Vali Yavuz: Pandemi Türk sanayisi için fırsata dönüştü

Kocaeli’nin dış ticaret verilerinin paylaşıldığı basın toplantısında konuşan Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, “Pandeminin Türk Sanayisi açısından bir fırsata dönüştüğünün söyleyebiliriz. Sanayicilerimize destek veren hükümetimize de teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Serhat Güneş
Serhat Güneş Tüm Haberleri

Kocaeli Sanayi Odası ev sahipliğinde bugün sabah saatlerinde Kocaeli’nin dış ticaret verilerinin paylaşıldığı bir basın toplantısı yapıldı. Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ev sahipliğinde yapılan basın toplantısına Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Yapıcı, Sanayi İl Müdürü İlhan Aydın, Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya katıldı.

“DOĞRU TİCARET VERİLERİNİ PAYLAŞIYORUZ”

Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Yapıcı toplantıda yaptığı konuşmada, “Bölge müdürlüğümüz Kocaeli’nin sorumluluk alanları içerisinde yer alıyor. Bölgemizin ve şehrimizin verilerine gelecek olursak. Ülkemizin ithalatının yüzde 21’i İhracatının yüzde 17’si ve dış ticaretin yüzde 19’u bölgemizde gerçekleşmektedir. Tüm vergi tahsilatının yüzde 6’sı bölgemizde gerçekleşmektedir. Bölgemizde en önemli potansiyelini gösteren sektör de otomotiv sektörüdür. Otomotiv yüzde 60’ı bölgemizde gerçekleşmektedir. Kocaeli vergi tahsilatının yüzde 85,4’ü Gümrük Dairesi tarafından yapılmakta. Bu vergiler bölgemizin potansiyelini ne kadar büyük önemli olduğunu göstermekte. Bölge müdürlüğümüz ithalat ve ihracat rakamları alanında İstanbul’dan sonra en büyük bölge müdürlüğüdür. Sanayi odamız ile bir yıldır güzel bir ilişki içerisindeyiz. Doğru dış ticaret verilerini paylaşıyoruz” dedi.

“26,6 MİLYAR DOLAR İHRACAT”

Başmüdür Yardımcısı Yapıcı’nın ardından konuşan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu dış ticaret ile ilgili rakamları paylaştı. Doğu Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü ile bir çalışma yaptıklarını ifade eden Zeytinoğlu, “Bu yaptığımız çalışma sonucunda 2020 yılında ilimizde üretim yapan firmaların ihracatlarının toplamının 26,6 milyar dolar olduğunu tespit ettik. Kocaeli Gümrüklerinden yaptıkları ihracat ise 11,7 milyar dolar. Kocaeli Gümrükleri dışından yaptıkları ihracat 14,9 milyar dolar olarak tespit ettik” ifadelerini kullandı.

“DIŞ TİCARETTE KOCAELİ’NİN PAYI YÜZDE 19,4”

İlimizde üretim yapan firmaların ithalatının 49,1 milyar dolar olduğunu tespit ettiklerini ifade eden Zeytinoğlu, “Kocaeli Gümrüklerinden yaptıkları ithalat ise 22 milyar dolar. Kocaeli Gümrükleri dışından yaptıkları ithalat 27,1 milyar dolar değerinde. Toplam rakam 19,1 milyar dolar. Bu da Türkiye ithalatından aldığımız payı yüzde 22,3 yapar.  Dolayısıyla Kocaeli dış ticaret hacminin 75,7 milyar dolar olduğunu gördük. Türkiye dış ticaretindeki payımız % 19,4 gibi bir payımız var. Bu da bizi çok mutlu ediyor” dedi.

“FİRMA MERKEZLERİNİN KOCAELİ DIŞINDA OLMASI SIKINTI”

Sözlerine devam eden Zeytinoğlu, “2021 yılı verilerine baktığımızda ilk 7 aylık dönemde ihracat 15,6’dan yüzde 16,2’ye çıkmış. İhracat payımız ise yüzde 22,3’den yüzde 20,’a ya düşmüş. Kocaeli Gümrüklerinden yapılan ihracat 9,5 milyar dolar, bu rakam TİM bu verileri 9,2 olarak açıkladı. Kocaeli Gümrükleri dışından yapılan ihracatı 10,1 milyar dolar olduğunu tespit ettik. İthalat da 35,5 milyar dolar.  Kocaeli Gümrüklerinden yapılan 20,1 milyar dolar, Kocaeli Gümrükleri dışından yapılan ithalat 15,4 milyar dolar. Bunun da toplam payı yüzde 24,2 ediyor. Dış ticaret hacmi ise 55,1 milyar dolar.  Türkiye dış ticaretindeki payımız % 20,5 oranında. Bundaki sıkıntı da firmalarımızın merkezinin Kocaeli dışında olması” dedi.

