Kocaeli Fırıncılar Odası’ndan açık çek! “500 kişiye hemen iş verebiliriz”

Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı, yapılan son ekmek zammını, zammın neden yapıldığını ve fırıncıların durumunu anlattı. 500 personele ihtiyaç duyduklarını belirten Sarı, “Ne gelen var ne soran. Personel bulma sorununu çözmek için biz de meslek liselerinde fırıncılık sınıfı açmayı planlıyoruz” dedi

Bülent Ekinci
Bülent Ekinci Tüm Haberleri

6 Eylül Pazartesi günü Kocaeli Fırıncılar Odası tarafından yapılan duyuruda ekmeğin gramajı, 230 gramdan 200 grama düşerken fiyatının aynı kaldığı belirtildi. Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı, ekmeğe yapılan gizli zam ve meslekleriyle ilgili yaşadıkları sıkıntıları Haber Müdürümüz Bülent Ekinci’ye anlattı. Sarı, “Ekmek fiyatının artışı; un, doğalgaz, elektrik gibi ana kalemlerimize gelen aşırı zamlar yüzünden yapılmıştır. Kimse fırıncının durumunu düşünmüyor. Bizler sanıldığı gibi zengin değiliz. Bindiğimiz araba da belli yaşadığımız hayat standartlıda. Alttan da yeni fırıncı yetişmiyor. Mesleğin cazibesi kalmadı. Çalıştıracak adam bulamıyoruz. Bugün en az 500 personele ihtiyaç var. Gelsinler hemen işe başlatayım. Ama ne gelen var ne soran. Personel bulma sorununu çözmek için biz de meslek liselerinde fırıncılık sınıfı açmayı planlıyoruz” dedi.

Halk ekmeğinde durum nedir?

Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı, meslekleriyle ilgili sıkıntıları anlatırken güncel piyasaya dair notlar da verdi. Sarı açıklamalarında şu konulara değindi, “Önce halk ekmeğinden başlayalım. Daha halk ekmeği satışı başlamadan 30 binin üzerinde satılamaz demiştik. Kış aylarında 27 binlere kadar satış yapılıyordu şimdi ise 12-15 binlere kadar düştü. Kışın biraz daha artabilir. Bugün 350 gram halk ekmeği 2 lira 40 kuruş olarak satılıyor.

Neden 340 gram yapıyorsunuz?

Küçük ekmek yaptığımızda dönerciler bu ekmeklerin tamamını topluyor, daha ucuz geldiği için buradan alıyorlardı. Vatandaş da tekli ekmek bulamamaktan yakınıyordu. Bizden alsalar 1.20’den alacaklardı, halk ekmeği noktalarından 1 liraya alıyorlardı. O yüzden Büyükşehir ile görüşerek ekmeği çiftliye çevirdik. Normal ekmek ise 200 gram olarak 2 TL’den satılıyor.

“PİDE YERİNE KOLA ALDILAR”

Belediye, ihtiyaç sahipleri için vatandaşlara günlük 2 pide parası yükledi. Yaklaşık 120 TL. Ancak vatandaş bunu tatlı, börek, içli pide ya da kola alarak kullandı. Çünkü zaten tüm fırınlarda yeterince askıda pide ya da askıda ekmek bulunuyor. Hele ki Ramazan aylarında her bir fırında en az 300-500 askıda pide bulunuyor. Normal günlerde ise her fırın en az 100 ekmeği askıdan veriyor.

“GELİN BİRLİKTE HESAPLAYALIM”

Eleman bulamıyoruz. Sebebi para. En az 5 bin TL maaş vermeliyiz. Bizim 5 bin TL maaş ödeyebilmemiz için ise ekmeği 3 lira yapmamız lazım. Dışarıdan çok kolay geliyor. Günde 2 bin 500 ekmek üreten fırın, günde 4 bin 300 TL para toplar. Bir ayda 130 bin TL yapar. Bu paranın 50 bin TL’si un, 60-70 bin lirası işçilik. 100-110 bin lirası zaten un ve işçilik. Doğalgaz ve elektriğe gelen zamlar sonrası en son gelen doğalgaz faturam 7 bin 700 TL, elektrik faturam 4 bin 500 TL-12 bin 200 TL de bu yapıyor. Geri kalanla evimi geçindireceğim, fırın aracına yakıt koyacağım, deterjan, dezenfektan, kolonya alacağım, kirasını ödeyeceğim… Hani nerede yüksek karlar?

