Pervin Buldan Kocaeli’de! “Kocaeli sömürünün kentidir”

HDP eş Genel Başkanı Pervin Buldan partinin çay programına katılmak üzere Kocaeli’ye geldi. Buldan Kocaeli’nin sömürü kenti olduğunu ifade etti

Serhat Güneş
Serhat Güneş Tüm Haberleri

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Pervin Buldan bir takım ziyaretlerde bulunmak için bugün kentimize geldi. İzmit’te bulunan Tanyıldız Düğün Salonunda partililer ile çay programında buluşan Buldan’a Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu İstanbul Milletvekilleri Ali Kenanoğlu ve Züleyha Gülüm eşlik etti. İl Eş başkanı Leyla Aygün ve Mehmet Selim Akboğa ev sahipliğinde yapılan programa partililerin yanı sıra Avrupa Birliği eski Bakanı Ali Haydar Konca, EMEP İl Başkanı Arzu Erkan CHP Eski Milletvekili Bekir Yurdagül, Kadın Plarformu temsilciler, Emek ve Demokrasi Platformu temsilcileri, SYKP ve partililer katıldı.

“SİSTEMİN ALTINDA EZİLİYORUZ”

Programın ilk konuşmasını HDP İl Eş Başkanı Leyla Aygün gerçekleştirdi. Aygün kısa konuşmasında, “İktidar pandemininbaşında gerekli tedbirleri almış olsaydı ne insanlar işsiz kalacaktı, ne insanları psikolojisi bozulacaktı. Bu halin sebebi sadece pandemi değil. Sistemin altında eziliyoruz. Bu kadar da olmaz dedirten çok şey yaşadık. Ben sözü çok uzatmadan tekrar aramıza dönen Ömer Faruk Gergerlioğlu’na sözü bırakmak istiyorum” dedi.

“BİZ DEMOKRASİ DERKEN BİZE DARBE YAPILDI”

Aygün’ün ardından söz alan Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu Büyük bir demokrasi mücadelesi verdiklerini ifade etti. “Hiçbir engel bizi durduramayacak” diyen Gergelioğlu Cumhur İttifakı’nın ülkede darbe yaptığını ifade etti. Kayyum ve KHK rejimi kuruldu diyen Gergerlioğlu, “Yıllardır ülkemize büyük kabus yaşatıyor. Eş genel başkanlarımız, vekillerimiz belediye başkanlarımız cezaevinde. Daha yeni çıktık cezaevinden. Biz demokrasi derken bize ve arkadaşlarımıza darbe yapıldı. O gün biz darbeci AKP diyorduk. Barış istediğimiz için hakkımızda siyasi bir etki ile bir karar verildi. Mecliste daha önce örnekleri olmasına rağmen bekletilmeden okutulması bir darbeydi” ifadelerini kullandı.

“BAHÇELİ EMRETTİ ŞENTOP DARBEYİ UYGULADI”

Halkın iradesi her şeyin üstündedir diyen Gergerlioğlu, “Biz bunu göremedik. Bize yapılan bu darbeden sonra bir adalet nöbeti başlattık. Nöbetin dördüncü gününde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bir çağrı yaptı ve meclisten çıkarılmamı istedi. Arkadaşlarımız ile meclisteydik. Meclis başkanlığına karşı milletin bağrına sığınmıştık. O gün Bahçeli emretti, Mustafa Şentop darbeyi tamamlamış oldu. Meclis Başkanını protokolde sırası ikinci sıradır. Bir parti başkanı emir veriyor Meclis Başkanı devreye giriyor. Sabah namazı kılmama müsaade etmeden aldılar. Evimizde polisler gelip bizi alana kadar teslim olmadık. Ben kimseye tıpış tıpış gidip teslim olmam. Hem meclisten hem evimden darpla hakaretle cezaevine götürdüler. Doktorların Anjiyo olması gerekiyor demelerine rağmen hastane yerine cezaevine götürdüler” dedi.

“DİRENE DİRENE KAZANDIK”

Bütün sürecin darbenin basamakları olduğunu belirten Gergerlioğlu, “Bu tamamen yargı darbesiydi. Bu tamamen öfkeydi. Çıplak aramadan rahatsız olan kişileri çok iyi biliyoruz. Birilerine şantaj yapan içişleri Bakanın iyi biliyoruz. Ben cezaevindeyken Sedat Peker Süleyman Soylu meselelerini televizyondan izliyordum. Bunları sorgulayamayanların çıplak aramaları sorgulamalarını elbet beklemiyorduk. Bütün bunlardan sonra onlar bizi zindana attı ama biz direne direne kazanacağız dedik. Direne direne kazandık. Bazıları bunu hazmedemiyor. MHP Genel Başkanı Hazmedemiyor. Biz de diyoruz ki halkı yenemediniz” şeklinde konuştu.