“MAĞDURİYET KOCAELİ’DE AVANTAJ BAŞKA ŞEHİRLERDE”

Sanayilerin mağduriyetini bizler Kocaeli çekiyor avantajlarını ise diğer iller alıyor diyen Zeytinoğlu, “Avantajlarını da diğer illerin almasını doğru bulmuyoruz. Benzer bir durum vergilerde de yaşanıyor. İSO tarafından açıklanan ilk 500 listesinde de görüyoruz. İhracat rakamları başta olmak üzere firmaların üretim yaptıkları illere yazılmasının önem arz ettiğine dikkat çekmek istiyoruz. Açıklanan resmi verilerin sağlıklı olmaması halinde devletin vereceği teşvikler ve yönlendirmelerin birebir örtüşmeyeceği endişesini de taşıyoruz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

“YÜKSEK TEKNOLOJİYE YÖNELMELİYİZ”

Zeytinoğlu’nun ardından konuşan Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli’nin Türkiye’nin dünya ile yarışan yüzü olduğunu ifade etti. Türkiye’nin dünyadaki yerini belirleyecek birkaç şehirden biri olduğunu ifade eden Vali Yavuz, “Bu konu bize çok daha üstün bir yer belirliyor. Sanayi üretiminde çok ciddi bir artış olduğunu ve Avrupa piyasanın Türkiye’ye yöneldiği ilginç bir dönem oldu. Bir yandan pandemi ile mücadele ederken bir yandan da pandeminin fırsatları oldu. Burada önemli olan Kocaeli’nin bu liderliğini sürdürmesi. Düşük ve ortak teknolojinin başka bölgelere kaydığını görüyoruz. Yüksek teknolojiye yönelmeliyiz. Global üretim de Kocaeli’ye kaydı. Uluslararası bir cep telefonu firması üretimini Kocaeli’ye kaydırdı” dedi.

“PANDEMİ SANAYİ İÇİN FIRSATA DÖNDÜ”

Vali Yavuz konuşmasının devamında, “Bu gidişle ihracat rakamlarında tekrar zirve yapacağımızı anlıyoruz. Büyüyeceksek ihracata dayalı büyüyeceksiniz. Pandeminin Türk Sanayisi açısından bir fırsata dönüştüğünün söyleyebiliriz. Sanayicilerimize destek veren hükümetimize de teşekkür etmek istiyorum. Pandemi döneminde işsizliğin azaldığını daha önce de ifade etmiştim. Kocaeli’nin dinamik bir şehri olduğunu gösteriyor. Başka şehirlerde durum farklı olabiliyor. Dünyayı takip etmeyen ülkelerin bağımsız olması mümkün değil” şeklinde konuştu.

“FELAKETLE KARŞI KARŞIYA KALACAKTIK”

Konuşmasının devamında orman yangınlarına değinen Vali Yavuz süreç ile ilgili şu ifadeleri kullandı;  “Orman alanlarına 4 kilometre yakın mesafede ateş yakmak yasaktır. Orman yangınları artmaya başladı. Biz ormanlık alanlara girmeyi ve ateş yakılmasını yasakladık. Amaç farkındalık yaratmak.  Şu anda ekiplerimiz sahada. Dronelarla alanlar kontrol ediliyor. Dün gece alkol alan bir şahıs orman içinde bir barakayı yaktı. O bölgede gezen devriyemiz olmasaydı bir felaketle karşı karşıya kalacaktık. Toplumsal hassasiyet bekliyoruz.

“3 GÜN MANGAL YAPMASAN NE OLUR”

Sorunların ve acıların üzerinde tepinen bir toplum olmaya başladık. Bu çok tehlikeli bir şeydir. Toplumu bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Camilerin tamamından bildirimde bulunuyoruz. Önümüzdeki Cuma günü kritik, hava sıcaklıkları yüksek.  Bana diyorlar ‘ben nerede mangal yapacağım’ 3 gün mangal yapmasan ne olacak. İnsanlar yanıyor bir tarafta. Orman ve insan konusu varsa bireysel özgürlüklerden söz edilemez. Güvenlik ekiplerine talimatım nettir. Yangın söndürmek kolay bir şey değildir. Elinizde her şey olsa da yangını söndüremeyebilirsiniz.

“DUYARSIZLIĞI ANLAYAMIYORUM”

Bu haftaiçinde çok hassas bir şekilde devam edeceğiz. Akşam saatlerini de çok dikkate alıyoruz. Ormanlar için yolların kapatılması, başka önemler alınması gibi her şeyi çalıştık. Saatler süren toplantılar yapıyoruz. Tüm önerileri dinliyoruz. Bazen anlam veremediğimiz şeyler oluyor. Tarla temizliği yapmak için ot yakmayı anlamıyorum. Bu bir eğitimsizliktir. Her şeyi eğitimsizliğe de bağlamamız gerekiyor. Aslında bu duyarsızlığı gerçekten anlamıyorum.”