“FAKİR FIRINCI GÖRMEYENLERE BEN GÖSTEREBİLİRİM”

Fakir fırıncı görmedik diyorlar, ben bir sürü göstereyim onlara. Pazar günü Derince’de bir fırıncı arkadaşa gittim. Bana dedi ki, “Pazartesi okullar açılıyor, vallahi billahi çocuğumun kıyafetini, defterini, cetvelini alamadım.” Bu adam fırın işletmecisi.

“LASTİK İŞÇİLERİNDEN DAHA PAHALI ARABAYA BİNEN FIRINCI GÖSTERİN, BEN BU İŞİ BIRAKIRIM”

Uzaktan konuşmak kolay, 500 fırıncı arasında 20 tane çıkmaz ki lüks arabaya binen. Onlar da babadan kalma malı olan, fırının yanında farklı iş kollarında faaliyet gösteren fırıncıları ayrı tuttuğunuzda, bana bir kişi desin ki lastik fabrikalarında çalışan işçilerin arabalarından daha pahalı araba göstersin, ben bu işi ve oda başkanlığını bırakırım. Fabrika işçileri bizim bindiğimiz arabalardan daha kaliteli arabalara biniyorlar. Bu bir algı, bu da iyi yönetiliyor.

Sizin aracınız kaç paralık bir araç?

2015 model bir Opel aracım var. 130 bin TL’ye almıştım. Şimdi olsun olsun 180-200 bin lira... Halen de kredisini ödüyorum. 15 personel ile çalışıyorum, 75 bin TL maaş ödüyorum. Bunu bile çok görüyorlarsa diyecek bir şeyim yok.

“FIRINCININ YÜZDE 25’İ İCRALIK”

Fırıncı beş kuruşa muhtaç, bize yansıtılan zamları biz yansıtamıyoruz. Yanlış anlaşılmasın ağlamıyoruz, pandemi döneminde herkes kapalıyken yüzde 30 kapasiteyle de olsa biz çalışıyorduk. Bir ekmek için 3-5 kilometre uzağa adam gönderdik. Kocaeli’de fırıncıların yüzde 25’i icralıktır. Ya kredi alamıyor ya uncu tarafından icraya verilmiştir ya da hiçbir vergisini ödeyemiyordur. 

Peki un neden bu kadar pahalı?

Kuraklık nedeniyle… Buğdayın 10’uncu, 11’inci ve 12’nci ayda ekim zamanları başlıyor. O aylarda yağmur ve ardından da kar yağmadığı zaman buğday düşük kaliteyle yetişiyor ve yetmiyor. Türkiye’de 20 milyon ton buğday tüketimi var. Bunu Türkiye üretiyor mu üretiyor ama kalite olarak düşük olduğu için Rusya’dan, Kazakistan’dan buğday alıyoruz. O da fiyatı yükseltiyor. Buğdayın kilosu şu an 3 TL. Değirmenci kaliteyi yakalamak için yüzde 30 ithal buğday kullanmak zorunda. Aslına bakarsanız değirmenci de para kazanamıyor.

“ÇİN TOPLUYOR”

Bunun dışındaki bir sebep de Çin. 1,5 milyar nüfus var. 1 yılda tükettiğimiz unu, Çin bir ayda tüketiyor. O yüzden dünyanın her yerinden un alıp stokluyor. Bu da piyasayı artırıyor. Çin, Rusya’yı kapatmış. Daha önce istediğimiz kadar un alıyorduk. Şimdi alamıyoruz.