“YARGININ DURUMU KEPAZELİKTİR”

Gergerlioğlu’nun ardından kürsüye eş Genel Başkan Pervin Kandıra Cezaevinde yatan kadın partililere selam gönderdi. Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na aramıza hoş geldin diye Buldan, “İşsizlik, yolsuzluk açlık ve sefalet milyonlara yayılmış durumda. Demokratik siyaset ve medya ağır bir baskı altındadır. Kamu kurumları AKP ve MHP’in yandaşları haline döndü. Ayyuka çıkan mafya ve çetelere karşı uç maymunu oynayan yargının durumu kepazeliktir. Yolsuzluk zinciri her yeri sarmış durumda. 3 yıl önce Türkiye’yi şaha kaldıracağız vaatleri ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemini kurduklarını açıkladılar. Bu sistem sarayın ve çevresinin ekonomisini şaha kaldıran bir sistem haline gelmiştir” dedi.

“KOCAELİ SÖMÜRÜNÜN ŞEHRİDİR”

Sözlerinin devamında Kocaeli’ye değinen Genel Başkan Buldan, “ Kocaeli Türkiye ekonomisini ayakta tutan kentlerden biridir. En çok alın terinin döküldüğü kentlerden birindeyiz. Buranın alın teri sarayın kasasına akıyor. Bu kentte yüzlerce işçi işten çıkarıldı. Kod 29 ile işçilerin iş elinden alındı. İş cinayetlerinde onlarca emekçi bu kentte yaşamını yitirdi. Pandemide fabrikalar tam kapasite ile çalıştırıldı. İşçiler ölüme terk edildi. İşçi ve esnafa destek sunulmadı. Kocaeli sömürünün ve hak gaspının yoğun olduğu bir şehir olmakla birlikte hak arayışının da şehridir. Buradan emekçi arkadaşlarımızın direnişini selamlıyorum. Sizin direnişiniz HDP’nin direnişidir” dedi.

“AKP 7 HAZİRANIN İNTİKAMINI ALIYOR”

Buldan konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi; “Ülke bu haldeyken iktidarın sözlerine baktığımızda sanki işler gayet yolunda bir hava estirilmeye çalışıyoruz. Bu yalanlara inanacak kimseyi bulamadıklarını da biliyoruz. Halk her şeyin farkındadır. Sabırsızlıkla sandığı bekliyor. Baskı ile zorla şiddet politikaları ile OHAL ile iktidar ömürlerini uzatmanın yolunu arıyor. HDP hakkında kapatma davası açtıklarını herkesin iyi bilmesin isterim. Yalan üstüne yalan ürettiler. Amaç HDP’nin siyasetteki değişim gücünü ve rolünü engelleyip gücünü kırmaktır. Siyaseti rekabet amacı değil intikam amacı ile yaptıklarını görüyoruz. Sevgili Selahattin Demirtaş başta olmak üzere binlerce arkadaşımız cezaevlerinde rehin olarak tutuluyor. AKP 7 Haziran’ın intikamını alıyor. Yeni 7 Haziranlar yaşamamak için HDP’yi kapatma peşinde düştüler.

“HDP HESAPLARINI BOZMAKTADIR”

Siyasi hırsızlık olan kayyum politikasını Türkiye’nin her yerine yaydılar. Bütün bu yapılanların tek nedeni faşizme kaybettirmemizdendir. Kapatma davası da Kobani kumpas davası da HDP’yi kapatma amaçlı sinsi bir plandır. Yapıkları tüm hesaplar planlar HDP’ye çarpmaktadır. HDP sürekli hesaplarını bozmaktadır ve bundan sonra da bozmaya devam edecektir. Günlerdir sahadayız. Bütün bölgeleri tek tek gezmekteyiz. Adaletten yana olan herkesle birlikte olduk. Demokrasi ittifakı tam olarak budur. Değişim isteyen, barış isteyen demokratik bir ortamda eşitçe yaşamak isteyen ortak ittifaklardır. HDP’siz bir yaşam ve HDP’siz bir Türkiye hayali olanlara izin vermedik izin de vermeyeceğiz. Halkımızın yanında olmaya devam edeceğiz”

