Mecliste ‘heykel’ krizi tartışmalara neden oldu

İzmit Belediyesi Haziran ayı meclis toplantısında daha önce de defalarca ertelenen ihtisas komisyonları seçimleri yapılamadı. Başkan Hürriyet konuyla ilgili olarak, “Hakkınızda olan sayıyı verecekseniz bir sonraki mecliste yapalım. Hiç krize gerek yok” dedi. Meclis sonunda Hürriyet tarafından gündeme getirilen heykel harcamaları gerginliğe neden olurken İzmit Belediyesi AKP’li Meclis Üyesi Ersin Alpaslan ‘halkın meclisi siyasete dönüştü’ diyerek yerinden ayrıldı.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri

İzmit Belediyesi Haziran ayı meclis toplantısı bugün BELSA Plaza’da bulunan İzmit Belediyesi Meclis Toplantısı’nda gerçekleştirildi. Fatma Kaplan Hürriyet başkanlığında gerçekleştirilen mecliste 14 gündem maddesi görüşülüp karara bağlandı. Kocaelispor’un şampiyonluğuyla ilgili Hürriyet, “Kocaelispor camiasını tek tek yürekten tebrik ediyorum. İnşallah seneye Süper Lig’e yükselecek. Emek veren herkesten Allah razı olsun” dedi.

ÇUKURBAĞ’A BAKANLIKTAN ONAY

İzmit Belediye Başkanlığı ile Kocaeli Müze Müdürlüğü arasında Çukurbağ’da açığa çıkartılan kültür varlıkların değerlendirilmesi konusunda İzmit Belediyesi’nin sponsorluğuyla ortak çalışma yapılması konusunda Belediye Başkanına protokol yapma yetkisi hakkında Hürriyet, “Yaklaşık 1 senedir Çukurbağ kazısının yeniden başlatılfması ve restorasyon çalışmasının hayata geçirilmesi, kente değer katılması konusunda çalışmalarımız vardı. Sonunda bakanlık onayladı. Burada müze müdürlüğüyle bir protokol yapacağız” dedi. Madde oy birliğiyle gündeme alındı. Gündeme alınan madde doğrudan oy birliğiyle kabul edildi.

ASKERE GİDECEK GENÇLERE DESTEK GELEBİLİR

MHP grubu tarafından verilen önergede maddi imkanı olmayan askere gidecek gençlerin ihtiyaçlarının belediye tarafından karşılanması talep edildi.  Hürriyet, “Mali bütçemize ve kaynaklarımıza uyarsa beraber hizmet yaparız” dedi. MHP grubu ayrıca verdiği önergede İzmit Belediyesi olarak PNR Baskı Dijital Reklamcılık Organizasyon ile sözleşmenin imzalanıp imzalanmadığı soruldu. Önergede, “İmzaladı ise sözleşmeyi neden imzalamıştır? Bu firma ile başka sözleşmelerde imzalanmış mıdır? Sözleşme bitiminde bu sözleşme yenilenmiş midir? Bu firma kime aittir ve ne iş yapar, referansı kimdir?” soruları yöneltildi. Hürriyet konuyla ilgili “ Reklam anlaşması diye bir anlaşmamız yok diye biliyorum. Tabela yapımı, billboardların giydirilmesi konusunda işler yapıyoruz. Var mı yok mu bilmiyorum. Detayını bir sonraki mecliste detaylıca anlatırız” dedi.

“GÖLKAY PARK TEHLİKE ARZ EDEN BİR YER”

Yine MHP grubu tarafından Gölkay Park ile ilgili verilen önergede ise iki yıl daha süresi olmasına rağmen kiracıya tahliye yazısının gönderildiği sonra da kiracı ile anlaşıldığı ifade edilerek, “Belediyeye 7 Ay önce teslim edilen bu alana neden güvenlik konulmamıştır. Tarafınızdan işletileceği söylenen mekana neden hiç bakım onarım yapılmamıştır” şeklinde sorular yöneltildi. Hürriyet, “Şu anda oranın kullanıma şansı yok. Oranın ekleme olduğu ve ne yazık ki dayanıksız yapıldığı için tehlike arz eden bir yer. Bu konuda çalışmalarımızı yapıyoruz” dedi.

“NEDEN KOCAELİLİ FİRMALARLA ÇALIŞILMADI?”