“3-5 YIL SONRA EKMEK BULAMAYABİLİRİZ”

Kuraklık devam ederse 3-5 yıl sonra, değirmenci buğday bulamayacak, biz un bulamayacağız, vatandaş ekmek bulamayacak. İnşallah o günleri görmeyiz. Şimdi bakıyoruz çöpler dolu. Pahalı olan poğaçayı çöpte göremezsin ama ekmek hep israf ediliyor. 5 ekmek alan aile birini çöpe atıyor.

“ŞU AN 500 KİŞİYİ HEMEN İŞE ALABİLİRİZ”

Tek tük Suriyeli çalışıyoruz, Afgan da çalıştıran var. Şu an onlar olmasa, emeklilerimiz olmasa fırıncılık sektörü kapanma noktasına gelir. Suriyeliler çekip giderse işimiz zor. Ben işsizlik olduğuna inanmıyorum, iş beğenmeme var. Kocaeli’de 500’e yakın fırın var, her bir fırının 1-2 personele ihtiyacı var. Şu an 500 personel gelse her birini, bir fırına işe sokarız.

“ÖNLEM ALMAK İSTEDİK”

Kalifiye eleman sıkıntısının önüne geçmek için 7-8 sene önce İzmit Belediyesi ve İŞKUR ile birlikte bir proje başlattık. Uygulamalı ve İŞKUR destekli personel yetiştirmek için davet açtık, müracaat alamadık. Sadece bir kişi geldi. Bir kişi için de kurs açamadık. Yetişmiş personele 3,5- 4 bin lira maaş veriyoruz. Ama yine de personel bulamıyoruz.

“FIRINCILIK SINIFI AÇACAĞIZ”

Son olarak Milli Eğitim Müdürlüğüyle bir çalışma başlattık. Meslek okulunda fırıncılık sınıfı açmayı planlıyoruz. Ekmekle ilgili iş garantili bir çalışma olacak bu. Daha çok bayanlara yönelik olmasını düşünüyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah bir noktaya geleceğiz. İŞKUR destekli ve projemizde uygulamalı dersler de olacak.

Ramazan ayına kadar ekmeğe yine zam gelir mi?

Bu gidişatta önümüzdeki Ramazan’a kadar ekmeğe yeni bir zam gelebilir. Keşke bizim kalemlerimize zam gelmese. Biz ekmeğin fiyatını yükseltmek istemeyiz. Un fiyatları 250’ye çıkarsa tekrar bir zam daha gelebilir. Yılbaşı da asgari ücretin ne olacağı da önemli. Bizim en önemli giderimiz işçilik. Ekmek dağıttığımız araba, bundan bir yıl önce 50-60 bin liraydı. Şu an 220 bin lira. Yani ben 220 bin lira arabaya para vereceğim, onunla ekmek dağıtacağım, bunun adı da ticaret olacak…

“BİR VATANDAŞ YILDA 70 KİLO EKMEK TÜKETİYOR"

Nüfusa oranla ekmek sayısı artmıyor. İnsanların alım gücü arttıkça ekmeği tüketmiyor. 20 yıl önce kişi başı yıllık 150 kilo ekmek tüketirdik, şimdi ise bu sayı 70 kiloya kadar düştü.

11 Eyl 2021 - 21:00 Kocaeli- Gündem

Muhabir Bülent Ekinci

Son bir ayda kocaeligazetesi.com.tr sitesinde 2.247.466 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

24

Öğrenci - Halktan tek isteğim ekmek yemeyin cidden sağlığa zaraları

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Eylül 23:03
23

mehmet lutfi aydın - Fırıncıların klasik bir lafi vardir halk dilinde Ramazan da 1 mercedes almadıkmı zararlı cıkıyoruz.. derler.. fırında cöpe attığınız unlu mamüller ekmekleri pastaları zarar sayıyosunuz sattığınız kadar üretin işçiniz de iyi para almıyor salla yavrum salla

