Fotoğrafa adanmış bir yaşam (İlker Kumral)

İlker Kumral'ın emek verdiği, katkıda bulunduğu ya da kendisinin yazdığı eserlere sunuş yazısı yazmaya alışık biri olarak toprağa verilişinin ardından yazı yazmak kolay olmadı.

Müzeyyen Ünal'ın kaleminden...

İlker Kumral, Cumhuriyet Dönemi'nde Kocaeli ve İzmit'in sosyal, ekonomi, kültür ve spor tarihi ile ilgili araştırma yapanların başvurdukları kişilerin ilk sırasındaydı dersem hiç abartmış olmam. Çünkü bir fotoğraf koleksiyoneri olarak birikimliydi. On iki yaşında ilkokul mezuniyet hediyesi fotoğraf makinesiyle bir fotoğraf ustasının yanına verilmesi, hayatının çok önemli dönüm noktasıdır. Sonrasında İzmitli eski fotoğrafçılar; neredeyse tamamıyla görüştüğü, iyi-kötü günde yalnız bırakmadığı ustaları ve ağabeyleriydi.

KDM üyeleri ile Balaban Köyü'nde. (Ayaktakiler soldan itibaren) Bülent Erk, Şakir Balkı, Melahat Balkı, Haluk Korucuoğlu, Nail İnal, Ahmet Oğultekin. (Oturanlar) Müzeyyen Ünal ve İlker Kumral (Ağustos, 2004)

İlker Kumral, "Fotoğrafa Adanmış Bir Yaşam Fahri Seyrek" adlı kitabı ile bir ilke imza atmıştı. Süreli yayımlarda hakkında hayli makaleye rastlansa da Fahri Seyrek ilk kez bir kitaba konu olmuştu. Dükkana müşteri çekmek için dağıttığı el ilanından başvurduğu ilginç çarelere, yetiştirdiği fotoğraf ustalarına, sanatçı ve bilim adamı dostlarına, fotoğraf konularına kadar hiçbir ayrıntıyı kaçırmadan görüşerek, belge, fotoğraf, gazete ve dergileri tarayarak hazırlıklarını yapmıştı bu kitabın. İlker Kumral'ın avantajı Fahri Seyrek'i tanımış, atölyesinin havasını solumuş, sergilerini izlemiş, ustanın neredeyse tüm fotoğraf koleksiyonuna sahip olmasıydı. İlker Kumral’ın fotoğrafçılık alanında ülke çapında haklı bir üne sahip, kendisinin de "ustam" diye övünçle nitelendirdiği Fahri Seyrek için 2016'da hazırlayıp yayımladığı kitap okuyucuda, "İzmit'te fotoğrafçılık tarihi" diye tanımlanabilecek yoğun bir beklenti yaratmıştı. Yirmi iki yılı bulan bir çalışmayla basıma hazır duruma getirdiği "Objektifiyle Zamanı Donduran Eller” İZMİTLİ ESKİ FOTOĞRAF USTALARI adını verdiği yeni kitabıyla bu beklenti karşılık bulacaktır.

İlker Kumral, fotoğraf sanatında pek çok ödülün sahibidir. Özellikle Çorum'da askerlik yaptığı sırada (1962) Hattuşaş taraflarında çektiği fotoğraflarını yıllar sonra Çorum İl Kültür Müdürlüğü'nün bir yarışmasına gönderdiğinde aldığı birincilik onu çok mutlu etmiştir.

Fotoğraf koleksiyonundan başka fotoğraf makineleri koleksiyonculuğu gibi maliyetli bir merakın da başarıyla üstesinden gelmiştir. Kocaeli Büyükşehir'in "Zaman Aynası'nda Bir Ulu Şehir Kocaeli" adlı albüm kitap projesine koleksiyonundan fotoğraflarla katkı vermişti (2009). Kendi fotoğraf ve sinema makine ve aksesuarları ile ilgili teknik ve görsel bir de katalog hazırlamıştı.  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin bu malzemelerle ilgili bekleyen bir müze projesi olduğu bilinmektedir.

