Nesibe Aydın Okullarından LGS ile ilgili ilk yorumlar

Milyonlarca öğrencinin daha iyi bir lise eğitimi almak için ter döktüğü Liselere Geçiş Sınavı (LGS) pazar günü yapıldı. 37 yıllık eğitim tecrübesi ve...

Milyonlarca öğrencinin daha iyi bir lise eğitimi almak için ter döktüğü Liselere Geçiş Sınavı (LGS) pazar günü yapıldı. 37 yıllık eğitim tecrübesi ve uyguladığı “dershane+ okul” eğitim modeli ile eğitimin öncü markası olan Nesibe Aydın Okulları Eğitim Uzmanları, sınavla ilgili yaptıkları ilk değerlendirmede, 2021 LGS’nin 8.sınıf müfredatına uygun ve MEB’in yayımladığı örnek sorularla benzerlik gösterdiğini ifade etti. Sınavın, öğrencilerin problem çözme, yorumlama, bilgiyi gerçek hayatla ilişkilendirebilme ve zaman yönetimi becerilerini ölçtüğünü ifade eden Nesibe Aydın Okulları Eğitim Uzmanlarının, öğrenci ve velilerin merakla beklediği sınava ilişkin detaylı yorumları ise şöyle;

Matematik yapan kazanır!

2021 LGS Matematik sorularının MEB’in yayımladığı kazanımlara uygun, dikkatli okunduğunda hızlı yorumlanabilen, görsellerle desteklenerek günlük yaşam ile ilişkilendirilmiş sorulardan oluştuğu gözlemlendi. Soruların, kazanım bilgisi ile üst düzey düşünme, problem çözme, doğru yorumlama ve dikkat becerilerini de ölçer nitelikte olması matematiğin belirleyici olmasında büyük rol oynadı.

Geçen yıllardan farklı olarak zor soruların bulunduğu matematik bölümünde, her sene olduğu gibi bu sene de görsel ağırlıklı sorular dikkat çekti fakat son ünitenin alt öğrenme alanlarından olan Dönüşüm Geometrisi ve Geometrik Cisimler konularından soru gelmediği görüldü. Üst düzey düşünme ve analiz etme becerisi gerektiren soruların olduğu sınavda, zorlayıcı soruların bulunduğu matematik testi belirleyici oldu. 2021 LGS Matematik bölümü soruları gösteriyor ki; okuduğunu anlayan, doğru yorumlayan, zamanı iyi yöneten ve problem çözme becerisine sahip olan öğrenciler başarılı olacaktır.

Türkçe dikkat ölçtü

2021 LGS Türkçe bölümünün, 2020 Liselere Geçiş Sınavından daha kolay olduğu gözlemlendi. MEB’in yayımladığı örnek sorulara paralel hazırlanan sınavda, okuma – anlama kazanımlarına yönelik sorularda kullanılan metinlerin önceki yıllarda uygulanan merkezi sınav sorularından daha kısa olduğu görüldü.

2021 LGS kazanım listesinde olmasına rağmen Söz Sanatları, Yazım Kuralları, Noktalama İşaretleri ve Metin Türleri konularından soru sorulmaması dikkat çekti. Pek çok soruda öngörüldüğü gibi muhakeme, akıl yürütme becerisi ön plana çıktı. Sınav soruları, ezberci yaklaşımdan her geçen yıl biraz daha uzaklaşıldığını gösterdi.

Görsel okuma sorularının 2020 LGS’ye göre daha az kullanılması da dikkat çeken başka bir yöndü. MEB analitik düşünme becerisine sahip olmanın önemini bir kez daha hissettirdi!

Fen bilimleri terletti!

Gündelik hayatla ilişkilendirilen 2021 LGS Fen Bilimleri testinde, MEB tarafından yayımlanan örnek sorulardan farklılık gösteren sorular da olduğu gözlemlendi. Kazanımlarda yoğun olarak vurgulanan beceri temelli soruların çokça geldiği sınavda, çeldirici şıkların kuvvetli olması Fen Bilimleri bölümünün zorluk derecesini arttırdı.

Görsellerle zenginleştirilen, analiz ve bilimsel düşünme yeteneğini ölçen soruların çokça bulunduğu sınavda, bilgiyi ezberleyen değil, okuduğunu anlayıp anladığını dikkatli aktarabilen öğrencilerin başarılı olacağını gösterdi.

Geçmiş yıllara nazaran öğrencileri zorlayan, alışılagelmiş soruların dışında soruların da bulunduğu 2021 LGS Fen Bilimleri bölümünde, yorum gerektirdiği için kazanım sınırlarını zorlayan soruların olduğu ve son ünite olan “Elektrik Yükleri ve Elektrik Enerjisi”nden soru sorulmaması dikkat çekti.