Yine MHP tarafından Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nün sürücüsüz araç kiralama ihalesiyle ilgili de önerge verildi. Önergede, “Belediyeye ekstra külfet getirmemesi amacıyla neden 2-3 yıllık uzun süreli ihale düzenlenmemektedir? Neden belediyenin menfaatleri kollanmamaktadır? Belediyemiz tarafından daha önce çıkılan uzun süreli iki ihale neden iptal edilmiştir? Böyle bir ihale için neden pazarlık usulü tercih edilmiştir? Neden açık ihale yapılmamaktadır? Pazarlık usulü ile yapılan ihalelerde neden İzmit ya da Kocaelili firmalarla çalışılmamıştır? Pazarlık usulü ile bugüne kadar yapılan üç ihaleyi de İstanbul Küçükçekmeceli firmaların alması tesadüf müdür? Neden Küçükçekmeceli firmalardan teklif istenmiştir?” soruları yöneltildi. Hürriyet, “Pazarlık usulü bir ihale yöntemidir. Detay şu anda benim elimde yok. Bir sonraki mecliste belgeleriyle şeffaf bir şekilde paylaşırız” dedi.

 “TUGAY ADAK’IN İNTİHARI SİZE DERS OLMADI MI?”

MHP Grubu tarafından verilen önergelerde Sarısu Kampı çalışanlarından 3 genç işçinin neden işten çıkarıldığı ve “Tugay Adak’ın intiharı size ders olmadı mı?” sorusu soruldu. Hürriyet söz konusu önerge ile ilgili, “İşten çıkarma diye bir şey yok. Sezonluk olduğu için geçici olarak aldık. Kaldı ki pandemi var. Cumhurbaşkanlığı genelgeleriyle birçok yer kapatıldı. Sözleşmeleri çok önce bitmesine rağmen yine de 2-3 ay çalıştırdık. Sarısu’yu açacak durumda değiliz. Milletin parasını harcıyoruz. Mecburi kapanan yerleri boşu boşuna onlarca personel çalıştıracak halimiz yok. Lafa geldiğinde borç, kaynakların doğru kullanılması diyorsunuz. Bir mağduriyet varsa tekrar bakarız. Şu anda Sarısu boş. Şu anda sözleşmesini yenilemediğimiz daha fazla insan var. Şu anda Sarısu işletmede olmadığı için para da kazanmıyor” dedi.

TEKNİK ÇOCUK PARKI ARTIK ‘GÖNÜL PARKI’

Yeni Mahalle Gönül Sokak’ta bulunan Teknik Çocuk Parkı’nın isminin Gönül Parkı olarak değiştirilmesi talebi komisyona havale edildi.  Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Belediye ve Bağlı Kuruluşları ile Mahalli İdare Birlikleri Norm Kadro İlke ve Standartlarına Dair Yönetmelik” gereği; belediyemizde bulunan memur kadrolarından boş bulunan kadronun (Dondurulan) iptali amacıyla hazırlanan "II sayılı Boş Kadro Değişikliği Cetveli", Yerli ekmeklik buğday tohumu desteğinde bulunulması maddeleri komisyondan geldiği şekilde oy birliğiyle kabul edildi.

KOMİSYON KRİZİ SÜRÜYOR

Mecliste halen çözülemeyen ihtisas komisyonu krizi bu mecliste de gündeme geldi. AKP Grup Başkanvekili Muharrem Tutuş, “Belediye başkanı olarak sizin yargıya başvurma hakkınız da var. Siz kullanmazsanız biz gerekli işlemi yapacağız” dedi. Hürriyet, “Komisyon kurulması ile ilgili bir sıkıntımız yok. Önce kuruyoruz sonra üye seçimine geçiyoruz. Siz önce komisyonları kuralım diyorsunuz.” ifadelerinde bulundu. Tutuş, “1 sene önceki meclis kararını da aynı şekilde almışız. Bir Cumhur İttifakı olarak geçen seneki komisyonlarının kurulmasıyla bir sorunumuz yok. Süresi dolmuş, esasen fesih olmuş komisyonlar çalışıyor” dedi.

KOMİSYONLAR BİR SONRAKİ MECLİSTE

Hürriyet, “Bizim derdimiz kriz yaratmak değil, düzgünce çözelim. Biz komisyonları kurduk, üye seçiminde kaldık” dedi. Tutuş ise “Burada hatalı bir şey var diyorsanız takdir hakkınızı kullanırsınız.” İfadelerinde bulundu. Hürriyet, “Hakkınızda olan sayıyı verecekseniz bir sonraki mecliste yapalım. Hiç krize gerek yok. Bir sonraki mecliste seçim maddesini ben gündeme ekleyeyim” dedi.

