Yüzme havuzlarında nasıl önlemler alınmalı?

Sıcaklıkların artmasıyla kullanımı artan havuzlarda gereken önlemlerin alınmasının önemine dikkat çeken uzmanlar, boğulmaların önüne geçilmesi için ca...

Sıcaklıkların artmasıyla kullanımı artan havuzlarda gereken önlemlerin alınmasının önemine dikkat çeken uzmanlar, boğulmaların önüne geçilmesi için cankurtaran bulundurulması gerektiğini vurguluyor. Yüzme havuzlarının çevresinde mutlaka bariyer bulundurulmasının önemini belirten uzmanlar, ıslak zeminlerin de düşme ve yaralanmalara davetiye çıkardığı uyarısında bulundu.

Üsküdar Üniversitesi İş Güvenliği, İş Sağlığı ve Çevre Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Rüştü Uçan, yüzme havuzları ile ilgili  sağlık ve güvenlik koşullarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Havaların ısınmasıyla birlikte havuz gibi ıslak alanlara ilginin arttığını belirten Dr. Öğretim Üyesi Rüştü Uçan, “Artan kullanıcı ve kullanım sıklığı ile ıslak alanlarda düzenli bakımlar ve güvenlik önlemleri dikkate alınmadığı zaman insan sağlığı için tehdit oluşmasına neden olmaktadır.” dedi.

Düzenli kontroller mutlaka yapılmalı

Özellikle ıslak alan kullanımında en çok tercih edilenlerin başında yüzme havuzlarının geldiğine dikkat çeken Dr. Öğretim Üyesi Rüştü Uçan, “Yüzme havuzları, düzenli kontrollerin, periyodik bakımlarının ve çevresinde güvenlik tedbirlerinin alınması gibi sorumlulukları da beraberinde getirmektedir. Yüzme havuzları genellikle her ay İl Sağlık Müdürlükleri tarafından uygunlukları denetlenmektedir. Yüzme havuzları ile ilgili asgari koşulların sağlanmasında birincil sorumluluk işletmecilerde olduğu gibi toplu yaşam alanlarına ait ortak yüzme havuzlarında ise site yönetimi sorumlu tutulmaktadır. 

Yüzme havuzlarında bu önlemlere dikkat!

Dr. Öğretim Üyesi Rüştü Uçan, yüzme havuzlarındaki asgari gereklilikleri şöyle sıraladı:

Boğulmaların önüne geçebilmek için havuz derinliği 1,50 metre yükseklikten fazla olması durumunda cankurtaran bulundurulması gerekmektedir. 
Çocuk havuzları yüksekliği 50 cm’den fazla olmamalıdır. Eğer, uygun alan bulunmuyorsa derin havuzun bir köşesi çocuk havuzu olarak düzenlenmesiyle güvenli kullanım alanı yaratılabilir. 
Herhangi bir boğulma riskine karşı can güvenliğini sağlamak için can simidi gibi kurtarma ekipmanları bulundurulmalıdır.
Yüzme havuzu kenarında acil durumlarda kullanılmak üzere telefon bulundurulmalıdır. 
İstanbul İtfaiyesi tarafından yayınlanan ‘Su ve Dalma Güvenliği Tavsiyesi’ ‘ne göre 5 yaş altındaki çocuklar en yüksek riski taşımaktadır. Bu nedenle refakatçisi olmadan yüzmelerine izin verilmemesi tavsiye edilmektedir. 
Islak havuz çevresinde de tedbirler alınmalı

Boğulmalar dışında ıslak alan kullanımlarında ikincil tehlikenin ıslak alan çevresi olduğunu ifade eden Dr. Öğretim Üyesi Rüştü Uçan, şunları söyledi:

Islak zeminlerin neden olabileceği kayıp düşmeler ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle, havuz ve çevresinde olası tehlikelere karşı bilgilendirme levhaları mutlaka asılmalıdır. 
Havuzun çevresinde derinlik bilgi levhaları kullanıcıların görebileceği şekilde havuz kenarına en az 4 yönde yazılmalıdır ve dalışın yasak olduğunu belirten güvenlik işaretlerinden faydalanılmalıdır. 
Yüzme havuzu çevresindeki yürüme alanı, duş yeri ve çevresinin zemini düzgün ve kaymaya yol açmayan malzemeden yapılmalıdır. Özellikle konut havuzlarında tahliye boruları yuvarlak kapaklarla kapatılmalı, kapaklarda ve çatlak veya eksik vida olmamalıdır.
Elektrik tesisatının mevzuata uygunluğu her yıl yetkili firmalar veya Elektrik Mühendisleri Odası tarafından düzenli olarak yapılmalı ve işletmeci veya site yönetimi tarafından takip edilmelidir. 
Havuz içinde veya çevresindeki elektrik akımının 50 Voltun altında tehlikesiz gerilim olarak nitelendirilen koşulu sağlamasına mutlaka dikkat edilmelidir.
Islak alan kullanımlarında bir diğer tehlike kaynağını ise havuz kimyasalları oluşturmaktadır.
Havuz kimyasalları sadece yetkili kişi/kişilerin erişebileceği şekilde kilitli ve direk gün ışığına maruz kalmayacak dolaplarda muhafaza edilmelidir.
Ek olarak, havuz suyu yılda en az bir defa boşaltılarak genel temizlik yapılması gerekmektedir.
Havuz çevresinde bariyerler oluşturulmalı 

Havuzların çevresi en az 120 cm yüksekliğinde güvenlik bariyerleri/korkuluklar oluşturulmalıdır. Böylece havuz diğer ortak kullanım alanlarından fark edilecek şekilde ayrıştırılmalıdır. 
Güvenlik için oluşturulan korkuluk veya bariyerlerin görüş açısını engellemeyecek şekilde olması tercih edilmelidir. Güvenlik bariyeri olarak, PVC esaslı malzemeler tercih edilebilir. 
Havuza giriş olarak belirtilen kapının kullanım saatleri dışında kilitlenebilir mekanizmada olması sağlanmalıdır.
Havuz çevresinde takılıp düşmeye neden olabilecek eşyalara karşı her gün düzenli olarak kontrol edilmelidir.
Özellikle açık alan havuzları, kullanılamadığı veya havuzun boş olduğu durumlarda üzerleri güvenlik ağları ile örtülmelidir. Havuzlara düşme veya yaralanma durumlarının önüne geçilmelidir. 
Dr. Öğretim Üyesi Rüştü Uçan, tüm bunlara ek olarak COVİD-19 salgın sürecinde ortak kullanım alanı olarak belirlenen ıslak alanların tümünde pandemi ile ilgili tüm kurallara riayet edilmesi gerektiğini vurgulayarak “Havuzlarda sağlık ve güvenlik tedbirlerinin uygunlanması, her gün düzenli olarak yapılması, site yönetimi veya işletmeci tarafından takip edilmeli ve yapılan işlerin kayıt altına alınması gerekmektedir.” dedi.

28 Ağu 2021 - 15:54 - Sağlık

Son bir ayda kocaeligazetesi.com.tr sitesinde 2.296.967 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Okulların açılması Covid-19'un yayılmasına etken mi?