İngilizce öğrencilerin yüzünü yine güldürdü

2021 LGS Yabancı Dil (İngilizce) sorularında, okuduğunu anlamaya ve yorum yapmaya dayalı sorulara ağırlık verildiği görüldü. Toplamda 10 üniteden oluşan MEB’in açıkladığı İngilizce müfredatının, son ünitesi olan “Natural Forces”dan soru gelmediği gözlemlendi.

Yayımlanan örnek sorulara benzer nitelikte, öğrencilere moral veren sorulardan oluşan İngilizce bölümünde; diyalog tamamlama, davetiye yorumlama, karşılaştırma yapma, görsel okuma ve olumlu - olumsuz soru köklerine yer verildi.

İngilizce sorularının geçmiş yıllarda yapılan sınavlarda olduğu gibi öğrencileri zorlamadığı ve belirtilen kazanımları ölçtüğü görüldü.

Sonunda haritalı soru geldi!

2021 LGS T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük soruları, yıl boyunca MEB tarafından yayımlanan örnek sorularla benzerlik göstermesine rağmen geçmiş yıllardaki merkezi sınavlardan farklılık gösterdi. Öğrencileri çelişkiye düşürecek herhangi bir soruya rastlanmayan sınavda her bir sorunun, sadece bir kazanımı ölçtüğü, sınavın kapsam geçerliliğinin geçmiş yıllardan daha yüksek olduğu görüldü.

Öğrencilerin harita okuma becerisini ölçen ve yıllardır örnek sorularda yer almasına rağmen merkezi sınavda çıkmayan haritalı soru sonunda geldi!

2021 LGS T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük sorularının tamamı, anlama ve kavrama düzeyinde olduğu için yorum yapabilen öğrencilerin zorlanmayacağı bir sınav oldu.

Din kültürü rahatlattı!

Din kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları, MEB’in yayınladığı örnek sorulara benzerliğiyle dikkat çekti. Soruların kazanımlara uygun, yoruma dayalı olduğu ve yorumlarken bilgiyi de kullanmayı gerektiren sorulardan oluştuğu gözlendi.

Din ve hayat ünitesiyle bağlantılı ‘’zarurati hamse’’ ifadesi öğrencilerin çok karşılaşmadıkları bir ifade olduğu için bu soruda öğrenciler bir an olsun duraksamış olsalar dahi, sözcüğün anlamı sorunun genelinden rahatlıkla çıkartılabilecek şekildeydi. Sınavda, 5. ünite olan “Kur’an-ı Kerim’in Özellikleri”nden soru gelmediği görüldü.

Her bir sorunun, sadece bir kazanımı ölçtüğü Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları açık, anlaşılır ve beklendiği gibiydi. 

Tercih yaparken dikkat!

Uyguladığı yüz yüze ve online eğitim sistemiyle Türkiye’ye rol model olan Nesibe Aydın Okulları’nın güçlü eğitim kadrosu, zor bir sınav dönemini başarıyla tamamlayan ve dinlenmeyi fazlasıyla hak eden öğrencilerin, puanların açıklanmasının ardından başlayacak tercih döneminde, hedeflerini doğru belirleyerek karar vermeleri gerektiğinin altını çizdiler.

07 Haz 2021 - 12:47 - Eğitim

Son bir ayda kocaeligazetesi.com.tr sitesinde 2.320.652 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

21

Bir Nesi̇le Yazık Oldu - Sebep olanları Allah'a havale etmekten başka çare kalmadı

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 15 Haziran 11:28
20

Bir Nesi̇le Yazık Oldu - Sebep olanları Allah'a havale etmekten başka çare kalmadı.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 15 Haziran 11:24
19

Nemruta Mektuplar - Eğitimin milli olması sorgulanır durumda. Soruları hazırlayanların da eğitimci olup olmadığı belli değil. Analiz yapacak olan arkadaşlar neden milli eğitim öğretmeni değilde X kurum sahibi. Bırakın saçma sapan işleri artık. Gençliği bitirdiniz. Asileştirdiniz. İnsanların kişiliği, kültürü ve inancı gündelik oldu. Tuttuğunuz herşeyi kuruttunuz. Sizde kuruyun ve hatırlanmaz olun inşallah..