75 BİN LİRALIK MARDUK İDDİASI GÜNDEME GELDİ

Hürriyet meclis sonunda video gösterimleri gerçekleştirdi. “3 konuda bilgilendirme yapmak istiyorum. 75 bin liralık Marduk ile sözleşme iddiası vardı. Geçmiş dönemde de alınmış. 2 bin 950 liralık 2018’de ise 2 bin 655 liralık. Ben de şimdi geçmişte alınmış hizmet için aynı soruyu sorayım mı? Nevzat Doğan’ın hiç vicdanı sızlamış mı?” dedi. Kazan da, “Soruyoruz, yargılamıyoruz” dedi. Hürriyet, “75 bin liralık bir durum söz konusu değil. 3 yılda toplam bu firmadan sadece 7 bin 965 lira hizmet almışız” dedi. Muharrem Tutuş, “Biz basın yayını çok güçlendirdik dediniz. Güçlendirdiğiniz halde dışarıdan hizmet satın almaya devam ediyor musunuz?” dedi. Hürriyet, “Basın yayının yapamayacağı hizmet dışarıdan alınır” dedi.

“TOPLAM 4 MİLYON 284 BİN TL’LİK HEYKEL YAPILMIŞ”

Heykel konusunu tekrar açan Hürriyet, “15 Temmuz Şehitleri Parkı var. Tayyip Erdoğan’ın heykeli var şu anda nerede olduğunu bilmediğimiz. 219 bin lira parka vermişsiniz, geri kalan kısım da heykeller. 1 milyon TL’nin üzerinde ödeme yapılış. Cumhuriyet Parkı’nda 15 Temmuz Şehitler Anıtı var. Birçok anıt var. Şehitlerimiz için heykel de anıt da yapılır bunlarla ilgili bir sıkıntı yok. Mesude Aşık Parkı var. Toplam 4 milyon 284 bin 249 TL heykel ve rölyeflere harcanan toplam para. 3 milyonu az söylemişim. Sayın başkan 3 milyona istifa ederim demişti; 4 milyona ne yapar bilmiyorum” dedi.

“3 PARKA HARCANDIYSA İSTİFA EDECEĞİM DEDİM”

Tutuş Hürriyet’e cevap olarak, “Göstermiş olduğunuz fotoğraflar, rakamlar 10 yıl geriye dönerek yapılmış rakamlar. Bu benim heykel konusundan sonra olan konuşmam. 3 tane park yapmışsınız, 3 milyon heykellere para vermişsiniz demiştiniz. Ben eğer 3 parka 3 milyon harcanmışsa istifa edeceğim dedim. Israrla o mecliste yalan söylediniz bu meclise de kurgularla geldiniz. 10 yıllık bir hesapla buraya geldiniz. Doğru yürüyen insanın Allah önünde taşı alıyor. Bugün bana Akmeşe’den bazı arkadaşlar video attı. İl Başkanınız oraya gezmeye gitmiş. O kadar meseleler vatandaşı yanıltmak için kullanılıyor ki ama hepsi ortaya çıkıyor. İl Başkanınız bir vatandaşı konuşturuyor. O vatandaş açlıktan ağzımız kokuyor diyor. O vatandaş Akmeşe’nin en zengini çıkıyor. Bunu birkaç Akmeşeli vatandaşımız attı” dedi.

“HALKIN MECLİSİ SİYASETE DÖNDÜ”

Hürriyet’in müdahalesi üzerine Aysel Demirtaş tepki gösterirken Hürriyet Demirtaş’a yönelik, “Size ne oluyor?” sorusu tepkilere neden oldu. Muhsin Yazıcıoğlu Parkı gündeme gelmesiyle birlikte tartışmalar büyüdü. İzmit Belediyesi Encümen Üyesi AKP’li Ersin Alpaslan halkın meclisi siyasete döndü diyerek yerinden ayrıldı. Yaşar Kardaş da Tutuş’a tepki göstererek meclisi terk etti. Hürriyet,”65’lik not alan birisine 1 milyon TL’ye yakın heykel parasını nasıl verdiniz?” sorusunu yöneltti. Bir sonraki meclis toplantısı 6 Temmuz’da gerçekleştirilecek.

01 Haz 2021 - 15:35 - Gündem

Muhabir Nazım Özgün Erbulan

Son bir ayda kocaeligazetesi.com.tr sitesinde 2.070.380 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Hakan - cumhuriyet parkındaki 15 temmuz anıtı çok çirkin anıt gibi değil sanki hurda malzeme yığını gibi duruyor kaldırıl sın yada başka işlem yapılsınnnn

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 01 Haziran 21:00Anket MHP'de yeni il başkanı kim olacak?