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 13 Eylül 06:48
22

Anti Fırıncı - Seni canlı yayında açıklama yapmaya, tartışma programına davet ediyoruz çık orada konuş kim haklı kim haksız çıksın ortaya. Haber yaptırmak için burayı kullanma başkan. Herkesin hesabı kendine. Devir değişti millet enayi değil.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Eylül 20:58
20

Soz - Eleman bulamiyormus beyefendi milleti kole gibi calistip para vermiyorsunuz hepiniz akp yandasisiniz akp sizin icin suriyelileri getirdi calistirin allah kazanciniza bereket vermesin. Surunun insallah

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 12 Eylül 18:48
19

Bekir Usta - Opel mı? Ya bırak paraya aşıksın başkan. İstesen 1 milyona Audi alırsın herkes biliyor. Allah daha çok versin ama şu ağlama işine son ver.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 12 Eylül 18:07
18

60 Evler Erol - Size kimse inanmıyor sırf fırıncılar havaya girmesin ve yüzünü görmek istemiyorum diye ekmeği marketten alıyorum. Hepsi değil ama çoğu fırıncı havalı zengin züppe.

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 12 Eylül 18:04
17

Levent 41 - Ağlama Ali yengede çocuklarında ne arabası var nerde oturuyorsun

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 12 Eylül 16:29
16

Cihannn - Oncelıkle algı olusturuyon.. Fırıncı ya 500 adam lazım dıyon fırıncı cocuguna kalem alamadı dıyon bu ne lahana tursusu halk ekmek bir TL sizde iki katı bu ne alaka.. Hıc kiracı fırıncı duydunmu. Lastik is maası 10000 binse ona gore vergisini veriyor ya siz maası 5000 se asgari ucretten gosterıyorsunuz. Cok zor durumdaysanız sizde ıban atın yardımcı olalım.. Herkez zarar gordu ama siz.. Ve marketcıler ustune koydunuz. Samımı olalım millet ne yapsın

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 12 Eylül 13:37
15

EROL DEMİRBEK - BU KADAR KOMİK BİR AÇIKLAMA VE HABER DUIYMAMIŞTIK

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 12 Eylül 13:29
14

KÖRFEZLİ - Herkes haklı burada haksız olan halk hiçbir esnafı doyuramadık gitti.Allah gözünüzü doyursun.Bu kadar fırsat düşkünü başka bir ülke varmıdır bilmiyorum.Vurun halkın sırtına…..

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 12 Eylül 12:42
13

Halk - halk ekmek bufeleri cogalmasini bekliyorum arkadasin dediği gibi firincilara otobusculeri doyuramadik gitti

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 12 Eylül 11:36
12

Vatansever - Ali Sarı'nın beyanına göre 10 bin ekmeği 4 günde üretiyor. İşinize geldiği gibi hesap yapmayın. Milleti keriz yerine koymayın.

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 12 Eylül 11:13
11

Can - devletin size tahsis ettiği resmi plakalı ford connect araca ne oldu şimdi yenisini verdiler galiba bütün işlerinizi onunla görüyorsunuz sanki

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 12 Eylül 11:07
10

okur - Oda başkanına soruyorum Tam buğday ekmeğini Doğru çıkaran fırın var mı Beyaz una boya katıp tam buğday ekmeği diye satıyorlar. Halk ekmek neden tam buğday ekmeği satmıyor. Fırıncıya sordum Tam buğday ekmeği bu kadar koyu olur mu resmen simsiyah. Fırıncının verdiği cevap bazen olur.

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 12 Eylül 10:49
21

EROL DEMİRBEK - @okur 10 nolu yoruma cevabı: olabilir çünkü tam buğday pahalı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Eylül 20:07
09

Izmittl4441 - 60-70 bin lirası işçilik parası demişsin ne o hayırdır fırında 30 kişimi çalışıyor

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 12 Eylül 10:21
08

Hodri Meydan 41 - vah vah vah cok uzuldum be agaaa ne haldeymiş bu adamlar yaa hristiyanla konuşsan musluman olur adam vallaha başkan tebrikler

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 12 Eylül 10:13
07

Rambo - Ekmek zammını protesto edenler hadi buyrun bakalım pahalı bulunan ekmek sektörüne adam lazım .adam bulmak çok zor fırıncılık işi çok zor ve ağır iştir 50 kg un çuvalları gece mesaisi sonrada alınan ücretin emeğin karşılığını yansıtması.10 bin ekmek yapmak için inşaat amelesinden fazla amelelik yaparsın .oturduğunuz yerden böyle kolay olmuyor bu işler.