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 15 Haziran 07:48
17

Haklı Kadın - Benim kızım günde bi okula bide dershaneye gitti .Aksam halı kalmıyordu

Bunun uzerler ayreten kurslara gitti bide benim kızım kalp hastası

Hakkımı helal etmiyorum zehir zakkum olsun

Kızım dedık öatematık cozdugumuz sorulardan alakası yoktı

Yanıtla . 17Beğen . 4Beğenme 13 Haziran 23:44
15

Lgs - Bu yıl benimde ikizlerim sınava girdi ve oğlum kalp hastası sınavdan sonra nefessiz kaldi o kadar dershane özel ders derken ter döktüler sınav tam bi fiyaskoydu ama ne kendi ne de evlatlarımin hakki helal olmasin çocuklarda gelecek inancı birakmadiniz

Yanıtla . 23Beğen . 3Beğenme 13 Haziran 02:17
14

Eğitimci Gözüyle - Herkes sınava odaklanmış. Çocuk Türkiye derecesi yapsa ne olacak? Proje okul kapsamında en iyi okul diye bilinen okulların bile eğitim kalitesi sorgulanır oldu. Başarılı diye nitelendirdiğimiz sınav odaklı çalışan çocuklar, düz mantık lise hayatı boyunca da üniversiteye aynı tempoda çalışarak devam ediyor. Yani okulun fonksiyonu kalmadı. Sınav sadece oyalama, çocukların hayatını çalan kandırmaca oldu. Okullarımızın ve eğiticilerin de kalitesini sorgulamalıyız.

Yanıtla . 37Beğen . 5Beğenme 12 Haziran 20:29
13

Hayeller Ve - 2021 LGS şaibelerle dolu sınav öncesi sorular çalınmış eğitim yok sınavı var oda şaibeli bunu görmiyelimmi somut kanıt delil belge hepsi Tapu gibi sağlam ziya beyin artık bahanesi kalmadı LGS iptal

Yanıtla . 18Beğen . 4Beğenme 12 Haziran 17:16
12

Emekli Öğretmen - Sayın kurum yöneticileri sınav sorularını analız etmek yerine bu yıl sınava giren çocukların ruhsal yapısını hiç analiz ettinizmi.. Bırakın sadece sınav kaygısı yaşamayı yıl boyunca okulların ne zaman yüzyüze ne zaman online ders yapacağı kaygısı ve beklentisi bile çocukları yıprattı..

Donanımlı kurumsal bir yapınız var.. Buna sığınarak şunu sormak istiyorum sadece.. Acaba sınava girmeden liseye gidemez mi bu çocuklar ?

Yanıtla . 50Beğen . 3Beğenme 12 Haziran 12:16
11

Hulya - Benim kızım her yıl takdir alan matematik fen turkcede çok iyi olan bir çocuk eğitimi yüz yüze olunca daha iyi öğrenip kavriyorlar zaten bir matematik dersi yarim saat online den ne kadar ogrenilebilinir ki ...sanki meb. Tam randimanla bu çocuklara eğitim vermiş gibi ve de sanki sorulan sorular verdikleri müfredat eğitimine uygunmuş gibi davranıyorlar. Çocuklarla resmen alay ediyorlar...üniversite sınavlarında çıkan sorular çıkıyor.. koca yıl dilbilgisi çalışan çocuklara son bir ay kala kalktığı söyleniyor.. Son ünitelerin sınavdan muaf olduğu söylenmiyor...fen de tum ders kitaplarinda sekille asorulan sorular paragraf olarak sorulmus..seklini kendi cizip sorulari cozmeye calismislar...tüm yıl planlı programli çalışan çocuklarımız yapılan bu plansız son dakikada yapılan değişiklerle matematik profesörlerinin bile eleştirdiği saçma sapan müfredata uymayan bu soruların sınavını milli eğitim bakanlığında oturanlar çözsünler cozebilirlerse.. 13 14 yaşındaki çocuklarımızı üzüp aglattiginiz için bunların vebali ni er ya da gec ödeyeceksiniz. Son dört beş yılın sorularını kolaylık la çözüyordu kızım o şekilde çıksa daha iyi bir yerdeydi ..ders notları 95 90 .ama herkez 100 aldığı için ortalamasının da önemi kalmadı..başarılı çocuklara yazık oldu..neyin sınavı bu..

Yanıtla . 79Beğen . 8Beğenme 12 Haziran 11:18
18

Alp - @Hulya 11 nolu yoruma cevabı: Sanki senin kızın kolay sorularla üst sıralara tırmanırken üst sıralardaki çocuklar yatacak... Züğürt tesellisi

Yanıtla . 3Beğen . 4Beğenme 14 Haziran 23:08
10

Gülseren... - Okullarda çocuklari üzmeyin diye uyari geldi, birgun okula gitse o çocuk sinifini geçicek,Çünki zor bir yildi,hastalik vardi,evlere kapandik vs çocuklar üzulmiycek ,notlar yükselecek, sinifta birakilmiycak.....peki lgs ye giren öğrenciler uzaydanmi geldi, onlara görulen reva bumu..naptiniz şimdi,eledinizmi,yazik yazik bu çocuklar öz guvenini kaybettiler....üniversite sinavina nasil sokucaz bu yavrulari, özgüven sifir artik. Bu yanliştan dönun lutfen...