“KAPALI BİR TABLO İLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Genel Başkan Buldan’ın ardından söz almak isteyenlere sırsı ile söz verildi. EMEP İl Başkanı Arzu Erkan kürsüde gerçekleştirdiği konuşmada, “24 Haziran seçimlerinden bu yana Türkiye iki kutup arasında sıkışmış durumda. Kapalı bir tablo ile karşı karşıyayız. Çalışma koşullarımız oldukça ağırlaştı. Daha baskıcı bir rejim karşısında nefes alamayan bir duruma getirildik. Mevcut iktidar ve onun uygulamalarına sesini çıkaran herkesin bastırılmaya çalıştığı bir tablodayız” dedi.

CHP’Lİ YURDAGÜL’DEN HDP’YE TEBRİK

Erkan’ın ardından Demokrasi Platformu sözcüsü CHP eski Kocaeli Milletvekili Bekir Yurdagül çıktı. HDP örgütlerinde çalışanları kutlayan Yurdagül, “Örgütlerde çalışan arkadaşlarımı kutluyorum. Böylesine baskı ortamında HDP’nin kapılarını açık tutabilmek başlı başına özveri gerektiriyor. Hukuk ve demokrasi açısından geçmişin kırıntılarını arar hale geldik. Vekilimizin karşılaştığı muamle hukukun yerle yeksan olduğunun bir göstergesi. Ellerinde hiçbir belge olmadan dava açılması hukukun mumla arandığının bir göstergesi. Haziran 2023’te Türkiye seçim ortamına girecek. Son yerel seçimde HDP gücünü gösterdi. Dim dik ayakta durdu. Büyükşehirlerde iktidar partisine seçim kaybettirdi. HDP’nin karşı karşıya kaldığı hukuksuzluğun sebebi 2019 yerel seçimlerdir” şeklinde konuştu.

“PAZARLIKSIZ ÜZERİNİZE DÜŞENİ YERİNE GETİRDİNİZ”

HDP ile birlikte muhalif güçler kazanabilir diyen Yurdagül, “Bu Erdoğan gitsin de kim gelirse gelsin şeklinde olmaz. Bu bir program gerektirir. Yoksa eski tas, eski hamam devam eder. HDP’liarkadaşlarımıza da önemli görevler düşüyor. Hiçbir pazarlık yapmadan üzerinize düşeni fazlasıyla yerine getirdiniz. Önümüzdeki seçimde bunun bir yazılı metne dönüşmesi gerekiyor. Parti militanı gibi çalışan memurlar, valiler müdürler var. Bunların hesabının sorulacağının ifade edileceği bir metin yazılmalı. Hukuksuz kararları verenlerden de, kayyumlar da hesap sorulmalı. Görevi makamı ne olursa olsun bunların hesapları sorulmalı” ifadelerini kullandı.

“HDP ÜYESİ OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM”

Son olarak konuşan Avrupa Birliği eski Bakanı Ali Haydar Konca, “2015’ten beri partiye saldırıların özünde bu yatıyor. HDP kendi duruşuyla gurur duymalıdır. Mesele kapatılma sorunu değil faşizmin kurumlaşıp kurumlaşmaması sorunudur. Bu toplum ve bu kuruluşlar için faşizm bir sınavdır ve son dönemeçtir. HDP’nin kendine özgü çalışma sistemiyle düzenlemeler yapılmalıdır. Kendi propaganda çalışmalarını düzeltmelidir. HDP bunu yapıyor. HDP’nin diğer muhalefet partilerine düşen önemli görevleri yapması gerekiyor. Ben HDP Üyesi olmaktan gurur duyuyorum. Bu sözlerimi Demokrasi Girişimi Üyesi olarak da söylemek istiyorum. Demokrasi Girişimi Toplantısı’nda biz bugünü yıkabilmek, yeniden demokratik sistemi kurabilmek için önümüze hedefler koymalıyız” dedi.