Kocaeli Dokümantasyon Merkezi'nin tüm kitap çalışmalarında özveriyle çalıştı, katkı verdi. Kitaplar sunulurken İlker Kumral sergileri eşlik etti. Fotoğraf basabilirdi. Fotoğrafçı arkadaşlarının desteği, maliyetine sergi düzenlenmesine imkan sağlardı. "İzmit Antik Su Sistemleri ve Paşasuyu" kitabı için Feray Karadeniz, Reşat Sakarya, Nail İnal ve İlker Kumral ile günlerce İzmit çevresindeki bayırlarda su kemerlerini ölçtük biçtik; İlker Bey fotoğrafladı. Kitabın sunumu da bu fotoğraflardan bir sergiyle tamamlanmıştı. Yakın arkadaşı üyemiz Nazmi Elbeyoğlu'nun babası Hasan Elbeyoğlu'nun Kurtuluş Savaşı günlükleri yayımlandığında, kitaptaki fotoğraflardan oluşan İlker Kumral sergisiyle daha çok ses getirmişti.

Kültür Müdürlüğü etkinlikleri içinde de İlker Bey'in hazırladığı "Atatürk Kocaeli'de" konulu fotoğraf sergisi çok zaman Sabancı Kültür Merkezi'nde izleyicilere sunulmuştu.

Fotoğraftan başka, yazmak da hayatının son günlerine kadar vazgeçilmeziydi. İlk yazısına Sesim Dergisi'nde rastlamıştım: İzmit Saat Kulesi'nin tamir edilmesi ile ilgiliydi. Kocaeli Gazetesi'nde İzmit'in eski fotoğrafçıları ile ilgili dizi yazıları, Kocaeli Dokümantasyon Merkezi'nin bültenleri ve "Armağan" kitaplarındaki makaleleri ve biri yayımlanmış diğeri yayımlanacak fotoğrafçılıkla ilgili kitapları vardır.

Bir de Sanuber Temuçin Hanım'ın vasıtası ile Kocaeli Dokümantasyon Merkezi'ne kazandırılan "Sedat Alp Albümleri". Kocaeli'de kaymakamlıklar ve vali muavinliği yapmış Sedat Alp'in tek tek ayrıntılı bir şekilde alt yazılı fotoğraflarla hazırladığı albümleri İlker Bey taramış, Nail İnal Bey eski yazılı fotoğraf altlarını okumuş, Feray Karadeniz Sedat Alp ile ilgili çalışmıştı. Basımı için sırada idi.

(Ayaktakiler) Muhittin Bakan, Necdet Güleri, Turgay Gezer, Ali Ayvaz, İlker Kumral, Müzeyyen Ünal, Feray Karadeniz, Ayla Cürgen, Dilek Ayrıbaş, Şule Poyraz, Osman Nuri Cebe. (Oturanlar) Emrullah Durak, Tacettin Değer, Sami Girgin, Şakir Balkı, Cemal Turgay, Savaş Poyraz (Kocaeli Dokümantasyon Merkezi, 2014)

Eski Vali Konağı'ndaki Kocaeli Dokümantasyon Merkezi'nde 1996'dan bu yana Çalışma Grubu içinde birlikte çalıştık. İlkin Sabri Yalım başkanlığında merkezin yazılı-sözlü ve fotoğraflı arşivinin oluşması için çaba gösterdik. İzmit tarihini ortaya çıkarmaya çabalayan sivil toplum gönüllüleri olarak bir kısmı emekli araştırmayı, yaşadıklarını bildiklerini paylaşmayı sevenler bir araya gelmişti. Nail İnal, Atilla Çetin Yusuf Çam, Oğuz Polatel, Elif Kırgöz gibi tarihçiler Volkan Şenel, Ayla Curgen gibi sanat tarihçileri bizimleydi. Muhittin Bakan, Şakir Balkı, Ali Koç Demirören, Ahmet Oğultekin, Nihat Durak, Yusuf Karaduman, Reşat Sakarya, Emrullah Durak, Cemalettin Özbay, Fikri Orhan, Filiz Yıldırım, Ümit Çeviren, Yılmaz Gün, Osman Nuri Cebe, Ali Ayvaz, Necdet Güler, Dilek Ayrıbaş, Savaş Poyraz, Cemal Turgay, Tacettin Değer, Birsen Özkaya, Sami Girgin gibi yerel tarih için bulunmaz değerler bir aradaydı. Önce M. Sabri Yalım 17 Ağustos 1999 Depremi'nden sonra da İlker Kumral ses ve video, CD kayıtların sorumluluğunu üstlendi. 2020'ye kadar 20 senelik "Yaşayan Tarih Sohbetleri''nin sözlü tarih kayıtlarının büyük bölümünün çekimini Eski Vali Konağı'nda  yangın çıkana kadar İlker Bey yaptı. İkiz binanın KDM tarafı etkinlenmese de bir süre hizmet dışı kaldı. Pandemi patlamadan Sabancı Kültür Merkezi salonunda idare ediyorduk, İlker Bey CD kayıt işlerini gönül rahatlığı ile Kadem Duran'a devretmişti. Yangın tahribatı sonrası yapılacak tadilat için Eski Vali Konağı'nın boşaltılması gerektiğinde Vilayet, Kocaeli Dokümantasyon Merkezi Arşiv ve Kütüphanesi'ni bir depoya taşıdı. Bitince geri dönecektik. Kocaeli Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nün yeni projesi uygulamaya konulunca arşiv depoda paketlerde kaldı. Kocaeli İl Kültür Müdürlüğü arşiv için uygun yer bakarken İlker Bey, Kocaeli Dokümantasyon Merkezi’nin 12. kitabı olarak çıkacak son eserine “Adres olarak nereyi yazacağız” diye endişeyle sorup duruyordu; öğrenemedi.