Yanıtla . 52Beğen . 6Beğenme 12 Haziran 08:29
09

Dmyj - Kolej ögrencileri tam egiteme devam ederken biz devlet okulunda ögrencilerde okulu kapatdıniz virüs bi tek orda bulasıyordu sanki bu sene 8.sinıfları acık tutup kolejler gibi onlarda tam egitim görseysi hersey farkli olurdu dersaneye gönderdim kızımı onu da bi canlı ders bi acık kızim perişan oldu telafisi olmayan bi sınavdı 8leri gercekten düsünseydiniz lgs bitmiş dalga gecer gibi 5 gün okul var diyorsunuz ne yapsınlar okulu sınav bittikten sonra bu ülkede adalet yok egitim sıfır çocukları bitirdiniz biseyler yapin cocuklarımız başarız degil

Yanıtla . 63Beğen . 5Beğenme 11 Haziran 12:39
08

Anne - OGLUM 9 AYDIR OZEL OGRETMENLERLE CALISIYOR DENEMELERININ HEPSI FUL DU AMA LGS SINAVINDA BOYLE OLMADI BIZ 1.BEKLERKEN SORULAR OGLUMU BUNALIMA SOKTU 9AY BOYUNCA KOVİT OLMAYALIM DERSLERINDEN GERI KALMASIN DIYE EVDEN DISARI CIKMADIK TEK IYI BIR LISEYE GIRE BILSIN DIYE ADALET ISTIYORUZ

Yanıtla . 47Beğen . 10Beğenme 10 Haziran 12:23
07

Safsk Aslan - Eğitim.bitmis 1 buçuk yıldır okul yok fakat lgs var bırakın şu çocukların yakasını artık isteyen istediği liseye özgürce gitsin bir çocuk.lgs de basarız oldu diye bu onun tembel olduğunu göstermez çocuk heyecan yaptıysa ne olacak kazanında belki bisey bilmiyo buda onun çalışkan olduğunu göstermez turkiyede eğitim yok yazık çok yazık bizim çocuklara sahip çıkan çok çocuklar ezbere dayalı eğitim görüyo çocuklara resim müzik sanat ve spor dalları öğretilmişti kimsenin umrunda değil bu çocuklar çocukların hayatı bitti çocukların beyinlerini zeka seviyelerini sınavla ölçen bir memlekette yaşatırız biride çıkıp demiryolu çocukların ruhu nasıl çocuklar ne istiyo bu sistemden memnun mu bir robot bile çocuktan daha mutlu çocuklar o korku ve kaybetme psikolojisi ile sınava giriyo birde aile baskısını unutmamak lazım bu çocuklar daha dün ne yediğini hatirlamiyo siz kalkmışsınız 1 yılı aşkın okul yüzü görmeyen çocukları kuş denen saçmalığa sokuyorsunuz lütfen kuş yi kaldırın tam bir fiyasko bu durum benim çocuğum ilkokuldan buyana iftihar onur takdir ve madalya alan bir çocuk iken şimdi sırf lgs de düşük puan alırsa bu yavrumun başarısız olduğu anlamına mı gelecek çocukların hayatını bir sınava bağlamaya hakkınız yok çocukların hayatını bitirdiniz

Yanıtla . 51Beğen . 4Beğenme 10 Haziran 02:27
05

Selma Uyar - Siz bizim çocuklarımızı 13 yaşında demeyip yaptığınız ADALETSIZ SINAVLA EVLATLARIMIZI YAŞARKEN ÖLDÜRDÜNÜZ VEBALİ BOYNUNUZA DOLANSIN YADA IPTAL EDIN

Yanıtla . 46Beğen . 6Beğenme 09 Haziran 21:58
04

Anne - Herkesi fen lisesine alamayız diyor meb ama keşke başarı planında adil olsaydı o zaman.Ikinci dönem yazılılardan 70 ,80 alanlar ilk dönem notlarımı karnemde istiyorum diyince notları zoom adüzenli girdiklerinden 100 oldu.Her şey normalmiş gibi geziyor bakanımız.Rahat uyuyor ya pes.