“İŞÇİ SINIFLARINI ÖRGÜTLEMEK GEREKİYOR”

Konca konuşmasının devamında, “HDP’nin ötesinde bir asgari program çerçevesinde bir araya gelmemiz lazım. Seçim zamanı birbirlerini desteklemesi, oy verip oy alması bu ülkenin sorunlarını çözmez. İşçi sınıfının sorunlarını, kadın sorunlarını gündemine almayan bir siyasal iktidarın bu ülkenin sorunlarını çözmesi mümkün değildir. Bir çalışma yürüterek işçi sınıflarına yönelik örgütlemek gerekiyor. Aramızda sivil olup farklı siyasi görüşlerden olan arkadaşlar da var. Herkesin kendi görüşü peşinden koşması normaldir. Ama bu arkadaşların kendi siyasi partileri içerisinde çalışma yapmaları temel bir görev olmalıdır. Bu konuda partilerin çalışma yapması gerekiyor. Yurtdışında da faşist çalışmanın önlenmesi açısından faaliyetler yapılması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

# HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ İLE İLİŞKİLİ:

26 Tem 2021 - 17:58 - Siyaset

Muhabir Serhat Güneş

Son bir ayda kocaeligazetesi.com.tr sitesinde 2.352.292 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

11

Karı Koca Olmuşlar - evet görüldüğü üzere hdpkk ve chpkk nın gizlenmeyen resmi evliliği

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 27 Temmuz 11:49
22

Paşalı - @Karı Koca Olmuşlar 11 nolu yoruma cevabı: onun için arabalarının bağajlarında tanktan başka her silah var içerdekilerde kravatlı dağcı eşkiya ermeni çetecileri

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Temmuz 14:50
21

Rambo - @Karı Koca Olmuşlar 11 nolu yoruma cevabı: onlar hiç omazsa terör yandaşı degil

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Temmuz 13:47
19

Tikulak - @Karı Koca Olmuşlar 11 nolu yoruma cevabı: Ne diyorsun badem bıyık?

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 28 Temmuz 01:06
17

Akmhp. - @Karı Koca Olmuşlar 11 nolu yoruma cevabı: MHP ile akp ise koca karı olmuş .

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 27 Temmuz 19:24
08

Tikulak - Ülkede en çok oy alan 3. parti olmuş. Mhp'yi geçmiş. Bütün doğu bile isteye bu adamlara oy veriyor. MHP'den çok daha aktif ve güçlü bir parti. Öyle teröristler demekle olmuyor. 8 milyon oy alıyor bu insanlar.

Yanıtla . 1Beğen . 7Beğenme 27 Temmuz 10:08
07

İzmitli - Hadi Ordan. Ağzınızdan çıkan Barış, Özgürlük, Demokrasi. Kılıf güzel, her tarafta herdevirde geçerli laflar. İcraatınız ise TERÖR. TERÖRSİTSİNİZ. Vatan Evlatları Yiğtleri kim öldürüyor. Hukuk hakikaten kepazelik. Eğer bu ülkede hukuk olsa hepiniz asılırsınız. Ülkesine, Milletine, Bayrağına kim ihanet ediyorsa, Askere, Polise kim silah sıkıyorsa ASILMALI. Sizler hainsiniz. Görevi sadece bu vatanı korumak olan Bu Vatan Evlatlarına silah sıkıyorsunuz. Silah sıkan katilleri destekliyorsunuz.

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 27 Temmuz 10:02
14

Tikulak - @İzmitli 07 nolu yoruma cevabı: Peki Hdp'ye oy verenler de hain ve asılmı mı? Zira Hdp'li vekillerin icraatleri görüşleri kimi destekledikleri amaçları pkk ile olan ilişkileri bilinmekte. Kürtler de bunu bile bile isteyerek oy veriyor. Hem de yıllardır aynı insanlara. Bu konu hakkında çözümünüz nedir? Saygılar

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 27 Temmuz 12:00
06

Ziyaa - Terör ve partisini istemiyoruz ne kadar doğru konuşsan hainlik var arada.ama gün gelecek size bu meydanlarda siyaset yaptiranlar sizin iktidar olabileceğinizi gördüklerinde ne yapacaklar göreceğiz.hdp iktidar olursa mhp li vekiller hapise atarmi göreceğiz.su anki HDP nin oyu MHP den yüksek..

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 26 Temmuz 22:47
04

Gultepeli - HDP bu ülkenin yüz karasidir, gencecik cocuklari kandirip daha kaciran bir partidir, bunca masum insanin kanlari uzerindedir, ellerine kan bulaşmiştir, yikasalarda cikmaz. Bu millet sizi asla unutmaz.

Yanıtla . 10Beğen . 1Beğenme 26 Temmuz 20:57
03

Hamdi Akça - Asalaklardan kurtulamadık arkadaş bu ne ya..