KDM'nin Facebook sayfası için doğum -  ölüm tarihleri ve fotoğrafları ile hazırladığı bir tabloyu, "Kuruluşumuzdan günümüze geçen 25 yıllık onurlu geçmişimizde özverili çalışmaları ile başarılarımıza ortak olan ve vefatları ile aramızdan ayrılmış bulunan üyelerimizi rahmetle anıyoruz." başyazısı ile vermişti. O'nun fotoğrafını yerleştirmek de bize kaldı.

Yaşamının hemen her evresini fotoğraf ile iç içe yaşamış bir koleksiyoner usta fotoğrafçı, aynı zamanda bir dönemin son tanıklarından sivil toplum gönüllüsü, araştırmacı yazar, beyefendi İlker Kumral'a 7 Ağustos 2021 günü veda ettik.

İLKER KUMRAL KİMDİR?

1936 Mürefte - 6.08.2021 İzmit

1936'da Mürefte'de doğdu. Nabi ve Emine Kumral'ın oğludur. Bağları ve şarap üretim tesisleri olan bir aileden gelen babası Nabi Kumral, 1939 yılında İzmit'e yerleşti. Kendi üretimlerinin satışını yapmak üzere ticaret hayatına atıldı ve kendi markalarını pazarlamayı 1965 yılına kadar sürdürdü. İlker Bey beş çocuklu ailenin ortancasıydı (Mehlika, Merzuka, İlker, Tuncer ve Cevher). Yenituran İlkokulu, orta ve liseyi İzmit'te tamamlamış, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun olmuştur. 1959 yılında İzmit - Eskişehir Nato Boru Hattı Müteahhitliği Muhasebe Müdürlüğü'nde yaptığı stajdan sonra aynı yıl Petrol Ofisi Derince Bölge Müdürlüğü Muhasebesi’nde işe başlamıştır. 1969'da özel sektöre geçerek, Rabak Elektrolitik Bakır ve Mamûlleri A.Ş.’nin İzmit Köseköy fabrikasında Muhasebe ve İdari-Ticari İşler Şefliği görevine atanmış, 1984'te emekli olmuştur.

1984-1994 yılları arasında İzmit İnönü Caddesi’nde çocukları için Ulusal Video İzmit I. Bölge Bayiliği’ni açarak serbest ticarete atılmış, bu süreçte aynı yerde açtığı Akın Fotoğraf Stüdyosu’nda profesyonel fotoğrafçılık yapmıştır. Kocaeli Dokümantasyon Merkezi Çalışma Grubu üyesi, “Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği-KASK” Onur üyesidir. 2016'da yayımlanmış "Fotoğrafa Adanmış Bir Yaşam Fahri Seyrek" adlı kitap ile yayıma hazır iki kitabı bulunmaktadır.

1959 yılında Gönül Hanım ile evlenmiş, 27 Kasım 1960 doğumlu Korhan, 17 Haziran 1966 doğumlu Nabi Değer adlı iki oğlu vardır. 1982 yılında eşini kaybettiğinde Nabi Değer lise ikinci sınıfta idi.

İki gün yoğun bakımda kaldıktan sonra 06 Ağustos 2021 Cuma günü vefat eden İlker Kumral, 07 Ağustos 2021 günü Fevziye Camii'nden kaldırılarak Bağçeşme Mezarlığı'nda toprağa verildi.

24 Ağu 2021 - 20:00 - Gündem

Son bir ayda kocaeligazetesi.com.tr sitesinde 2.296.967 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Okulların açılması Covid-19'un yayılmasına etken mi?