Yanıtla . 2Beğen . 4Beğenme 12 Eylül 02:12
06

Küresel Kış - Fırınlarda 2tl ye 200gr ekmek satacağınıza günlük katkısız ev ekmeği satın alalım o katkıyla insanların sağlığıyla oynuyorsunuz 500 eleman alacağınıza un stoklayın bundan sonraki kışlar daha sert geçecek

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 12 Eylül 01:29
05

Efe Derince - Yahu boş beleş konuşuyor bak Ali bey öncelikle lastik işçisi dediğin en pis en sıcak şartta çalışıyor ve hakkını alıyor hatta az bile alıyor 25 çalışıp emekli olan kesin hastalıktan dolayı vefat ediyor. Senin fırınında çalışan pişirici hamurkar vs.onlarda büyük usta ve emekçi.. Sen onlara ikramiye,bayram parası,izin parası,giyim parası, kıdem ödülü veriyormusun yok.! Ama o lastik işçisi bunları hak ediyor hatta tüm işçiler hak ediyor. Ben anlattıklarından bir kaçı hariç diğer hiç birine katılmıyorum. Derincede kim o fırıncı gidip ben çocuğuna bütün ihtiyaçlarını alırım Allah'a şükür daha insanlık ölmedi. Ama çıkıp insanları keriz yerine koyma. Ucuza köle gibi çalışmaya zorladığın Afgan yada Suriyeli yok senin karşında.....

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 12 Eylül 00:55
04

Vatansever - Ali Bey aklımızla dalga geçiyor. Ağam bizimle eğleniğğğ. Öyle bir ajitasyon yapmışki önümüzdeki yıl fitre ve zekatımı fırıncılara veresim geldi. Sayın Ali Sarı açıklamanız tutarsızlıklarla dolu. 5 bin TL maaş verdiğinizi söylüyorsunuz ama asgari ücret zammına bağlı olarak yılbaşında zam olabilir diyorsunuz. Asgari ücret 2825 TL ve 5000 TL olma ihtimali yok. Yani asgari ücretin sizin söylediğinize göre sizi etkileyecek bir tarafı yok! Ayrıca bu ülkede ekmek sadece Kocaeli'de üretiliyor. Ekmeğin 1,5 TL den satıldığı şehirlerdeki fırıncılar nasıl para kazanıyor? Herhalde o fırıncılar zararına amme hizmeti yapıyor. Ve halk ekmek olarak satılan ekmekleride sizler üretiyorsunuz ama 350 gr. ekmeği 2,40 TL den satıyorsunuz. Peki bu durumda zarar etmiyor musunuz? Marketlere ekmeği kaç liradan veriyorsunuz mesela? Bu konuda sayfalar dolusu yazabilirim ama kime ne anlatacaksınız? Bu konuda şehir sahipsiz. Ne sayın vali ne de Tahir başkan vatandaşın yanında değil maalesef.

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 11 Eylül 23:45
03

İzmit - Fırıncı ağlar minibüsçüler ağlar.isleri güçleri ağlamak . neden her köşe başında fırın var ? Madem para kazanmıyor neden Yeni fırın açılmasına izin veriyorsunuz ? Neden Yeni fırın açıyorlar enayi mi bunlar ? Sayın başkan ? Aglamayla olmuyor başkan ...

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 11 Eylül 22:13
02

Macit 41 - He haklı oda haklı buda halı işçi memur emekli ne olacak

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 11 Eylül 22:09Anket Okulların açılması Covid-19'un yayılmasına etken mi?