Yanıtla . 10Beğen . 1Beğenme 26 Temmuz 20:40
01

Cemal - Kocaelide insanlar çalışıyor . Kazanıyor. Kazandığının vergisini ödüyor. Tüm Türkiyede böyle. Az kazanan az . Çok kazanan çok öder. Ben o verdiğim vergiye değilde , ülkemi bölmeye çalışan vatan hainleri bu ülkede maaş alıyor ya o zaman çok üzülüyorum. Haine değil maaş su bile vermemek lazım. Bu hainlerden nasıl kurtuluruz , onlara maaş vermekten nasıl kurtuluruz keşke onları anlatsaydın.

Yanıtla . 8Beğen . 2Beğenme 26 Temmuz 18:50
20

Teslim Olan - @Cemal 01 nolu yoruma cevabı: Türk dewltiiii türk bayrağııı devletimiiiizzzzz. Devlet dediğin kocaman bir puttur. Devlete tabii olanlar Allaha şirk koşar. Sizler mülkün ve hakimiyetin Allah'a ait olduğunu unutmuşsunuz. Arz onundur. Sizin devletinizin değil.Devlet tapıcıları sizi. Eskiden nasıl Lat Menat gibi putlar varsa şimdi de Devlet var. O ne derse o olur. Ona laf edenler defolsun gitsin hainler. Ona ters bir şey yapılmaz. Ne yaparsa haklıdır devlet. Alemlerin rabbi Allah şahidimdir sizi uyarıyorum. Bu yoldan dönmedikçe çetin bir azab sizi bekliyor. Hakimiyette ortak koştuğunuz Devlet putu vaad edilen o ahiret gününde sizi kurtarmayacak.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Temmuz 10:37
18

Tikulak - @Cemal 01 nolu yoruma cevabı: Uyyy nassssiiiiii

Dalga geçiyorum be. Ahahaha izmitliler nasıl geldiyseniz öyle gidiyorsunuz. Ben zaten Finlandiya'dayım bayramda geldim. Bir yem atayım dedim size. Hiç değişmemişsiniz. Bizim ülke sizin gibileri kapıdan bile geçirmiyor. Suriyeli ve Afganlı kardeşlerinle mutluluklar İzmit'li. Zorda kalırsanız bizim orada tuvalet temizlersiniz server yapar sizin parayla

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Temmuz 01:05
16

Burak Bekiroğlu - @Cemal 01 nolu yoruma cevabı: Git başka yerde yaşa kardeşim tutan mı var hem oralar daha özgür olur belki burda Türk devletinin Türk bayrağının altında madem rahatsızsınız..

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 27 Temmuz 19:15
15

İzmitli Emekli - @Cemal 01 nolu yoruma cevabı: Sana kal diyen mi var? Kacak yoldan yunanistana git, orada yaşa.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Temmuz 17:31
13

Tikulak - @Cemal 01 nolu yoruma cevabı: Param olsa ben de araplar kuveytliler katarlılar gibi istediğim yerelere gider oralarda yaşar tatiller yapar gezerdim ama yok gidemiyorum. Mecburiyetten katlanıyorum zaten. Yoksa ne yapayım ben Türkiye'yi asgari ücretin 150 lira üstünde çalışıyorum. Yetmiyor param. Devlet benim yanımda olmayacaksa ben neden devletin yanında olayım. Hayatımda bir kere bile Kartepeye çıkmışlığım bir otele gitmişliğim yok. Kendi ülkem başka vatandaşlara cennet bana değil. Maddi destek sağlarsanız seve seve başka ülkeye gider yaşarım. Kasiyerlik yapsam avrupada burada gelir tatil yapabilirim gezerim istediğimi yer giyer içerim. Güzel bir hayat olur bence

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Temmuz 11:58
12

Derinceli - @Cemal 01 nolu yoruma cevabı: böyle devlet istemiyorsan kuzey ıraka suriyeye esedın yanına sen en iyisi ermenistana peşinyanın yanına git çünki ağız o ağız

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 27 Temmuz 11:53
10

Izmitli4441 - @Cemal 01 nolu yoruma cevabı: tikulak--seni tutanmı var,beğenmiyorsan istediğin devlete gidip yaşayabilirsin.

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 27 Temmuz 11:16
09

Tikulak - @Cemal 01 nolu yoruma cevabı: Ben az kazanıyorum ama çok ve vergi ödüyorum. Ötv ve kdv mahfetti artık beni. Tüm param devlete gidiyor. Eşek gibi de çalışıyorum. Ben istemiyorum böyle devlet.

Yanıtla . 0Beğen . 5Beğenme 27 Temmuz 10:10Anket İzmit Yürüyüş Yolu yıl sonunda bitecek mi?