0262 335 63 66 HYDRO-PACK MÜHENDİSLİK MAKİNA HİDROLİK SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ

ELEMAN ARANIYOR

- SERVİSİMİZİN MEKANİK BÖLÜMÜ USTALIĞINI YÜRÜTECEK, KONUSUNDA DENEYİMLİ PERSONEL ARANIYOR. - İŞ YERİMİZDE ÇALIŞACAK GENÇ, DİNAMİK, EMEKLİ VE TECRÜB...

0262 335 50 03 AUTO KİNG

ÜRETİM ELEMANI 

- ENGELLİ KADROMUZ İÇİN  EMEKLİ OLMAYAN BAY ELEMAN (Temizlik işlerini yapabilecek fiziki şartlarda) -  TEMİZLİK PERSONELİ - BAY (Daha önce özellikle...

ELEMAN ARANIYOR

 ELEMAN ARANIYOR AÇIKLAMA :  - ASKERLİK İLE İLİŞİĞİ OLMAYAN, - 18 - 40 YAŞ ARASI,  -  EMEKLİ OLMAYAN  - FORKLİFT OPERATÖRÜ  (Kamyon ehliyetli t...

Satılık dubleks daire

Derince Sırrı Paşa Mahallesi Öğretmenler Caddesi İrfan Sokak'ta, 5 yaşındaki binanın 3. katındaki çatı dubleks satılıktır. Krediye uygun 3+1, brüt 17...

0538 094 41 95

SAHİBİNDEN SATILIK DÜKKAN

Başiskele Sanayi Sitesi’nde Dış cepheleriyle toplam 500 m2, İç cepheleri 195m2 kullanım alanı olan 2’li dükkan

0537 308 16 63

HURDA GAZETE SATILIR

Hurda (eski gazete) gazete satılır

YÜRÜYEN VE UÇAN TÜM HAŞERELERLE MÜCADELE

Kocaeli bölgesinde, * Ev * İş yeri * Çeşitli alanlarda ilaçlama yapılır. Covid-19 buharlı dezenfektan yapılmaktadır.

05071250076 KARTEPE TARIM VE İLAÇLAMA


Anket Büyükşehir Belediyesi'nin hizmetlerinden memnun musunuz?