Yanıtla . 37Beğen . 4Beğenme 09 Haziran 21:44
01

Elif - Hayatımda gördüğüm en mantıksız sınav sistemi, ziya Selçuk tüm lgs'lerde aynı düzey zorluk olduğunu söyledi;2018-2019-2020 LGS'lerinin matematiklerini çözdüm 5 haziranda, her birinden 15 netin üzerinde yaptım. 2021 lgs matematiğine girdim 11 soru işaretleyebildim bu mudur eşit düzey sorma?!! Emekler çöp bütün Türk gencine yazıktır.

Yanıtla . 52Beğen . 5Beğenme 08 Haziran 16:08
06

Annesi - @Elif 01 nolu yoruma cevabı: Aynen öyle cocuklarimiz cok ugrasti iki yildir okul yok depremden vepandemiden dolayi uzaktan eyitim le nekadar ne kazanirlarsa kendi cabalariyla oda zor matamatik hocalari bile 1soruya 15 dakikada zor yaptilar

Yanıtla . 20Beğen . 3Beğenme 10 Haziran 01:21
03

Perisan - @Elif 01 nolu yoruma cevabı: Aynen katılıyorum benim çocuğumun en iyi dersi matematik ti 20 soruda 19 neti oluyodu ama sınavda maalesef 12 zar zor moral sıfır

Yanıtla . 18Beğen . 2Beğenme 09 Haziran 19:04
02

İbo - @Elif 01 nolu yoruma cevabı: Çol katılıyorum size benm çocugumda aynı şekilde emekleri çöp oldu üzüntüden ellerinde ve dirseklerinde kist çıktı üç gündür ne yiyor ne uyuyor yazık değil mi bu yavrucaklara size güvenip sınav girdiler 13 yaşındaki çocukları ne hale geldi bu kadarı onlara çok fazla bence

Yanıtla . 27Beğen . 5Beğenme 09 Haziran 16:46

2-ELEKTRİK TEKNİKERİ

- Endüstri Meslek Lisesi veya Üniversitelerin ilgili MYO bölümlerinden mezun, - İşini dikkatli ve titizlikle yapan, - Askerlik görevini tamamlamış...

0262 335 63 66  HYDRO-PACK MÜHENDİSLİK MAKİNA HİDROLİK SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ 

ELEMAN ARANIYOR

KULLAR’DA KURULACAK  OLAN  FABRİKAMIZA  ELEMANLAR ALINACAKTIR. 1- MONTAJ ELEMANI - Endüstri Meslek Lisesi veya Üniversitelerin ilgili  MYO böl...

0262 335 63 66 HYDRO-PACK MÜHENDİSLİK MAKİNA HİDROLİK SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ

ELEMAN ARANIYOR

- SERVİSİMİZİN MEKANİK BÖLÜMÜ USTALIĞINI YÜRÜTECEK, KONUSUNDA DENEYİMLİ PERSONEL ARANIYOR. - İŞ YERİMİZDE ÇALIŞACAK GENÇ, DİNAMİK, EMEKLİ VE TECRÜB...

0262 335 50 03 AUTO KİNG

ÜRETİM ELEMANI 

- ENGELLİ KADROMUZ İÇİN  EMEKLİ OLMAYAN BAY ELEMAN (Temizlik işlerini yapabilecek fiziki şartlarda) -  TEMİZLİK PERSONELİ - BAY (Daha önce özellikle...

ELEMAN ARANIYOR

 ELEMAN ARANIYOR AÇIKLAMA :  - ASKERLİK İLE İLİŞİĞİ OLMAYAN, - 18 - 40 YAŞ ARASI,  -  EMEKLİ OLMAYAN  - FORKLİFT OPERATÖRÜ  (Kamyon ehliyetli t...

Satılık dubleks daire

Derince Sırrı Paşa Mahallesi Öğretmenler Caddesi İrfan Sokak'ta, 5 yaşındaki binanın 3. katındaki çatı dubleks satılıktır. Krediye uygun 3+1, brüt 17...

0538 094 41 95

SAHİBİNDEN SATILIK DÜKKAN

Başiskele Sanayi Sitesi’nde Dış cepheleriyle toplam 500 m2, İç cepheleri 195m2 kullanım alanı olan 2’li dükkan

0537 308 16 63

HURDA GAZETE SATILIR

Hurda (eski gazete) gazete satılır

YÜRÜYEN VE UÇAN TÜM HAŞERELERLE MÜCADELE

Kocaeli bölgesinde, * Ev * İş yeri * Çeşitli alanlarda ilaçlama yapılır. Covid-19 buharlı dezenfektan yapılmaktadır.

05071250076 KARTEPE TARIM VE İLAÇLAMA


Anket Büyükşehir Belediyesi'nin hizmetlerinden memnun musunuz?