HALKEVİ’NE GENÇLİK MERKEZİ

Halkevi restorasyon süreci ile ilgili açıklama yapan Vali Yavuz, “Halkevi konusunda birçok çalışma yapıldı. Halkevi binasında müthiş bir gençlik merkezi kuruyoruz. Bilgisayar oyun sistemleri, ses kayıt odası, el sanatlarının yapılabildiği, geçmişteki fonksiyonlarının da yaşayacağı bir alan olacak . Oranın ihalesini yakında yapacağız. Cumhuriyet kazanımları hepimizin kazanımlarıdır. Hepimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşlarıyız. Birkaç ay içerisinde konu netleşti” dedi.

“BEN YETKİMİ KULLANIYORUM”

Ekmek zammı konusunda da değerlendirmelerde bulunan Vali Seddar Yavuz, “Ticaret bakanlığı zam konusunda bir bedel belirliyor. Ben ekmeğin sadece ekmek olmadığını biliyorum. Ekmek konusu fiyatla izah edilebilecek bir konu değil. Esnafımız da kazansın istiyoruz ama bu konuda bana verilen yetkiyi bu yönde kullanıyorum. Bakanlıkla görüşüyoruz. Dava ne olur o ayrı bir husus. Ben yetkimi kullandım” diye konuştu.nSerhat GÜNEŞ

04 Ağu 2021 - 10:47 - Gündem

Muhabir Serhat Güneş

Son bir ayda kocaeligazetesi.com.tr sitesinde 2.238.902 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

Mektepli - Fırsatçılar şimdi yeni moda. orman yangınlarından da nemalananlar başladı sanki iyi bir sey

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Ağustos 21:58
02

Gercek - İşciler icin degişen bir şey olmadi fazla ihracat yaptik alin sizede farkli maaş diyen olmadi müslüman ülkemde zengin ve yandaşlar daha zengin oldu hepsi bu

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Ağustos 18:30

ŞOFÖR ARANIYOR

SRC 2 BELGESİ OLAN DİJİTAL EHLİYET SAHİBİ 25-40 YAŞ ARASI BAY ŞOFÖR ARANMAKTADIR

BAY PERSONELLER ALINACAKTIR

Tuzla’da bulunan demir-çelik  fabrikasındaki projemize; - PRESÇİLER, KAYNAKÇILAR,  - TAŞLAMACILAR, CNC OPERATÖRLERİ, Montaj - Boyahane Bölümlerin...

0262 323 40 19

BULAŞIK ELEMANLARI ALINACAKTIR

Restaurant ve  Teknopark projemizde  çalıştırılmak üzere, BULAŞIKÇILAR  alınacaktır. 

0 262 335 52 66

ELEMAN ARANIYOR

Oto çıkma parça  işinde çalışacak  Askerliğini yapmış, evli  Bilgisayar kullanımına hakim Genç, Dinamik, Aktif çalışmada ve öğrenmede azimli ve ist...

0535 355 62 08 GÜVEN OTO

ELEMAN ARANIYOR

Çelik konst. fabrikamızda çalışacak ; İmalat ustası ,  Gazaltı kaynakçıları ve  Çelik işinde yardımcı eleman alınacaktır. Görüşmeler yüz yüze ya...

0262 349 48 40 ARS ARITMA ÇELİK

Kuaför Kalfası ve Estetisyen Aranıyor

Başiskele merkezde bulunan güzellik merkezimiz için  Hevesli ve çalışmaya istekli Müşteri ilişkileri güçlü personel aranıyor.

05320646400 ALFE GÜZELLİK MERKEZİ

ELEMAN ARANIYOR

ARS ARITMA ÇELİK Çelik konst. fabrikamızda çalışacak ; - İmalat ustası ,  - Gazaltı kaynakçıları ve  - Çelik işinde yardımcı eleman alınacaktır....

CAM FABRİKASI İÇİN ELEMAN ARANMAKTADIR

Kartepe'de bulunan cam fabrikası için   - Vasıfsız Üretim Personeli  - Kamyon Şoförü ve   - Elle Cam Kesim Operatörü aramaktayız.

0262 375 32 11 -12

CNC TEZGAH OPERATÖRÜ

-  CNC Torna ve CNC Torna İşleme Merkezi kullanabilen -  Tezgahtaki gerekli ayarlamaları yapabilen ve programı yazarak tek başına kullanabilen -  ...

0262 349 24 50  VANASAN VANA FITTINGS  VE DÖVME SAN. TİC. A.Ş. 

ELEMANLAR  ARANIYOR

Karamanoğulları Petrol Ofisi'nde çalışacak Pompacı ve Market Elemanı aranmaktadır. BAŞVURU: PINAR CERAN  TEL: 0541 302 0999Anket Cumhuriyet Parkı İzmit Belediyesi'ne verilsin mi?